Darmowy program do faktur. Czym fakturować w 2024? Porównaj rozwiązania dla małej firmy 

author: Przemek Warzecha

Potrzebujesz darmowy program do faktur online? W tym artykule znajdziesz proste w obsłudze programy do faktur i dokumentów sprzedażowych, również takie, z których możesz korzystać cały czas za darmo. Sprawdź! 

 1. 100% darmowy program do generowania faktur i dokumentów, bez ukrytych haczyków z dużą liczbą funkcjonalności — FakturaXL (10 dokumentów za darmo, co miesiąc) 
 2. Dobry program, jeżeli zakładasz małą firmę i potrzebujesz prostego w obsłudze narzędzia  — FakturaXL lub Taxon 
 3. Co polecamy do produktów cyfrowych (kursy, webinaria) i podpięcia bramek płatności iFirma.pl
 4. Program dla małego sklepu online i płatności online — iFirma.pl (świetnie zrobione i przetestowane integracje z popularnymi bramkami płatności) 
 5. Oprogramowanie z biurem rachunkowym online w cenie Ototax.pl (nie płacisz dodatkowo za oprogramowanie) 
 6. Najlepsze rozwiązanie do wystawiania faktur bez vat (idealny dla nievatowców) — FakturaXL 

Potrzebujesz więcej informacji? Skorzystaj ze spisu treści i przejdź do interesującego Cię fragmentu.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Zanim zaczniesz wysyłać dokumenty i korzystać z programu do faktur online… 

Zanim wybierz najlepszy program do fakturowania, zwróć uwagę na:  

 1. Czy producent zapewnia darmową wersję programu do tworzenia faktur? Zwróć uwagę czy: 1) jest taka forma (czy np. tylko wersja testowa), czy 2) limit jest miesięczny (resetuje się na początku kolejnego okresu rozliczeniowego), ile możesz wystawić faktur w miesiącu? 
 2. Funkcjonalność i zakres usług: Upewnij się, że rozwiązanie spełnia wszystkie twoje potrzeby. Czy obsługuje faktury VAT, rachunki, paragony? Czy oferuje funkcje takie jak faktury cykliczne, zarządzanie magazynem czy integrację z systemami płatności?
 3. Intuicyjność interfejsu: Wystawienie prostej faktury powinno być możliwe w mniej niż 30 sekund, kilkoma kliknięciami. Sprawdź, czy dostępny jest łatwy dostęp do wsparcia lub tutoriali.
 4. Dedykowana aplikacja mobilna: Sprawdź, czy producent oferuje aplikację mobilną lub jest przystosowany do urządzeń mobilnych przez przeglądarkę.
 5. Bezpieczeństwo danych: Twoje dane finansowe są cenne. Upewnij się, że są stosowane  solidne środki bezpieczeństwa, w tym szyfrowanie danych i regularne kopie zapasowe.
 6. Możliwości integracji: Czy możemy zintegrować rozwiązanie z innymi narzędziami, których używasz (np. systemy księgowe, bankowość elektroniczna, sklepy internetowe). 
 7. Wsparcie i pomoc techniczna: Czy i na jakich zasadach dostawca oferuje pomoc techniczną i jakie są sposoby kontaktu (czat, telefon, e-mail).
 8. Limit użytkowników i dokumentów: Niektóre programy ograniczają liczbę użytkowników lub ilość dokumentów, które można wystawić (zwłaszcza wersji free). Sprawdź, czy jeżeli przekroczysz ten limit, koszty będą dla Ciebie do zaakceptowania. 
 9. Personalizacja dokumentów: Zobacz czy na dokumentach możesz dodać swoje logo lub zmienić ich kolor. Takie faktury są bardziej sexy. 
 10. Funkcjonalności dodatkowe: Zwróć uwagę na dodatkowe funkcjonalności, które mogą być przydatne w przyszłości, takie jak zarządzanie projektami, czasem pracy, CRM (Customer Relationship Management) czy integracja z serwisami kurierskimi. To szczególnie istotne m.in jeżeli masz specyficzną branżę lub szczególne wymagania. 
 11. Możliwość eksportu danych: Czy i w jakim formacie możesz eksportować dane, co może być przydatne przy współpracy z księgowym lub przy zmianie oprogramowania. 
 12. Testy i okres próbny: Okres próbny to świetna okazja, aby upewnić się, że oprogramowanie spełnia Twoje oczekiwania.

Jak przygotowaliśmy ten ranking?

