Darmowy program do faktur – który wybrać dla małej firmy? | 11 propozycji

author: Przemek Warzecha

Program do wystawiania faktur jest podstawą funkcjonowania małej firmy. Na rynku polskim obecnie mamy ich do dyspozycji kilkanaście – w tym wiele występuje w darmowej wersji. Różnice między interfejsem i obsługą są niewielkie, a często podstawowy wariant aplikacji w zupełności zaspokaja potrzeby mikrobiznesu. Jeżeli więc zastanawiasz się jaki dobry, program do faktur wybrać – ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie!

Skorzystaj ze spisu treści i przejdź do interesującego Cię fragmentu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Darmowe programy do wystawiania faktur o co chodzi w tym rankingu?

Gdy artykuł powstawał zdecydowaliśmy się na wybór najpopularniejszych programów do faktur. Pisząc tekst, przy wyborze kluczowy był fakt, czy dany program oferuje bezpłatną (darmową) wersję i jak długo ona działa. Do każdego  z niżej wymienionych dostawców wysłaliśmy e-mail z zapytaniem, żeby potwierdzić opisywane funkcjonalności. Chcę podkreślić, że od każdego z nich otrzymaliśmy rozbudowaną, wyczerpującą odpowiedź.

Później, gdy artykuł zaczął zdobywać popularność w wyszukiwarce Google, zaczęli się do nas zgłaszać dystrybutorzy programów, oferując nam płatne umieszczenie programów w rankingu – takie propozycje też się tu znajdują. 

Niżej znajdziecie krótkie opisy programów, printscreeny oraz linki do pobrania. Na końcu jest też krótkie podsumowanie, które pomoże w wyborze najlepszego programu do faktur. 

Pamiętajcie, że w większości przypadków wersje darmowe programu do faktur zawierają okrojone funkcjonalności: ograniczoną liczbę faktur do wystawienia, brak dostępu do dodatkowych modułów lub typów dokumentów oraz ograniczony lub całkowity brak pomocy technicznej.

Dlaczego? Zwykle nikt nie daje darmowego programu z dobroci serca i poczucia misji rozwoju kapitalizmu w Polsce 🙂 Producenci pokazując funkcje wersji free chcą nas zachęcić do wyboru płatnych, rozbudowanych wariantów.

Jeżeli już korzystasz z któregoś z tych programów i chcesz się pochwalić doświadczeniami (pozytywnymi / negatywnymi) – napisz w komentarzu.

Programy nie są ułożone hierarchicznie – zwróć uwagę na funkcjonalności i możliwości poszczególnych aplikacji.

Kryteria wyboru

Koncentrowałem się na podstawowych funkcjach, interesujących właściciela mikrofirmy. Także zdecydowałem się na następujące, podstawowe kryteria:

 • Czy ten program do faktur jest darmowy? Jeżeli tak, to jakie są ograniczenia?
 • Ile faktur można wystawić w wersji darmowej? 
 • Czy można przechowywać dane w chmurze (w wersji darmowej) i je odzyskać?
 • Czy z programu można korzystać do wystawiania faktur online? 
 • Czy programu można używać w wersji mobilnej (na smartfonach / tabletach)?
 • Czy program posiada dodatkowe moduły (również te płatne) – takie jak księgowość i biuro rachunkowe?
 • Czy support wspiera również użytkowników darmowych wersji?
 • Jaka jest cena? Ile kosztuje najtańsza wersja płatna w perspektywie rocznej?
 • Czy można odnaleźć kontrahenta po adresie NIP?
 • Czy można sprawdzić, czy kontrahent znajduje się na białej liście VAT?
 • Czy można generować pliki JPK?

Jeżeli uważasz, ze jakiegoś kryterium brakuje lub należy je dopisać – daj mi znać, napisz w komentarzu!

Pobierz tabelkę z gotowymi podpowiedziami i wybierz od razu najlepszy program!

Uwaga – zanim zabierzesz się za wybór najlepszego dla swojej firmy programu do wystawiania faktur – pobierz gotową tabelkę Excel, która pomoże Ci porównać wszystkie funkcje.

Kliknij i pobierz tabelkę lub skorzystaj z poniższego baneru:

1. FakturaXL – idealny na start i 10 faktur za darmo co miesiąc

Program do fakturowania z JPK FakturaXL.

To dobra cenowo opcja do przygotowywania faktur i ofert. Aż 10 faktur miesięcznie za darmo – dla firm, które startują z biznesem – idealnie.

Sprawdź FakturaXL  

Faktura XL to program o ładnym, czytelnym interfejsie i funkcjonalnościach odpowiednich do oczekiwań, jakie powinny zostać spełnione w dobie komunikacji internetowej. Posiada wersję mobilną, przechowuje dane w chmurze, użytkownicy wersji darmowej mogą korzystać z pomocy technicznej. Program do faktur z GUS, pobieraj dane bezpośrednio z Internetu a swoje faktury możesz wystawiać z własnym logiem firmowym . Program do faktur vat marża, uproszczonych, kosztowych, korygujących i paragonów to właśnie FakturaXl. Program jest naprawdę kompleksowy. Jest to też program do faktur dla nievatowców gdyż bez problemu wystawimy faktury bez VAT.

To jeden z tańszych programów na rynku (zaledwie 8 zł / miesiąc) i najtańszy program z opcjami księgowymi. Opcję płatności możesz aktywować i zawieszać w zależności od potrzeb – to fantastyczna funkcja dla mikrofirm! W wersji rozszerzonej możesz skorzystać z opcji magazynu. 

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit faktur miesięcznie w wersji darmowej: 10
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (e-mail, infolinia, czat)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK
 6. Roczna cena wersji płatnej: 96 zł
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: TAK
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK (przez 90 dni wersji testowej a potem funkcja dostępna tylko w wersji płatnej)
 10. KOD rabatowy: sard – po wpisaniu kodu, otrzymasz 30% rabatu na pierwszy zakup. 
 11. Zobacz artykuł, w którym przeczytasz o 19 powodach, dla których warto wybrać FakturaXL

Sprawdź FakturaXL  

2. Fakturownia

To co wyróżnia fakurownię, to ładny i przejrzysty interfejs. To bardzo prosty program do fakturowania online, również program do faktur z magazynem online.

Mocnym atrybutem programu jest ładny i przejrzysty interfejs. Program jest prosty w obsłudze, idealny na start. Działa online w chmurze.

Sprawdź Fakturownia  

Przeglądarkowy program do wystawiania faktur. Dzięki programowi możemy wystawić szereg dokumentów fakturujących od: faktur VAT, faktur po noty korygujące, rachunki, czy paragony.

Wersja darmowa umożliwia wystawienie 3 faktur miesięcznie, natomiast plan płatny umożliwia wystawianie nielimitowanej liczby faktur. W płatnej wersji posiadamy możliwość zarządzania stanem magazynowym oraz możemy tworzyć bazę produktów. Program do faktur kosztowych, korygujących, uproszczonych, paragonów oraz dal nievatowców. Z pomocą Fakturowni na pewno wystawisz niezbędną Ci fakturę. Program jest bardzo przejrzysty i intuicyjny oraz jest jednym z najtańszych na rynku. Program działa w “chmurze”. Backup danych jest tworzony na bieżąco (również na bieżąco są wgrywane aktualizacje), także nawet w przypadku awarii danie nie zostaną utracone. Backup danych jest tworzony przez serwery co godzinę, a usługa nie jest płatna dodatkowo. Dużym plusem jest to jak szybko i zdalnie możemy wystawić fakturę klientowi. Fakturownia jest również program do faktur i paragonów który umożliwia zamieszczanie na fakturach kodów QR oraz logo firmy. Obie te funkcje niejednokrotnie będą bardzo przydatne.  Można skorzystać również z 30 dniowego okresu próbnego, który pozwoli nam przetestować wszystkie funkcje wersji komercyjnych programu.

Ważne! Przed zakupem należy zwrócić uwagę na cenę wybranego pakietu. Na stronie w cenniku widnieją zawsze dwie ceny. W celu skorzystania z niższej ceny konieczne jest wpisanie kodu rabatowego który widoczny jest w prawym górnym rogu na stornie z cennikiem. Wtedy dopiero cena wybranego pakietu zostanie obniżona. Dostawca jednak nie gwarantuje czy kod będzie nadal aktywny w przypadku przedłużenia licencji dlatego przed końcem licencji warto sprawdzić na stronie czy stary kod nadal obowiązuje lub czy nie pojawił się nowy. 

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit faktur miesięcznie w wersji darmowej: 3 
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (e-mail, infolinia, czat)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK
 6. Roczna cena wersji płatnej: 76,80 zł
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: TAK
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK (tylko w wersji płatnej)

Sprawdź Fakturownia  

3. Faktura Small Business Lite

Faktura small business lite

Sprawdź Faktura Small Business Lite  

Faktura Small Business Lite to najprostszy program do faktur dedykowanym małym i średniej wielkości przedsiębiorstwom. Program jest bardzo intuicyjny i funkcjonalny. Wszystkie opcje są dostępne do darmowego testowania.

Wystarczy ze strony producenta – Mega-Tech pobrać wersję demo. 

W aplikacji Lite użytkownik wystawi faktury VAT, proformy, korekty, zaliczkowe, końcowe, czy VAT marża, pobierze dane kontrahentów z GUS, stworzy przydatne kartoteki towarów i klientów.

Program Faktura Small Business Lite pozwali przygotować ewidencje sprzedaży VAT oraz edytować wystawione dokumenty. Oprogramowanie jest zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi. Przedsiębiorca wystawi w nim chociażby faktury z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, tzw. Split Payment.

Na wyróżnienie zasługuje usługa eArchiwum, czyli zdalnej kopii bezpieczeństwa, możliwość wystawiania wezwań do zapłaty czy opcja pozwalająca wysyłać faktury do kontrahentów e-mailem z poziomu programu.

Fakturowanie z Faktura Small Business Lite to gwarancja oszczędności czasu poświęconego na wystawianie dokumentów potwierdzających zawarte transakcje.

1. Wersja darmowa: NIE (wersja testowa przez 7 dni)
2. Limit faktur miesięcznie w wersji darmowej: NIE
3. Wersja mobilna: NIE
4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (wsparcie oferowane jest podczas
testowania programu oraz po wykupieniu licencji. Odpowiedzi na pytania
udzielane są za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonu)
5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK (W licencji dostępne jest
1GB miejsca na dane. Można odpłatnie poszerzyć ten pakiet)
6. Roczna cena wersji płatnej: 60 zł netto
7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: NIE
9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: NIE

Sprawdź Faktura Small Business Lite  

4. Faktura Small Business Standard

Program do wystawiania faktur z magazynem.

Ten program do faktur posiada opcję magazynu.

Sprawdź Faktura Small Business Standard  

Faktura Small Business Standard to jak sama nazwa wskazuje program do fakturowania przeznaczony dla małych i średnich firm. Producent umożliwia testowanie produktu wraz z wszystkimi funkcjami przez 7 dni, co w pełni pozwala na poznanie możliwości programu.

Oprogramowanie dzięki swojemu prostemu i intuicyjnemu menu sprawia, że generowanie faktur jest niesamowicie szybkie, a dzięki opcji pobierania danych kontrahentów z CEIDG nie będziemy już musieli powoli wprowadzać i sprawdzać danych naszych klientów.

Sam program jest bardzo dobrze zoptymalizowany i potrafi wyświetlić bazę 50 000 klientów w niecałą sekundę.

Program Faktura Small Business Standard nie tylko umożliwia wystawianie wszelkich faktur, ale też pozwala wystawiać je w obcej walucie oraz obcym języku co może być nieocenione w przypadku współpracy z firmą z zagranicy. Tak samo przydatną funkcją jest automatyczne sprawdzanie aktualnego kursu walut z NBP.

Oprogramowanie jest w pełni zgodne z wszelkimi prawami obowiązującymi w roku 2021 oraz umożliwia generowanie pliku JPK_V7. Program posiada dostęp do kodów GTU. Możliwe jest również wystawienie faktury z informacją o mechaniźmie podzielonej płatności tzw. Split Payment.

Oprogramowanie Faktura Small Business Standard użytkownik instaluje na każdym urządzeniu, z którego chce korzystać. W przypadku pracy na wielu stanowiskach potrzebna jest wersja sieciowa i podłączenie do wspólnej bazy danych. Takie rozwiązanie pozwala zarządzać wystawionymi dokumentami online (wszystkie zmiany są widoczne dla pozostałych użytkowników) co zapobiega niepotrzebnej duplikacji informacji.

Nasze dane i faktury są zawsze zabezpieczone przed utratą dzięki funkcji eArchiwum.

 1. Wersja darmowa: NIE (wersja testowa przez 7 dni)
 2. Limit faktur miesięcznie w wersji darmowej: NIE
 3. Wersja mobilna: NIE
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (wsparcie oferowane jest podczas testowania programu oraz po wykupieniu licencji. Odpowiedzi na pytania udzielane są za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonu)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK (W licencji dostępne jest 1GB miejsca na dane. Można odpłatnie poszerzyć ten pakiet)
 6. Roczna cena wersji płatnej: 120 zł netto
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: NIE
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

Sprawdź Faktura Small Business Standard

5. Faktura Small Business Pro

Program do fakturowania z magazynem.

To program do fakturowania z magazynem – idealny dla małych, lokalnych firm.

Sprawdź Faktura Small Business Pro

Faktura Small Business Pro to rozbudowana wersja programu Faktura Small Business Standard o dodatkowy moduł magazynu. Zapewnia on wszystkie funkcje związane z fakturowaniem oraz jest zgodny z przepisami prawnymi na rok 2021. Pozwala chociażby generować najnowszy plik JPK_V7.

Dodatkowo program do fakturowania z magazynem – umożliwia dostęp do takich modułów jak:

 • Moduł magazynu – obsługa stanów magazynowych
 • Możliwość tworzenia kompletów
 • Moduł dokumentów zakupowych
 • Ewidencja zakupów
 • Moduł dokumentów kasowych
 • Możliwość tworzenia zamówień do dostawców
 • Integracja ze sklepem internetowym Shoper
 1. Wersja darmowa: NIE (wersja testowa przez 7 dni)
 2. Limit faktur miesięcznie w wersji darmowej: NIE
 3. Wersja mobilna: NIE
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (wsparcie oferowane jest podczas testowania programu oraz po wykupieniu licencji. Odpowiedzi na pytania udzielane są za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonu)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK (W licencji dostępne jest 1GB miejsca na dane. Można odpłatnie poszerzyć ten pakiet)
 6. Roczna cena wersji płatnej: 180 zł netto
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: NIE
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

Sprawdź Faktura Small Business Pro

6. TAXON

Program do wystawiania faktur TAXON. To ciekawa aplikacja do fakturowania.

TAXON dzięki prostocie możemy opanować w kilka chwil. To ciekawe rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy szukają aplikacji do wystawiania faktur.

Sprawdź Taxon  

TAXON to intuicyjny program do wystawiania faktur. Posiada równie prostą i skuteczną aplikację mobilną do wysyłania faktur. W roku dodania do naszego wpisu (2020) aplikacja wydaje się mieć nowatorskie podejście i funkcjonalności dostosowane do przedsiębiorców doceniających wygodę i szybkość korzystania z funkcji księgowości online.

