Własny pomysł na biznes może się okazać… najlepszym pomysłem na życie. Własna firma to większe pieniądze i więcej wolnego czasu. Ktoś kto jednak nigdy nie prowadził działalności gospodarczej, może długo szukać najlepszej drogi by zacząć karierę przedsiębiorcy. Ten wpis może Ci w tym pomóc – znajdziesz tutaj 76 pomysłów na biznes z małym kapitałem na start.
Własny pomysł na biznes lub praca dodatkowa – co znajdziesz w tym artykule?
W tym artykule znajdziesz nie tylko pomysły na założenie firmy, ale też krótki opis jak taka działalność może wyglądać, jakie cechy charakteru mogą się przydać i jak zaplanować start swojego biznesu.
Może to być całkowita zmiana stylu życia lub pomysł na traktowany jako praca dodatkowa, równolegle prowadzoną z pracą na etacie.
Do tego w niektórych propozycjach dodaję podpowiedzi na konkretne specjalizacje, które warto rozważyć jako kierunek rozwoju firmy i tworzenia wyjątkowej oferty.
Na końcu znajdziesz kilkanaście rad, które pomogą doprecyzować Twój najlepszy pomysł na biznes.
Pomysły na biznes podzieliłem na trzy główne kategorie:
1. Własna firma online (głównie praca zdalna)
Czyli prace (głównie kreatywne), gdzie do prowadzenia firmy wystarczy Ci komputer, telefon i internet. Są tutaj głównie pomysły, które nie wymagają fizycznego zaangażowania i opierają się o pracę umysłową. To dobre rozwiązanie jeżeli cenisz wolność, niezależność i lubisz pracować z komputerem. To też rewelacyjny pomysł na biznes na wsi lub biznes w małym miasteczku – bo miejsce pracy nie ma absolutnie żadnego znaczenia.
2. Lokalne firmy usługowe (mała firma)
Gdzie jest duża większa konieczność wyjazdów i spotkań z klientem, choć też można firmę prowadzić z domu i nie trzeba do niej wynajmować biura (choć oczywiście można). Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by część z tej formy działalności też prowadzić zdalnie.
3. Sprzedaż wiedzy – popularny pomysł na biznes online
Pomysły, które zbierają wszystkie wspomniane w artykule inspiracje razem i umożliwiają to, co cieszy się obecnie najwyższą estymą w branży internetowej czy też pracy zdalnej – czyli sprzedaż wiedzy w formie szkoleń, kursów, e-booków i podobnych materiałów.
Listę będę cały czas aktualizował, więc jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowościach (w tym i innych wpisach) – zapisz się na mój newsletter.
Pobierz wszystkie pomysły na biznes w formie PDF do druku!
Ponieważ artykuł jest dość obszerny, wszystkie pomysły możesz pobrać w formie gotowego arkusza A4 PDF do wydruku (tak, by przejrzeć je jeszcze raz).
Arkusz (stale aktualizowany) jest do pobrania w darmowej Strefie Sardynek – tu znajdziesz formularz zapisu na newsletter, by dostać do niej dostęp.
Możesz też skorzystać z poniższego formularza – wystarczy imię i e-mail.
Pobierz pomysły na biznes w formie gotowego PDF A4:
Wypełnij poniższy formularz. otrzymasz dostęp do darmowej Strefy Sardynek, w której znajdziesz gotowy dokument do druku:
Uwaga!
Ponieważ artykuł jest prawdziwą kobyłą, skorzystaj z poniższego spisu treści i przejdź do interesującego Cię fragmentu:
Prosty pomysł na biznes bez dużego kapitału na start – założenia artykułu:
Jakie założenia przyświecały mi, gdy tworzyłem ten tekst? Chciałem, by był to pomysł na biznes, który musi spełnić określone wymagania:
1. Z niewielkim wkładem własnym (w granicach 2000 zł – 10 000 zł)
Zakładam, że ma to być pomysł na biznes z niedużym kapitałem na start (lub biznes bez kapitału), który nie wymaga dużych nakładów na starcie. Tak, by jak najszybciej można było znaleźć najprostszy wariant pomysłu, od razu zacząć świadczyć usługi i zarabiać. W tym miejscu polecam książkę Firma czyli Ty Paula Jarvisa, który wyśmienicie pokazuje owo minimalistyczne podejście, które skraca czas między pomysłem, a startem biznesu.
Założenia powstały w 2021 roku, nie wiem kiedy czytasz ten artykuł, więc weź pod uwagę siłę nabywczą, jakie pieniądz miał w tym roku.
2. Bez specjalistycznego wykształcenia, które wymaga długich lat studiów / praktyki
Fakt – własna praktyka lekarska, geodezyjna, architektoniczna, notarialna, weternaryjna czy prawnicza to perspektywiczne i atrakcyjne zarobkowo opcje, jednakże wymagają długich lat studiów i praktyki.
Ja zaś starałem się oprzeć na propozycjach, które nie wymagają skończenia określonego rodzaju studiów, spełnienia wyśrubowanych norm prawnych (zezwoleń, koncesji, aplikacji, egzaminów). Tak by czas wdrożenia od pomysłu do realizacji był jak najkrótszy. Nie oznacza to oczywiście, że podane propozycje są tak rewolucyjne, że założymy firmę i od razu zaczniemy zarabiać kokosy. Zanim wyjdziemy na pół roku na Malediwy rozkoszować się wypracowanym ciężko zyskiem, to wpierw musimy się doszkolić, zdobyć doświadczenie, doszlifować umiejętności i przekonać do naszego biznesu grono zadowolonych klientów.
Może się też okazać, że zajmie Ci kilka lat, nim w nich dojdziesz do mistrzostwa. Ale, co ważne, w większości nie musisz startować z poziomu eksperckiego – możesz zacząć wykonywać najprostsze warianty usług i wraz ze wzrostem swojego doświadczenia, poszerzać / rozwijać wachlarz usług oraz odpowiednio zmieniać ceny.
Nie oznacza to też, że są ty wyłącznie pomysły, bez kierunkowego wykształcenia (studium lub studiów) – jednakże, ich
3. Bez super niszowej wiedzy / rzadkich i precyzyjnych umiejętności
Jasne, wyrób kolczug, naprawa samochodów, kowalstwo artystyczne, wykuwanie noży czy własnoręczna produkcja katamaranów to świetne pomysły na biznes, które pewnie dadzą masę satysfakcji i kiesy pełne brzęczącego bilonu.
Jednakże, zostać takim specjalistą z marszu, bez doświadczenia, znajomości i kontaktów w danej branży będzie Ci bardzo, bardzo trudno. Zajmie to też odpowiednio dużo czasu.
Ja celowałem pomysły, w których możesz znaleźć dużo (w tym darmowej) wiedzy w sieci w postaci materiałów, kursów, szkoleń, i które oczywiście wymagają pewnych psychofizycznych predyspozycji, ale przy odpowiednim nastawieniu i zaangażowaniu ich wdrożenie będzie możliwe praktycznie od zera.
4. Bez biura. Firma, w której można pracować zdalnie / którą można prowadzić z domu
Kolejnym założeniem była redukcja kosztów stałych do minimum. Chodziło mi o to, by do prowadzenia firmy od strony organizacyjnej wystarczyło biurko / stolik, laptop i smartfon. Warunkiem koniecznym był brak konieczności wynajmowania specjalnego pomieszczenia (biura), tak by można było zajmować się prowadzeniem firmy z domu.
Dodatkowo część z pomysłów ma charakter pracy w pełni zdalnej – czyli takiej, w której można realizować zlecenia z dowolnego miejsca na ziemi. Innymi słowy – tam biuro Twoje, gdzie komputer Twój.
Jeżeli więc szukasz pomysłu na biznes na wsi lub w małym miasteczku, a nie masz możliwości / nie lubisz się zajmować agroturystyką lub pracami gospodarskimi – te wskazówki będą dla Ciebie idealne.
Dlatego też, głównie są tu pomysły na biznes jednoosobowy, gdzie możesz wystartować solo i, dopiero po czasie, wraz ze wzrostem firmy, może się okazać potrzebne zatrudnianie nowych pracowników.
5. Bez kupowania produktów do dalszej odsprzedaży
Ostatnim żelazny warunek dotyczył towaru. Kluczowe było uniknięcie sytuacji, w której trzeba by było zamawiać produkty z hurtowni, przechowywać, organizować transport i wysyłać je do klienta (dlatego nie znajdziecie w propozycjach tradycyjnego sklepu internetowego). Taki biznes zwykle wymaga dużego wkładu własnego (punkt 1) i oznacza na starcie szereg dodatkowych obciążeń.
Tak, pomysł na sklep internetowy wydaje się perspektywiczny, ale w takim klasycznym modelu, wymaga zaangażowania środków, wygospodarowania miejsca i obsługi klientów (wysyłka, zwroty). W tym artykule chodziło mi jednak o prostsze pomysły.
Pomysły na własny biznes:
Niżej znajdziesz 76 pomysłów na własny biznes – podzieliłem je na dwie główne podkategorie: praca zdalna – w której biuro znajduje się we wnętrzu Twojego komputera i firmę możesz prowadzić z dowolnego miejsca (bez względu czy mieszkasz na wsi, w małym miasteczku czy dużej metropolii) i nieduży biznes lokalny, w którym biurem może stać się Twój dom / mieszkanie, ale wymaga bezpośrednich spotkań i kontaktów z klientem.
1. Biznes online – praca z komputerem w pełni zdalna
Pomysły na biznes, który można prowadzić z dowolnego miejsca na ziemi, gdzie do komunikacji wystarczy tylko telefon, komputer i internet. Znajdziesz tu inspiracje na własny biznes online lub pracę dodatkową.
1. Programista
Zawód, który jeszcze 10-15 lat temu był niszowy i przeznaczony dla wąskiego grona ekspertów, z racji rozwoju technologii i rosnącego zapotrzebowania obecnie szturmem zdobywa rynek pracy. Wbrew wizjom dotyczącym automatyzacji i przekazania części kompetencji algorytmom, co roku słyszy się, że na rynku (tylko w Polsce) brakuje dziesiątek tysięcy programistów. Praca programisty ma bardzo wiele zalet: można pracować zdalnie z domu, obsługiwać wielu klientów, jest bardzo duży popyt na usługi (dobry programista musi odganiać się od zleceń), zarobki są naprawdę wysokie (w granicach 10.000 – 20. 0000 zł).
Jeżeli chcesz zostać programistą, to musisz “lubić komputery”, nie możesz bać się, że “coś zepsujesz”. Umiejętność otwierania poczty e-mail to trochę za mało. Kluczowa Ci płynna znajomość języka angielskiego (najlepsze i najlepiej płatne zlecenia otrzymasz z zagranicznych firm). Ponadto musisz być cierpliwy, gotowy na żmudną, skrupulatną pracę, lubić liczby, matematykę i (przede wszystkim) logikę.
Dlaczego trudno jest zostać programistą?
Choć z opisów zarobków, programista może jawić się jako bajkowy pomysł na własną firmę, to niestety ma jeden z najtrudniejszych “progów wejścia”. Zarówno branża, jak i zawód są bardzo specyficzne i dla osób, które w ogóle nie interesują się komputerami, będą stanowić duże wyzwanie. Nie oznacza to, że jest to niemożliwe, ale na pewno będzie dużo, dużo trudniej. Dlaczego?
- Wymagane doświadczenie na start – większość firm, oferujących dobre warunki oczekuje kilkuletniego doświadczenia w programowaniu. Nie chcą stażystów i praktykantów, bo pracy jest dużo, a firmy nie chcą ponosić kosztów szkolenia i wdrożenia.
- Trudność w nauczeniu się “na sucho” – w przypadku większość przytoczonych zawodów, można się nauczyć pracy wykonując proste zlecenia dla znajomych, rodziny czy dla siebie. To okres darmowej praktyki, który pozwoli nabyć potrzebne umiejętności, zanim wypłyniemy na szerokie wody i zaczniemy oferować usługi klientom (zrobienie strony internetowej dla siebie, paznokci dla przyjaciółek, ustawienie testowej kampanii na Facebooku). Programowanie jest pod tym względem wybitnie niesprzyjające.
- Specyfika początków w branży – dla wielu osób, programowanie było konsekwencją dziecięco – młodzieżowej fascynacji komputerami. Rozkręcali je, instalowali programy, sami zajmowali się naprawą błędów systemu, testowali systemy operacyjne, stawiali pierwsze strony internetowe, w zamierzchłych czasach wraz z przyjaciółmi spotykali się na Lan party lub wdrażali pierwsze sieci osiedlowe. Jeżeli nigdy Cię nie ciągnęło do wybebeszenia maszyny, nie grzebałeś w ustawieniach aplikacji, instalowałeś nowych, sprawdzałeś co się stanie jeżeli zmienisz to i to… Nie mając doświadczenia, samo wgłębianie w temat może przyprawić o dreszcze i pytania, które już na początku przyprawiają o ból głowy: jaki język oprogramowania wybrać? Co konkretnie chcesz robić (projektować aplikacje, sklepy, zajmować się obsługą serwerów)?
- Oderwanie od rzeczywistości polskiego systemu kształcenia – nieprzystosowanie większości przedstawicieli polskiej kadry naukowej pracującej na uczelniach technicznych do wyzwań stawianych przez rynek nowych technologii stało się legendarne. Nie bez kozery polskie szkoły wyższe w światowych rankingach uczelni zajmują miejsca poza pierwszą pięćsetką. Zwracają na to uwagę tak sami studenci, jaki i właściciele firm, którzy poszukują specjalistów do pracy. Jeżeli więc myślisz, by zapisać się na studia i przygotować do pracy programisty – nie będzie to najlepszy pomysł.
- Trudność w znalezieniu dobrze przygotowanego kursu od podstaw – paradoksalnie, choć internet kipi od kursów dotyczących programowania, trudno jest znaleźć taki, który profesjonalnie przygotuje Cię do zawodu, jeżeli nie masz żadnego doświadczenia. Osoby, które chciały zostać programistami (a ich znajomość programowania można określić jak mniej niż zero), zwykle zwracały uwagę na te same grzechy: prowadzący, choć specjaliści w swoim fachu, nie nadają się do pracy z ludźmi i nie mają pojęcia jak przygotować dobre szkolenie. W większości przypadków – popadają w żargon branżowy, nie tłumaczą oczywistości, rzeczy trudne uznają za banalne, przytłaczają ilością zadań. W efekcie, po tygodniu takiego kursu, przerobionych dziesiątkach godzin materiałów, z których nic nie rozumiesz, można być zniechęconym i wypalonym, z kołaczącą się z tyłu głowy myślą, że “nigdy tego nie ogarnę”.
W czym może się specjalizować programista?
Możliwości jest multum: od znajomości konkretnych języków programowania, po wąski zakres realizowanych usług (tworzenie aplikacji na smartfon, sklepów sprzedażowych, praca z serwerami, projektowanie stron i rozwiązań na te strony).
2. Wirtualna asystentka
W mojej ocenie to zawód przyszłości, który czeka dynamiczny rozwój. Rynek pracy zmienia się, firmy w zawodach kreatywnych doceniają zalety pracy zdalnej z domu. Coraz więcej osób będzie wybierało model jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie usługi są realizowane przez internet, bez konieczności regularnego zaglądania do biura. Rośnie też świadomość dotycząca efektywności pracy. Przedsiębiorcy będą się decydowali na cedowanie drobniejszych zadań związanych z tematami “okołofirmowymi”, by skupić się tym, co stanowi esencję ich pracy i na czym zarabiają najlepsze pieniądze.
Dodatkowo olbrzymią zaletą jest to, że obecnie na rynku panuje jeszcze, relatywnie niewielka konkurencja. Wirtualna asystentka, która przekona swą fachowością klienta, ma gwarancję stałych zleceń na bardzo długo. Wraz z upływem czasu stanie się wręcz niezbędna i niezastąpiona dla funkcjonowania jego firmy.
Praca wirtualnej asystentki na pewno wymaga dużej dyscypliny, odpowiedzialności, rzetelności, umiejętności zarządzania projektami, asertywności oraz umiejętności załatwiania spraw przez telefon.
Osoba taka powinna również posługiwać się dobrze komputerem oraz programami z pakietu Office (Word, Excel, Power Point).
Wirtualna asystentka ma jeszcze jedną zaletę – to firma, którą możesz zacząć “od już”. Na początku nie musisz posiadać żadnych szczególnych, specjalistycznych umiejętności twardych (czyli kursów, znajomości programów). Wystarczy rzetelność, uczciwość, cierpliwość i gotowość do nauki. Poświęcając dodatkowy czas na doszkalanie w trakcie wykonywania zleceń, możesz wejść w zawód “z marszu”.
Wirtualny asystent może się specjalizować w :
- Pomocy organizacyjnej firmy i asystowaniu właścicielowi (eventy, wyjazdy, szkolenia, spotkania, układanie kalendarza, rezerwacje)
- Zadaniach marketingowych (pomoc w social media, zlecanie projektu i przygotowania materiałów reklamowych, pisanie wiadomości, e-maili, research informacji i podwykonawców)
- Bieżącym funkcjonowaniu firmy (odbieranie telefonów, e-maili, załatwianie formalności, spraw bieżących, nadzorowanie zleceń, kontakty z klientami i kontrahentami, szukanie i nadzorowanie kontrahentów realizujących zlecenia)
- Załatwianiu spraw prywatnych
- Przygotowywaniu dokumentów pisma, prezentacje, porządkowanie dokumentów
3 Marketing i reklama dla małych firm – kompleksowe usługi
Kompleksowa pomoc marketingowa dla małych firm – freelancerów lub osób, które prowadzą lokalny biznes. Może dotyczyć rzeczy związanych z działalnością w internecie (reklamy, pozycjonowanie, aktualizacja i przygotowanie stron, Google AdWords, Mapy Google, Facebook i social media, aplikacje) lub reklamą offline (zamówienie ulotek, teczek, wizytówek, plakatów, pomoc przy organizacji wydarzeń, eventów).
Specyfika działań reklamowych w takich firmach polega na tym, że właściciele szukają osób, które jednorazowo lub przez krótki okres czasu podejmą się zlecenia i zajmą się zadaniem kompleksowo.
Nie mają tyle zadań i środków, by wiązać się z kimś na długo lub skorzystać z usług dużych agencji reklamowych, które mają odpowiednio wyższe stawki godzinowe i prowizje. Czasem część zadań chcą delegować na swoich pracowników, potrzebuję tylko kogoś, kto im co nieco podpowie i ich pokieruje.
Różnica między taką formą wsparcia, a wirtualną asystentką zakłada proaktywne podejście do świadczonej usługi: oprócz realizacji zadań możesz pełnić funkcję doradczą i podpowiedzieć jakie działania będą najlepsze. Co więcej, powinieneś też powiedzieć jak je wdrożyć i mierzyć ich efektywność.
Raczej więc współpraca będzie oparta o jednorazowe strzały lub wąski, nieregularny zakres świadczonych usług.
Zadaniami możesz zajmować się sam lub znaleźć inne, nieduże, wyspecjalizowane firmy, które się tym zajmą, a sobie odpowiednio policzyć stawkę godzinową za obsługę kampanii lub prowizję. Możesz wskazać właścicielowi jakie zadania może zlecić innym pracownikom, na czym powinny polegać i jak sprawdzić czy sobie dobrze w nich radzą (w jaki sposób mierzyć efektywność).
Minusem jest to, że, by świadczyć wysoki poziom usług, trzeba rozwijać się multipłaszczyznowo. Do tej profesji na pewno przyda Ci się szeroka wiedza z marketingu.
Musisz wiedzieć: jak zamówić ulotki i przygotować materiały do druku, jak ustawić kampanię Google AdWords, reklamy na Facebooku i mierzyć ich efektywność, o co chodzi w pozycjonowaniu stron. Przyda się też podstawowa znajomość programów graficznych (Corel, Photoshop, Canva), znajomość WordPress i html, konfiguracji poczty i pakietu Office.
Do tego warto uzbroić się w dużą dozę cierpliwości – właściciele małych firm często oczekują natychmiastowych efektów podjętych działań i logiczna argumentacja, że czasem trzeba być cierpliwym, bo tak jak działają poszczególne narzędzia… trochę dłużej przebija się przez kanały słuchowe.
4. Specjalista i obsługa Google AdWords
Specjalista zajmujący się płatnymi reklamami Google w wyszukiwarce, czyli: przygotowywaniem, ustawianiem, monitorowaniem i raportowaniem wyników. Choć sam panel Google AdWords wydaje się być prosty i intuicyjny, to naprawdę rozbudowane narzędzie, które wymaga dużo wiedzy i praktyki, by wykorzystywać je w sposób efektywny.
W przeciwnym razie można szybko przepalić budżet, a efekty będą takie, że pomimo dużej ilości kliknięć w reklamy, liczba zamówień, telefonów, zapytań ofertowych czy zakupów będzie mizerna lub żadna.
Ponadto ta branża wymaga ciągłego doszkalania i powiększania wiedzy – reklamy ewoluują, pojawiają się nowe rozwiązania, nie każdy typ reklam nadaje się do konkretnego biznesu. Musisz być też gotowy na przygotowywanie grafik (samodzielnie lub zlecając grafikowi) oraz konieczność połączenia reklam z Google Analitycs (narzędzie do mierzenia ruchu na stronie).
Przyda Ci się też podstawowa znajomość WordPress i html (tworzenie i edycja stron internetowych), dlatego, że może się okazać koniecznie osadzenie specjalnych kodów (pikseli konwersji), które pozwolą Ci na monitoring efektywności działań (skuteczności reklam) na stronach. A to jest nieodzowne, by właściciel mógł policzyć koszta i efektywność reklamy (np. by wiedział, że za każde 10 zł, pozyskuje nowego klienta).
Do tego nieodzowna będzie podstawowa wiedza z zakresu optymalizacji, SEO i pozycjonowania stron internetowych – tak, by móc dobrać odpowiednie słowa kluczowe do reklam i całość wszystkich działań marketingowych online sprząc w jeden, dobrze działający organizm, w którym poszczególne elementy wspierają się wzajemnie.
W reklamie Google AdWords możesz się z czasem wyspecjalizować i oferować usługi w wąskim zakresie:
- Dla sklepów internetowych
- Freelancerów – inne usługi internetowe
- Pod konkretne branże
- Dla firm lokalnych
5 Pozycjonowanie i optymalizacja stron (SEO)
Osoba, która zadba o to, by strona, na określone hasła wpisywane w wyszukiwarce, wyświetlała się jak najwyżej. W mojej ocenie to jeden z najbardziej perspektywicznych pomysłów na biznes w sieci.
Z racji rozwoju e-commerce, jest w nim bardzo duże zapotrzebowanie na usługi, ale też coraz większa konkurencja – nie tylko pod względem firm, które rywalizują na rynku, ale trudności wypozycjonowania określonych fraz (im więcej podmiotów chce wskoczyć na dane hasło, tym będzie Ci trudniej to zrobić).
Kiedyś pozycjonowanie było dużo prostsze – ograniczało się do kilkunastu, prostych, powtarzalnych operacji i efekty też były dużo szybsze.
Obecnie jest to zawód, który bardzo dynamicznie się profesjonalizuje – pozostają w nim prawdziwi pasjonaci, którzy posiadają olbrzymią wiedzę i cały czas się rozwijają. Dlatego, jeżeli chcesz wskoczyć w tę branżę, musisz nastawić na to, że trzeba w niej cały czas trzymać rękę na pulsie: śledzić co się dzieje, sprawdzać zmiany, szkolić i rozwijać się.
Musisz mieć wiedzę dotyczącą ładnego pisania (teksty muszą być pisane “pod” czytelnika, ale tak by się wypozycojnowały) oraz wiedzę techniczną – dotyczącą tworzenia i działania stron internetowych. tego jak się je projektuje, jak działają i co zrobić, by działały szybciej.
Trzeba być też gotowym na starcie z klientami, którzy w większości w ogóle nie rozumieją jak to działa (a tym bardziej, że trzeba być cierpliwym i nie ma gwarancji natychmiastowych efektów), a ich dyspozycje ograniczają się do zlecenia w stylu: zrób tak, żeby na to i na hasło, byliśmy w tydzień na pierwszym miejscu.
6. Specjalista Social Media
Dla wielu osób praca zdalna marzeń i to co stało się synonim “klikania w kąkuter”. Zawód tyleż pożądany, co wyszydzany i traktowany z przymrużeniem oka.
Zadbanie o to, by profil firmy klienta na Facebooku, Instagramie, TikToku czy YouTube przyciągał rzesze zadowolonych klientów i był jego interaktywną platformą reklamową.
Niestety, czasy, kiedy zarządzanie profilami Social Media ograniczały się do wrzucania obrazków ze śmiesznymi kotkami dawno odeszły w niepamięć.
Zarządzanie profilem to nie tylko wrzucanie zdjęć, memów czy filmów. To również ustawianie (SKUTECZNYCH!) reklam, raportowanie, odpowiadanie na komentarze (często chamskie i niemiłe), pytania, wiadomości, skargi, tworzenie grafik, montowanie i edycja video…
Musisz umieć planować i wdrażać reklamy, raportować działania i ustawiać je tak, by przynosiły oczekiwane przez klienta efekty (sprzedaż, pozyskiwanie leadów – czyli kontaktów, którym można przedstawić ofertę).
Nie obejdzie się zatem bez znajomości matematyki i logiki, które są niezbędne, by ustawić dobre reklamy. Trzeba się też zaprzyjaźnić (o dziwo) z Excelem.
Przyda Ci się też gotowość i chęć nauki, gdyż systemy reklamowe ewoluują jak szalone, interfejs zarządzania kampaniami zmienia się co chwilę, cały czas też pojawiają się nowe opcje, a materiały szkoleniowe po roku / dwóch przestają być aktualne.
Z cech osobistych, musisz mieć duże porcje cierpliwości, posługiwać się ładną, prostą, bezbłędną polszczyzną (by odpowiadać na komentarze), do tego przyda się żywy umysł, umiejętność łapania kontekstów, szybkie reagowanie, jeszcze szybsze pisanie, zmysł graficzny (wraz z umiejętnością obsługi programów) i ogólna ogłada historyczno-kulturowa.
7. Grafik komputerowy
Ktoś, kto tworzy piękne wizualnie rzeczy – od prezentacji, poprzez materiały reklamowy, aż po banery reklamowe. Katalog tego co możesz zaprojektować i w czym możesz się specjalizować jest w zasadzie nieskończony.
Mogą to być materiały informacyjne, kulturalne, reklamowe: banery, grafiki, PDF-y, składanie dokumentów, edycja i obróbka zdjęć, czasopism, książek (drukowanych i online), prezentacje, identyfikacja wizualna firm (projekty logo, oznakowanie gadżetów), projektowanie drukowanych materiałów reklamowych, projekty reklam na zewnątrz, animacje, projektowanie stron www.
W zawodzie grafika masz duże możliwości wąskiej specjalizacji, i, ta naprawdę, cały ten artykuł można by poświęcić “odmianom”.
W tej branży przyda Ci się tutaj duży zmysł artystyczny, poczucie estetyki oraz musisz mieć wiedzę dotyczącą kanonów i zasad pracy z tworzeniem materiałów wizualnych (od koncepcji, perspektywy, kolorystyki, aż po techniczne wymagania jak specyfikacja drukarni, sposoby składu, pliki i rodzaje zapisu).
Nie obejdzie się bez bardzo dobrej znajomości programów graficznych (rodzina programów Adobe to podstawa!).
Musisz też chcieć się rozwijać i stale śledzić trendy pojawiające się na rynku.
8. Montaż i edycja filmów wideo
Dostajesz “surowe” pliki wideo, i teraz, jak to się mówi w żargonie musisz je “pociąć” – połączyć ze sobą, poprawić dźwięk, dodać efekty, by wyszło z tego prawdziwe arcydzieło.
Mogą to być filmy reklamowe / specjalistyczne (prezentujące) dla firm, montaż materiałów dla twórców na YouTube, relacje z eventów, montaż (najbardziej klasyczne i uwielbiane) filmów z uroczystości rodzinnych.
