Pytania od czytelniczek – ciąża a wynagrodzenia cz.2

author: Justyna Malowaniec

W związku z kolejnymi pytaniami dotyczącymi artykułu wyjaśniającego co nieco o wynagrodzeniach chorobowych przypadających w okresie ciąży powstał właśnie ten wpis, którego zadaniem jest rozwianie kolejnych wątpliwości w tym temacie. Poruszyłam następujące kwestie: kiedy pracownikowi można wypłacić wynagrodzenie chorobowe, ustalenie okresu wyczekiwania, jak określić podstawę do wyliczenia wynagrodzenia, zmiana wymiaru etatu, dodatki do płacy zasadniczej – czyli premie.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Kiedy pracownikowi można wypłacić wynagrodzenie chorobowe?

Ubezpieczony tzn. pracownik nabywa prawo do zasiłku chorobowego i wynagrodzenia chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli podlega temu ubezpieczeniu obowiązkowo. Z kolei zleceniobiorca, który podlega ubezpieczeniu chorobowemu dobrowolnie nabywa to prawo po 90 dniach. Los zleceniobiorczyń w ciąży nie jest więc całkowicie opłakany.

Składka chorobowa w przypadku zlecenia jest potrącana z pieniędzy zleceniobiorcy więc to on wyraża chęć opłaty tej składki lub nie. Sama składka nie jest wysoka (2,45%), a w przyszłości daje możliwość otrzymania zasiłku chorobowego podczas pobytu na L4.

Zadaniem pracodawcy będzie ustalenie od którego momentu będzie należało się pracownikowi wynagrodzenie chorobowe.

2. Ustalanie okresu wyczekiwania – nie musisz czekać 30 dni

Ustawa określa to tak – do okresów ubezpieczenia chorobowego wlicza się poprzednie okresy ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym […] (chodzi tu o okresy, w którym nie odprowadzana jest składka chorobowa).

Innymi słowy – jeśli kobieta zostaje zatrudniona z dniem 1 października, a zwolniona została z poprzedniej pracy w połowie września to od pierwszego dnia nowej umowy (tej rozpoczętej od października) nie obowiązuje ją okres wyczekiwania 30 dni gdyż nabywa to automatycznie. Jeśli jednak przerwa między jedna pracą a drugą jest dłuższa niż 30 dni wtedy od chwili podpisania nowej umowy musi poczekać 30 dni i wtedy nabywa prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego.

I tu ciekawostka – prawo do wynagrodzenia/zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia (czyli omijamy okres wyczekiwania) będzie należało się:

  • absolwentom szkół lub szkół wyższych, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90-ciu dni od ukończenia szkoły lub uzyskania dyplomu ukończenia studiów wyższych,
  • w sytuacji, gdy niezdolność do pracy spowodowana została wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
  • ubezpieczonym obowiązkowo, którzy mają wcześniejszy, co najmniej 10-letni okres obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
  • posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

  Komu jeszcze może należeć się zasiłek/wynagrodzenie chorobowe? Będzie ono przysługiwało pracownikowi, który np. stał się niezdolny do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała m. in.: 1. nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego, 2. nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby. (brzmi strasznie, mało realistycznie, ale jednak może się wydarzyć!)

3. Jak określić podstawę do wyliczenia wynagrodzenia?

 I znowu ciut ustawowej informacji – Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy, ale poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Czyli: jeśli pracownica jest zatrudniona od 1 października 2014 r. a zwolnienie lekarskie jest z datą majową to miesiące, o których mowa to październik 2014 r. – kwiecień 2015 r. (jeśli są to pełne przepracowane miesiące). Nie jesteśmy w stanie fizycznie wziąć pod uwagę ostatnich 12 miesięcy bo jest to niemożliwe z wiadomych przyczyn. Tutaj nie interesuje nas też ile zarabiała u poprzedniego pracodawcy.

4. Zmiana wymiaru etatu, a wyliczanie średniego miesięcznego wynagrodzenia

Zanim przejdę do omawiania szczegółów samych wyliczeń chcę wspomnieć o jednej sprawie: Jeśli w trakcie zatrudnienia (czyli tych 12 miesięcy lub krótszego okresu z których to bierzemy wynagrodzenie) pracownik zmienił wymiar etatu, to w przypadku ustalania podstawy wymiaru wynagrodzenia chorobowego do średniej będziemy wliczać tylko miesiące już po zmianie etatu.

Tyle z teorii – czas na praktykę.

Posłużmy się dalej przykładem zatrudnionej kobiety od października 2014r.

Krok pierwszy to zebranie wszystkich możliwych wynagrodzeń brutto z ostatnich omawianych miesięcy. Ustalmy, że stałe wynagrodzenie miesięczne to 1900zł. A więc:

1 900 x 7 (październik-kwiecień) = 13 300,      13 300 : 7 = 1 900 -> zgodnie z zasadą – dodajemy wszystkie wynagrodzenia a później dzielimy je przez ilość miesięcy.

Tak otrzymaną podstawę pomniejszamy o 13,71% (czyli składki społeczne), następnie dzielimy przez 30 (zawsze przez 30), dalej mnożymy razy 100% (L4 przy ciąży to 100%, przy chorobie to 80%), a na koniec otrzymany wynik mnożymy przez liczbę dni na zwolnieniu.

Jeśli na L4 pracownica uda się np. od 1 maja i będzie na nim cały miesiąc wtedy mamy do czynienia z następującym wyliczeniem:

1900 (średnie miesięczne wynagrodzenie) – 13,71% = 1639,51

1639,51 : 30 x 100 % x 31 (ilość dni na zwolnieniu) = 1694,15zł

1694,15 zł jest podstawą brutto od której można już przeliczać kwotę, jaką ostatecznie pracownica otrzyma na rękę.

5. Dodatki do płacy zasadniczej (czyli premie), a ich wpływ na wyliczenia

Na koniec słowo o premiach. Dodatki do wynagrodzeń zdarzają się w różnej postaci, nie tylko pieniężnej. Rolą pracodawcy jest określenie czy dany dodatek (jakikolwiek) podlega opodatkowaniu i oskładkowaniu.

Standardowe premie miesięczne czy kwartalne będą wchodziły w obliczanie jako składowe. Stałą miesięczną premię pracownicy (zależną np. od wypracowanych wyników) należy dodać do kwoty brutto przez co do wyliczenia średniego miesięcznego wynagrodzenia nie będziemy brać tylko wspomnianego wcześniej 1900, a np. 2 100 jeśli premia w danym miesiącu wyniesie 200 zł.

Premie kwartalne są traktowane nieco inaczej. Przykład opisany poniżej powinien zobrazować sposób ich uwzględniania.

Pracownica, która zatrudniona jest od 1 stycznia 2015r. będzie otrzymywała premię kwartalną. Dostanie więc na koniec marca 400 zł doliczone do jej miesięcznego wynagrodzenia brutto. Z datą 01.05.2015r. udaje się na L4. Zarabiając 1 750 zł brutto miesięcznie wiemy, że bez premii chcąc ustalić średnie miesięczne wynagrodzenie wykonalibyśmy mnożenie 1 750 x 4 : 4 = 1 750. Niestety nie doliczymy tu całości premii kwartalnej a jedynie jej cześć, dokładnie ¼ części tej premii.

Jeśli pracownica pracuje ponad rok i można do obliczeń wziąć 12 ostatnich wynagrodzeń (łącznie z premiami) to analogicznie doliczona zostanie kwota w wysokości stanowiącej 1/12 kwot wypłaconych tej pracownicy za cztery kwartały poprzedzające miesiąc, w którym uda się na L4.

Mam nadzieję, że wyjaśniłam najbardziej frapujące problemy. Jeśli to jednak za mało i chcecie wiedzieć jeszcze więcej to zachęcam do komentowania.

Komentujcie i pytajcie najlepiej pod tym artykułem – postaram się udzielić jak najprecyzyjniejszych odpowiedzi.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
$s
Autor
Justyna Malowaniec
Na blogu sprawuje pieczę nad małymi firmami od strony formalno-księgowej i kadrowej. Zawodowo związana z pracą w biurze rachunkowym Aditio od 2012 roku. Pasje nauczycielskie i zapał do rachunkowości postanowiła połączyć jako przyjemne z pożytecznym. Prywatnie fanka wszelakiej aktywności fizycznej i niespełniona dusza artystyczna.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
25 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kasia
Kasia
9 lat temu

Poproszę o odpowiedz- jestem na L4.od listopada 2014, rodze w czerwcu 2015. Podwyżkę w pracy dostałam w maju 2014. Wowczas zasilek chorobowy byl sporo nizszy niz moje miesieczne wynagrodzenie.czy zasiłek macierzynski będzie naliczony mi na nowo czyli dostanę więcej pieniędzy niż na zeolnieniu?

Ewelina
Ewelina
9 lat temu

Witam, jestem niania na tzw. umowie uaktywniającej na czas określony od 6 października 2014 do 31 sierpnia 2016. Jestem również objęta ubezpieczeniem chorobowym. Moje pytanie brzmi, jeżeli zaszła bym w ciąże w najbliższym czasie to czy będzie mi wypłacane chorobowe za okres ciąży oraz czy po porodzie będzie mi się coś jeszcze należeć? Pozdrawiam

Ania
Ania
9 lat temu

Witam . Pracuje w sklepie na umowe zlecenie . Jestem w ciazy . Czy jesli szef zgodzi zatrudnic mnie na umowe o prace nalezy mi sie macierzynski wychowawczy ?

