Świadczenie postojowe – dla kogo, jak złożyć, wzór, przykłady

author: Jerzy Stanisław Jossé

Kontynuujemy naszą serię artykułów związanych z artykułami prawnymi w czasie epidemii. Po artykule o zwolnieniu ze składek ZUS, postaram się wyjaśnić Wam na czy polega świadczenie postojowe dla przedsiębiorców ZUS RSP-D wprowadzone Tarczą Antykryzysową oraz jak z niego skorzystać.

Uwaga WAŻNE! „Nowe” świadczenie postojowe od maja 2020 

W maju pojawiła się nowelizacja ustawy Tarczy Antykrysowej i nastąpiły zmiany w przyznawaniu świadczenia postojowego. Dowiesz się o nich w tym artykule – zmiany w przyznawaniu świadczenia postojowego – ponownie złożenie wniosku. 

Świadczenie postojowe ZUS RSP-D – czego się dowiesz z tego artykułu?

Postaram się w nim przedstawić wszystkie najważniejsze informacje związane ze świadczeniem postojowym:

 • Co to jest świadczenie postojowe ZUS RSP-D?
 • Dla kogo jest przeznaczone?
 • Kto może skorzystać ze świadczenia postojowego?
 • Jaka jest jego podstawa prawna?
 • Na jaką pomoc można liczyć w ramach świadczenia postojowego?
 • Kiedy otrzymam pieniądze ze świadczenia?
 • Jakie wnioski i dokumenty wypełnić?
 • Gdzie te wnioski i dokumenty złożyć?
 • Do kiedy należy złożyć dokumenty?

Do waszej dyspozycji oddajemy także przykładowo uzupełniony wniosek do ZUS, ale od początku.

Ważne – jeżeli masz jakieś pytania dotyczące mechanizmu świadczenia – zadaj je w komentarzu na dole artykułu – postaram się odpowiedzieć!

Świadczenie postojowe – z czym mamy do czynienia? 

Świadczenie postojowe uregulowane jest w art. 15zq ustawy koronawirusowej – ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z dnia 2020.03.07).

Zgodnie z treścią art. 15zq ust. 3 ustawy świadczenie postojowe przysługuje, gdy w następstwie wystąpienia COVID-19 doszło do przestoju w prowadzeniu działalności, odpowiednio przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego, z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców – czyli dla kogo?

Świadczenie postojowe przysługuje przedsiębiorcy, jednakże przepis nie wyjaśnia, czy przedsiębiorca ten ma być samozatrudnionym, czy może/nie może zatrudniać innych pracowników itd.

ZUS na swojej stronie  wyjaśnił, że narzędzie to dotyczy osób prowadzących działalność gospodarczą, na podstawie prawa przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, jeżeli miały one przestój w następstwie COVID – 19.

Przepis art. 15zq ust. 1 ustawy stanowi zaś: 

Osobie:

1) prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców lub innych przepisów szczególnych, zwanej dalej „osobą prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą”,

2) wykonującej umowę agencyjną, umowę zlecenia, inną umowę o świadczenie usług, do której zgodnie z ustawą z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny stosuje się przepisy dotyczące zlecenia albo umowę o dzieło, zwane dalej „umową cywilnoprawną”*

– przysługuje świadczenie postojowe, jeżeli nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu.

*informacje dotyczące świadczeń postojowych dla zleceniobiorców znajdziecie Państwo na stronie ZUS:

Jakie przedsiębiorca musi spełnić warunki? 

