Jak wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z koronawirusem?

author: Jerzy Stanisław Jossé

Jeżeli szukasz informacji jak wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z pandemią koronawirusa, zastanawiasz się kto i kiedy może go uzyskać i jaka jest jego kwota – przeczytaj ten artykuł!

W dniu 7 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z dnia 2020.03.07) – zwana „Specustawą”.

Ustawa wprowadza szereg szczególnych praw i obowiązków dla sektorów publicznego oraz prywatnego w związku z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla pracowników w przypadku zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli lub szkół (art. 4 Ustawy).

Skorzystaj z poniższego spisu treści i przejdź od razu do interesującego Cię fragmentu:

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – podstawowe informacje

Zasiłek ten przysługuje w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, w wymiarze 14 dni w przypadku, gdy zamknięto żłobki, kluby dziecięce, przedszkola i szkoły.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone:

 • za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolności do pracy albo
 • za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia.

Zasiłku nie wlicza się do 60 dni zasiłku opiekuńczego, który przysługuje pracownikowi w roku kalendarzowym.

Kto może wystąpić o zasiłek?

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:

 • Opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
 • Są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).

Kolejne zmiany w prawie?

W dniu 13 marca Senat przyjął swój projekt nowelizacji Specustawy. Projekt trafi teraz pod obrady sejmu.

W projekcie zaproponowano następujące zmiany:

1) Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma przysługiwać rodzicom sprawującym opiekę:

 • Nad dzieckiem do lat 15 (a nie jak dotychczas do lat 8),
 • Przez okres zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka (a nie jak dotychczas tylko przez 14 dni).

2) Uszczegółowienie zasad polecenia pracy zdalnej o zapisy dotyczące kontroli pracownika, sposób jej wykonywania itd.

3) Poza tym, pracodawca nabędzie nowe, ważne uprawnienia. W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca będzie mógł:

 • Żądać od pracownika informacji o tym czy przebywał w ostatnim czasie w miejscu zagrożonym zakażeniem COVID-19;
 • Żądać od pracownika, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, iż jest zakażony COVID-19, lub który przebywał ostatnio w miejscu zagrożonym zakażeniem COVID-19, aby poddał się niezbędnym badaniom lekarskim;
 • Kontrolować stan zdrowia pracownika przed dopuszczeniem go do pracy, w szczególności przez pomiar temperatury ciała pracownika;
 • Wprowadzić w miejscu pracy dodatkowe wymagania sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
 • Pracodawca będzie mógł wystąpić do okręgowego inspektora pracy z wnioskiem o wydanie decyzji o czasowym zawieszeniu działalności zakładu pracy. W przypadku wydania takiej decyzji pracownicy otrzymają wynagrodzenie wynikające z ich osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. Koszty tego wynagrodzenia będą ponosić pracodawca oraz Skarb Państwa w równych częściach.

Proszę śledzić losy projektu senackiego – będziemy też o nich informować w zakładce prawo, jeżeli takie się pojawią.

 W jaki sposób wystąpić o zasiłek? Pobierz wzór o dodatkowy zasiłek opiekuńczy:

Ustawodawca stworzył wzór oświadczenia, który wystarczy wypełnić i złożyć pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać, klikając w poniższy baner:

źródło

Gdzie szukać sprawdzonych informacji?

Oczywiście Sardynki, w miarę możliwości, będą publikować na bieżąco zmiany w polskim prawie, które dotykać będą przedsiębiorców. Śledzimy w tym zakresie donosy medialne, strony rządowe oraz portale branżowe.

Niestety w tym wyjątkowych czasach, znajdą się wyjątkowe szuje, które będą próbowały zarobić na Naszej tragedii. Uważacie!

Informacje są udzielane na bieżąco na następujących stronach:

https://www.gov.pl/web/koronawirus

https://www.biznes.gov.pl/pl/aktualnosci/koronawirus-najwazniejsze-informacje-dla-przedsiebiorcow

Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:

Masz dodatkowe pytania / wątpliwości?

Coś jest niejasne? Masz dodatkowe pytania? Pisz w komentarzu! Postaramy się odpowiedzieć!

Jeżeli pojawią się nowe akty prawne, istotne zmiany w prawie dotyczące pracodawców – będziemy o tym informować – zapisz się na newsletter, by nie przegapić nowych wiadomości!

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: