Urząd Skarbowy i ZUS – najważniejsze terminy. Do kiedy musisz zapłacić składki?

author: Justyna Malowaniec

Początki działalności świeżych biznesowych sardynek często bywają trudne. Warto więc już na starcie zorganizować pewne rzeczy tak, aby później nie sprawiały one większego problemu. Z czasem wszystko staje się proste, ale ten tekst ma pomóc głównie nowym przedsiębiorcom przejść przez pierwsze wysłanie przelewu do ZUSu i Urzędu Skarbowego.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Zacznijmy od dokonania płatności do ZUS. W tym przypadku ważne są dwie daty w miesiącu – do 10-go dnia danego miesiąca należy opłacić składki za miesiąc poprzedni jeśli nikogo nie zatrudniamy (płacimy tylko za siebie), natomiast do 15-go dnia opłacamy je jeśli posiadamy pracowników (płacimy łącznie za siebie i pracowników).

Co tyczy się już samych przelewów: poniżej znajdują się numery kont bankowych, na które należy wpłacać kwoty odpowiednie dla danych składek.

83101010230000261395100000w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne,
78101010230000261395200000w przypadku należności z tytułu składek na ubezpieczenie zdrowotne,
73101010230000261395300000w przypadku należności z tytułu składek na Fundusz Pracy (FP) i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (FGŚP)

Poszczególne sumy znajdą się w odrębnym wpisie, ale poza tym warto pamiętać o ważnej sprawie – bez względu na to którego dnia miesiąca założymy działalność kwota składki zdrowotnej czy Funduszu Pracy nie zmieni się. Zmianie uleganie jednak składka społeczna.

Tę opłacamy w wysokości adekwatnej do ilości dni prowadzenia działalności w miesiącu jej otwarcia. Jeśli np. 16-go stycznia otworzycie swoje przedsiębiorstwo opłacicie mniej więcej połowę składki społecznej. Od kolejnego miesiąca obowiązują już pełne kwoty.

Masz konto firmowe? Jest nieco łatwiej

Z reguły banki ułatwiają klientom życie i przelewy do ZUS czy US mają stworzone odrębne zakładki. Mając przed sobą otwarte okno przelewu internetowego zauważymy, iż większość danych jakie mamy podać są znane i nad tym nie trzeba się specjalnie rozwodzić. Poza podstawowymi informacjami należy zaznaczyć kilka pól:

Okno przelewu do ZUS w jednym z banków

Tak wygląda okno przelewu do ZUS w jednym z banków.

1. Typ wpłaty – interesujące nas najbardziej w omawianych temacie to te oznaczone literami S i M (M – jeżeli wpłata dotyczy składki za okres dłuższy niż jeden miesiąc, w tym również składki z należnymi odsetkami za zwłokę oraz ewentualnymi kosztami upomnień; S – jeżeli wpłata dotyczy składki za jeden miesiąc, w tym również składki z należnymi odsetkami za zwłokę oraz ewentualnymi kosztami upomnień). Dokonując standardowej wpłaty tj. miesięcznej, oznaczamy przekaz literą „S”.

2. Deklaracja – tutaj ma znaleźć się rok i miesiąc deklaracji jaką opłacamy. WAŻNE: dokonując wpłaty w lutym opłacamy składki styczniowe więc wpisać należy np. 201501, a nie 201502. Może zdarzyć się, że numeracja będzie odwrócona (należy wpisać 022015, a nie 201502) – jest to zależne od banku. Obok powinniśmy mieć informacje, jak ma wyglądać wpis w tym polu.

3. Numer deklaracji – w przypadku wpłaty standardowej używamy oznaczenia 01. Jeśli opłacalibyśmy składki np. wynikające z korekty deklaracji wtedy obowiązywałby numer 02. System przy zaznaczaniu deklaracji „widzi”, że w poprzednim polu zaznaczyliśmy miesiąc i rok więc niejako z tego zczytuje potrzebne informacje.

Uważaj – każdy Urząd Skarbowy ma inny numer konta!

Urzędy Skarbowe dokonały przeszkody w postaci braku ogólnych numerów kont bankowych, jak zadziało się to w przypadku ZUSu. Moja pomoc ograniczy się jedynie do:

1. Odesłania Was na stronę internetową Urzędu Skarbowego w celu odszukania tej informacji właśnie tam (ewentualnie pozostaje skontaktowanie się z Urzędem telefonicznie),

2. Zaproponowania Wam sprawdzenia okna przelewu do skarbówki gdyż już większość banków powinna mieć opcję wyszukania konkretnego numeru konta – zaznaczając w przelewach „Przelew do US” przy polu „Nr rachunku bankowego” dostęp do opcji Wyszukaj US, po wpisaniu konkretnego miasta, bardzo upraszcza sprawę. Tym bardziej, że istnieje od razu możliwość zaznaczenia, o jaki podatek nam chodzi więc z automatu wskakuje odpowiedni numer rachunku.

Pilnując dat na uwadze należy mieć dwie szczególne – 20-ty i 25-ty dzień miesiąca. Do 20-go dnia opłacany jest podatek dochodowy, do 25-go podatek VAT (pamiętając, że opłacamy je za miesiąc poprzedni). Podatek dochodowy obowiązuje każdego, VAT już niekoniecznie.

Poza elementami podstawowymi mamy do czynienia z opcją „Symbol formularza/płatności” oraz „Identyfikacja zobowiązań”. Tak oto posługujemy się głównymi symbolami:

  • PIT-5 (lub PIT-5L dla podatników rozliczających się liniowo) – w przypadku wpłaty odnoszących się do podatku dochodowego (z działalności bez pracowników)
  • PIT-4 – w przypadku wpłat odnoszących się do pobranych zaliczek na podatek zatrudnionych pracowników
  • VAT-7 – w przypadku wpłat odnoszących się do podatku VAT
  • RYCZAŁT – to najczęstszy symbol dla przesiębiorców wybierających metodę karty podatkowej

W przypadku zwykłych rozliczeń pole „Identyfikacji..” zostawiamy puste.

Niektóre banki mogą posiadać gotowe listy, z których wybierzemy odpowiednie symbole.

Podając okres w podanych rubrykach zaznaczamy rok (czyli 15), miesiąc lub kwartał (znacznik M lub K) oraz miesiąc jaki opłacamy (zgodnie z zasadą – jeśli płacimy w lutym podatek styczniowy wpisujemy 01, a nie 02).

I tak oto przebrnęliśmy przez tę niechcianą czynność. Łączę się z Wami w bólu i życzę szybkiego nadrobienia strat na nieco uszczuplonym koncie.

Jeżeli coś muszę doprecyzować, wyjaśnić (na konkretnym przykładzie) – pytajcie śmiało w komentarzach.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: