Jak zlecić pracownikowi pracę zdalną w trakcie pandemii koronawirusa?

author: Radek Klimek

Jakie są najważniejsze informacje dla pracodawcy, który w związku z pandemią koronowirusa musi nagle zlecić pracownikowi pracę zdalną? O czym trzeba pamiętać? Jak to zrobić?

W dniu 7 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z dnia 2020.03.07) – zwana „Specustawą”.

Ustawa wprowadza szereg szczególnych praw i obowiązków dla sektorów publicznego oraz prywatnego w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest polecenie pracownikowi wykonywania pracy zdalnej (art. 3 Ustawy).

Dzisiaj krótko omówię, co zrobić, by zlecić pracownikowi pracę zdalną. 

Praca zdalna – podstawowe informacje

Specustawa wprowadziła zupełnie nowy dla polskiego porządku prawnego instrument jednostronnego skierowania pracownika przez pracodawcę do pracy z domu. Do tej pory pracodawca mógł w porozumieniu z pracownikiem uzgodnić, że ten pracować będzie z domu.

Polecenie pracy zdalnej nie jest zmianą umowy pracy, a czasowym poleceniem pracodawcy!

Polecenie pracy zdalnej może dotyczyć wyłącznie pracy określonej w umowie o pracę.

Jak wysłać pracownika na pracę zdalną?

Możemy to zrobić w sposób dowolny – najlepiej będzie jednak wybrać formę pisemną, mailową lub wiadomością SMS.

Pamiętajmy, że polecenie pracy zdalnej musi wiązać się z przeciwdziałaniem COVID-19.

Treść polecenia może brzmieć:

Na mocy art. 3 ustawy z dnia 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020, poz. 374), polecam świadczenie pracy w sposób zdalny, tj. poza siedzibą zakładu pracy w okresie od dnia ………………… do dnia …………………… .

Sugeruję w poleceniu dopisać:

  • W jakich godzinach pracownik powinien być w pracy i w jaki sposób powinien potwierdzać swoją obecność. Pracownik wykonujący pracę zdalną nadal pracuje w systemie czasu pracy, który obowiązuje go podczas pracy w miejscu pracy określonym w umowie.  Być może pracownik będzie musiał pracować w określonym programie, więc można nazwę tego programu wymienić;
  • Że powierzamy pracownikowi komputer przenośny z określeniem marki i numeru seryjnego z obowiązkiem zwrotu, po zakończeniu pracy zdalnej.

Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:

Masz dodatkowe pytania / wątpliwości?

Coś jest niejasne? Masz dodatkowe pytania? Pisz w komentarzu! Postaramy się odpowiedzieć!

Jeżeli pojawią się nowe akty prawne, istotne zmiany w prawie dotyczące pracodawców – będziemy o tym informować – zapisz się na newsletter, by nie przegapić nowych wiadomości!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: