6 ciekawych programów do faktur i ich darmowe wersje – który wybrać dla mikrofirmy?

6 ciekawych programów do faktur i ich darmowe wersje – który wybrać dla mikrofirmy?

Program do faktur jest podstawą funkcjonowania małej firmy. Na rynku polskim obecnie mamy ich do dyspozycji kilkanaście – w tym wiele występuje w darmowej wersji. Różnice między interfejsem i obsługą są niewielkie, a często podstawowy wariant aplikacji w zupełności zaspokaja potrzeby mikrobiznesu. Jeżeli więc zastanawiasz się jaki dobry, darmowy program do faktur wybrać – ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie!

Darmowe programy do faktur

Zdecydowałem się na wybór 5 najpopularniejszych programów do faktur. Przy wyborze kluczowy był fakt, czy dany program oferuje bezpłatną wersję. Do każdego  z niżej wymienionych dostawców wysłaliśmy e-mail z zapytaniem, żeby potwierdzić opisywane funkcjonalności. Chcę podkreślić, że od każdego z nich otrzymaliśmy rozbudowaną, wyczerpującą odpowiedź.  Niżej znajdziecie krótkie opisy programów, printscreeny oraz linki do pobrania. Chciałbym podkreślić, ze jest to wyłącznie mój wewnętrzny i subiektywny ranking. Programy są ułożone hierarchicznie – od tych, którym moim zdaniem warto przyjrzeć się w pierwszej kolejności.

Pamiętajcie, że w większości przypadków wersje darmowe zawierają okrojone funkcjonalności: ograniczoną liczbę faktur do wystawienia, brak dostępu do dodatkowych modułów lub typów dokumentów oraz ograniczony lub całkowity brak pomocy technicznej.

Dlaczego? Zwykle nikt nie daje darmowego programu z dobroci serca i poczucia misji rozwoju kapitalizmu w Polsce 🙂 Producenci pokazując funkcje wersji free chcą nas zachęcić do wyboru płatnych, rozbudowanych wariantów.

Jeżeli już korzystasz z któregoś z tych programów i chcesz się pochwalić doświadczeniami (pozytywnymi / negatywnymi) – napisz w komentarzu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Kryteria wyboru

Koncentrowałem się na podstawowych funkcjach, interesujących właściciela mikrofirmy. Także zdecydowałem się na następujące, podstawowe kryteria:

 • Czy jest wersja darmowa? Jeżeli tak, to czy są w niej jakieś ograniczenia?
 • Czy można przechowywać dane w chmurze (w wersji darmowej) i je odzyskać?
 • Czy programu można używać w wersji mobilnej (na smartfonach / tabletach)?
 • Czy program posiada dodatkowe moduły (również te płatne)?
 • Czy support wspiera również użytkowników darmowych wersji?
 • Ile kosztuje najtańsza wersja płatna?

Jeżeli uważasz, ze jakiegoś kryterium brakuje lub należy je dopisać – daj mi znać, napisz w komentarzu!

1. Chmura Faktur

Szukasz darmowego programu? Wybierz chmurę faktur!
Chumra Faktur to obecnie najsensowniejsza propozycja jeżeli chodzi o darmowe programy.

Chmura faktur to przeglądarkowy program do wystawiania faktur. Jest on w pełni darmowy i umożliwia wystawianie niezliczonej ilości faktur – co jest olbrzymi plusem i stawia aplikację na czele peletonu. Właściciel programu uznał, że warto udostępnić Chmurę w wersji darmowej, bezpłatnej, bez ograniczeń, a zarabiać na innych usługach oraz produktach powiązanych tematycznie z księgowością znajdujących się w jego ofercie.

Program jest przejrzysty i prosty w obsłudze. Ma naprawdę przyjemny dla oka, intuicyjny i nowoczesny interfejs. Bardzo przydatne jest zintegrowanie bazy danych z danymi GUS. Dzięki temu do uzupełnienia faktury kontrahenta wystarczy nam numer NIP. Irytują tylko trochę ciągle wyskakujące powiadomienia na stronie głównej (przed rejestracją).

   1. Wersja darmowa: TAK
   2. Limit dokumentów: BEZ LIMITU
   3. Wersja mobilna: TAK
   4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (czat internetowy)
   5. Przechowywanie danych w chmurze: TAK
   6. Najtańsza wersja płatna: PROGRAM JEST CAŁKOWICIE DARMOWY 
   7. Pobierz program

2. abcFaktura

Czy warto wybrać ABC Faktury jako darmowy program do faktur?
Panel abcFaktury

Program abcFaktura to program do wystawiania wszystkich typów dokumentów. Program posiada kilka szablonów faktur i umożliwia dowolną ich modyfikacje. Program spełnia warunki RODO związane z przetwarzaniem danych. Na uwagę zasługuje fakt że faktury można wystawiać w kilku językach. Program można rozszerzać o dodatkowe moduły. Program jest bezpłatny do 10 faktur miesięcznie. Natomiast większa ilość wystawionych faktur wiążę się z wykupieniem licencji na rok za 49 zł.

  1. Wersja darmowa: TAK
  2. Limit dokumentów: 10 DOKUMENTÓW
  3. Wersja mobilna: NIE
  4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK – dodatkowa płatna obsługa premium
  5. Przechowywanie danych w chmurze: TAK – za dodatkową opłatą
  6. Najtańsza wersja płatna: 49 zł na rok
  7. Szczegóły dodatkowych funkcji płatnych.
  8. Pobierz program

3. Elisoft

Elisoft wyróżnia mnogość opcji.
Panel Elisoft może się wydawać toporny, ale jest bardzo funkcjonalny.

Elisoft to darmowa aplikacja do wystawiania do 15 faktur miesięcznie. Program można wykorzystywać na kilku stanowiskach oraz przypisać dostęp dla kilku pracowników. Umożliwia ona wystawianie faktur VAT, proform, korekt oraz reszty dokumentacji potrzebnym przy prowadzeniu firmy.  Jeżeli chcemy wystawić więcej faktur to będzie trzeba zakupić wersję płatną, która kosztuje 259 zł na rok, a jej odnowienie to koszt 99 zł. W płatnej wersji otrzymujemy wiele dodatkowych funkcji takich jak: nielimitowana liczba faktur, dane z GUS, wezwania do zapłaty i wiele innych.

Płatna wersja zawiera również dodatkowe funkcjonalności, zbudowane wokół faktur, na przykład miękką windykację (noty odsetkowe, wezwania do zapłaty), czy funkcje ułatwiające kontrolę kontrahentów (pobieranie danych z GUS, kontrolę statusów VAT/VIES) oraz inne rozbudowane funkcjonalności – np. możliwość tworzenia ofert, obsługę magazynu. W ramach płatnej wersji klient otrzymuje także roczne wsparcie techniczne.

Pomoc techniczna dla użytkowników wersji darmowej jest udzielana po rozwiązaniu spraw klientów komercyjnych, zapytania pochodzące z wersji darmowych nie są obsługiwane priorytetowo.

Program posiada klasyczny, księgowy interfejs – który może wydawać się nieco toporny, ale jest przejrzysty i bardzo funkcjonalny.

  1. Wersja darmowa: TAK
  2. Limit dokumentów: 15 Dokumentów miesięcznie
  3. Wersja mobilna: NIE
  4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (czat internetowy – pierwszeństwo mają klienci wersji płatnej)
  5. Przechowywanie danych w chmurze: TAK – program udostępnia możliwość stworzenia kopi danych ale trzeba je umieścić a własnym dysku (Google drive, One drive)
  6. Najtańsza wersja płatna: 159 zł a każde odnowienie na rok to 99zł
  7. Szczegóły dodatkowych funkcji płatnych 
  8. Pobierz program

4. Fakturownia

To co wyróżnia fakurownię, to ładny i przejrzysty interfejs.
Mocnym atrybutem programu jest ładny i przejrzysty interfejs.

Przeglądarkowy program do wystawiania faktur. Dzięki niemu programowi możemy wystawić szereg dokumentów fakturujących od: faktur VAT, faktur po noty korygujące, rachunki, czy paragony.