Aplikacja dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Jeżeli już korzystamy z usług biura rachunkowego to nic nie stoi na przeszkodzie, aby zintegrować aplikację TAXON z naszym biurem i ułatwić w ten sposób przesyłania plików.

Faktury możemy dodawać do aplikacji w formie zdjęcia, pliku lub skanu i to wszystko za pomocą kilku kliknięć. W menu zajedziemy możliwość podglądu do bieżącego bilansu firmy, dzięki czemu będziemy, wiedzieć ile w danym monecie wydajemy i ile zyskujemy (łącznie z podatkami do opłacenia).

Aplikacja wyposażona jest w funkcje pobierania danych kontrahenta na podstawie numeru NIP.

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit faktur miesięcznie w wersji darmowej: 10
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (czat)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK
 6. Roczna cena wersji płatnej: 96 zł
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: TAK
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: NIE

Sprawdź Taxon  

7. abcFaktury

Czy warto wybrać ABC Faktury jako darmowy program do faktur?

Panel abcFaktury – oprogramowanie pozwoli Ci prowadzić również magazyn.

Sprawdź abcFaktury  

Program abcFaktury to program do wystawiania wszystkich typów dokumentów. Program posiada kilka szablonów faktur i umożliwia ich dowolną modyfikację. Program spełnia warunki RODO związane z przetwarzaniem danych. Na uwagę zasługuje fakt, że faktury można wystawiać w kilku językach. Program można rozszerzać o dodatkowe moduły. Program jest bezpłatny do 10 faktur miesięcznie. Natomiast większa ilość wystawionych faktur wiąże się z wykupieniem licencji na rok za 69 zł netto. Jest to program do faktur bez abonamentu dlatego nie narazimy się na stałe ponoszenie kosztów.

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit faktur miesięcznie w wersji darmowej: 10
 3. Wersja mobilna: NIE
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (e-mail, infolinia, czat)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: NIE
 6. Roczna cena wersji płatnej: 69 zł
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: NIE
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

Sprawdź abcFaktury  

 

8. Faktura.pl

Program do faktur Faktura.pl

Wystawienie faktury w Faktura.pl zajmuje mniej niż 30 sekund. To prosty i funkcjonalny program.

Sprawdź Faktura.pl

Faktura.pl to program, który funkcjonuje na rynku najdłużej. Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z niego od początku czyli od roku 1999. Faktura.pl to nie tylko bardzo sprawne narzędzie do wystawiania faktur, ale również wirtualny segregator na dokumenty kosztowe firmy. 

Aplikacja jest do tego stopnia intuicyjna, że wystawienie pierwszej faktury zajmuje mniej niż 30 sekund. Aby zacząć korzystać z Faktura.pl potrzebujesz jedynie adresu e-mail i urządzenia z dostępem do Internetu. Po uzupełnieniu NIPu, pozostałe dane firmy uzupełniają się automatycznie, tak samo wygląda to w przypadku wprowadzania danych kontrahenta.

Podstawowe funkcje działają bardzo sprawnie. Faktury wystawia się szybko, a dodawanie dokumentów kosztowych jest prostsze niż się wydaje. Wystarczy zrobić im zdjęcie lub przesłać e-mailem do systemu.Program pozwala na połączenie swojej firmy z księgową poprzez wysłanie zaproszenia lub nadanie dostępu do konta. To wygodne, bo po zakończonym miesiącu przekazujemy paczkę dokumentów do naszej księgowej jednym kliknięciem. Jeżeli jednak nie chcemy współpracować w ten sposób, program daje możliwość wygenerowania plików JPK, pobrania i  przekazania księgowej manualnie. Na szczególną uwagę zasługuje mechanizm faktury cyklicznej, ponieważ znacząco przyspiesza czasochłonne i mozolne czynności.

Jedną z lepiej przemyślanych funkcji jest możliwość umieszczenia „przycisku natychmiastowej płatności” na fakturze, ponieważ to nam przedsiębiorcom zależy, by kontrahent opłacił ją jak najszybciej.

 1. Darmowa wersja: NIE (wersja testowa przez 30 dni)
 2. Limit faktur w wersji darmowej: NIE
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (infolinia, e-mail oraz social media)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK
 6. Roczna cena płatnej licencji: 120 zł netto
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: TAK
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

Sprawdź Faktura.pl

 

9. E-mikrofirma

E-mikrofirma to rządowy darmowy program do wystawiania faktur

Rządowy program do wystawiania faktur.

Sprawdź E-mikrofirma

E-mikrofirma to aplikacja dostępna z przeglądarki umożliwiająca wystawianie faktur krajowych, zapisywanie faktur zakupu i tworzenie ewidencji VAT oraz generowanie, walidację, szyfrowanie, podpisywanie i przesyłanie Jednolitych Plików Kontrolnych do systemu Ministerstwa Finansów. Program jest kierowany jest do osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Program jest przystosowany do obsługi komputerów z systemem Windows i przede wszystkim na tą platformę będą pojawiały się aktualizacje. Program umożliwia wystawianie plików kontrolnych JPK_VAT oraz JPK_FA. Niestety aplikacja nie umożliwia wystawiania faktur proforma oraz zaliczkowych. Aplikacja jest przystosowana wyłącznie do wystawiania faktur krajowych.