Gdy artykuł powstawał, zdecydowaliśmy się na wybór najpopularniejszych programów do faktur. Pisząc tekst, przy wyborze kluczowy był fakt, czy producenci oferują bezpłatną wersję i jak długo ona działa. Do każdego z niżej wymienionych dostawców wysłaliśmy e-mail z zapytaniem, żeby potwierdzić opisywane funkcjonalności. Chcę podkreślić, że od każdego z nich otrzymaliśmy rozbudowaną, wyczerpującą odpowiedź.

Później, gdy artykuł zaczął zdobywać popularność w wyszukiwarce Google, zaczęli się do nas zgłaszać dystrybutorzy rozwiązań, oferując nam płatne umieszczenie ich oferty w rankingu – takie propozycje też się tu znajdują.

Niżej znajdziecie krótkie opisy, printscreeny oraz linki do pobrania. Na końcu jest też krótkie podsumowanie. 

Pamiętaj, że w większości przypadków wersje za firko zawierają okrojone funkcjonalności: ograniczoną liczbę dokumentów, brak dostępu do dodatkowych modułów lub typów dokumentów oraz ograniczony lub całkowity brak pomocy technicznej.

Dlaczego?

Zwykle nikt nie daje dostępu do aplikacji z dobroci serca i poczucia misji rozwoju kapitalizmu w Polsce. Producenci udostępniają wersje free, żeby nas zachęcić do wyboru płatnych, rozbudowanych wariantów.

Jeżeli już korzystasz z któregoś rozwiązania i chcesz się pochwalić doświadczeniami (pozytywnymi / negatywnymi) – napisz w komentarzu.

Ceny podaliśmy w formie netto — musisz do nich doliczyć 23% VAT. 

Pamiętaj też, żeby nie opierać się wyłącznie na rankingu — zawsze sprawdź apkę przed ostatecznym wyborem. 

Szukasz programu do wystawiania faktur VAT, fakturowania i księgowości online? Wybierz optymalne rozwiązanie: 

Jaki darmowy program do wystawiania faktur online wybrać w 2024, gdy startuję z biznesem / zakładam firmę? 

Jeżeli zakładasz firmę i szukasz programu na początek – bardzo ciekawie wygląda Faktura XL w wersji free można wystawić do 10 faktur (na potrzeby początkującej mikrofirmy w zupełności wystarczy).  Jest prosty, szybki i bardzo czytelny w obsłudze. Mogą z niego korzystać też nievatowcy. 

W darmowej wersji dostajesz m.in: 

 • 10 faktur za darmo! 
 • Szablony 32 dokumentów  do wystawienia (w pakiecie free!)
 • Możliwość przeskoczenia na wersję bezpłatną / płatną z miesiąca na miesiąc (włączasz i wyłączasz według potrzeb)
 • Własne logo na plikach
 • Integrację z KSeF
 • Weryfikacja statusu podatnika VAT
 • Zapis plików do PDF i wydruk
 • Nielimitowana ilość produktów i kosztów
 • Szybkie pobieranie danych z firmy po numerze NIP 
 • Wsparcie i pomoc 
 • Wysyłkę dokumentów bezpośrednio na e-mail klienta 

Ponadto można podczas korzystania z wersji bezpłatnej w razie potrzeby (gdy potrzebujesz w danym okresie przygotować więcej niż 10 dokumentów) opłacić sobie tylko jeden miesiąc w wersji nielimitowanej, a później dalej korzystać z bezpłatnej. Taka możliwość jest idealna dla małych firm, freelancerów, którzy lubią mieć pełną kontrolę nad kosztami i nie chcą niepotrzebnie przepłacać. To bardzo innowacyjna i ciekawa opcja. 

Więcej o jego zaletach pisaliśmy w artykule: 19 powodów, dlaczego warto wybrać FakturaXL.

Skorzystaj z kuponu rabatowego!

Jeżeli chcesz skorzystać z płatnej wersji, w polu zamówienia kuponu, wpisz hasło sard – otrzymasz wtedy rabat 30% na pierwsze zamówienie.

Najtańszy program do faktur z magazynem?

FakturaXL posiada  wyższy pakiet (dedykowany do rozwiązań magazynowych) w cenie 19,99 zł / miesiąc – w tym 35 rodzajów dokumentów, automatyczne tworzenie dokumentów magazynowych, inwentaryzacja i integracja z drukarkami fiskalnymi.

Warto się przyjrzeć tej aplikacji, jeżeli planujesz sam prowadzić swoją księgowość – to najtańsza opcja na rynku, jeżeli chodzi o program z opcjami księgowymi.

Ważne! Odbierz rabat 30%! 

W polu kuponu rabatowego wpisz hasło: sardotrzymasz wtedy 30% rabatu na pierwsze zamówienie!

Program do sprzedaży online i automatycznego wystawiania faktur? 

Tu polecamy (i korzystamy) z iFirma.pl. Świetny interfejs, od lat sprzedajemy i automatycznie wystawiamy dokumenty u siebie i klientów. Sprawdziliśmy go m. in. na PayU, Tpay oraz bez żadnego problemu spięliśmy do platform z kursami (takimi jak Publigo, Easycart). 

1. FakturaXL – idealny na start i  pozwala na wystawienie co miesiąc 10 faktur za darmo 

Program do fakturowania z JPK FakturaXL.

Faktura XL to program o ładnym, czytelnym interfejsie. Ma wersję mobilną, przechowuje dane w chmurze. Użytkownicy wersji bezpłatnej mogą korzystać z pomocy technicznej.

To jeden z tańszych rozwiązań na rynku (zaledwie 9,99 zł / miesiąc przy opłacie rocznej) i najtańszy program z opcjami księgowymi. Płatności możesz aktywować i zawieszać w zależności od potrzeb (czyli miesiąc korzystasz z wersji bezpłatnej, a w kolejnym – jak potrzebujesz wystawić więcej dokumentów, włączasz opcję płatną) – to fantastyczne rozwiązanie dla mikrofirm! W wersji rozszerzonej możesz skorzystać z opcji magazynu.

 1. Wersja nieodpłatna: TAK
 2. Limit miesięczny w wersji free: 10
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie free: TAK (ograniczone, e-mail, infolinia, czat)
 5. Roczna cena wersji płatnej: 120 zł (ale możesz kupić na miesiąc i przeskoczyć znów na wersję free) 
 6. Odnajdywanie danych po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie odbiorcy na Białej liście: TAK
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK 
 9. KOD rabatowy: sard – po wpisaniu kodu, otrzymasz 30% rabatu na pierwszy zakup.
 10. Zobacz artykuł, w którym przeczytasz o 19 powodach, dla których warto wybrać FakturaXL.

2. Fakturownia  

To co wyróżnia fakurownię, to ładny i przejrzysty interfejs. To bardzo prosty program do fakturowania online, również program do faktur z magazynem online.

Fakturownia jest bardzo przejrzystym i intuicyjnym programem. Jest jedną z najtańszych opcji na rynku. Działa online w chmurze. Backup danych jest tworzony przez serwery co godzinę, a usługa nie jest płatna dodatkowo.  Możesz zamieścić na dokumentach kody QR oraz logo firmy. 

W przeglądarce możemy przygotować szereg dokumentów: faktury (również VAT, uproszczone) noty korygujące, rachunki, czy paragony.

Wariant free umożliwia wystawienie 3 dokumentów miesięcznie, natomiast plan płatny umożliwia wystawianie nielimitowanej liczby dokumentów. W płatnej wersji mamy możliwość zarządzania stanem magazynowym oraz możemy tworzyć bazę produktów. 

Możesz skorzystać również z 30 dniowego okresu próbnego, który pozwoli Ci przetestować wszystkie rozwiązania w wersji komercyjnej.

Ważne! Przed zakupem należy zwrócić uwagę na cenę wybranego pakietu. Na stronie w cenniku widnieją zawsze dwie ceny. W celu skorzystania z niższej ceny konieczne jest wpisanie kodu rabatowego, który widoczny jest w prawym górnym rogu. Wtedy dopiero cena wybranego pakietu zostanie obniżona. 

 1. Wersja nieodpłatna: TAK
 2. Limit w wersji free: 3
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK (e-mail, infolinia, czat)
 5. Roczna cena wersji płatnej: 134,80 zł
 6. Odnajdywanie danych po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie odbiorcy na Białej liście: TAK
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK (tylko w wersji płatnej)

3. Faktura Small Business Lite

Faktura small business lite

Faktura Small Business Lite to najprostszy program dedykowanym małym i średniej wielkości przedsiębiorstwom. Jest bardzo intuicyjny i funkcjonalny. Wszystkie opcje możesz za darmo pretestować. 

W wersji Lite użytkownik przygotuje dokumenty VAT, proformy, korekty, zaliczkowe, końcowe, czy VAT marża, pobierze dane nabywców z GUS, stworzy przydatne kartoteki towarów i klientów.

Możemy przygotować ewidencję sprzedaży oraz edytować dokumenty. Oprogramowanie jest zgodne z obowiązującymi regulacjami prawnymi. 

Mamy tu też usługę eArchiwum, czyli zdalnej kopii bezpieczeństwa, możliwość wystawiania wezwań do zapłaty czy opcję pozwalająca wysyłać  dokumentów do klientów e-mailem. 

