Mikrorachunek podatkowy — kto go potrzebuje i dlaczego?

author: Radek Klimek

Zobowiązania podatkowe należy płacić regularnie, by podczas składania deklaracji rozliczeniowej uniknąć wysokich niedopłat. Aby zawsze na czas regulować każdą zaliczkę, należy wygenerować mikrorachunek podatkowy w urzędzie skarbowym. Jego posiadanie jest możliwe zarówno, gdy prowadzisz działalność gospodarcza, jak i gdy jesteś osobą fizyczną, która zarabia na podstawie umowy o pracę. Dowiedz się więcej o działaniu mikrorachunku podatkowego i sprawdź, jak możesz go założyć.

Cyfryzacja usług publicznych dotyczy także urzędów skarbowych, które na wiele sposobów ułatwiają podatnikom regulowanie i rozliczanie podatków. W ramach wprowadzania kolejnych udogodnień dla podatników stworzono mikrorachunek podatkowy, który pozwala szybko i sprawnie realizować przelewy zaliczek na PIT, CIT i inne opłaty nakładane przez państwo. Dowiedz się więcej na temat mikrorachunku podatkowego i poznaj korzyści z jego posiadania.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czym jest mikrorachunek podatkowy?

Mikrorachunek podatkowy to indywidualny numer konta, który od 1 stycznia 2020 roku jest wykorzystywany przez podatników oraz pracodawców-płatników do dokonywania wpłat na rzecz urzędów skarbowych.

Rachunek ten przeznaczony jest wyłącznie do wpłat podatkowych, natomiast ewentualne zwroty nadpłat i podatków są przekazywane na konta bankowe, które zostały zgłoszone do urzędów skarbowych, takie jak konto osobiste lub firmowe.

Numer mikrorachunku podatkowego można łatwo uzyskać, korzystając z generatora dostępnego online lub bezpośrednio w dowolnym urzędzie skarbowym.

Aby go otrzymać, wystarczy podać odpowiednie dane: PESEL, jeśli jesteś osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej ani nie jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, lub NIP, jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, jesteś podatnikiem VAT lub płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Więcej o mikrorachunku powie Ci podatnik.info – portal podatkowy, który gromadzi aktualne informacje dla podatników każdego typu.

Komu potrzebny jest indywidualny rachunek podatkowy?

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa nie określiły, kto musi wyrobić mikrorachunek podatkowy, a kto jest zwolniony z jego posiadania bez względu na sytuację podatkową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami regulowanie wszelkich zaległości podatkowych, czy też bieżących zaliczek zawsze powinno odbywać się na mikrorachunek.

Dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych nie obowiązują, dlatego zarówno osoby, które mają do opłacenia PIT, jak i podatek od najmu prywatnego muszą posiadać własny mikrorachunek.

Mają na ten rachunek wpłacać poszczególne podatki, odpowiednio tytułując każdy przelew tego typu. Sprawdź, jak wyliczyć podatki do zapłacenia na mikrorachunek z programem do PIT na https://www.podatnik.info/program-do-pit

Indywidualny mikrorachunek podatkowy – do czego się przydaje?

Dzięki mikrorachunkowi podatkowemu możesz w prosty i wygodny sposób opłacać podatki i opłaty na jednym, stałym koncie, bez konieczności wybierania różnych numerów rachunków.

Będziesz mieć możliwość szybkiego sprawdzenia numeru mikrorachunku w dowolnym czasie i miejscu. Nawet jeśli zmienisz miejsce zamieszkania lub siedzibę firmy, będziesz mógł nadal korzystać z tego samego mikrorachunku.

Nie będziesz musiał już szukać numerów kont urzędów skarbowych, co zminimalizuje ryzyko omyłkowych przelewów na niewłaściwe konto. Mikrorachunek, czyli Twój identyfikator podatkowy, przyspieszy również obsługę płatności podatkowych, dzięki czemu szybciej uzyskasz np. zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach.

Pamiętaj, że podatek PCC od czynności cywilnoprawnych nadal należy opłacać na rachunki bankowe urzędów skarbowy, a nie na mikrorachunek.

Jakie podatniki można płacić na swój mikrorachunek podatkowy?

Najczęstszym podatkiem wpłacanym na mikrorachunek jest podatek dochodowy z tytułu PIT. Płacą go przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych, pracownicy na etacie, a także osoby, które pracują na umowie zlecenie lub umowie o dzieło.

Co ważne, przy użyciu mikrorachunku podatkowego można na bieżąco dokonywać wpłat PIT lub regulować ewentualną niedopłatę. Dzięki temu w żadnej sytuacji nie trzeba generować dodatkowego konta w urzędzie skarbowym.

Ponadto rachunek indywidualny w urzędzie skarbowym pozwala wpłacać należności podatkowe z tytułu CIT i innych opłat skarbowych. Konto przypisane do konkretnego płatnika sprawia, że zaliczki, niedopłaty i inne przelewy zawsze trafiają do właściwego urzędu skarbowego, co pozwala podatnikom spać spokojnie. Żaden z nich nie musi obawiać się, że fiskus poinformuje go o niedopłatach i konieczności uregulowania ich wraz z odsetkami za zwłokę.

Mikrorachunek jest zatem rozwiązaniem niezwykle wygodnym i praktycznym, zwłaszcza że jego generowanie jest bezpłatne i zajmuje jedynie kilka minut. Przeczytaj także https://www.podatnik.info/publikacje/mikrorachunek-podatkowy,60384c i poznaj inne zalety korzystania z indywidualnego rachunku podatkowego w urzędzie skarbowym.

Artykuł przygotowany razem z partnerem

$s
Autor
Radek Klimek
Tworzę treści. Jestem mistrzem w opowiadaniu, wymyślaniu i ubarwianiu historii.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.