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit faktur miesięcznie: BEZ LIMITU
 3. Wersja mobilna: NIE
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (e-mail – jpk.helpdesk@mf.gov.pl)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: NIE (możliwa jest tylko kopia zapasowa na własnym komputerze)
 6. Roczna cena wersji płatnej: PROGRAM JEST CAŁKOWICIE DARMOWY
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: NIE
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: NIE
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

Sprawdź E-mikrofirma

10. Comarch ERP XT

Program do faktur Comarch ERP XT

Dwa kliknięcia i można wystawiać faktury.

Sprawdź Comarch ERP XT

Comarch ERP XT to program do zarządzania małą firmą, którego podstawową funkcją jest fakturowanie online. Program działa w chmurze, jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej oraz aplikacji mobilnej, dzięki czemu można wystawić fakturę z każdego miejsca. System wspiera przedsiębiorcę w codziennych obowiązkach (szybkie wprowadzanie faktur kosztowych ze zdjęć poprzez OCR), jest bardzo intuicyjny, zawsze zgodny z przepisami (wysyłka plików JPK, obsługa RODO w firmie,  integracja z bazą GUS, możliwość Split Payment).

ERP XT posiada kilka modułów dzięki którym można prowadzić księgowość online, magazyn online, obsługiwać wygodnie sprzedaż za pomocą POS czy wprowadzać faktury kosztowe automatycznie ze skanów i zdjęć dzięki OCR. Cena programu zależy od modułów z jakich firma korzysta, a wraz z rozwojem firmy nie musi szukać nowego programu – może wykupić kolejne przydatne moduły w ERP XT.

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Liczba faktur w wersji darmowej: 10 
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK
 6. Roczna cena wersji płatnej: 119 zł
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: TAK
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

Sprawdź Comarch ERP XT

11. Streamsoft Firmino

Program do faktur Streamsoft Firmino.

Streamsoft Firmino – Darmowy program do faktur.

Sprawdź Streamsoft Firminio

Streamsoft Firmino – Twoja firma online to kompleksowy program w chmurze dla mikrofirm. W wersji BASIC gwarantuje wystawianie faktur z obsługą JPK oraz tworzenie analiz i zestawień – za darmo, bez limitu ilości dokumentów, kontrahentów i produktów.

Streamsoft Firmino to także Księgowość Online, którą można testować za darmo przez 90 dni! Jak działa? Wystarczy za pomocą przystępnego kreatora określić za co, od kogo i na jaką kwotę wystawiono fakturę, aby program rozliczył firmę.

W programie możliwa również pełna ewidencja stanów i obsługa dokumentów magazynowych oraz inwentaryzacja. Rozrachunki z kolei to nie tylko prosta ewidencja rozliczeń, ale także opcja wystawiania dokumentów kasowych i bankowych oraz import plików bankowych.

Streamsoft Firmino wyróżnia się na rynku także przejrzystym interface – odpowiednio dobrane kontrast i kolory tworzą lekki design oferując świetną ergonomię pracy oraz pozytywne doświadczenia podczas użytkowania.

 1. Wersja darmowa: TAK
 2. Limit faktur miesięcznie: BEZ LIMITU
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji darmowej: TAK (e-mail, infolinia)
 5. Darmowe przechowywanie danych w chmurze: TAK
 6. Roczna cena wersji płatnej: 86,40 zł
 7. Odnajdywanie kontrahenta po adresie NIP: TAK
 8. Sprawdzanie kontrahenta na Białej liście VAT: TAK
 9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK (Generowanie plików JPK_V7M i JPK_V7Kdostępna jest tylko po włączeniu modułu Księgowość Online w systemie)

Sprawdź Streamsoft Firminio

Podsumowanie – jaki program do faktur wybrać?

Czy warto od początku korzystać z darmowego programu do faktur czy trzeba wykupywać pakiet? Większość obecnie programów ma bardzo zbliżone funkcjonalności: umożliwiają dodanie logo, wystawianie faktur korygujących, ofert, paragonów, faktur VAT marża, czy faktur uproszczonych. 

Problemem jest to, że ich zakres w wersji darmowej bardzo się różni – dlatego najlepiej pobrać jedną aplikację, przetestować jak się sprawuje, czego w niej brakuje i potem sięgnąć po kolejną. 

Zależy czego potrzebujesz. Jeżeli szukasz opcji z magazynem, od razu postaw na płatną wersję. Jeżeli zakładasz firmę i zamierzasz wystawiać kilka dokumentów miesięcznie – lepiej ograniczać koszty i korzystaj z darmowego programu tak długo, aż nie przeskoczysz progu dokumentów (zwykle są to 3 lub 10 faktur). 

Ważne, też, by zastanowić się z jakiej formy biura rachunkowego będziesz korzystać – czy chcesz sam prowadzić księgowość (co odradzam), czy skorzystać z usług lokalnego biura rachunkowego, czy wybierzesz biuro rachunkowe online (wtedy możesz się zdecydować na program do fakturowania, który z tym biurem jest powiązany). W tym ostatnim wypadku, w cenie abonamentu dotyczącego obsługi przez biuro, zazwyczaj będzie też zawarta cena programu. 

Jaki darmowy program do wystawiania faktur wybrać, gdy zakładam firmę? 

Jeżeli zakładasz firmę i szukasz programu na początek – bardzo ciekawie wygląda Faktura XL w wersji darmowej można wystawić do 10 faktur (na potrzeby początkującej mikrofirmy w zupełności wystarczy). Pogram posiada bardzo liczne funkcjonalności. Jest prosty, szybki i bardzo czytelny w obsłudze.

Dodatkowo masz możliwość modyfikowania i dodania logo do faktur, dzięki czemu je spersonalizujesz. 

Faktura XL również może się pochwalić ładnym interfejsem, wersją w chmurze (całość działa online). Ponadto można podczas korzystania z wersji bezpłatnej w razie potrzeby (gdy potrzebujesz w danym okresie wystawić więcej niż 10 faktur) opłacić sobie tylko jeden miesiąc w wersji nielimitowanej, a później dalej korzystać z bezpłatnej. Taka możliwość jest idealna dla małych firm, freelancerów, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad kosztami i nie chcą niepotrzebnie przepłacać. To bardzo innowacyjna i ciekawa opcja. Jest to program do faktur z GUS dzięki czemu wystarczy, że podamy NIP, a pozostałe dane do faktury zostaną uzupełnione automatycznie.

Więcej o tym programie i jego funkcjach pisaliśmy w artykule: 19 powodów, dlaczego warto wybrać FakturaXL jako program do fakturowania. 

Skorzystaj z kuponu rabatowego! 

Jeżeli chcesz skorzystać z płatnej wersji, w polu zamówienia kuponu, wpisz hasło sard – otrzymasz wtedy rabat 30% na pierwsze zamówienie. 

Jaki, najtańszy, program do faktur z magazynem?

Jeżeli potrzebujesz program do faktur z magazynemFakturaXL posiada również wyższy pakiet (dedykowany do rozwiązań magazynowych) w cenie 18 zł / miesiąc – w tym wystawienie 35 rodzajów dokumentów, automatyczne tworzenie dokumentów magazynowych, inwentaryzacja i integracja z drukarkami fiskalnymi. 

Warto się przyjrzeć tej aplikacji, jeżeli planujesz sam prowadzić swoją księgowość – to najtańsza opcja na rynku jeżeli chodzi o program z opcjami księgowymi.

Więcej o programie dowiesz się z artykułu dlaczego warto wybrać FakturaXL jako program do fakturowania. 

Ważne! Odbierz rabat 30%! 

Jeżeli chcesz wybrać ten program do wystawiania faktur z magazynem, w polu kuponu rabatowego wpisz hasło: sardotrzymasz wtedy 30% rabatu na pierwsze zamówienie! 

Inne ciekawe rozwiązania 

Niezależnie od tego czy właśnie otworzyłeś pierwszą działalność gospodarczą, czy jesteś już doświadczonym przedsiębiorcą, wybierając Faktura.pl będziesz zadowolony. Program jest przede wszystkim bardzo intuicyjny i czytelny, dzięki czemu szybko i w prosty sposób wystawisz faktury, a przecież o to chodzi w programie do faktur.

Jeżeli prowadzisz firmę to wiesz, że jedną z najbardziej czasochłonnych i powtarzalnych czynności we współpracy z księgową jest kompletacja i dostarczanie dokumentów, a ten problem Faktura.pl rozwiązuje w stu procentach.

Poza intuicyjną budową, ładnym interfejsem, wirtualnym segregatorem na dokumenty czy integracją z księgową, w Faktura.pl będziesz mógł skorzystać z szeregu funkcji ułatwiających prowadzenie firmy takich jak Magazyn czy OCR (Cyfryzacja dokumentów papierowych).

TAXON wydaje się być całkiem atrakcyjną i przyspieszającą pracę opcją. Aplikacja się cały czas rozwija, więc warto trzymać rękę na pulsie i śledzić pojawiające się funkcjonalności. Warto ją również sprawdzić. W wersji miesięcznej możesz wystawić w niej 10 faktur za darmo. 

Jeżeli prowadzisz lokalną firmę usługową i szukasz programu do faktur z magazynem, to sprawdź te dwie opcje: Faktura Small Business Standard oraz Faktura Small Business Pro  – są właśnie dla Ciebie. Pierwszy program, to idealna propozycja dla właścicieli małych i średnich, lokalnych, stacjonarnych firm. Drugi program jest dla firm posiadających zaplecze magazynowe, które chcą zarządzać stanami magazynowymi.

Programy są w pełni zgodne z przepisami obowiązującymi w roku 2021 i zapewniają 7 dni darmowego okresu próbnego umożliwiającego przetestowanie wszystkich funkcji.

Zobacz inne porównania programów które przygotowaliśmy:

A Ty, który program do faktur polecasz?

Korzystasz już z jakiegoś programu do wystawiania faktur? Napisz w komentarzu czy warto go polecić, czy nie. A także co i dlaczego ci się podoba. Daj znać co Ci przeszkadza. Jakie funkcjonalności są ciekawe, a czego brakuje. Tylko błagam, zamiast sponsorowanych peanów, podziel się swoimi przemyśleniami i konkretnymi radami, tak by pomóc innym.

Oceń artykuł
[Głosów: 18 Średnia: 4.6]

Research i przygotowanie materiałów do artykułu: Przemek Warzecha
Ostatnia aktualizacja artykułu: 22.06.2021 

W artykule znajdują się linki afiliacyjne (partnerskie) – jeżeli w nie klikniesz i zdecydujesz się na zakup, otrzymamy z tego tytułu niewielką prowizję (Ciebie to nic nie kosztuje). Sprawdź naszą misję i zobacz jakimi kierujemy się zasadami polecając inne produkty. 

$s
Autor
Przemek Warzecha

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
andkop
andkop
3 lat temu

Halko! A co powiesz o bizin, bo zabrakło w zestawieniu? https://www.bizin.pl/ ja teraz testuję wersję darmową, chociaż chmurę też mi polecano. Fajny blog. Serdecznie pozdrawiam!

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  andkop

Cześć, nie znam. Może przy aktualizacji artykułu zerknę. Dzięki za informację.

Bogusław
Bogusław
3 lat temu

ELISOFT – Program nawet dobrze pomyślany ale przy pracy na wielu stanowiskach zdalnie strasznie się tnie.
Brak możliwości zamiany portów w mojej ocenie stwarza bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa danych.
Wczoraj dzwoniłem do producenta. Fatalna obsługa. Nie ma tam możliwości porozmawiania ze wsparciem technicznym. Jedyna metoda kontaktu to przez formularz.
Gdy kupuje się oprogramowanie są bardzo mili ale w przypadku problemów z działaniem utrudniają maksymalnie jak się da.
odradzam całkowicie zakup tego programu. uważam że wsparcie techniczne dla tej aplikacji poporostu jest fikcją.

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Bogusław

Cześć, dzięki za komentarz i spojrzenie na tę aplikację z tej strony. Ja nigdy u nich z supportu nie korzystałem, nie miałem problemów z samym wystawianiem faktur. Cenna też może być ta informacja dotycząca pracy przy większej ilości stanowisk (dla większych firm).

Krystian
3 lat temu

Brakuje programu intaxo.pl, ja korzystam z niego od lat i nie zmienił bym na inny, nie wiem czemu w rankingu go nie ma tak jak wielu innych programów te rankingi to chyba artykuły sponsorowane

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Krystian

Nie do końca wiem jak jest z innymi rankingami i ich sponsoringiem (nie mam wglądu do innych stron), natomiast wątpliwości me raczej dotyczą neutralności komentarzy części użytkowników.

Karol
Karol
3 lat temu

Polecam do sprawdzenia Melpe – wyróżnia się modułem CRM szanse sprzedaży, białą listą podatników, możliwością dodawania kolejnych użytkowników w ramach jednej firmy itp.

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Karol

Dzięki, nie znałem, sprawdzę.

Kasia
Kasia
3 lat temu

Świetny artykuł,u nas w firmie stosuje się oprogramowanie Firmao, polecam też ciekawe rozwiązanie

Lare
Lare
3 lat temu

O ile nie przeoczyłam tej informacji, nie wspomniano tutaj o programie intaxo . Powiem szczerze, że mnie osobiście wydaje się on bardzo przystępny i co najważniejszy łatwy w obsłudze. Mistrzynią fakturowania na pewno nie jestem, a radzę sobie z nim całkiem dobrze. Korzystał ktoś?:)

Mateusz
Mateusz
3 lat temu

W jaki sposób można uzyskać darmową wersję abcFaktury (do 10 faktur)? Chciałem przetestować, ale licencja programu nie przewiduje takiej możliwości (jest 31 dniowy trial, wersja promo oraz professional). Promo wymaga podania klucza (skąd go wziąć?) i jest ograniczona czasowo. Professional trzeba kupić.

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Mateusz

Cześć, myślę, że najlepiej zwrócić się do nich bezpośrednio i podpytać.

Roman
Roman
3 lat temu

Witam, w zestawieniu brakuje informacji nt. moźliowości integracji z gotowymi sklepami np. PrestaShop …

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Roman

Dzięki za komentarz Roman, jak będziemy aktualizować wpis – weźmiemy też to pod uwagę.

Programy do faktur
3 lat temu
Reply to  Roman
BogdanZE
BogdanZE
3 lat temu

W zestawieniu brakuje bardzo funkcjonalnego programu do fakturowania Faktura Small Business od Mega-Tech. Wszystkie opcje można za darmo przetestować pobierając program ze strony producenta: https://www.mega-tech.com.pl

Programy do faktur
3 lat temu
Reply to  BogdanZE

Panie Bogdanie z Megatech, pewnie nie ma, bo to płatny program, a to jest zestawienie darmowych. Ciekawe, że pisze tu w komentarzach tyle marketingowców z innych programów 🙂

Mihal
3 lat temu

Kolejnym narzędziem jest również onlinefakturowanie.pl

Tomasz
Tomasz
2 lat temu
Reply to  Mihal

Bardziej jako ciekawostka od Czeskiego producenta, który nie zna polskich realiów, bo formularz nie spełnia wymogów Ustawy.