1. Wersja nieodpłatna: NIE (wersja testowa przez 7 dni)
2. Limit wersji FREE: BRAK
3. Wersja mobilna: NIE
4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK (wsparcie oferowane jest podczas testowania oraz po wykupieniu licencji. Odpowiedzi na pytania
udzielane są za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonu)
6. Roczna cena wersji płatnej: 140 zł
7. Odnajdywanie danych po adresie NIP: TAK
8. Sprawdzanie odbiorcy na Białej liście: NIE
9. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: NIE

4. Faktura Small Business Standard

Program do wystawiania faktur z magazynem.

Faktura Small Business Standard to, jak sama nazwa wskazuje, program do fakturowania przeznaczony dla małych i średnich firm. Producent umożliwia testowanie produktu wraz z wszystkimi funkcjami przez 7 dni.

Nie tylko umożliwia wystawianie wszelkich dokumentów sprzedażowych, ale też pozwala wystawiać je w obcej walucie oraz obcym języku co może być nieocenione w przypadku współpracy z firmą z zagranicy. Tak samo przydatną opcją jest automatyczne sprawdzanie aktualnego kursu walut z NBP.

Umożliwia generowanie pliku JPK_V7. Jest zawarty dostęp do kodów GTU. 

Oprogramowanie użytkownik instaluje na każdym urządzeniu, z którego chce korzystać. W przypadku pracy na wielu stanowiskach potrzebna jest wersja sieciowa i podłączenie do wspólnej bazy danych. Takie rozwiązanie pozwala zarządzać dokumentami online (wszystkie zmiany są widoczne dla pozostałych użytkowników) co zapobiega niepotrzebnej duplikacji informacji.

Nasze pliki i dokumenty są zawsze zabezpieczone przed utratą dzięki rozwiązaniu eArchiwum.

 1. Wersja nieodpłatna: NIE (wersja testowa przez 7 dni)
 2. Limit w wersji free: BRAK
 3. Wersja mobilna: NIE
 4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK (wsparcie oferowane jest podczas testowania oraz po wykupieniu licencji. Odpowiedzi na pytania udzielane są za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonu)
 5. Roczna cena wersji płatnej: 280 zł
 6. Odnajdywanie danych po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie odbiorcy na Białej liście: NIE
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

5. Faktura Small Business Pro

Program do fakturowania z magazynem.

Faktura Small Business Pro to rozbudowana wersja wersji Small Business Standard o dodatkowy moduł magazynu. Pozwala  generować plik JPK_V7.

Dodatkowo program do fakturowania z magazynem – umożliwia dostęp do takich modułów jak:

 • Moduł magazynu – obsługa stanów magazynowych
 • Możliwość tworzenia kompletów
 • Moduł dokumentów zakupowych
 • Ewidencja zakupów
 • Moduł dokumentów kasowych
 • Możliwość tworzenia zamówień do dostawców
 • Integracja ze sklepem internetowym Shoper
 1. Wersja nieodpłatna: NIE (wersja testowa przez 7 dni)
 2. Limit faktur miesięcznie w wersji free: NIE
 3. Wersja mobilna: NIE
 4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK (wsparcie oferowane jest podczas testowania oraz po wykupieniu licencji. Odpowiedzi na pytania udzielane są za pośrednictwem poczty e-mail oraz telefonu)
 5. Roczna cena wersji płatnej: 420 zł 
 6. Odnajdywanie danych po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie odbiorcy na Białej liście: NIE
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

6. TAXON

Program do wystawiania faktur TAXON. To ciekawa aplikacja do fakturowania.

TAXON możemy opanować w kilka chwil. To ciekawe rozwiązanie dla początkujących przedsiębiorców, którzy szukają aplikacji do wystawiania faktur.

Aplikacja dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS. Pobrało ją już ponad +50 000 osób. Jeżeli korzystamy z usług biura rachunkowego, to możemy, zintegrować TAXON z naszym biurem i ułatwić w ten sposób przesyłanie plików.

Dokumenty możemy dodawać do aplikacji w formie zdjęcia, pliku lub skanu i to wszystko za pomocą kilku kliknięć. W menu zajedziemy możliwość podglądu do bieżącego bilansu firmy, dzięki czemu będziemy, wiedzieć ile w danym monecie wydajemy i ile zyskujemy (łącznie z podatkami do opłacenia).

Aplikacja wyposażona jest w możliwość pobierania danych kontrahenta na podstawie numeru NIP.