Osobie prowadzącej własną firmę świadczenie postojowe będzie przysługiwać jeśli:

 • nie ma innego tytułu do ubezpieczeń społecznych (czyli np. prowadzi własną działalność gospodarczą i przy okazji jest jeszcze gdzieś zatrudniony)
 • mieszka na terytorium Polski i jest obywatelem RP lub ma prawo czasowego lub stałego pobytu na terytorium RP.
 • wpisuje się w jeden z dwóch poniższych przypadków:

Przypadek nr 1:

 1. Rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 roku;
 2. Nie zawiesiła prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej;
 3. Uzyskała, w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku o świadczenie postojowe, przychód (w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych) o co najmniej 15% niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc;
 4. Uzyskane za miesiąc poprzedzający miesiąc złożenia wniosku przychody nie były wyższe niż 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku;

Tłumacząc nowomowę na język polski – postojowe w przypadku nr 1 będzie ci przysługiwać jeśli otworzyłeś firmę przed dniem 1 lutego 2020; do tej pory nie zawiesiłeś tej działalności; składając wniosek w kwietniu, w marcu musiałeś osiągnąć przychód o 15% mniejszy niż lutym; twoje przychody w marcu nie mogły wynieść więcej niż 15.595,74 zł.

Przypadek nr 2

 1. Rozpoczęła prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej przed dniem 1 lutego 2020 roku;
 2. Zawiesiła prowadzenie działalności po dniu 31 stycznia 2020 r.
 3. Przychód z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym został złożony wniosek o świadczenie postojowe, nie był wyższy od 300% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, obowiązującego na dzień złożenia wniosku.

czyli: otworzyłeś firmę przed 1 lutego 2020 r. i zawiesiłeś ją po dniu 31 stycznia 2020 r. (tak wiem Polska to piękny kraj); składając wniosek w kwietniu, twoje przychody w marcu nie mogły wynieść więcej niż 15.595,74 zł. 

Na jaką pomoc można liczyć w ramach świadczenia postojowego?

Przedsiębiorcy, których dotyczy przypadek nr 1 mogą liczyć na jednorazową pomoc w wysokości 2080 zł.

Natomiast przedsiębiorcy, których obejmuje przypadek nr 2 mogą liczyć na jednorazową pomoc w wysokości 1300 zł.

Lepsze to niż nic, ale powiedzieć, że to za mało to nic nie powiedzieć. Tworząc sardynki staramy się unikać wycieczek politycznych, natomiast w tym wypadku się po prostu nie da. Chciałbym Wam zwrócić uwagę na dwie rzeczy.

Pierwsza to skala na jaką Państwo pobiera od nas daniny publiczne (w moim wypadku jest to 40% przychodów. Druga to pomoc oferowana przedsiębiorcom, takim jak my, w Niemczech – 9000 euro. Z tych powodów uważam, że poziom pomocy naszego państwa jest żenujący.

Kiedy otrzymam pomoc?

Zgodnie z art. 15zu Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenie postojowe niezwłocznie po wyjaśnieniu ostatniej okoliczności niezbędnej do jego przyznania. Co ja mogę Wam  napisać? Nie chcę rozsiewać negatywnej energii, ale nie liczcie na szybkie wypłaty.

TO NIE JEST POMOC DLA OBYWATELI, TO JEST NIEMOC PAŃSTWA DO POMAGANIA. 

Do kiedy mogę złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Powtarzając za ZUS: wnioski o świadczenie postojowe mogą być złożone do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony ogłoszony stan epidemii. 

Może więc dojść do takiej sytuacji, że wpadniecie w któryś z przypadków później np. w kwietniu lub w maju, także proszę nie rezygnować z tej formy pomocy.

Gdzie złożyć wniosek o świadczenie postojowe?

Pomoc można uzyskać poprzez ZUS składając wniosek RSP-D.

Cytując ZUS, wniosek możesz przekazać:

 1. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS (link do instrukcji)
 2. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl
 3. Za pośrednictwem poczty
 4. Osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS)

Przykładowe uzupełnienie wniosku:

Ponownie zwróciłem się z prośbą o pomoc do Tomka  – Głównego Kadrowego Biura Rachunkowego Agasta S.C. w Tychach, który przykładowo uzupełnił dla nas wniosek dla następującego stanu faktycznego:

Jan Nowak, dzielny polski przedsiębiorca, vatowiec na książce przychodów i rozchodów. W lutym miał przychód w wys. 10.000 zł. W marcu przychód spadł do 5000 zł.