Iwona
Iwona
2 lat temu

Artykuł jest świetny, daje dobry pogląd na różne możliwości.
Mam tylko jedną uwagę: chodzi o kryteria – brakuje mi kryterium możliwości wygenerowania pliku JPK_FA. Są to pliki na żądanie US, ale jeśli nie można ich wygenerować to program jest bezużyteczny. A skądinąd wiem, że niektóre, zwłaszcza darmowe wersje nie dają tej możliwości. No i co mikroprzedsiębiorcy po takim programie? Jak go US “capnie” to co, ma powiedzieć, że używa taki program? Jestem księgową i z doświadczenia wiem, że ponad 90% mikroprzedsiębiorców nie wie nawet że taki JPK muszą mieć i nie są świadomi czy go w ogóle mają.

Radek Klimek
Admin
2 lat temu
Reply to  Iwona

Cześć Iwona, bardzo dziękujemy za tę cenną uwagę i komentarz. Wrzuciłem to sobie do listy zadań i w najbliższym czasie zaktualizujemy i tabelki i treść artykułu o tę informację.

Kasia
Kasia
2 lat temu

Dzień dobry,
właścicielem pierwszego z listy, chmura faktur, jest Idea bank, który został przejęty przez Pekao SA. Produkt nie jest dalej wspierany, i nie ma możliwości zarejestrowania się. Szkoda.

Radek Klimek
Admin
2 lat temu
Reply to  Kasia

Faktycznie, dzięki za zwrócenie uwagi. Zaktualizujemy artykuł.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu

Artykuł trochę nierzetelny!! Zasugerowałem się informacjami, które przedstawił autor, postanowiłem skorzystać z programu Comarch ERP XT, założyłem konto itd. i okazało się, że zamiast 10 darmowych faktur miesięcznie, jak podano powyżej, w rzeczywistości przysługuje 10 faktur w ogóle!!
Muszę szukać od nowa.. Skorzystam z innych rankingów.

Radek Klimek
Admin
2 lat temu
Reply to  Mariusz

Dzięki za zawrócenie uwagi, może taki błąd się pojawił, sprawdzimy i poprawimy.

Marcin Kasprzycki
Marcin Kasprzycki
2 lat temu

Głównym kryterium takiego rankingu powinno być ilość darmowych faktur, a na pierwszych miejscach podajecie programy, gdzie można wystawić całe 3 dokumenty! Dodatkowo infakt na 1 miejscu :))) gdzie po roku cena idzie 100% w górę!

Radek Klimek
Admin
2 lat temu

Cześć, dzięki za komentarz. We wstępie napisałem, że programy są ułożone w sposób losowy, wszystko można zweryfikować w tabelce, natomiast fakt podwyżki nie dotyczy najtańszego wariantu programu do faktur(a taki, w przypadku inFaktu, został przedstawiony). W artykule o wyborze opcji księgowej / biurze rachunkowym stosownie o tym wspomnimy.

Franklin
Franklin
2 lat temu

Według mnie fajnym programem do fakturowania jest faktura-online.pl, co prawda nie jest darmowy (chociaż ma 30-dniowy okres próbny), jednak tani biorąc pod uwagę funkcjonalność. Poza wystawianiem faktur umożliwia ich wysyłkę do klienta z poziomu programu, a także statystyki i raporty.

Sławomir
Sławomir
2 lat temu
Reply to  Franklin

Nie polecam faktura-online.pl to jakiś stary nieaktualny program. Ostatnia aktualizacja 2019!! Brak nowych JPK-V7 i wielu innych istotnych zmian, które były w międzyczasie.

Zen3G
Zen3G
9 miesięcy temu
Reply to  Sławomir

Sam jesteś nieaktualny, może program nie należy do najmłodszych bo na rynku jest już bardzo długo ale cały czas jest aktualizowany o nowe przepisy.

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.

STRONA WYKORZYSTUJE PLIKI COOKIE

Strona internetowa Sardynkibiznesu.pl wykorzystuje pliki cookies. Pliki są wykorzystywane przez nas i naszych partnerów w przetwarzaniu danych w celach; statystycznych (mierzenia ruchu i skuteczności działań), reklamowych (personalizacji reklam) oraz funkcjonalnych (prawidłowego działania strony). W każdej chwili możesz zdecydować, które kategorie plików cookies chcesz wyłączyć. Więcej informacji o zakresie przetwarzania danych oraz Twoich uprawnieniach znajdziesz w naszej polityce prywatności.

Techniczne Pliki Cookies są wykorzystywane do prawidłowego działania portalu i bezpiecznej komunikacji zwrotnej z klientami. Ich użycie jest niezbędne do funkcjonowania serwisu sardynkibiznesu.pl.

Analityczne Pliki Cookies pozwalają zbierać informacje o interakcjach oraz zachowaniach użytkowników w naszym serwisie.

Reklamowe Pliki Cookies służą do dostosowania reklam oraz treści wyświetlanych użytkownikowi na naszej stronie lub stronach naszych partnerów reklamowych.