Tu również przyda Ci się poczucie estetyki, znajomość programów do montażu wideo, praktyczna wiedza dotycząca zasad montażu (kadru, cięć, tworzenia linii fabularnej) oraz umiejętność obsługi programów do montażu filmów.
W tym zawodzie trzeba cały czas być na bieżąco, szukać inspiracji u innych twórców. Chodzi zarówno o montażystów dzielących się wiedzą, jak i umiejętność podpatrywania gotowych filmów, by ciągle odpowiadać sobie na pytanie jak to jest zrobione i na podstawie obserwacji, czerpać inspirację do swojego warsztatu twórczego.
Możesz pracować solo, szukając klientów, nawiązując stałą współpracę z kilkoma twórcami bezpośrednio lub utrzymywać kontakty z agencjami reklamowymi.
9. Tworzenie prezentacji /animacji
Profesjonalne prezentacje online przygotowane w Power Point (lub innym programie), na podstawie wiedzy / dostarczonych przez klienta materiałów:
- Na spotkania firmowe
- Prezentacje do celów prywatnych (prezentowe / wspomnieniowe)
- Prezentacje ilustrujące materiały audio (podcasty)
- Prezentacje do nagrań na YouTube
- Prezentacje do szkoleń i kursów online dostępnych odpłatnie (gdy ktoś nagrywa szkolenie i potrzebuje
Zamiast prezentacji mogą to być (co ostatnio robi furorę) – animacje rysunkowe, ilustrujące nagrania na YouTube – takie jak tutaj.
Znajdziesz do nich kilka prostych, intuicyjnych programów.
Ciekawy artykuł na temat tworzenia prezentacji znajdziesz u Jacka Kłosińskiego – Prezentacja – 10 zasad, dzięki którym zrobisz ją dobrze.
10. Copywriter
Copywriter to osoba, która pisze teksty. Obecnie bardzo pożądany i poszukiwany zawód na rynku.
I choć konkurencja jest w nim spora, to z własnego doświadczenia wiem, że bardzo trudno znaleźć naprawdę merytorycznie przygotowanego copywritera. Nie trafiłem na wiele osób, które poza samym ładnym pisaniem, rozwijały się w kierunku operowania słowem na potrzeby biznesu – poszerzały wiedzę dotyczącą optymalizacji i pozycjonowania czy też pisania językiem korzyści, skierowanym pod potrzeby odbiorcy.
Zatem, jeżeli uda Ci się wskoczyć na poziom kogoś, kto świetnie pisze, ale jednocześnie umie to opakować w język korzyści, zna zasady pozycjonowania i tworzenia ofert – to klienci będą ustawiać się w kolejce.
Co może tworzyć copywriter?
Absolutnie WSZYSTKO co się wiąże ze słowem!
Mogą to być treści na strony internetowe, oferty, ulotki, opisy produktów do sklepów internetowych, ale też hasła reklamowe, treści postów, scenariusze, kreatywne wymyślanie reklam i dialogi do filmów na YouTube…
Jaka wiedza i umiejętności się przydadzą?
Podstawą jest oczywiście znajomość ortografii i stylistyki. Oprócz tego dobrze by było, gdyby copywriter był oczytany, miał ogólną wiedzę o świecie. Powinien mieć otwarty umysł, nie bać się bawić się słowem, ale też być na tyle wrażliwy, by umieć dostosować długość i zawartość tekstu do pożądanego efektu.
Musi umieć swoimi tekstami wywoływać odpowiednie efekty – zapis na listę, sprzedaż, czasem emocje…
Warto też mieć wiedzę dotyczącą optymalizacji, SEO i pozycjonowania (podstawia jeżeli chcesz tworzyć jakiekolwiek teksty do internetu) oraz wiedzę dotyczącą pisania językiem marketingowym – sprzedaży i korzyści, znajomości mechanizmów tworzenia tekstów, które nie tylko mają ładnie wyglądać, ale też osiągać zamierzone cele (sprzedaż produktów, zapis na listę newsletterową).
11. Tłumacz
Tak, Google Translate znacznie uprościł kwestię tłumaczeń, ale mimo to, dalej będzie pozostawać szerokie grono klientów, którzy będą chcieli mieć wszystko przetłumaczone bardzo profesjonalnie i indywidualnie – gdzie tłumaczenia automatyczne będą traktowane nieufnie.
Spektrum rzeczy do tłumaczeń jest bardzo szerokie: ulotki, strony internetowe, filmy (napisy do nich), prezentacje, transkrypcje…
Nie wskakiwać na głęboką wodę i nie musisz być od razu tłumaczem przysięgłym! Możesz zacząć od krótkich, prostych tekstów i rozszerzać swoją ofertę wraz ze wzrostem doświadczenia.
Grunt zatem, by znaleźć odpowiednią specjalizację (z powyższych) lub język (im trudniejszy i egzotyczny język, tym łatwiej będzie Ci zbudować pozycję eksperta).
Możesz rozwinąć się i specjalizować w konkretnej branży (jeżeli chodzi o wiedzę, mechanizmy działania i słownictwo), przykładowo:
- Prawa
- Motoryzacji
- Produkcji i inżynierii
- Chemii
- Biologii i biotechnologii
- Historii
- Medycyny
- IT
- Literatury (tłumaczenie artysyczne, “pięknym”, literackim językiem)
Pamiętaj, że tłumaczenia nie zawsze oznaczają przekład na inny język. Może sytuacja się odwróci, i dla jakiejś firmy będzie trzeba przetłumaczyć wewnętrzne dokumenty na polski? Wtedy, oprócz znajomości słów, przyda się otrzaskanie słowotwórcze, tak by co co przetłumaczysz było klarowne i zrozumiałe.
To doskonała praca dodatkowa w domu, która może współgrać z Twoim obecnym zatrudnieniem.
Możliwości są nieograniczone 🙂
12. Korekta i redakcja tekstów
Osoba, która zajmuje się redakcją i profesjonalną korektą (czyli poprawianiem) tekstów. Kiedyś, była to domena głównie rynku wydawniczego i prasy.
Obecnie, taka oferta może trafić zarówno do klienta biznesowego (który chce mieć perfekcyjnie zredagowane materiały firmowe: od reklam, poprzez oferty, aż po dokumenty), jak i coraz szersze grono twórców – nie tylko wydających książki (a ramach self-publishingu) to grono rośnie coraz bardziej, ale też blogerów (i treści na blogach), twórców szkoleń (i materiałów jakie dostarczają)…
Tu musisz mieć BEZBŁĘDNĄ znajomość języka oraz podszkolić się w kwestiach know-how edytorskiego (zasad sprawdzania tekstów, oznaczania błędów, tego jak powinno się formatować określony gatunek literacki.
Na pewno Twoim najlepszym przyjacielem powinna być Poradnia Językowa PWN, która mi nie raz uratowała życie.
13. Transkrypcja (spisywanie) nagrań
Spisywanie i redakcja treści nagrań video / audio i dołączanie jej jako napisy wyświetlane w firmie lub jako spisaną całość treści.
Usługa złakniona przez twórców, nagrywających podcasty i wszelkiej maści materiały filmowe.
Usługę można przyspieszyć i częściowo zautomatyzować, gdyż obecnie na rynku są programy, które, które dokonują automatycznej transkrypcji (choć oczywiście, tak przygotowane nagranie, trzeba przejrzeć, sprawdzić, edytować i poddać dodatkowej obróbce).
Dobry transkryptor powinien umieć ładnie pisać (bez błędów), znać podstawy korekty i edycji tekstów oraz wykazać się zmysłem literackim, gdy nagranie będzie trzeba poprawić / wyedytować / wyszlifować.
Możliwości rozwinięcia tego pomysłu na biznes:
- Korekta i edycja tekstu – język mówiony różni się od pisanego – możesz przerobić nagranie tak, by dobrze się je czytało, dodatkowo pogrubić elementy, dodać nagłówki, podział na osoby (przy wywiadach) – nadać mu bardziej literacki / edytorski styl
- Streszczenie – na podstawie nagrania przygotowujesz osobny artykuł, zawierający najważniejsze elementy
- Przygotowanie i osadzenie tekstu według wytycznych – nagranie osadzasz bezpośrednio na stronie według założeń klienta
- Przygotowanie napisów w oparcie o czas – wysyłasz gotowe do zaimpletowania napisy, które będą się wyświetlać
Jeżeli myślisz o programie do transkrypcji tekstów – na pewno na początek warto sprawdzić Happy Scribe – jedną z najlepszych (w języki polskim!) aplikacji, która zamienia dźwięk na spisane słowa.
14. Pisanie i doradztwo przy pisaniu wniosków / dokumentów
Polska biurokracją i formalizmem stoi. Możesz pomóc ludziom w wypełnianiu wniosków i dokumentów.
Co ważne, do większości z nich, NIE MUSISZ być prawnikiem – nie chodzi tu o prowadzenie spraw sądowych, lecz tworzenie / uzupełnienie określonych dokumentów według spełniania (najczęściej powtarzalnych) wytycznych.
Innymi słowy – przy większości wniosków, poza wpisaniem stanu faktycznego, trzeba spełnić szereg wymagań formalnych, w których możesz się wytrenować.
Mogą to być wnioski o dotacje, dofinansowania, kredyty, dokumenty jakie należy złożyć do instytucji państwowych (urzędy, ZUS, PUP) – ich liczba może być bardzo szeroka.
15. Specjalista Google Analitycs
Osoba, która specjalizuje się we wdrożeniu i konfigurowaniu narzędzia Google Analitycs, tak, by wykorzystać pełen jego potencjał. By wydobyć, przetworzyć i dostarczyć właścicielowi firmy niezbędnych danych: o ruchu, zachowaniach użytkowników, zamówieniach, potencjale strony i co najważniejsze – mierzeniu skuteczności działań internetowych.
Choć większość firm korzysta z ledwie podstawowych funkcji Google Analitycs, to narzędzie, w którym tkwi potężna marketingowa moc. Można za jego pomocą rozwiązać masę problemów: niską sprzedaż, małą liczbę kontaktów, mierzenie efektywności działań marketingowych… i wiele wiele więcej.
Specjalista Google Analitycs, musi lubić pracować z danymi, lubić matematykę, logikę, a jednocześnie posiadać sporą wiedzę z marketingu na wielu poziomach (od kwestii procesów sprzedaży, zarządzania zespołem po budowę stron i badanie zachowań użytkowników), by pomóc klientowi w interpretacji danych i pokazać, jak i co można zmienić.
Więcej o tym jak się działa z Google Analitycs, jak wykorzystują go firmy, dowiesz się z tych wywiadów z Maciejem Lewińskim (chyba najbardziej znanym ekspertem od Analitycs w Polsce):
- Darmowe narzędzie, które czyta w myślach klientów | Mała Wielka firma
- Kolosalne pieniądze z darmowego narzędzia | Przygody Przedsiębiorców & I LOVE MKT
- Google Analitycs i narzędzia analityczne | Mariusz Łodyga Show
16. Specjalista Excel
Osoba specjalizująca się w pisaniu formuł i obsłudze Excela. Dobry specjalista Excela, bez problemu znajdzie wysoko płatne zlecenia – czy to w formie stałej współpracy czy pod jednorazowe “strzały”.
Możliwości zastosowania Excela w firmach są nieograniczone: rozliczenia, budżety, tabelki, wykresy, programowanie….
Jeżeli lubisz matematykę, logikę i czujesz dziwną satysfakcję, gdy wynik wychodzi “taki jak powinien” i wszystko się liczbowo, bez błędów zgadza – warto rozważyć tę opcję.
Jeżeli szukasz wiedzy w tym temacie, to w Polsce koniecznie zajrzyj na stronę Michała Kowalczyka, który jest dobrze znanym specjalistą i nauczycielem Excela (prowadzi kursy), a przy wydaje się być turbo sympatycznym gościem.
Tu zaś znajdziesz z nim bardzo ciekawy wywiad w Przygodach Przedsiębiorców.
17. Pomoc komputerowa / smartfonowa – działania online (zdalny informatyk)
Informatyk, który rusza na pomoc zdalnie. Możesz się łączyć z klientami, za pomocą zdalnego pulpitu i narzędzi online, pomóc im w instalowaniu, wdrożeniach i naprawy programów.
Możesz też pełnić w firmach rolę “zdalnego informatyka” – instalować skrzynki pocztowe, oprogramowanie, podpinać aplikacje.
18. Sklep internetowy – dropshipping
Wrzucam ten pomysł z blogerskiego obowiązku. Nie miałem nigdy kontaktu z tym modelem biznesowym, nie znam też nikogo, kto się tym zajmuje.
Z grubsza wiem, że polega to na tym, że posiadamy sklep internetowy, klient u nas zamawia, a my zamawiamy to w hurtowni i mu wysyłamy.
19. Lektor
Jeżeli masz ładny, jak to się mówi, “radiowy” głos, możesz zaoferować swoje usługi jako lektor, użyczając swe wokalne talenty do nagrań klipów, spotów, reklam, czytania napisów do filmów czy audiobooków.
Warto się rozwijać w kierunku emisji głosu, dykcji. Przydadzą się też talenty aktorskie (by potrafić się wczuć w poszukiwaną przez klienta rolę).
Być może będzie trzeba przystosować Twoje mieszkanie / dom do nagrań – przerobić i wygłuszyć część pomieszczenia, by nic z zewnątrz nie zakłócało nagrań dźwięku.
Jak zacząć?
Swoje usługi możesz zacząć oferować na portalach, które specjalizują się w pośredniczeniu pomiędzy lektorami, a klientami.
Możesz również rozglądnąć się na portalach zagranicznych, gdzie możesz użyczyć swojego głosu do obsadzenia się w rolach obcokrajowców (jeżeli mówisz dobrze, płynnie, w języku obcym, ale jednocześnie masz dobrze słyszalny akcent).
20. Tworzenie stron i sklepów internetowych
W teorii to również powinienem podpiąć pod punkt pierwszy i pracę programisty, ale jest to na tyle wąska branża o wysokim zapotrzebowaniu, że zdecydowałem się ją wyodrębnić.