Wersja darmowa umożliwia wystawienie 3 faktur miesięcznie natomiast plan płatny umożliwia wystawianie nielimitowanej liczby faktur. W płatnej wersji posiadamy możliwość zarządzania stanem magazynowym oraz możemy tworzyć bazę produktów. Program jest bardzo przejrzysty i intuicyjny oraz jest jednym z najtańszych na rynku. Program działa w „chmurze”. Backup danych jest tworzony na bieżąco (również na bieżąco są wgrywane aktualizacje), także nawet w przypadku awarii danie nie zostaną utracone. Backup danych jest tworzony przez serwery co godzinę, a usługa nie jest płatna dodatkowo Dużym plusem jest to jak szybko i zdalnie możemy wystawić fakturę klientowi. Można skorzystać również z 30 dniowego okresu próbnego, który pozwoli nam przetestować wszystkie funkcje wersji komercyjnych programu.

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit dokumentów: 3 Dokumenty miesięcznie
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (czat internetowy, infolinia, poczta elektroniczna)
 5. Przechowywanie danych w chmurze: TAK
 6. Najtańsza wersja płatna: 6,40 zł miesięcznie
 7. Szczegóły dodatkowych funkcji i planów płatnych 
 8. Pobierz program

5. Mega Fakturka-  teraz Poldata

Poldata - prezentacja darmowego panelu programu do faktur.
Zaletą Poldaty jest fakt, że za program w wersji płatnej wystarczy zapłacić raz.

POLDATA to darmowy program do wystawiania faktur z nielimitowaną liczbą wystawionych faktur VAT. Jednak w wersji płatnej otrzymujemy możliwość wystawienia bardziej zróżnicowanych dokumentów. Program nie jest w ofercie abonamentowej lecz jest jednorazowo płatny w cenie 149 zł lub większej w zależności od funkcjonalności. Otrzymujemy wtedy dostęp do możliwości wydruku plików do PDF, Excel, Word, generowania proform, faktur w walucie oraz wielu innych przydatnych funkcji. Opcja backupu danych i faktur jest płatna dodatkowo – 99 zł netto. Wersja darmowa programu wygląda dość ubogo w porównaniu z konkurencją i prędzej czy później będzie trzeba skorzystać z płatnego wariantu. Plusem jest natomiast to, że za program płacimy jednorazowo. Jest również brak supportu dla wersji bezpłatnej.

   1. Wersja darmowa: TAK
   2. Limit dokumentów: BEZ LIMITU
   3. Wersja mobilna: NIE
   4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: NIE
   5. Przechowywanie danych w chmurze: TAK – dodatkowo płatne 99 zł
   6. Najtańsza wersja płatna: 149 zł
   7. Szczegóły dodatkowych funkcji płatnych.
   8. Pobierz program

6. E-mikrofirma

E-mikrofirma to rządowy darmowy program do wystawiania faktur
Rządowy program do wystawiania faktur.

E-mikrofirma to aplikacja dostępna z przeglądarki umożliwiająca wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT oraz generowanie, walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do systemu Ministerstwa Finansów. Program jest kierowany jest do osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Program jest przystosowany do obsługi komputerów z systemem Windows i przede wszystkim na tą platformę będą pojawiały się aktualizacje. Program umożliwia wystawianie plików kontrolnych JPK_VAT oraz JPK_FA. Niestety aplikacja nie umożliwia wystawiania faktur pro-forma oraz zaliczkowych. Aplikacja jest przystosowana wyłącznie do wystawiania faktur krajowych.

 

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit dokumentów: NIE
 3. Wersja mobilna: NIE
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (e-mail – jpk.helpdesk@mf.gov.pl)
 5. Przechowywanie danych w chmurze: NIE (możliwa jest tylko kopia zapasowa na własnym komputerze)
 6. Najtańsza wersja płatna: PROGRAM JEST CAŁKOWICIE DARMOWY 
 7. Pobierz program

Który program do faktur wybrać?

Jeżeli nie masz czasu na sprawdzanie i testowanie wszystkich propozycji i szukasz najlepszego, darmowego programu do faktur to w tym rankingu bezkonkurencyjna jest Chmurafaktur.pl. Interfejs jest ładny, przejrzysty, przyjemny dla oka. Wszystkie funkcje, których potrzebujesz do sprawnego funkcjonowania i wystawiania dokumentów księgowych w małej firmie znajdziesz w jednym miejscu.

Oceń artykuł
[Głosów: 5 Średnia: 5]

Research i przygotowanie materiałów do artykułu: Przemek Warzecha 

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap nowych tekstów!

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o