 1. Wersja nieodpłatna: TAK
 2. Limit w wersji free: 10
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji bezpłatnej: TAK (czat)
 5. Roczna cena wersji płatnej: 96 zł
 6. Odnajdywanie danych po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie odbiorcy na Białej liście: TAK
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: NIE

7. Faktura.pl

Faktura.pl to program, który najdłużej funkcjonuje na rynku. Niektórzy przedsiębiorcy korzystają z niego od początku od roku 1999. To nie tylko bardzo sprawne narzędzie do wystawiania faktur, ale również wirtualny segregator na dokumenty kosztowe firmy.

Podstawowe opcje działają bardzo sprawnie. Dodawanie i wystawianie dokumentów jest bardzo proste.  Wystarczy zrobić im zdjęcie lub przesłać e-mailem do systemu.

Interfejs pozwala na połączenie firmy z księgową poprzez wysłanie zaproszenia lub nadanie dostępu do konta. W ten sposób przekazujemy paczkę dokumentów do naszej księgowej jednym kliknięciem.

Mamy również możliwość wygenerowania plików JPK, pobrania i przekazania księgowej manualnie. Na szczególną uwagę zasługuje mechanizm obsługi cyklicznej, ponieważ znacząco przyspiesza czasochłonne i mozolne czynności.

Jedną z lepiej przemyślanych rozwiązań jest możliwość umieszczenia „przycisku natychmiastowej płatności” na dokumencie. Klient może ją od razu opłacić. 

 1. Wersja nieodpłatna: BRAK (wersja testowa przez 30 dni) 
 2. Limit w wersji free: BRAK
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK (infolinia, e-mail oraz social media)
 5. Roczna cena płatnej licencji: 120 zł netto
 6. Odnajdywanie odbiorcy po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie danych na Białej liście: TAK
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

8. Comarch ERP XT

Program do faktur Comarch ERP XT
Dwa kliknięcia i można wystawiać faktury.

Comarch ERP XT to program do zarządzania małą firmą, którego podstawową funkcją jest fakturowanie online. Działa w chmurze, jest dostępny z poziomu przeglądarki internetowej oraz aplikacji mobilnej. System wspiera przedsiębiorcę w codziennych obowiązkach (szybkie wprowadzanie faktur kosztowych ze zdjęć), jest bardzo intuicyjny, zawsze zgodny z przepisami (wysyłka plików JPK, obsługa RODO w firmie, integracja z bazą GUS, możliwość Split Payment).

Comarch ERP XT umożliwia rozbudowę o moduł Księgowość online, który wspiera zarówno samodzielne prowadzenie pełnej księgowości, jak i współpracę z biurami rachunkowymi. Moduł Obsługa magazynu pozwala na efektywne zarządzanie stanami magazynowymi i automatyzację inwentaryzacji. Sprzedaż w internecie oferuje narzędzia do budowy własnego sklepu internetowego oraz wsparcie sprzedaży na platformach takich jak Allegro. Raporty i analizy dostarczają szczegółowych informacji finansowych firmy w formie czytelnych wykresów i tabel. Sprzedaż stacjonarna integruje system z POS, umożliwiając obsługę klientów w punktach sprzedaży detalicznej. 

 1. Wersja nieodpłatna: TAK 
 2. Limit w wersji free: 10
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK
 5. Roczna cena wersji płatnej: 119 zł
 6. Odnajdywanie odbiorcy po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie danych na Białej liście: TAK
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK

9. Streamsoft Firmino

Program do faktur Streamsoft Firmino.
Streamsoft Firmino – Darmowy program do faktur.

Streamsoft Firmino –  to kompleksowy program w chmurze dla mikrofirm. W wersji BASIC gwarantuje wystawianie faktur z obsługą JPK oraz tworzenie analiz i zestawień. 

Streamsoft Firmino to także księgowość online, którą można testować za darmo przez 90 dni! Jak działa? Wystarczy za pomocą przystępnego kreatora określić za co, od kogo i na jaką kwotę sporządzono dokument sprzedażowy, abyś rozliczył firmę.

Możliwa jest również pełna ewidencja stanów i obsługa dokumentów magazynowych oraz inwentaryzacja. Rozrachunki z kolei to nie tylko prosta ewidencja rozliczeń, ale także opcja wystawiania dokumentów kasowych i bankowych oraz import plików bankowych.

Streamsoft Firmino wyróżnia się na rynku także przejrzystym interface – odpowiednio dobrane kontrast i kolory tworzą intuicyjny design, oferując świetną ergonomię pracy. Pracuje się z nim lekko i przyjemnie. 