Możesz tworzyć, projektować i wdrażać strony www dla firm: zarówno proste strony lokalne, jak i sklepy internetowe.
Możliwości działania na tym polu jest sporo: od instalowania gotowych szablonów z ThemeForest (co jest najprostszą opcją), poprzez tak zwane “cięcie” i osadzanie szablonów, aż po samodzielne projektowanie i wdrożenie (te ostatnie elementy będą wymagały od Ciebie umiejętności graficznych i programistycznych).
21. Administracja WordPress
Osoba, która zapewnia technicznie wsparcie dla poprawnego działania prostych stron: blogów, sklepów, stron małych firm. Aktualizuje wtyczki, szablony, zmienia elementy, kolorystkę, kategorie, tagi.
W przypadku większości szablonów z ThemeForest, strony i dokumentacja są przygotowane na tyle prosto i czytelnie, że spokojnie sobie z tym poradzisz (wystarczy Ci dokumentacja oraz wsparcie supportu).
Pamiętaj jednak, że przy poważniejszych problemach i błędach lub chęci wprowadzenia autorskich zmian, wymagana będzie znajomość kodu i programowania – stąd warto mieć na uwadze, żeby z czasem, również rozwijać się w tym kierunku (w ten sposób złapiesz bardziej intratne zlecenia i więcej zarobisz).
22. Tester oprogramowania
Osoba, która jest odpowiedzialna za testowanie stron, programów, aplikacji po wdrożeniu ich przez programistę. Jej zadaniem jest wychwycić błędy jakie się pojawią i dokładnie opisać ścieżkę, która do wywołania błędów doprowadziła.
Branża ta wymaga cierpliwości i dociekliwości (tester musi przewidzieć scenariusze korzystania z aplikacji i zastosować wszystkie potencjalne ścieżki, które mogą wywołać błąd. Innymi słowy – musi przewidzieć wszystkie, nawet te najbardziej absurdalne i nielogiczne zachowania klienta).
W bardziej zaawansowanym przypadku, musisz umieć obsługiwać języki programowania, dlatego, że tester poza manualnym sprawdzeniem strony czy aplikacji (czyli korzystaniem z nich), za pomocą odpowiednich narzędzi, może bezpośrednio weryfikować poprawność działania kodów.
23. Streaming (na żywo relacje video) wszelkiej maści (w tym rozbierany)
Ludzie płacą Ci za to, że mogą oglądać i śledzić co na ich oczach robisz na komputerze. Najpopularniejszy (ale też z najbardziej zapchanym rynkiem, na który trudno wejść) jest streaming gier.
Zdegenerowaną odmianą są patostreamy – gdzie prowadzący, często będąc pod wpływem, za pieniądze widzów wykonują chamskie i wulgarne akty.
Obecnie rewolucję przeżywa również streaming erotyczny, w którym to (najczęściej) dziewczyny odsłaniają swe wdzięki (nie zawsze pokazując twarz) za pieniądze widzów. Negliżowanie może przybrać różne formy, o różnych poziomach ostrości – od występów solo i nieśmiałego erotyzmu, po hipersoniczną zabawę hulaj dusza piekła nie ma, we konfiguracji dwóch, trzech, czterech i więcej występujących jednocześnie partnerów i wsadzaniu najróżniejszych przedmiotów we wszystkie otwory ciała.
W lżejszej formie, dziewczyny odziane w skąpe stroje kąpielowe, relacjonują gry (to znaczy gry są pretekstem do pokazywania wdzięków i wykonywania zadań od widzów za określone opłaty).
Szczerze?
Gdybym był ładną, ponętną dziewczyną, o boskim, wytrenowanym ciele, poważnie bym się zastanowił, czy w formie półrozbieranego streamingu gier nie golić frajerów.
24. DTP – czyli składanie książek, ebooków
Składanie w całość, w specjalnych programach, gazet, książek i e-booków.
I choć epoka prasy drukowanej odchodzi powoli na śmietnik historii, tak usługi składania książek będą dalej bardzo pożądane.
Oprócz tego, możesz oferować składanie ładnych PDF-ów do druku lub przygotowanie wersji .mobi, .ebup do sprzedaży.
2. Lokalna firma usługowa
Pomysły na biznes, w których wymagane jest świadczenie usług i przemieszczanie – można je wykonać dojeżdżając do klienta lub również prowadzić w formie biura.
1. Specjalista (administrator) RODO / Cyberbezpieczeństwa
Osoba, która specjalizuje się we wdrożeniach RODO i/lub sprawdzi poziom cyberbezpieczeństwa w firmie. W ramach audytu przygotuje odpowiednie dokumenty, wdroży je, skontroluje hasła, zabezpieczenia komputerów, przeprowadzi szkolenie dla szefa i załogi.
Przyda Ci się otwartość, skrupulatność (zwłaszcza w tworzeniu dokumentów i wytycznych), stanowczość, znajomość działania komputerów i programów i umiejętność tłumaczenia trudnych rzeczy prostym językiem.
2.Kosmetyczka
Zabiegi, które pomogą w zachowaniu pięknej i młodej skóry na całym ciele: od twarzy po stopy. Często jest to też osoba, z którą klientka / klient chce po prostu pogadać i, dzięki której, się odpręża i psychicznie odpoczywa.
3. Stylistka paznokci / pedicurzystka
Ktoś kto zadba o piękny wygląd paznokci klientek i klientów. Chodzi nie tylko o zrobienie paznokci hybrydowych, ale też usuwanie skórek, odżywianie – słowem wszystkie zabiegi, które upiększą i wzmocnią paznokcie rąk i stóp.
4. Stylistka rzęs
Osoba, która zajmuje się regulacją i pielęgnacją rzęs klientek. Podobnie jak w przypadku stylistki paznokci, dobre specjalistki, mają zajęte terminy dwa miesiące do przodu.
5.Usługi sprzątające
Bardzo ważny i poszukiwany zawód. Osoba, która zadba o czystość pomieszczeń – czy to w domach prywatnych czy w firmach. Umyje podłogi, wyrzuci śmieci, pościera kurze.
Jest bardzo duża szansa na cykliczność i powtarzalność zleceń (np. sprzątanie w określony dzień klienta) jak i pracę “z polecenia”.
Możesz ustalić dodatkowe stawki za mycia specjalne – jak okna czy korytarz.
6. Gosposia
Ktoś, kto będzie pełnił rolę “babci na zamówienie” – czyli kompleksowo zajmie się domem, jak członek rodziny. W zakres obowiązków gosposi może wchodzić sprzątanie, gotowanie, zajmowanie się dziećmi, prasowanie, robienie zakupów.
7. Pielęgnacja ogrodu
Dbanie o domowy ogród.
Może to być dobór roślin, prace porządkowe, koszenie, nawożenie, doradztwo w zakresie dbania o ogród, sadzenie – wraz z kupowaniem i planowaniem roślin i wyposażenia.
Wraz ze wzrostem doświadczenia, możesz zatrudniać nowych pracowników oraz zajmować się projektowaniem ogrodu, planowaniem przestrzeni i coraz bardziej zaawansowanymi formami upiększania i zajmowania się ogrodem (np. fontanny, nawodnienie, studnie).
Możesz też podążać za ekologicznymi trendami i podpowiedzieć klientom jak przygotować ogród przyjazny dla pszczół (z roślinami miododajnymi), jak samodzielnie hodować zioła i warzywa (np. pomidory) czy zwiększyć małą retencję i łapać deszczówkę.
8. Niania / opiekunka do dzieci
Opieka nad dziećmi to obecnie deficytowa, dobrze płatna i bardzo poszukiwana fucha.
Możesz zajmować się dzieciakami w formie jednorazowych “strzałów” gdy rodzice gdzieś wyjeżdżają, albo cykliczne (co dużo lepsze) ustalić stałe godziny opieki nad szkrabami.
Uśmiech i cierpliwość to podstawa, ale na pewno przyda Ci się też kreatywność w wymyślaniu zabaw i organizowania im czasu. Do tego musisz się nastawić na dużo harmidru i kilkugodzinne batożenie bodźcami – dotykowymi i dźwiękowymi.
Na pewno nie jest to zajęcie, w którym siądziesz na kanapie i będziesz oglądać telewizor, a dzieciaki zajmą się sobą same 🙂 Trzeba być bardzo proaktywnym. A do tego można się nieźle spocić i zmęczyć.
9. Korepetycje
Dzielenie się wiedzą – zwłaszcza, jeżeli jesteś pasjonatem / pasjonatką jakiejś dziedziny. Może to być nauka języka, przedmiotu (polski, matematyka, fizyka) lub praktycznych umiejętności związanych z kulturą (nauka gry na gitarze lub innym instrumencie).
Możesz przygotowywać do lekcji, olimpiad, konkursów, pomóc w zadaniach, pisać prace lub rozwijać pasję / hobby.
Oprócz pasji, zaangażowania i otwartości, przydadzą Ci się duże pokłady cierpliwości i umiejętność pracy na przykładach.
Warto też doszkolić się w zakresie wytycznych, wymagań, zakresu materiału (zwłaszcza w przypadku przedmiotów szkolnych), zajrzeć jak wyglądają testy i egzaminy (matury / na koniec podstawówki) oraz, co bardzo Ci się przyda, poszukać materiałów dotyczących dydaktyki – czyli kiedy, jak i czego nauczać.
Pamiętaj, że nie musisz się zawężać tylko i wyłącznie do nauczania dzieci – możesz też uczyć młodzież i dorosłych.
10. Fotograf
Usługi fotograficzne dla osób prywatnych i firm. Ktoś kto zrobi ładne i profesjonalne zdjęcia, zgodne z potrzebami klienta.
Musisz mieć duszę artysty, ale też praktyczną wiedzę dotyczącą technicznej strony robienia zdjęć: ułożenia kadru, działania i obsługi światła, kompozycji. Warto też wiedzieć gdzie i jaki sprzęt kupić.
Musisz bardzo dobrze obsługiwać programy do obróbki i edycji zdjęć (najlepiej Adobe Photoshop).
Możesz się specjalizować w :
- Fotografii weselnej
- Fotografii dzieci (bardzo popularna ostatnimi czasy działka)
- Fotografii sytuacyjnej
- Fotografii “tinderowej” (robiąc ładne zdjęcia na portale społecznościowe)
- Fotografii produktowej do sklepów internetowych lub na strony www firm (na przykład fotografie posiłków dla restauracji)
- Fotografii eventowej (koncerty, imprezy w klubach, imprezy sportowe)
- Fotografii biznesowej – fotografując eventy lub profesjonalne sylwetki pracowników w stylu casual
- Fotografii erotycznej / sensualnej (dla par szukających pikantniejszych doznań lub dziewcząt sprzedających swe wdzięki)
Więcej o pracy fotografa usłyszysz w rozmowie, jaką przeprowadziłem w podcaście 28 z Piotrek Kopernokiem z Łajka Studio tym jak wygląda praca fotografa (Piotrek jest artystą przez duże A).
11. Filmowiec
Kręcenie materiałów video z wydarzeń firmowych i prywatnych.
Przyda się dusza artystyczna, wyczucie estetyki. Znajomość kanonu, zasad kompozycji, podstaw sztuki, ułożenia kadru, znajomość kwestii technicznych (światło, mikrofony). Musisz nauczyć się patrzeć na filmy innych osób jak filmowiec – gdzie była kamera, jak to jest oświetlone, jak zmontowane, jakie są ujęcia.
Musisz być osobą otwartą i uśmiechniętą, która będzie musiała umieć przełamać opór i strach osób występujących przed kamerą, jednocześnie sugerując i podpowiadając jak mają się zachować.
Przyda się też znajomość programów do edycji i montażu video.
Musisz nie bać się czerpać inspiracji i wzorców od innych twórców, specjalistów tak by śledzić trendy i zmiany (na szczęście materiałów jest w internecie i polsko i angielskojęzycznym w opór).
Możesz się specjalizować w:
- Kręceniu ślubów
- Kręceniu imprez firmowych
- Kręceniu reklam (do telewizji, na YouTube)
- Kręceniu filmów promocyjnych dla firm
- Kręceniu szkoleń i warsztatów
- Kręceniu teledysków
- Reportażach
12. Operator drona
Wypożyczanie swoich usług do nagrywania imprez, wydarzeń (firmowych, budowlanych, sportowych) za pomocą drona. Możesz dostarczać całość nagrania lub dodać usługę w postaci przygotowania i zmontowania materiału.
13. Trener fitness
Jeżeli dużo ćwiczysz, lubisz sport, ruch i masz dobry kontakt z ludźmi – może swoją karierę warto związać ze sportem właśnie?
Możesz prowadzić ogólnorozwojowe zajęcia dla grup, zostać trenerem personalnym lub specjalizować się w konkretnej tematyce:
- Odważniki Kettlebell
- Sztangi
- Joga, rozciąganie, zdrowy kręgosłup
- Trening siłowy
- Biegi
- TRX
- Crossfit
- I wiele, wiele więcej!
14. Trener / nauka sportu
Jeżeli masz sportową pasję i dobrze się z nią czujesz, długo ją uprawiasz, możesz znaleźć podobnych sobie zapaleńców i podzielić się z nimi swoją wiedzą.
Mogą to być:
- Rolki
- Narty
- Pływanie
- Piłka nożna
- Sporty walki
- Nordic Walking
- Streetwork
- I wszystko co wiąże się z ruchem lub grami zespołowymi
15. Dietetyk
Zawód, który wraz z postępującą otyłością społeczeństwa będzie coraz popularniejszy.
Osoba, która skonsultuje dotychczasowy tryb życia, policzy kalorie, przygotuje dietę, przepisy i listę zakupów. Poprowadzi klienta i wskaże jak powinien zmienić swoje nawyki żywieniowe.
W przypadku diet odchudzających – dietetyk pełni też rolę quasi psychologa, kogoś kto wysłucha, wesprze, ale też zmotywuje i wskaże błędy w zachowaniach i przyzwyczajeniach.
Możesz układać diety dla “zwykłych” osób, pod konkretne choroby, smaczne diety dla wegetarian i wegan lub pod konkretne cele (dla sportowców i modelek).