Pobierz przykładowo uzupełniony wniosek o świadczenie postojowe

Pobierz przykłady i wzory wniosków do uzupełnienia:

Niżej znajdziecie trzy dokumenty – dokument wniosku do wypełnienia, instrukcję wypełnienia wniosku oraz przygotowany przez nas wzór, na którym możesz się oprzeć.

Pobierz instrukcję jak uzupełnić wniosek o świadczenie postojowe

Pobierz wzór wniosku o świadczenie postojowe

Pobierz przykładowo uzupełniony wniosek o świadczenie postojowe

Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:

Chcesz otrzymać informacje o zmianach w prawie w związku ze specustawą i kolejne wzory dokumentów?

Na blogu na bieżąco aktualizujemy informacje o aktach prawnych związanych z epidemią, koronawirusem i specustawami przygotowanymi przez rząd.

Omawiamy zmiany, nowości w prawie, przygotowujemy pakiety dokumentów (wraz z instrukcjami jak je wypełnić).

Jeżeli chcesz na bieżąco, za darmo otrzymywać informacje o zmianach i nowe, aktualne wzory dokumentów – zapisz się na nasz newsletter! 

Wszystkie informacje otrzymasz wygodnie, bezpośrednio na e-mail i co najważniejsze – zupełnie za darmo!

Masz pytania dotyczące świadczenia postojowego?

 

Dajcie znać w komentarzu! Jestem do Waszej dyspozycji. Powodzenia przy składaniu wniosków!

Trzymajcie się dzielnie i nie dajcie się zwariować!

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

$s
Autor
Jerzy Stanisław Jossé
Jerzy Stanisław Jossé – jestem radcą prawnym i wspólnikiem w rodzinnej kancelarii. Zawodowo zajmuję się stałą obsługą mniejszych i większych przedsiębiorców z wielu różnych branż. Prócz tego zarządzam kancelarią, więc z wieloma problemami moich klientów spotykam się również w swojej działalności.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
3 lat temu

Witam! Mam kilka pytań, na które nie mogę uzyskać jasnej odpowiedzi ani w internecie, ani w ZUS, więc proszę Pana o pomoc: 1. Jestem wspólnikiem spółki jawnej, jest to moje jedyne źródło przychodów, w styczniu dochód na osobę wyniósł 62000 zł, w lutym dochód 1100 zł, w marcu strata 41250 zł, w kwietniu strata 14000 zł – czy mam prawo do świadczenia postojowego i za jakie miesiące? 2. Czy w maju mogę jeszcze złożyć wniosek o świadczenie postojowe za marzec, a jeśli tak to na jakim druku? Na stronie ZUS dostępna jest tylko nowa wersja RSP-D, gdzie z automatu podstawiają… Czytaj więcej »

ANETA
ANETA
3 lat temu

Jak to jest w końcu. czy można złożyć wniosek w miesiącu maju o postojowe z przychodami za luty- marzec ?
mnie odrzucili bo złożony po terminie i co?

Agata
Agata
3 lat temu

Witam, mam pytanie odnośnie zasiłku postojowego. Otóż owe świadczenie zostało mi wypłacone, ale zastanawia mnie dlaczego w kwocie 1411, a nie 2080 jak zakładałam. Tym bardziej, że dla porównania mam osobę z tej samej firmy, która dostała całe 2080. w ZUSie nie mogę się niczego dowiedzieć, a zastanawia mnie ta kwota, bo przecież przychód wynikajacy z umowy jest większy niż połowa minimalnego wynagrodzenia ( większa niż 1300). Może Pan jest w stanie to wyjaśnic, poniżej zostawiam przykład. Osoba A: miesięczny przychód wynikający z umowy: 1360, przychód osiągnięty w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku: 612. Kwota wypłacona 2080; osoba B: miesięczny przychód… Czytaj więcej »

Dorota
Dorota
3 lat temu

Witam. Mam pytanie odnośnie kolejnego postojowego. W czerwcu złożyłam wniosek o postojowe, przychód w maju do kwietnia był o 15% niższy. W czerwcu zarobiłam więcej niż maju o 4%, ale mniej niż w kwietniu. Czy mogę złożyć wniosek o kolejne postojowe w lipcu za czerwiec?

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.