 1. Wersja nieodpłatna: TAK
 2. Limit wersji free: 3 
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK (e-mail, infolinia)
 5. Roczna cena wersji płatnej: 86,40 zł
 6. Odnajdywanie odbiorcy po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie danych na białej liście: TAK
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK 

10. Ifirma – polecamy do wystawiania faktur online, e-commerce, sklepów i sprzedaży online (bezpłatna wersja programu do 3 dokumentów na miesiąc) 

Program do faktur iFirma to kompleksowe oprogramowanie do zarządzania fakturami online, zaprojektowane z myślą o małych firmach i przedsiębiorcach prowadzących sprzedaż online, w tym e-commerce. Działa w chmurze, co zapewnia dostęp do danych z każdego miejsca i urządzenia, w tym poprzez aplikacje mobilne dla systemów Android i iOS.

Główne cechy:

 • Możliwość wystawiania do trzech faktur miesięcznie za darmo (również w dowolnej walucie obcej), z opcją rozszerzenia do nielimitowanej liczby 150 zł rocznie.
 • Wsparcie dla różnych rodzajów dokumentów, w tym faktur krajowych, na usługi budowlane, eksport towaru oraz rachunków seryjnych.
 • Integracja z bazą GUS, co umożliwia automatyczne uzupełnianie danych kontrahentów.
 • Możliwość generowania i pobierania deklaracji JPK zgodnych ze specyfikacją Ministerstwa Finansów.
 • Darmowy CRM umożliwiający zarządzanie danymi kontrahentów, towarów i usług oraz generowanie raportów finansowych.
 • Kalendarz przedsiębiorcy z przypomnieniami o ważnych terminach i obowiązkach.
 • Możliwości integracji z platformami e-commerce takimi jak Allegro, Shoper, WooCommerce, czy PrestaShop, co jest kluczowe dla sprzedawców online.
 • Bezpieczne przechowywanie dokumentów w certyfikowanym e-archiwum, zapewniające ochronę danych i dokumentacji firmowej.

iFirma jest aktualizowana na bieżąco, aby zapewnić zgodność z obowiązującymi przepisami podatkowymi i prawnymi, co jest szczególnie istotne dla dynamicznie zmieniającego się środowiska e-commerce. 

 1. Wersja nieodpłatna: TAK
 2. Limit wersji free: 3 
 3. Wersja mobilna: TAK
 4. Wsparcie techniczne wersji free: TAK (e-mail, infolinia)
 5. Roczna cena wersji płatnej: 150 zł
 6. Odnajdywanie odbiorcy po adresie NIP: TAK
 7. Sprawdzanie danych na białej liście: TAK
 8. Możliwość generowania plików JPK_VAT, JPK_FA, JPK_V7M, JPK_V7K: TAK 

Szybkie podsumowanie — który program do fakturowania wybrać? 

Niezależnie od tego, czy właśnie otworzyłeś pierwszą działalność gospodarczą, czy jesteś już doświadczonym przedsiębiorcą, wybierając Faktura.pl będziesz zadowolony. Program jest przede wszystkim bardzo intuicyjny i czytelny, dzięki czemu szybko i w prosty sposób wygenerujesz odpowiednie dokumenty. 

Jeżeli prowadzisz firmę, to wiesz, że jedną z najbardziej czasochłonnych i powtarzalnych czynności we współpracy z księgową jest kompletacja i dostarczanie dokumentów, a ten problem Faktura.pl rozwiązuje w 100%. 

Poza intuicyjną budową, ładnym interfejsem, wirtualnym segregatorem na dokumenty czy integracją z księgową, w Faktura.pl będziesz mógł skorzystać z szeregu funkcji ułatwiających prowadzenie firmy takich jak Magazyn czy OCR (Cyfryzacja dokumentów papierowych).

TAXON jest całkiem atrakcyjną i przyspieszającą pracę opcją. Aplikacja się cały czas rozwija, więc warto trzymać rękę na pulsie i śledzić pojawiające się funkcjonalności. Warto ją również sprawdzić. W wersji miesięcznej możesz wystawić w niej 10 faktur za darmo.

Jeżeli prowadzisz lokalną firmę usługową i szukasz programu do faktur z magazynem, to sprawdź te dwie opcje: Faktura Small Business Standard oraz Faktura Small Business Pro.

Pierwszy wariant to idealna propozycja dla właścicieli małych i średnich, lokalnych, stacjonarnych firm. Drugi jest dla firm posiadających zaplecze magazynowe, które chcą zarządzać stanami magazynowymi.

Aplikacje umożliwiają 7 dni okresu próbnego. Możesz wtedy przetestować wszystkie funkcji.

A Ty, który program do faktur polecasz?

Korzystasz już z jakiegoś programu do wystawiania faktur? Napisz w komentarzu czy warto go polecić, czy nie. A także co i dlaczego ci się podoba. Daj znać, co Ci przeszkadza. Jakie funkcjonalności są ciekawe, a czego brakuje. Tylko błagam, zamiast sponsorowanych peanów, podziel się swoimi przemyśleniami i konkretnymi radami, tak by pomóc innym.