16. Fizjoterapeuta
Ktoś, kto za pomocą masażu, pracy z pacjentem i ordynowania ćwiczeń pomaga wrócić do formy osobom po kontuzjach lub pomaga funkcjonować osobom ze zmianami chorobowymi / zwyrodnieniowymi.
Z racji stanu polskiej służby zdrowia oraz archaicznymi metodami części ortopedów (gips jako remedium na wszystkie kontuzje) zapotrzebowanie na usługi dobrych fizjoterapeutów jest ogromne.
Oczywiście, wdrożenie do tego zawodu jest dość długie i wymaga dużo pracy oraz wiedzy do przyswojenia, natomiast jeżeli się wdrożysz i będziesz dobra / dobry w tym co robisz – kalendarz będzie zapełniony na pół roku do przodu.
17. Masażysta
Nieco prostsza i mniej wymagająca forma fizjoterapii. Ktoś kto wymasuje, rozluźni mięśnie.
Możesz się specjalizować w określonym rodzaju masażu: relaksacyjnym, tkanek głębokich, ciążowym, tajskim…
Możliwości jest naprawdę sporo!
Trzeba mieć tylko sporo samozaparcia, by podczas nauki masażu na swoim partnerze, za każdym razem nie zamienił się na seksualne igraszki…
18. Organizowanie imprez
Ktoś, kto od A do Z, według założeń i oczekiwań klienta zorganizuje całą imprezę, zadba o to, by wszystko odbyło się jak w zegarku.
Musisz spiąć ze sobą wiele elementów: zadbać o harmonogram, podpowiedzieć ciekawe rozwiązania, znaleźć odpowiednie miejsce, zespół, oprawę, zadbać o transport, catering, wszystkie niezbędne detale, a także (w zależności od formy) reagować na kryzysowe sytuacje.
Możesz pomóc w organizacji:
- Wesel
- Komunii
- Urodzin i kinderbal
- Wieczorów panieńskich / kawalerskich
- Wydarzeń firmowych – spotkań
- Wydarzeń firmowych – wyjazdów integracyjnych
19. Animator imprez dla dzieci
Osoba, która zadba o świetny klimat podczas urodzin czy innych imprez dla dzieciaków: podpowie rodzicom gdzie i co wynająć, jak przyozdobić sale, jakie smakołyki zapewnić, gdzie znaleźć odpowiednie atrakcje.
Jest to też osoba, która weźmie aktywnie udział w imprezie: wymyśli zabawy, konkursy, może się przebierze, wywoła radość i uśmiech najmłodszych.
20. Doradztwo ślubne
Chyba najbardziej odpowiedzialny, ze wszystkich tu wymienionych pomysłów na biznes.
Jako doradca ślubny, jesteś kimś, kto to wszystko zepnie wszystkie marzenia i pomysły w jedno, zapewni, że wesele będzie tą jedną, jedyną i niezapomnianą nocą w życiu klientki.
Czyli musisz zadbać o szereg podpowiedzi i propozycji: od makijażu, fryzury, poprzez dobór sukni, garnituru, miejsca, atrakcji weselnych, animacji dla dzieci, zespołu, menu, miejsca, aż do prezentów i upominków dla gości…
21. Aranżacja wnętrz
Zapewnienie odpowiedniego wystroju wnętrz: domów prywatnych, firm, mieszkań i domów na sprzedaż lub wynajem. Od doradztwa, projektów i planowania (mebli, ozdobników, roślin, elementów wyposażenia), poprzez zakupy i organizowanie transportu, złożenia wystroju.
22. Opieka nad osobami starszymi
Biznes trudny, wymagający, ale bardzo odpowiedzialny i potrzebny. W związku z prognozami starzenia się społeczeństwa z rosnącym zapotrzebowaniem na rynku. Niestety, wbrew miłym obrazkom ze stocków, ta praca bywa trudna i niewdzięczna.
Opiekun osób starszych, to ktoś kto zrobi zakupy, zaprowadzi do lekarza, ugotuje obiad, załatwi sprawy na mieście, posprząta, poda leki, pomoże się umyć i ubrać. Przede wszystkim jednak to ktoś kto cierpliwe wysłucha, wspólnie wypije herbatę i porozmawia.
Musisz być osobą empatyczną, wrażliwą, bardzo cierpliwą i silną fizycznie. Ponadto przyda Ci się podstawowa wiedza dotycząca funkcjonowania ciała i zabiegów pielęgnacyjnych.
23. Remonty i budowlanka
Dobry, rzetelny i trzeźwy fachowiec obecnie ma zapchany kalendarz kilka miesięcy do przodu. Jeżeli masz fach w ręce i lubisz prace budowlane, to branża, w której masz zapewniony stały napływ klientów (zwłaszcza z polecenia).
Możesz się zajmować remontami ogólnymi lub specjalizować w konkretnej fusze (kafelki, elektryka).
Minusem jest na pewno to, że czasem trzeba się naszarpać z materiałami (wynoszenie gruzu czy wnoszenie cementu na piętro).
24. Pomocnik budowlany
To osoba realizująca w praktyce słynne przynieś, zanieś, pozamiataj.
Jeżeli nie boisz się ciężkiej pracy fizycznej, możesz oferować swoje usługi fachowcom od remontów. Możesz wyburzać, wynosić gruz, pomagać, przytrzymać elementy do budowy, etc. Nie musisz oferować swoich usług na okres całego trwania remontu, lecz wynajmować się do konkretnych czynności.
Wbrew pozorom, to bardzo poszukiwania funkcja w trakcie remontów. Jeżeli podłapiesz dobrego i spokojnego fachowca, masz zapewnioną stabilną pracę na długie miesiące / lata.
Oczywiście, nie jest to biznes marzeń, ale jeżeli planujesz wystartować w przyszłości jako samodzielny budowlaniec – lepszej metody, by się przyuczyć do zawodu, nie znajdziesz.
25. Złota rączka
Osoba, która rozwiązuje odwieczny problem jak mąż obiecał to zrobi, nie trzeba mu co pół roku o tym przypominać.
Ktoś to zajmie się drobnymi naprawami w domu wykraczającymi poza zakres poważnego remontu: dokręci kran, złoży meble, uszczelni komórkę, przetka zlew, nasmaruje zawiasy…
26. Pogotowie komputerowe
Pomoc, gdy komuś komputer odmówi posłuszeństwa. Możesz zająć się tym od strony technicznej: sprawdzać, wymieniać, dodawać i naprawiać elementy wyposażenia (dyski, pamięć RAM), składać komputery na zamówienie, doradzać co do wyboru i zakupów sprzętu.
Możesz też pomóc w doborze i instalacji programów, podłączaniu sprzętu oraz naprawianiu buntujących się aplikacji.
27. Stripitz
Jeżeli nie wstydzisz się swojego ciała, dobrze tańczysz i nie masz problemu z nawiązywaniem kontaktów z ludźmi, jesteś osobą zdecydowaną i stanowczą – może taka forma biznesu jest dla Ciebie?
Na pewno nie jest to praca łatwa, przyda się duża odporność psychiczna, otwartość, zamiłowanie do sportu i pole dance (głównie w przypadku dziewczyn) też będą pomocne.
28. Przewodnik
Ktoś to oprowadzi przybyszów i turystów po mieście. Oczywiście, w najbardziej oklepanej i nudnej formule, jest to ktoś kto, pod wyciągniętym dumnie w dłoni parasolem, opowiada podczas wizyt w muzeum.
Ale może też być to ktoś, kto zorganizuje czas, pokaże wszystkie zakamarki miasta, również od imprezowej czy restauracyjnej strony.
29. Czyszczenie elewacji / okien na wysokościach
Pomysł na biznes dla amatorów wspinaczki, ścian wspinaczkowych i skałek. Osoby, które czyszczą wysokie budynki, miejsca trudno dostępne, będąc podpiętymi do lin i uprzęży.
30. Domowe wypieki – pieczenie ciast / chleba / babek
Klasyczny pomysł na biznes dla mamy lub biznes na wsi. Pieczenie domowych pyszności: chleba, ciast, babek. Możesz mieć klasyczne menu lub przygotowywać specjały z dodatkami na zamówienie klienta (chleb z określonego gatunku mąki lub ze wskazanymi dodatkami jak śliwka czy żurawina).
Jeżeli mieszkasz na wsi / w małym miasteczku, to dobry pomysł na dodatkowy zarobek – zwłaszcza, gdy masz dostęp do świeżych, lokalnych, naturalnych produktów, a w okolicach wakacji pojawia się dużo turystów
.
31. Domowe przetwory – dżemy, kiszonki, konfitury
To kolejny pomysł na biznes dla mamy lub biznes na wsi. Jest inną wariancją pieczenia ciast czy chleba, jest przygotowywanie wszelkiej maści przetworów w słoikach:
- Dżemów
- Syropów
- Zakwasów (na barszcz, na żur)
- Powideł
- Kiszonek (kiszona kapusta, ogórki, papryka, rzodkiewki, a nawet arbuz)
- Rzeczy w occie (papryki, pieczarek, kalafiora, a nawet… serów!)
- Kompotów
- Past warzywnych
- Przetworów (domowy keczup, domowy koncentrat pomidorowy, domowa kostka rosołowa)
Przewaga przetworów w słoikach nad pieczeniem chleba jest taka, że można je przygotować w dowolnym momencie (lub określonym sezonie), a dobrze przygotowane wytrzymają bardzo długo (nawet lata).
Można też przygotować najróżniejsze i szalone propozycje (dżem śliwkowo – morelowo – dyniowy) o odpowiedniej cenie.
Dodatkowo – można się zaopatrywać w owoce i warzywa na targowiskach u lokalnych rolników, co będzie doskonale odebrane przez klientów szukających zdrowej i smacznej żywności.
Podobnie jak w przypadku ciast i chlebów – jest tutaj duże szansa, że jeżeli zaoferujesz dobrej jakości produkty “złapiesz” klienta na lata, a także dotrzesz do kolejnych klientów “z polecenia”.
Jeżeli mieszkasz na wsi / w małym miasteczku, to dobry pomysł na dodatkowy zarobek – zwłaszcza, gdy masz dostęp do świeżych, lokalnych, naturalnych produktów, a w okolicach wakacji pojawia się dużo turystów.
32. Makijażystka
Osoba, która przyjedzie z zestawem pędzli i kosmetyków i zadba, by klient “był zrobiony na bóstwo”.
Naturalnie zapotrzebowanie na taki biznes kojarzy nam się przede wszystkim w związku ze świętami o charakterze prywatnym czy rodzinnym (imprezy karnawałowe, Sylwester, komunie, wesela), ale też możesz zajmować się też poprawą wyglądu:
- Klientów biznesowych przed ważnymi spotkaniami czy wystąpieniami,
- Osób, które występują publicznie
- Osób występujących w sesjach zdjęciowych
- Osób występujących przed kamerą (nie tylko w telewizji, ale też na kanał YouTube do profesjonalnych filmów)
- Aktorów, artystów i innych przedsiębiorców (na przykład animatorów zabawy)
33. Wyrób naturalnych kosmetyków
Moda na to co zdrowe, homemade i ekologiczne rozwija się i będzie się coraz dynamicznej rozwijać. Ludzie szukają alternatywy dla gotowych, korporacyjnych produktów.
Naturalnie jeżeli chodzi o ekologię kojarzy się żywność, ale furorę robią też wszelkiej maści kosmetyki do pielęgnacji ciała, które są robione ręcznie, z naturalnych składników. W internecie bez problemu kupisz naturalne półprodukty.
Doceniają je nie tylko fanatycy wszystkiego co zdrowe i naturalne, ale też rodzice i osoby z alergiami czy problemami skórnymi (ze względu na skład tych kosmetyków, który nie powoduje podrażnień i pomaga łagodzić skórne problemy).
Jakie kosmetyki możesz wytwarzać?
Mogą to być:
- Mydła
- Maści
- Balsamy
- Szampony
- Płyny do kąpieli
- Płyny do prania
Możliwości jest naprawdę sporo. Jest też spora baza inspiracji i przepisów dostępnych w internecie.
34. Fryzjer
Jak długo będzie istniała ludzkość i będą jej rosły włosy, tak długo będą potrzebne usługi fryzjerów. Czasy pandemii Anno Domini 2020 pokazały, że był to jeden z najbardziej pożądanych zawodów na rynku, a prężnie działające podziemie, ścięło setki ton włosów, w tajemnicy przed władzą, w domach klientów.
35. Opieka nad zwierzętami
Biznes mało dochodowy, ale dostarczający mnóstwo frajdy i przyjemności – zwłaszcza, jeżeli uwielbiasz zwierzęta! Możesz wychodzić ze zwierzętami, zabierać na spacery, dbać o nie i przeprowadzać proste zabiegi pielęgnacyjne (kąpiel i czesanie).
By się to jakoś finansowo spinało, trzeba by się opiekować kilkoma pupilami na raz – a to już zależy od ich charakteru (muszę się ze sobą dogadać).
36. Sprzątanie grobów
Pielęgnacja, przyozdobienie (kwiatami, zniczami) i czyszczenie nagrobków – zarówno dla osób, które są za granicą i nie mogą się osobiście zająć miejscem pochówku, jak i dla osób “na miejscu”, które z powodu czasu / zdrowia nie mogą posprzątać nagrobka.
Ofertę można rozszerzyć o abonament, sprzątanie ekstra (z nabłyszczaniem), pielęgnacje okolic nagrobka (wyrwanie chwastów, posianie trawy) oraz przyozdobienie premium – droższymi zniczami i wiązankami kwiatów.
Z klientami można kontaktować się w całości zdalnie – po wykonanej usłudze, przesłać im zdjęcie posprzątanego grobu.
Na pewno jest to pomysł na firmę, która od początku istnienia będzie wymagała od Ciebie rozważenia skalowania – czyli zatrudnienia kogoś do pomocy na “gorące” okresy – przede wszystkim Wszystkich Świętych, ale też Święta Bożego Narodzenia i Wielkiej Nocy.
Tak na marginesie, to był jeden z moich pierwszych pomysłów na biznes, firma miała nazywać się “czyściec”.