Kasia
Kasia
9 lat temu

Planujemy z mężem dzidziusia i przez przypadek natknęłąm się na Twój artykuł i oczywiście mam pytanie. Jestem na umowie o pracę na czas nieokreślony + dodatkowo mam kilka umów zleceń w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Czy one będą również naliczane do zapłaty chorobowego, macierzyńskiego? Dziękuję za odpowiedź 🙂

Ania
Ania
9 lat temu

Pani Justynko . Pisalam tez wyzej jesli chodzi o te zatrudnienie w czasie ciazy z umowy zlecenie na umowe o prace . nie oplacalam skladek chorobowych w czasie tego zlecenia na ktprym jestem . Jest to 2 tydzien ciazy wiec poczatki ale chce sie dobrze zorientowac bo musze poagad z szefostwem. Jezeli szef mnie zatrudni na umowe o prace to musze oplacic skladki te 90 dni + 30tak dobrze zrozumialam ? Gubie sie w tym ogolnie nigdy z tym stycznosci nie mialam Dziekuje za odpowiedzi Pozdrawam

Agnieszka
Agnieszka
9 lat temu

Witam. Moja sytuacja troche skomplikowana. Od kwietnia 2014 pracowalam na zlecenie. W listopadzie zaproponowano mi 3/4 etatu na ktore przeszlam w grudniu. Praca w tym samym miejscu tylko zmiana pracodawcy. Pomiedzy rozwiazaniem umowy zlecenia a podjeciem etatu 6 dni przerwy. W styczniu okazalo sie ze jestem w 3 m-cu ciazy. Przedluzono mi umowe probna do porodu. Porod w lipcu. Od 9 marca jestem na l4. Jak bedzie w moim przypadku wygladal urlop macierzynski. Czy finansowo policza mi tylko trzy miesiace etatu czy rowniez te umowe zlecenie. Na zleceniu placone byly wszystkie skladki poza chorobowym. Czytalam juz duzo na ten temat… Czytaj więcej »

Sa Anna
Sa Anna
8 lat temu

Witam. Na dzień dzisiejszy jestem zatrudniona na umowę o prace. Z dniem 1 września (w związku z awansem na stopień nauczyciela mianowanego) moja umowa przekształca się w umowę na podstawie mianowania – zgodnie z Karta Nauczyciela. Wiąże się to z wyższym wynagrodzeniem. W jaki sposób będzie wyliczane moje wynagrodzenie, jeśli będąc w ciąży będę mieć L4? Czy standardowo z 12 miesięcy? i Jeszcze jedno: czy do tej stawki wlicza się tez wynagrodzenie za przepracowane nadgodziny i wszystkie dodatki czy jedynie podstawowa stawka? Dziękuję za odpowiedź

Karolina
Karolina
8 lat temu

Witam! Mam kilka pytań. Byłam zatrudniona w firmie na umowę o pracę, ale w lipcu rozwiązałam tą umowę w związku z tym, że zmieniłam na inną. W lipcu w poprzedniej pracy miałam wypowiedzenie 2tyg. pokryte zaległym urlopem płatnym, a w tym czasie pracowałam już w nowej firmie, gdzie dostałam umowę o pracę tymczasową do sierpnia. Ale zdarzyło się tak iż zaszłam w ciąże i pod koniec lipca złożyłam zwolnienie lekarskie. I czy zasiłek chorobowy będzie mi się należał? W świadectwie pracy mam zaznaczony okres nieskładkowy, okres wyczekiwania. A na rozmowie o pracy była mowa o tym, że wypłacają 100% chorobowego… Czytaj więcej »

Karolina
Karolina
8 lat temu

Sprawa trochę się skomplikowała.
Bo umowę miałam do 2 sierpnia, a L4 od 23.07- 12.08. I zakład pracy poinformował mnie, że oni wypłacą do 02.08. a pozostałe dni L4 przekażą do ZUS-u.
Dzisiaj byłam się przekonać czy dotarło do ZUS-u moje L4 i usłyszałam, że nic nie ma :/
Czy przez zaniechanie agencji mogę teraz stracić prawo do zasiłku???
I czy jeśli stracę prawo do zasiłku przez agencję to czy mogę od nich teraz żądać o to, aby oni teraz mi wypłacali do dnia porodu?

kasia
kasia
7 lat temu

Witam, będąc w 2miesiącu ciąży rozpoczęłam pracę dnia 15.07 016na 3 miesiace Miałam przepracowac miesiac i isc na l4 ale wyszla sytuacja taka że ciąża byla zagrożona poronieniem i skierowano mnie do szpitala dnia 12.08.16 dostałam zwolniene na miesiac. Nie przepracowalam calego miesiaca czy bedzie mi przyslugiwal zasilek chorobowy?

kasia
kasia
7 lat temu

tak to umowa o prace. czyli będzie mi przyslugiwal zasilek normalnie i bede mogla go ciągnc do konca ciaży tak ?chociaz ze mi brakło 3 dni do przepracowania całego miesiaca

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.