Oceń artykuł
[Głosów: 18 Średnia: 4.6]

Research i przygotowanie materiałów do artykułu: Przemek Warzecha
Ostatnia aktualizacja artykułu: 02.04.2024 

W artykule znajdują się linki afiliacyjne (partnerskie) – jeżeli w nie klikniesz i zdecydujesz się na zakup, otrzymamy z tego tytułu niewielką prowizję (Ciebie to nic nie kosztuje). Sprawdź naszą misję i zobacz jakimi kierujemy się zasadami polecając inne produkty. 

$s
Autor
Przemek Warzecha

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
31 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
andkop
andkop
4 lat temu

Halko! A co powiesz o bizin, bo zabrakło w zestawieniu? https://www.bizin.pl/ ja teraz testuję wersję darmową, chociaż chmurę też mi polecano. Fajny blog. Serdecznie pozdrawiam!

Radek Klimek
Admin
4 lat temu
Reply to  andkop

Cześć, nie znam. Może przy aktualizacji artykułu zerknę. Dzięki za informację.

Bogusław
Bogusław
4 lat temu

ELISOFT – Program nawet dobrze pomyślany ale przy pracy na wielu stanowiskach zdalnie strasznie się tnie.
Brak możliwości zamiany portów w mojej ocenie stwarza bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa danych.
Wczoraj dzwoniłem do producenta. Fatalna obsługa. Nie ma tam możliwości porozmawiania ze wsparciem technicznym. Jedyna metoda kontaktu to przez formularz.
Gdy kupuje się oprogramowanie są bardzo mili ale w przypadku problemów z działaniem utrudniają maksymalnie jak się da.
odradzam całkowicie zakup tego programu. uważam że wsparcie techniczne dla tej aplikacji poporostu jest fikcją.

Radek Klimek
Admin
4 lat temu
Reply to  Bogusław

Cześć, dzięki za komentarz i spojrzenie na tę aplikację z tej strony. Ja nigdy u nich z supportu nie korzystałem, nie miałem problemów z samym wystawianiem faktur. Cenna też może być ta informacja dotycząca pracy przy większej ilości stanowisk (dla większych firm).

Krystian
4 lat temu

Brakuje programu intaxo.pl, ja korzystam z niego od lat i nie zmienił bym na inny, nie wiem czemu w rankingu go nie ma tak jak wielu innych programów te rankingi to chyba artykuły sponsorowane

Radek Klimek
Admin
4 lat temu
Reply to  Krystian

Nie do końca wiem jak jest z innymi rankingami i ich sponsoringiem (nie mam wglądu do innych stron), natomiast wątpliwości me raczej dotyczą neutralności komentarzy części użytkowników.

Karol
Karol
4 lat temu

Polecam do sprawdzenia Melpe – wyróżnia się modułem CRM szanse sprzedaży, białą listą podatników, możliwością dodawania kolejnych użytkowników w ramach jednej firmy itp.

Radek Klimek
Admin
4 lat temu
Reply to  Karol

Dzięki, nie znałem, sprawdzę.

Kasia
Kasia
4 lat temu

Świetny artykuł,u nas w firmie stosuje się oprogramowanie Firmao, polecam też ciekawe rozwiązanie

Lare
Lare
4 lat temu

O ile nie przeoczyłam tej informacji, nie wspomniano tutaj o programie intaxo . Powiem szczerze, że mnie osobiście wydaje się on bardzo przystępny i co najważniejszy łatwy w obsłudze. Mistrzynią fakturowania na pewno nie jestem, a radzę sobie z nim całkiem dobrze. Korzystał ktoś?:)

Mateusz
Mateusz
4 lat temu

W jaki sposób można uzyskać darmową wersję abcFaktury (do 10 faktur)? Chciałem przetestować, ale licencja programu nie przewiduje takiej możliwości (jest 31 dniowy trial, wersja promo oraz professional). Promo wymaga podania klucza (skąd go wziąć?) i jest ograniczona czasowo. Professional trzeba kupić.

Radek Klimek
Admin
4 lat temu
Reply to  Mateusz

Cześć, myślę, że najlepiej zwrócić się do nich bezpośrednio i podpytać.

Roman
Roman
3 lat temu

Witam, w zestawieniu brakuje informacji nt. moźliowości integracji z gotowymi sklepami np. PrestaShop …

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Roman

Dzięki za komentarz Roman, jak będziemy aktualizować wpis – weźmiemy też to pod uwagę.

