Wniosek o zwolnienie ze składek ZUS dla małego przedsiębiorcy – wzór, instrukcja jak wypełnić | Tarcza 2.0

author: Jerzy Stanisław Jossé

W niniejszym artykule postaramy się podpowiedzieć w jaki sposób mały przedsiębiorca (zatrudniający od 10 do 49 pracowników) może skorzystać ze zwolnienia ZUS z składek na ubezpieczenie społeczne, wprowadzonego Tarczą 2.0.

UWAGA!

Artykuł dotyczy starej tarczy antykryzysowej. Nowe informacje na temat tarczy antykryzysowej 6.0 oraz PFR 2.0 znajdują się w nowym artykule – Tacza antykryzysowa 6.0 i PFR 2.0 najważniejsze informacje

Zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne – Tarcza 2.0

Dla porządku i jasności (o którą tak trudno w dzisiejszych czasach) wyjaśnić muszę podstawy prawne, z których wynika zwolnienie. Tak, więc tarcza 2.0 to w rzeczywistości ustawa z dnia 16 kwietnia 2020 r. o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz.U.2020.695 z dnia 2020.04.17). Ustawa ta zmienia kilkadziesiąt innych ustaw (w tym kodeks wyborczy?!) i przy okazji pierwszą ustawę koronawirusową, czyli ustawę z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z dnia 2020.03.07).

Przypomnieć w tym miejscu muszę, że tarcza 1.0 była – tak jak tarcza 2.0 – nowelizacją ustawy koronawirusowej i kilkudziesięciu różnych ustaw i w rzeczywistości zwała się: ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.2020.568 z dnia 2020.03.31). Reasumując przepisy, które regulują możliwość zwolnienia się ze składek ZUS znajdą Państwo w ustawie koronawirusowej, którą ustawodawca rozbudowuje kolejnymi tarczami.

Jeśli jest więc w tym kraju choćby jeden człowiek, który sądzi że wprowadzane przez partię rządzącą przepisy są zwięzłe, proste, czytelne i precyzyjne to tutaj mamy przykład, że wcale tak nie jest. 

Wracając do meritum: co to za zwolnienie?

Mali przedsiębiorcy, czyli tacy co zatrudniają od 10 do 49 pracowników, w art. 31zo ust. 1a tarczy 2.0 zostali objęci możliwością zwolnienia się ze składek na ubezpieczenie społeczne, w wysokości 50% łącznej kwoty należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej złożonej za dany miesiąc.

O innych osobach uprawnionych do zwolnienia pisaliśmy tutaj: Jak wypełnić wniosek na zwolnienie ze składek ZUS – Tarcza Antykryzysowa

Zwolnić można się od składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należnych za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r.

Cytując ZUS:

„Przedsiębiorca, który złożył wniosek o zwolnienie ze składek za trzy miesiące (marzec, kwiecień, maj), a opłacił składkę za marzec, może wnioskować do ZUS o wypłatę nadpłaconych środków najpóźniej przed upływem terminu opłacenia składek za kwiecień”.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Kto może skorzystać ze zwolnienia?

Płatnicy składek, którzy: 

  1. Przed dniem 1 lutego 2020 r. i na dzień 29 lutego 2020 r.,
  2. W okresie od dnia 1 lutego 2020 r. do dnia 29 lutego 2020 r. i na dzień 31 marca 2020 r.,
  3. W okresie od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 marca 2020 r. i na dzień 30 kwietnia 2020 r.

zgłosili do ubezpieczeń społecznych od 10 do 49 ubezpieczonych.

Pamiętajcie! Liczbę ubezpieczonych, oblicza się nie uwzględniając ubezpieczonych będących pracownikami młodocianymi.

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Wniosek do ZUS należy złożyć do 30 czerwca 2020 r.

Pamiętajcie, że po złożeniu wniosku nie możecie zaprzestać składania odpowiednich dokumentów rozliczeniowych do ZUS za okres marzec-maj 2020 r., aż do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jest się zwolnionym z ich składania.

Jak złożyć wniosek?

Cytując ZUS:

Aby otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek musisz złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (RDZ) – do pobrania tutaj: wersja .pdf 

Wniosek możesz złożyć na kilka sposobów:

  1. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS (skorzystaj z instrukcji plik docx 635kb) – wniosek na PUE ZUS zostanie wkrótce zaktualizowany. Jeżeli chcesz przekazać wniosek elektronicznie skorzystaj z wniosku, który jest aktualnie dostępny. Jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem – spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  2. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl – wniosek na PUE ZUS zostanie wkrótce zaktualizowany. Jeżeli chcesz przekazać wniosek elektronicznie skorzystaj z wniosku, który jest aktualnie dostępny. Jeśli zgłosiłeś do ubezpieczeń do 50 ubezpieczonych lub jesteś płatnikiem – spółdzielnią socjalną, w części II wniosku wypełniasz pkt. 1.
  3. Za pośrednictwem poczty.
  4. Osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Więcej informacji znajdziecie na stronie ZUS

Na koniec – tak jak mamy to w zwyczaju – przekazujemy przykładowo uzupełniony wniosek RDZ.

Stan faktyczny do przykładu:

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością o niebanalnej nazwie „Piękna Ewa” zatrudniała na podstawie umowy o pracę, przed dniem 1 lutego br., 23 śliczne pracownice. Spółka zajmowała się wizażem i fryzjerstwem. Wniosek składa Prezes Zarządu Ewa Gadulska. Salon jest zamknięty od półtora miesiąca, ale Pani Ewa postanowiła zlecić swoim pracownicom szkolenia on-line i reklamowanie produktów w Internecie, więc przychody Spółki nie spadły poniżej 15%. Spółka nie skorzystała również z innych form pomocy. 

Pobierz przykładowo uzupełniony wniosek:

Pobierz przykładowo uzupełniony wniosek o zwolnienie ze składek społecznych w związku z tarczą 2.0

Pobierz wzór wniosku do uzupełnienia o zwolnienie ze składek społecznych w związku z tarczą 2.0

Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:

Chcesz otrzymać informacje o zmianach w prawie w związku ze specustawą i kolejne wzory dokumentów?

Na blogu na bieżąco aktualizujemy informacje o aktach prawnych związanych z epidemią, koronawirusem i specustawami przygotowanymi przez rząd.

Omawiamy zmiany, nowości w prawie, przygotowujemy pakiety dokumentów (wraz z instrukcjami jak je wypełnić).

Jeżeli chcesz na bieżąco, za darmo otrzymywać informacje o zmianach i nowe, aktualne wzory dokumentów – zapisz się na nasz newsletter! 

Wszystkie informacje otrzymasz wygodnie, bezpośrednio na e-mail i co najważniejsze – zupełnie za darmo!

Masz pytania dotyczące zwolnienia ze składek w związku z tarczą 2.0?

 

Dajcie znać w komentarzu! Jestem do Waszej dyspozycji. Powodzenia przy składaniu wniosków!

Trzymajcie się dzielnie i nie dajcie się zwariować!

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

$s
Autor
Jerzy Stanisław Jossé
Jerzy Stanisław Jossé – jestem radcą prawnym i wspólnikiem w rodzinnej kancelarii. Zawodowo zajmuję się stałą obsługą mniejszych i większych przedsiębiorców z wielu różnych branż. Prócz tego zarządzam kancelarią, więc z wieloma problemami moich klientów spotykam się również w swojej działalności.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.