Programy do faktur
3 lat temu
Reply to  Roman
BogdanZE
BogdanZE
3 lat temu

W zestawieniu brakuje bardzo funkcjonalnego programu do fakturowania Faktura Small Business od Mega-Tech. Wszystkie opcje można za darmo przetestować pobierając program ze strony producenta: https://www.mega-tech.com.pl

Programy do faktur
3 lat temu
Reply to  BogdanZE

Panie Bogdanie z Megatech, pewnie nie ma, bo to płatny program, a to jest zestawienie darmowych. Ciekawe, że pisze tu w komentarzach tyle marketingowców z innych programów 🙂

Mihal
3 lat temu

Kolejnym narzędziem jest również onlinefakturowanie.pl

Tomasz
Tomasz
3 lat temu
Reply to  Mihal

Bardziej jako ciekawostka od Czeskiego producenta, który nie zna polskich realiów, bo formularz nie spełnia wymogów Ustawy.

Iwona
Iwona
3 lat temu

Artykuł jest świetny, daje dobry pogląd na różne możliwości.
Mam tylko jedną uwagę: chodzi o kryteria – brakuje mi kryterium możliwości wygenerowania pliku JPK_FA. Są to pliki na żądanie US, ale jeśli nie można ich wygenerować to program jest bezużyteczny. A skądinąd wiem, że niektóre, zwłaszcza darmowe wersje nie dają tej możliwości. No i co mikroprzedsiębiorcy po takim programie? Jak go US “capnie” to co, ma powiedzieć, że używa taki program? Jestem księgową i z doświadczenia wiem, że ponad 90% mikroprzedsiębiorców nie wie nawet że taki JPK muszą mieć i nie są świadomi czy go w ogóle mają.

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Iwona

Cześć Iwona, bardzo dziękujemy za tę cenną uwagę i komentarz. Wrzuciłem to sobie do listy zadań i w najbliższym czasie zaktualizujemy i tabelki i treść artykułu o tę informację.

Kasia
Kasia
3 lat temu

Dzień dobry,
właścicielem pierwszego z listy, chmura faktur, jest Idea bank, który został przejęty przez Pekao SA. Produkt nie jest dalej wspierany, i nie ma możliwości zarejestrowania się. Szkoda.

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Kasia

Faktycznie, dzięki za zwrócenie uwagi. Zaktualizujemy artykuł.

Mariusz
Mariusz
3 lat temu

Artykuł trochę nierzetelny!! Zasugerowałem się informacjami, które przedstawił autor, postanowiłem skorzystać z programu Comarch ERP XT, założyłem konto itd. i okazało się, że zamiast 10 darmowych faktur miesięcznie, jak podano powyżej, w rzeczywistości przysługuje 10 faktur w ogóle!!
Muszę szukać od nowa.. Skorzystam z innych rankingów.

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Mariusz

Dzięki za zawrócenie uwagi, może taki błąd się pojawił, sprawdzimy i poprawimy.

Marcin Kasprzycki
Marcin Kasprzycki
3 lat temu

Głównym kryterium takiego rankingu powinno być ilość darmowych faktur, a na pierwszych miejscach podajecie programy, gdzie można wystawić całe 3 dokumenty! Dodatkowo infakt na 1 miejscu :))) gdzie po roku cena idzie 100% w górę!

Radek Klimek
Admin
3 lat temu

Cześć, dzięki za komentarz. We wstępie napisałem, że programy są ułożone w sposób losowy, wszystko można zweryfikować w tabelce, natomiast fakt podwyżki nie dotyczy najtańszego wariantu programu do faktur(a taki, w przypadku inFaktu, został przedstawiony). W artykule o wyborze opcji księgowej / biurze rachunkowym stosownie o tym wspomnimy.

Franklin
Franklin
3 lat temu

Według mnie fajnym programem do fakturowania jest faktura-online.pl, co prawda nie jest darmowy (chociaż ma 30-dniowy okres próbny), jednak tani biorąc pod uwagę funkcjonalność. Poza wystawianiem faktur umożliwia ich wysyłkę do klienta z poziomu programu, a także statystyki i raporty.

Sławomir
Sławomir
3 lat temu
Reply to  Franklin

Nie polecam faktura-online.pl to jakiś stary nieaktualny program. Ostatnia aktualizacja 2019!! Brak nowych JPK-V7 i wielu innych istotnych zmian, które były w międzyczasie.

Zen3G
Zen3G
1 rok temu
Reply to  Sławomir

Sam jesteś nieaktualny, może program nie należy do najmłodszych bo na rynku jest już bardzo długo ale cały czas jest aktualizowany o nowe przepisy.

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.