37. Tresura psów
Jeżeli uwielbiasz psiaki i sam/a posiadasz czworonoga, jesteś osobą cierpliwą, a jednocześnie otwartą i stanowczą – może warto zacząć się interesować kwestią nauki posłuszeństwa psów?
To praca na pewno ciekawa, na świeżym powietrzu, dająca masę satysfakcji.
Wśród dobrych trenerów psów, których znam, ciężko znaleźć wolne miejsce na zajęcia indywidualne na dwa miesiące do przodu.
38. Barman na zamówienie – mobilny bar
Słysząc o barmanie na zamówienie masz przed oczami wirujące w powietrzu butelki i artystyczne przelewanie alkoholi?
Spokojnie!
Jeżeli chodzi o ten pomysł na biznes, to polega on na… nalewaniu alkoholi 🙂 Alkohol i napoje dostarcza klient, Ty się musisz nauczyć przygotować pyszne i ładnie wyglądające drinki i na trzeźwo wytrwać wśród tych pyszności przez te kilka(naście) godzin trwania imprezy.
Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, by z czasem wyuczyć się kilku sztuczek serwowania drinków, które będą urozmaicać Twoją pracę. Dość popularna usługa na weselach i imprezach firmowych.
39. Usługi krawieckie
To również dobry pomysł na dodatkowy biznes dla mamy. Na dobre szycie zawsze znajdą się klienci.
Krawiec to ktoś kto: przyszyje guziki, naprawi pościel, ulubiony kocyk dziecka, skróci spodnie, za pomocą kilku doszytych dodatków da drugie życie znoszonym ubraniom.
Wydaje mi się, że ten zawód wróci do łask, bo coraz większą estymą cieszą się usługi i aplikacje pomagające w wymienianie odzieży oraz wzrastająca świadomość ekologiczna ludzi, którzy nie chcą kupować nowych rzeczy, tylko po to, by je raz założyć.
40. Osoba towarzysząca na imprezy
Nie mam tu na myśli w żadnej mierze sfery płatno – matrymonialnej, mam na myśli kogoś kto zapewni usługę na poziomie, potrafi tańczyć, dobrze się bawić – słowem zrobi dobre wrażenie na innych gościach, pokonwersuje i sprawi, że wieczór minie w dobrej atmosferze.
Mogą to być zarówno imprezy firmowe, jak i prywatno-rodzinne (wesela, studniówki). Na pewno przyda się tu coś co, nazwałbym ogólną ogładą i znajomością świata (kultury, historii, muzyki, polityki), otwartość, dużo uśmiechu, odpowiednia prezencja i znajomości savoir-vivre’u.
Warto też być stanowczym, gdyby osoby, które nie rozumieją naszych intencji i po zakończeniu usługi, chciałby kontynuować znajomość na gruncie prywatnym lub w trakcie trwania chciałyby “coś więcej”…
41. Rzeźbienie w owocach (carving)
Jeżeli jesteś osobą cierpliwą i masz zmysł artystyczny możesz zostać rzeźbiarskim mistrzem, który tworzy cuda z owoców (arbuzy są wdzięcznym materiałem).
Rzeźby owocowe cieszą się dużym powodzeniem, zwłaszcza na imprezach rodzinnych (chrzciny, komunie).
42. Mówca pogrzebowy
Ciekawy i niszowy pomysł na biznes. Znany również jako mówca ostatniego pożegnania lub mistrz świeckich ceremonii pogrzebowych.
Osoba, która zajmuje się wygłaszaniem mów na cześć zmarłego, na świeckich ceremoniach pogrzebowych.
Przygotowanie do mowy pogrzebowej może wymagać od Ciebie zebrania informacji, licznych rozmów, dlatego też, zwłaszcza w fazie przygotowania do laudacji, dla bliskich zmarłego czasem możesz pełnić rolę psychologa lub osoby “do wygadania”.
Ten biznes jest dobry dla osób cierpliwych, wrażliwych, empatycznych, które przede wszystkim potrafią słuchać i pocieszać, a jednocześnie są na tyle odporne psychiczne, że nie będą traktowały tych historii bardzo osobiście.
Jednocześnie przyda Ci się zacięcie aktorskie i oratorskie. Warto też rozwijać się i szlifować umiejętności pod kątem emisji głosu, dykcji i retoryki.
Ze względu na galopującą laicyzację Polski i coraz większą niechęć do kleru, wydaje się, że ten zawód będzie miał świetlaną przyszłość.
Tu znajdziesz ciekawy wywiad z Anną Borowik, która prowadzi świeckie pogrzeby.
43. Robienie zakupów
Usługa związana z robieniem zakupów i dostarczaniem ich do domu klienta ze sklepów / miejsc, gdzie nie można zakupów zdalnie zrobić.
Na pewno zaletą tego pomysłu jest cykliczność i powtarzalność – jeżeli jakoś usług będzie zadowalająca, klient prawdopodobnie będzie z nich korzystał stale.
Minusem jest niewielka marża i prowizja – idealnie więc by było zorganizować kilkunastu / kilkudziesięciu klientów, tak by za jednym zamachem zrobić w ciągu dnia zakupy dla kilku osób i od razu do rozwieść.
44. Sprzątanie samochodów
Może to być sprzątanie pod domem klienta od środka lub sprzątanie auta (od środka i z zewnątrz) na myjni samochodowej. Można świadczyć dodatkowe usługi w postaci prania foteli czy wypielęgnowania tapicerki.
45. Renowacja i odsprzedaż mebli z duszą
Renowacja mebli, reinkarnacja, odświeżenie, odmalowanie, nadanie im “drugiego życia” i dalsza odsprzedaż.
Dużo osób obecnie poszukuje czegoś co będzie stylowe, oryginalne, a jednocześnie… stare.
46. Wypożyczanie specjalistycznego sprzętu
Możesz wypożyczać specjalistyczny sprzęt, który jest bardzo często pomocny i nieodzowny, a jednocześnie na tyle drogi i rzadko używany, że niewiele osób kupi go sobie na stałe.
Przy czym koncepcja jest taka, że wypożyczasz sam sprzęt, a klient sam sobie z niego korzysta.
Mogą to być:
- Agregaty
- Narzędzia budowlane
- Kosiarki i podkaszarki
- Fontanny czekoladowe
- Odkurzacze specjalistyczne
- Myjki ciśnieniowe
47. Kosze z prezentami
Przygotowanie gotowych koszów z prezentami w formie upominków: na imprezy firmowe lub imprezy rodzinne (takie jak wesela).
Możesz pomóc w doborze, wyposażenia, zadbać o to, by były to prezenty niepowtarzalne i oryginalne.
48. Zarządzanie nieruchomościami
Pomysł na biznes, w którym w zamian za określoną prowizję, zajmujesz się pełnym zarządzaniem mieszkaniem w imieniu właściciela:
- Szukaniem lokatorów
- Egzekwowaniem należności
- Załatwianiem spraw ze spółdzielnią, firmami od prądu, internetu, telewizji, gazu
- Organizowaniem remontów i napraw
- Dbaniem o wygląd mieszkań i przestrzeganiu warunków umowy
- Organizowaniem sprzątań
- Załatwianiem formalności
Praca zarządcy wiąże się z dużą odpowiedzialnością, wymaga pewności siebie, rzetelności, asertywności, opanowania i łatwości w pokonywaniu przeszkód. To praca opierająca się przede wszystkim na bezpośrednim kontakcie z drugim człowiekiem, więc nie jest dla introwertyków. Musisz być też gotowy na szybkie i sprawne rozwiązanie stresujących sytuacji (gdy lokatorzy nie chcą płacić) oraz śledzić na bieżąco zmiany w prawie związanym z wynajmem.
Usługi możesz wykonywać dla dużych developerów oraz mniejszych właścicieli, dla których mieszkanie jest formą inwestycji kapitału i nie chcą się zajmować tym bezpośrednio lub mieszkają na tyle daleko, że nie mogą opiekować się mieszkaniem od razu.
Plusem takiej działalności gospodarczej jest to, że praktycznie nie trzeba wnosić do niej kapitału – za wszystkie zlecenia i zadania płaci właściciel, a w przypadku większych usług (remontów, sprzątania) wystarczy, że będziesz pełnił rolę pośrednika – nie musisz się tym zajmować bezpośrednio.
Jeżeli nabierzesz doświadczenia i wszystko poukładasz – pieniądze wpływają regularnie, przy niewielkim koszcie. Najwięcej pracy i zaangażowania zwykle kosztują pierwsze miesiące wynajmu. Gdy mieszkanie jest wyremontowane, lokatorzy płacą regularnie i dbają o porządek, nie musisz się tak bardzo angażować, a pieniądze i tak wpływają na konto. Możesz obu stronom (właścicielom i lokatorom) też oferować w formie dosprzedaży inne usługi: remonty, sprzątanie, zajmowanie się dokumentami.
3. Sprzedaż wiedzy i pasji
Te pomysły przerzuciłem do osobnej kategorii, bo mogą dotyczyć każdego z powyższych pomysłów. Najszerzej mówiąc, chodzi o to co wydaje się być najbardziej i najłatwiejszym do skalowania obszarem rynku e-commerce, czyli branżę dzielenia się wiedzą i tworzenia.
Z drugiej strony, wszystkie te działania, tylko z pozoru wydają się proste i łatwe – będą wymagały od Ciebie dużo zaangażowania, wytrwałości i cierpliwości. Trzeba nie tylko wymyślić produktów i go dobrze opakować. Trzeba też konsekwentnie i stale budować swoją markę, która pozwoli Ci zebrać dookoła Ciebie grupę klientów.
Trzeba znaleźć grupę odbiorców, która będzie zainteresowana tym, by dowiedzieć się więcej o Twojej pasji.
Najczęściej, wszystkie te cztery poniższe przykłady muszą ze sobą współpracować – zakładasz blog / kanał na YouTube, zbierasz audytorium, a potem tworzysz kurs lub e-book i sprzedajesz.
1. Sprzedaż książek / kursów / e-booków / poradników
Tworzenie materiałów poradnikowych do sprzedaży online – mogą to być e-booki, poradniki, książki drukowane, poradniki, kursy.
Wszystko co niesie wartość dla innych ludzi i pomoże im zmienić życie na lepsze. Wydaje mi się jednakże, że by naprawdę to “zażarło”, materiały te muszą być bardzo merytoryczne i dobrze przygotowane.
Doskonałym przykładem takiej sprzedaży jest Finansowa Forteca Marcina Iwucia.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o sprzedażyn dochodowych kursów – zajrzyj na blog Barka Popiela.
2. Blog / portal tematyczny
Blog, w którym będziesz opowiadał o tym co Cię “jara”. Tak jak ja na Sardynkach. Wydawało mi się, jeszcze kilka lat temu, że blogosfera chyli się ku upadkowi, rynek się nią przesycił i zostanie wyparta przez szybsze i prostsze formy komunikacji (jak YouTube, Instagram czy TikTok).
Teraz uważam, że blogi musiały się przepoczwarzyć. Już nie są tylko miejscami do prezentowania tekstów i pisania artykułów. Są platformami multimedialnymi – powinny łączyć słowo pisane, obrazki, grafiki, infografiki, zdjęcia, pliki audio (podcasty) i prezentacje na YouTube.
Tak, by oferować różne formy przekazu, stymulujące więcej niż jeden zmysł, długością dostosowane do potrzeb różnych odbiorców.
Tutaj znajdziesz pomysły dotyczącego tego jak zarabiać na blogu.
3. Influencer czyli kanał social media – YouTube, Instagram, TikTok
Budowanie swojej marki osobistej dzięki kanałom społecznościowym. Możesz albo dzielić się wiedzą i pasją (opierając się o inne pomysły z tego artykułu), albo prowadzić typowo lifestyle (komentując rzeczywistość / relacjonując swoje życie).
Zarabiasz głównie na promocji partnerów reklamowych, sprzedaży autorskich produktów oraz (trochę) na reklamach.
4. Szkolenia / warsztaty – online lub stacjonarne
W przypadku powyższych pomysłów na biznes, część działalności może wydawać się mało dochodowa (przykładowo – wypiek chleba).
Ale swoją wiedzę i pasję możesz przekazać innym – tak, by mogli ją wykorzystać do tworzenia swojego pomysłu, dalszej odsprzedaży czy działalności gospodarczej lub do wykorzystania w domowym zaciszu.
Pomysł na biznes online / praca zdalna – TOP 8 najlepszych pomysłów by najszybciej zacząć
Które z wymienionych pomysłów na biznes online w domu / związanych z pracą zdalną i rynkiem e-commerce są najlepsze i kreują się przed nimi największe perspektywy w ciągu kilku najbliższych lat? Które pozwolą nam zacząć najszybciej, z niewielkim kapitałem na start, niemalże z marszu?
Jaki pomysł na biznes internetowy wybrać?
Z mojej perspektywy i doświadczenie będzie to tych 8 pomysłów na biznes, które w najbliższych latach będą bardzo perspektywiczne, i na które będzie coraz większe zapotrzebowanie na rynku.
Jednocześnie nie wymagają one długich lat wdrożeń i praktyki, można je zacząć bardzo szybko, od podstawowego poziomu i rozszerzać z czasem zakres usług.
Pamiętaj, że nie musisz się w nich zamykać do polskiego rynku – usługi możesz świadczyć tak u nas, jak i poza granicami kraju.
Wszystkie poniższe pomysły możesz zacząć jako pracę dodatkową w domu, stopniowo się doszkalając, zdobywając doświadczenie, tak, by w którymś momencie przeskoczyć na nie w pełni.
1. Wirtualna asystentka
Pandemia wywróciła do góry nogami system pracy biurowej. Myślę, że była punktem zwrotnym, który przyspieszył zmiany zachodzące na rynku pracy, związane z odchodzeniem od pracy po 8 godzin w biurze i przejściu na system home office, czyli pracy z domu, koncentrującym się na pracy zadaniowej. Wymusiła też niejako odchodzenie od tradycyjnej formie pracy na etacie na rzecz samozatrudnienia.
Plusy tego typu rozwiązań dostrzegło też wielu przedsiębiorców różnych branż – a im więcej osób będzie pracowało zdalnie, im więcej firm będzie powstawać, tym więcej pomocy będą potrzebować.
Wydaje mi się, że w ciągu najbliższych lat wykształci się całkiem nowa kultura pracy zdalnej, w której wirtualne asystentki będą stanowiły kluczowe ogniwo.
2. Prezentacje online
Na rynku e-commerce można zauważyć kilka tendencji, które spowodują, że zapotrzebowanie na porządnie zrobione, prezentacje online będzie rosło skokowo.
Pierwszym jest jest wzrastająca popularność wizualnych kanałów komunikacji firm, podcastów, kanałów YouTube, Instagrama i TikToka.
Drugim – dynamicznie rosnący rynek szkoleń, webinariów i kursów online.
Trzecim – coś, co bym nazwał koniecznością wyrażenia siebie. Coraz więcej osób dostrzega, jaki potenchał tkwi w promocji marki osobistej – a jedną z najwdzięczniejszych form autopromocji jest własny kanał na YouTube, w którym można dzielić się ekspercką wiedzą.
Wszystkie te trzy obszary trzeba “opakować” w ładne, wizualne opakowania.
Przyszłość marketingu internetowego i komunikacji firm bez materiałów video nie będzie istniała – potrzebny zatem będzie ktoś, kto treści audio oprawi w ładną, przyjemną dla oka treść.
3. Edycja podcastów
Podcasty przeżywają obecnie swój boom i nie zanosi się w najbliższym czasie na to, by twórcy chcieli z nich rezygnować.
Wielu twórców pragnie skupić się na samym tworzeniu – kwestię obróbki nagrań zlecając komuś innemu. Warto wskoczyć w tę lukę, tym bardziej, że proces w ten można przyspieszyć i zautomatyzować.
4. Transkrypcje nagrań
Konsekwencją wzrastającej liczby podcastów i materiałów wideo, będzie poszukiwanie usług, które dźwięki pomogą przekuć na słowa. W postaci całościowego spisania treści, napisów do filmów lub opracowań / streszczeń.
5. Pozycjonowanie i optymalizacja stron www i sklepów
Pandemia koronawirusa jeszcze bardziej przyspieszyła przenoszenie biznesów do Internetu. Walka o pierwsze miejsca w wynikach wyszukiwania robi się więc coraz bardziej zażarta – wszak to darmowy ruch, który generuje zyski i i nic nie kosztuje. Specjaliści, którzy pomogą wywindować strony wysoko, będą na wagę złota – tym bardziej, że w mojej opinii, dalej na rynku jest niewiele firm, które NAPRAWDĘ wiedzą jak pozycjonować fachowo strony.
6. Skład i przygotowywanie e-booków
Kolejny pandemiczny odprysk windujący pomysł na biznes. Dzielenie się wiedzą, wydawanie swoich książek i sprzedaż e-booków staje się coraz popularniejszym sposobem na zarabianie w internecie. Potrzebny jest ktoś, kto owe Terbajty wiedzy przekuje na ładnie wyglądające, pomocne materiały online.
7. Obsługa social media
To co było jednym z kamieni węgielnych pracy zdalnej, dalej jest jednym z najmocniejszych i najpewniejszych punktów – właściciele firm nie mają dużo czasu na samodzielnie “ogarnięcie” mediów społecznościowych, a jednocześnie wiedzą, że trzeba to robić.
Tym bardziej, że z powodu pandemicznych zmian rynku, konkurencja w Internecie jest coraz większa praktycznie w każdej branży.
Wydaje się, że dużym polem do popisu będzie obecnie TikTok, który dalej jest niedoceniany przez wiele firm.
8. Specjalista Google AdWords
Wraz z zainteresowaniem pozycjonowaniem, będzie rosło zainteresowanie pierwszymi, płatnymi miejscami w wyszukiwarce, dzięki reklamom Google AdWords (zwłaszcza w obszarze sklepów internetowych).
Rozwój w tym obszarze, to pewność zleceń na długie lata.
Własna, mała firma / praca zdalna – kilka ważnych uwag na koniec, które warto sobie wziąć do serca
Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad napisaniem biznesplanu i nigdy nie prowadziłeś / prowadziłaś firmy – to warto sobie doprecyzować kilka podstawowych i jednocześnie kluczowych kwestii, które znacznie ułatwią Ci start zarówno jeżeli chodzi o samo podejście do biznesu, jak i odbiór i interpretację tego artykułu.
1. NIE MUSISZ być od razu HIPER SPECJALISTĄ! Na podstawowe usługi TEŻ JEST DUŻE ZAPOTRZEBOWANIE
To jest rzecz, która może Cię paraliżować na samym początku. Będziesz bał/ a się zacząć, bo będzie Ci się wydawać, że nie jesteś dość dobry / dobra, że musisz się doszkolić. Bo konkurencja jest lepsza, bo za mało umiesz, bo co będzie jeżeli klient poprosi o coś trudniejszego do zrobienia.
To błędne koło – bo może się okazać, że nigdy nie będziemy dość dobrzy, bo zawsze będzie “coś” co nas będzie powstrzymywać.
Na usługi w podstawowej formie TEŻ JEST ZAPOTRZEBOWANIE. I to często dużo większe, niż na usługi “wymiataczy”. I klient nie będzie miał w ogóle pretensji, że uczysz go podstaw, bo NA TYM MU ZALEŻY.
Chcesz robić strony internetowe? Nie musisz od razu stawiać super rozbudowanego sklepu internetowego. Zacznij od swojego bloga, a potem zrób znajomemu prostą stronę lokalnego biznesu.
Chcesz zostać dietetykiem? Nie układaj od razu diety wegańskiej dla osób z refluksem żołądka. Ułóż dietę dla siebie, dla swojego partnera i dla ojca, który od lat nie może schudnąć. Prostą, zdrową, zbilansowaną.
Chcesz robić piękne paznokcie? Zacznij od jednego koloru i prostych wzorów, a wszystko co będzie bardziej skomplikowane najpierw przetestuj na przyjaciółce / siostrze / partnerce.
Chcesz uczyć kogoś gry na gitarze? Podopieczny nie musi grać od razu Fear of the Dark. Może wystarczy zacząć od kilku prostych chwytów i nauki strojenia, by potrafił brzdąkać przy ognisku?
2. Wiele rzeczy można wykonać dwutorowo – jednocześnie zdalnie i stacjonarnie
Mimo, że bardzo wstępnie podzieliłem pomysły na biznes online (pracę w pełni zdalną) i prowadzony stacjonarnie / lokalnie. Nie myśl o nich tylko w takim wąskim zakresie. Obecnie granica między tym co jest “na żywo”, a w internecie coraz bardziej się zaciera i nic nie stoi na przeszkodzie, by działać hybrydowo.
Przykład?
Możesz być dietetykiem, który spotyka się w domu klienta i ustala dla niego jadłospis, dietę i listę zakupów, ale możesz mieć też w swojej ofercie usługi zdalne, połączyć się przez komunikator internetowy z klientem, który jest na drugim końcu Polski i pomóc w tych samych rzeczach.
3. Zainspiruj się PKD
Jeżeli chcesz doprecyzować pomysł na biznes to… zainspiruj się spisem PKD. Co to jest? To tworzona przez państwo, w jakimś postkomunistycznym amoku lista kodów, które mają ułatwić opisanie prowadzonego biznesu.
Twór to tyleż szalony co kompletnie niepotrzebny, ale funkcjonujący (musisz podać kody PKD, kiedy rejestrujesz firmę).
4. Nie ograniczaj się tylko do polskiego rynku
Tworząc pomysł na biznes online czy też usługi świadczone zdalnie przez internet, zwłaszcza w branży kreatywnej, nie musisz zamykać się na polski rynek. Możesz zacząć u nas, ale potem, bez problemu, poszukać zleceń za granicą.
Prawda jest brutalna i nie w smak patriotom wszelkiej maści, ale ZACHÓD BYŁ, JEST I BĘDZIE DUŻO BOGATSZY. Więc jets duża szansa, że za te same usługi, dostaniesz więcej pieniędzy.
Obecnie, dzięki obecności w Unii, rozliczanie się z zagranicznymi kontrahentami nie stanowi problemu od strony księgowej, a rodzaj zleceń, stawki i kultura pracy mogą być dużo, dużo lepsze niż w kraju nad Wisłą.
5. Chcesz działać kreatywnie? Zacznij od siebie i testuj na sobie
To najprostsza, najlepsza i najłatwiejsza droga w przypadku wszystkich kreatywnych pomysłów na biznes online – związanych z szeroko rozumianym tworzeniem i działaniami reklamowymi.
Nie zawsze musisz stawiać wszystko na jedną kartę. Zacznij spokojnie, krok po kroku. Traktuj swój nowy pomysł na życie jako pracę dodatkową – równolegle wykonywaną z innymi zajęciami.
Jeżeli chcesz być specjalista od social media – załóż kanał i zacznij na nim tworzyć. Oprzyj go na czymś czym się znasz lub co sprawia Ci frajdę. Testuj funkcje, ustawienia, reklamy. Twórz materiały, teksty, grafiki. Zacznij się zaznajamiać z programami, które pomogą Ci w pracy (testowanie, analityka, programy do tworzenia materiałów graficznych).
Przykład:
Chcesz zająć się pozycjonowaniem stron? Załóż bloga / stronę i postaraj się je wypozycjonować go na założone frazy.
Chcesz zając się obsługą social media? Załóż profil swojemu psu na Facebooku i TikToku, przygotuj grafiki, opisy, filmy i za pomocą reklam, zaproś do polubień / obserwowania nowych fanów.
Chcesz zostać grafikiem? Zacznij od projektowania banerów i grafik dla członków rodziny lub najbliższych znajomych.
5. Od początku myśl o skalowaniu
Skalowanie to najprostsza (i bardzo częsta jedyna droga), by oferując ten sam wachlarz usług, zwiększyć zarobki, nie zwiększając ilości pracy. Skalowanie to sposób, który pozwala na obsługę większej ilości klientów w tym samym czasie.
W przypadku pracy, gdzie zajmujesz się wszystkim osobiście, jeżeli poziom Twoich usług będzie wysoki, szybko dojdziesz do momentu, w którym okaże się, że masz dużo klientów i zainteresowanie jest olbrzymie, ale “nie wyrabiasz” czasowo. Doba ma określoną liczbę godzin, jesteś w ich trakcie w stanie wykonać określoną liczbę czynności i fizycznie nie będziesz w stanie obsłużyć więcej osób.
Warto zawczasu pomyśleć, co możesz zrobić, gdy klientów zacznie przybywać, a Ty będziesz chciał/a rozszerzyć asortyment swoich usług.
Przykłady skalowania:
- Pieczenie chleba – zamiast piec chleb dla klientów, zorganizować warsztaty, na których pokażesz jak można samemu upiec chleb.
- Przygotowanie przetworów – podczas kiszenia ogórków, zamiast przygotować 10 słoików, przygotuj od razu 50, albo zakiś je beczce, żeby mieć więcej do sprzedaży.
- Dietetyk – obok spotkań 1 na 1 przygotuj jadłospis i porady online do kupna dla konkretnej grupy klientów (np. sportowców w sportach siłowych, początkujących wegetarian). Możesz też zorganizować płatny webinar dedykowany konkretnemu zagadnieniu.
- Fotograf – obok profesjonalnych sesji zdjęciowych, przygotuj kurs fotografii produktowej, który będą mogli zakupić klienci, którzy chcą “zrobić te zdjęcia sami”.
Jaka jest alternatywa dla skalowania?
Tworzenie wizerunku hiper, turbo specjalisty, który jest jednym z najlepszych w branży i wtedy może zażądać stawek adekwatnych do swojej pozycji i umiejętności. Niestety, to trudne i bardzo czasochłonne.
6. Myśl o specjalizacji i ZAWĘŻANIU usług
Przy założeniu firmy i wdrażaniu pomysłu na biznes, naturalne (choć błędne) jest podejście, że chcemy dotrzeć do jak najszerszej grupy klientów. Tymczasem, więcej lepszej jakościowo pracy, będziesz mieć, gdy pomyślisz o tym, co zrobić, by swojej branży specjalizować się w jednej, konkretnej dziedzinie (nie oznacza to, że innych zleceń nie możesz się podejmować).
Dlaczego?
Bo gdy trafisz na klienta, który będzie potrzebował tej jednej, konkretnej usługi, będziesz miał dużą przewagę na starcie (zamiast wybierać kogoś, kto zajmuje się wszystkim, wybierze tego, kto zajmuje się tą jedną rzeczą). To też pozwoli Ci na lepsze jakościowo projekty, lepsze stawki i rozbudowanie portfolio (i tak koło się zamyka, bo to napędzi Ci kolejne zlecenie).
Przykłady zawężania usług:
Copywriter – możesz specjalizować się w opisywaniu produktów do sklepu – tak, by klienci dzięki opisowi je kupowali i by pozycjonowały się wysoko w wynikach wyszukiwania.
Dietetyk – możesz specjalizować się w dietach dla konkretnej grupy społecznej: kobiet w ciąży, sportowców i różnego rodzaju wysiłku, budowy masy mięśniowej lub dietach redukcyjnych dla osób chorobliwie otyłych.
Fotograf – możesz specjalizować się w fotografii przemysłowej, dla zakładów produkcyjnych, które chcą uwiecznić proces produkcji do katalogów i materiałów reklamowych.
7. Myśl o usługach w wersji premium
Czasem najprostszą formą szybkiego zwiększania zarobków, może być przygotowanie oferty w formie premium. Czyli do podstawowego zakresu usług, dodajesz coś ekstra, co zwiększy jakość Twojej pracy i efektu końcowego lub może to być szybsze przygotowanie usługi (na przykład w przeciągu 24 godzin, dopłata 200%, do 48 godzin – dopłata 100%).
Przykłady usług premium:
Fotograf – możesz oferować podstawową obróbkę zdjęć lub obróbkę ekstra – z retuszem, dodatkowymi filtrami, wizją artystyczną.
Pieczenie chleba – możesz mieć w ofercie standardowy chleb na zakwasie, a w formie premium oferować go z dodatkami na życzenie klienta: otrębami, śliwkami, pestkami dyni lub określonymi proporcjami.
Copywriter – możesz oferować napisanie prostego tekstu na stronę lub droższego przygotowanego pod kątem optymalizacji i słów kluczowych.
8. Myśl o opcji abonamentowej / stałej współpracy
Początkujący przedsiębiorcy planujący biznes często popełniają ten błąd, iż koncentrują się wyłącznie na pozyskaniu nowych klientów, kompletnie ignorując potrzeby osób, które już z ich usług skorzystały.
To błąd!
Klient, który Cię zna i jest zadowolony z Twoich usług, to najlepsze co może Ci się trafić. Koszt i czas namówienia go do ponownej współpracy są dużo niższe, niż próba znalezienie całkiem nowego klienta.
Warto więc myśleć, co możesz zrobić, by zatrzymać klienta na stałe i by regularnie korzystał z Twoich usług.
Przykłady:
- Sprzątanie grobów – proponowanie abonamentu na cały rok, w niższej jednostokowej cenie.
- Copywriter – może to być rabat dla stałego klienta lub co 10 000 znaków 1000 znaków gratis lub pakiet tekstów jednostkowej, niższej cenie.
- Twórca stron internetowych – kiedy zrobisz stronę, zaproponuj obsługę i regularną aktualizację szablonu i wtyczek.
- Przetwory i pieczenie chleba – zapisy na święta, urodziny – dużo wcześniej, by zapewnić sobie zapewnioną liczbę klientów.
9. Biznes lokalny / praca zdalna / praca dodatkowa- jak znaleźć pierwszych klientów?
Kiedy nasz najlepszy pomysł na biznes nabrał rumieńców i chcemy z nim wystartować, możemy czuć się przytłoczeni / zniechęceni brakiem pomysłów na znalezienie pierwszych klientów.
Trzeba to zatem zrobić: sprawnie, szybko, tanio, efektywnie.
Jak znaleźć pierwszych klientów? Wykorzystaj to co masz pod ręką:
- Wykorzystaj swoje social media – zamieść na Facebooku, Instagramie, TikToku informację o tym czym się chcesz zająć. Nie spamuj codziennie, ale przypominaj co jakiś czas (zwłaszcza, gdy łapiesz nowe zlecenia) – pokazuj efekty swojej pracy, informuj o tym co się u Ciebie zawodowo dzieje.
- Zrób research wśród znajomych – przejrzyj grupy znajomych w portalach społecznościowych. Zastanów się, czy ktoś z nich byłby zainteresowany Twoimi usługami lub zna kogoś, kto by się mieścił w grupie docelowej. Napisz do takich osób, krótką, niezobowiązującą wiadomość.
- Rozpuść wici dzięki rodzinie / przyjaciołom – poproś bliskich znajomych / rodzinę, by rozejrzeli i podpytali się wokół, czy nie znają kogoś, komu przydadzą się Twoje usługi.
- Zamieść ogłoszenia na portalach lokalnych – wejdź na lokalne portale z ogłoszeniami i zostaw swoje namiary i ofertę.
- Odpowiedz na ogłoszenia – na tych samych portalach sprawdź ogłoszenia, odpisz na te, które Cię interesują.
- Opowiadaj o tym czym się zajmujesz podczas rozmów – zadziwiające ileż zleceń można podłapać ze zwykłego “przypadku”. Podczas small talków z nowymi osobami, krótko, nienachalnie, opowiedz o tym czym się zajmujesz.
Idealnie będzie, jeżeli (zwłaszcza w przypadku prac kreatywnych) będziesz już mieć niewielkie portfolio swoich usług (nawet, jeżeli były to rzeczy wykonane dla siebie lub dla przyjaciół / rodziny).
10. Mniej szkoleń, więcej działania
Choć żyjemy w kulcie szkoleń, e-booków, rozwoju osobistego i poszerzania wiedzy – pamiętaj, że te kursy i szkolenia nic Ci nie dadzą, jeżeli nie przekujesz pomysłów na praktykę i faktycznie nie sprawdzisz i zweryfikujesz jak działają.
Zdobądź wiedzę, która pozwoli Ci ruszyć z minimalnego, akceptowalnego, podstawowego danego poziomu, a potem działaj, testuj, weryfikuj i szukaj szkoleń, które pomogą Ci rozwiązać problemy lub rozwinąć działania, których Ci brakuje.
Lepiej spróbować od niewielkich zadań, nawet jeżeli gdzieś pracujesz, zacząć traktować swój pomysł jako pracę dodatkową w domu i dopiero, gdy pojawią się pytania, szukać do nich kursowych rozwiązań.
11. Ważne! Nie zamykaj się na jedną ideę – rozwijaj i łącz ze sobą pomysły
Tak naprawdę liczba pomysłów na biznes jest nieograniczona – nigdy chyba nie powstanie leksykon, które by zawarł wszystkie.
Nie chciałbym, by odbierać poniższą listę propozycji w sposób jednokierunkowy, kompleksowy i zamknięty. Warto je potraktować tylko jako podstawę, punkt wyjścia do tworzenia własnej koncepcji firmy, o indywidualnym charakterze i określonej specjalizacji.
Ponadto nic nie stoi na przeszkodzie, by część z poniższych pomysłów łączyć ze sobą i dzięki temu rozszerzać lub uzupełniać swoją ofertę.
Rynek pracy jest bardzo dynamiczny. Zawody pojawiają się, ewoluują, znikają. Warto to mieć na uwadze i, decydując się na własny biznes, być na tyle elastycznym, by móc odpowiednio w czasie modyfikować założenia. By być przygotowanym na niespodzianki, tak by praca nam sprawiała radość i jednocześnie odpowiadała na zmieniające się oczekiwania klientów.
12. Promuj markę osobistą!
Spełniając na żywo swój wymarzony pomysł na firmę, nie zapomnij o promowaniu własnej marki osobistej! To bardzo, bardzo ważne.
Twórz portoflio, uzupełniaj stronę, działaj z social media. Pisz o tym co robisz, jak się rozwijasz, chwal się swoimi dokonaniami. Jeżeli czujesz potrzebę – dziel się wiedzą, buduj pozycję eksperta w branży.
Można o tym zapomnieć w szale obsługi klientów, a to najlepszy sposób, by pozyskać nowych i lepszych.
Bez względu na to, czy pracujesz na etacie, czy realizujesz na 120% swój dobry pomysł na biznes, czy jest to tylko Twoja praca dodatkowa w domu – pamiętaj o tym, by inwestować w siebie i zagwarantować promocję swoich umiejętności.
13. Który z tych biznesów to najlepszy pomysł na własną firmę?
Choć to jedno z najważniejszych pytań, które zadaje sobie każda osoba planująca założyć firmę, ja niestety na nie nie odpowiem. Bo nie znam jednej, dobrej, uniwersalnej odpowiedzi.
Starałem się, by lista, którą przygotuje, była szeroka i zawierała różne propozycje. Takie, gdzie można zdać się na styl w pełni introwertyczny i prowadzić firmę z domu, kontakty ograniczając do e-maila i telefonu.
A także formę pełną ekstrawertycznych wygibasów, w których niezbędne będzie wyjście do ludzi i spotkanie się z klientem twarzą w twarz.
Najlepszy pomysł na biznes powinien być zgodny z Twoim charakterem, predyspozycjami, pasją i umiejętnościami.
Oczywiście, nie oznacza to, że nie możesz stać się mistrzem w dziedzinie, z którą do tej pory nie miałeś kontaktu, ale która mocna Cię pociąga, o której zawsze marzyłeś i instynktownie czujesz, że to będzie strzał w dziesiątkę i najlepsza decyzja w życiu. W większości zawodów można dojść do perfekcji (albo do bardzo wysokiego poziomu) – jeżeli włoży się odpowiednią ilość pracy i zaangażowania.
Czasem powstanie firmy to dzieło spontanicznej decyzji, czasem splot niespodziewanych okoliczności. Czasem jest naturalną konsekwencją pierwszego, przypadkowo wybranego zawodu.
Czasem bywa i tak, że zdajesz sobie sprawę, że od lat dysponujesz rzadkimi, cennymi umiejętnościami, którymi zajmujesz się hobbystycznie po godzinach. Do głowy, by ci nie przyszło, że można je monetyzować i uczynić z nich sposób na życie, który pozwoli zarobić niezłe pieniądze.
14. Jaki biznes jest najłatwiejszy do założenia i prowadzenia?
Bez różnicy, na którą formę działalności we własnej firmie się zdecydujemy, myślę, że nie ma czegoś takiego jak “łatwy” czy też “najlepszy” czy też “najłatwiejszy do prowadzenia”.
Pomysł na biznes trzeba przemyśleć. Musi być perspektywiczny i nam odpowiadać. Działania z nim związane zaplanować. A potem ciężko, długo, mądrze pracować.
Wiele osób traktuje swój biznes jako pracę dodatkową i dopiero później skaluje go jako pełnogodzinowe zajęcie.
Branża, którą wybierzemy nie ma zwykle, aż takiego znaczenia. Początki własnej firmy zwykle bywają podobne bez względu na specyfikę prowadzonej działalności. Trzeba w niej pracować mądrze, ciężko i nastawić się na to, by usługi wykonywać rzetelnie, na najwyższym możliwym poziomie i najlepiej jak potrafimy.
Tylko wtedy docenią nas klienci, co zaowocuje kolejnymi zleceniami i większą ilością pieniędzy w portfelu.
Żyjemy (na szczęście) w takich czasach, gdy możemy znaleźć setki (tysiące) kursów, rad, podpowiedzi, case study na wybrany temat. To kolosalna pomoc w doskonaleniu swoich umiejętności. Wystarczy tylko znaleźć czas, przeczesać internet, solidnie się przygotować i na bieżąco doszkalać.
Ponadto, za sporą część wiedzy nie trzeba płacić – w sieci są gotowe, wysokiej jakości darmowe kursy i tutoriale, przygotowane przez ludzi, którzy już mają olbrzymie doświadczenie w tym, czym chcemy się zająć. Otrzymujemy więc gotowe procedury, podpowiedzi, wskazówki. Nic, tylko brać i korzystać! By stawać się coraz lepszym w swoim zawodzie wystarczy doza wytrwałości i zaangażowania.
Warto pamiętać o tym, by przy szukaniu wiedzy online korzystać również z anglojęzycznych materiałów – często są lepiej przygotowane, bardziej rozbudowane, rzetelniejsze i bardziej inspirujące niż poradniki tworzone po polsku.
Przy zakładaniu firmy warto też zachować chłodny rozsądek – nie popadać w nadmierny entuzjazm, ale też nie patrzeć na wszystkie pomysły w ciemnych barwach. Być umiarkowanym realistą, przekonanym o misji podboju świata, jednocześnie uzbrojonym w solidną porcję cierpliwości.
15. Kiedy jest najlepszy moment na realizację pomysłu i start własnej firmy? Ile muszę umieć zanim zacznę?
Dużą pułapką będzie nastawienie do realizacji naszego pomysłu, w którym wydawać nam się będzie, że zanim założymy firmę, musimy nabyć POTĘŻNĄ ilość kompetencji, bo dopiero, gdy osiągniemy poziom ekspercki, będziemy mogli oferować usługi / sprzedawać produkty na należytym poziomie.
Co z jednej strony jest bardzo pożądane, z drugiej natomiast – odsunie w czasie start firmy (w przecież chodzi o to, żeby nie odkładać startu biznesu w nieskończoność, tylko ruszyć jak najszybciej).
Czy to oznacza, że mamy robić rzeczy niechlujnie lub nieporządnie? Absolutnie nie o to chodzi!
Chodzi mi o to, by unikać mitu wysokiego eksperta – gdzie z obawy przed własnymi brakami wiedzy / umiejętności będziemy odkładać wejście na rynek w nieskończoność i wciąż przesuwać “ostateczną” datę startu firmy.
Jednakże, w większości branż możemy wyodrębnić usługi prostsze, podstawowe i te bardziej zaawansowane, skomplikowane. Startując z firmą proponuję, by zacząć od oferowania tych prostszych wariantów (bo są klienci, którym wystarczy taki zakres) i z czasem, praktyką, swoim rozwojem, ulepszać ofertę i proponować bardziej skomplikowane, lepsze usługi dla klientów o większych wymaganiach (i większej zasobności portfela).
By nasz biznes przynosił efekty, ważne jest to by, ciągle dążyć do rozwoju, stawać coraz lepszym w tym co się robi i szukać możliwości jak najwęższej specjalizacji.
Jeżeli interesuje Cię ta tematyka – polecam książkę – Firma czyli Ty Paula Jarvisa. Tam jest ciekawie opisane i uargumentowane podejście dotyczące takiego praktycznego minimalizmu, który pozwala wdrożyć swój pomysł od niezbędnego minimum, tak by firma jak najszybciej zaczęła “hulać”.
Zastanawiasz się czy własna firma to dobry pomysł? Sprawdź pomocne artykuły i podcasty!
W swoich nagraniach i artykułach sporo miejsca poświęciłem założeniu własnej firmy i podejścia do niej.
Jeżeli jesteś na etapie, że zastanawiasz się czy założenie firmy i własny biznes to dobry pomysł, to świetnie się składa!
Na blogu mam dość bogatą bibliotekę własnej twórczości, które mogą Ci się przydać, odpowiedzieć na najważniejsze pytania i rozwiać najgroźniejsze wątpliwości.
Jeżeli nadal się zastanawiasz czy warto przejść na swoje, jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania – sprawdź poniższe podcasty i artykuły:
- Dlaczego warto założyć firmę? Dlaczego warto być przedsiębiorcą? | PODCAST 01- W pierwszym odcinku podcastu postanowiłem odpowiedzieć na jedno z najbardziej frapujących pytań – czy warto założyć własny biznes?
- Dlaczego NIE WARTO zakładać firmy? | PODCAST 09 – w tym odcinku pokazuję wszystkie minusy prowadzenia własnej działalności gospodarczej.
- Własna firma czy etat? | PODCAST 20 – tutaj porównuję firmę i etat i postaram się pokazać co się bardziej opłaca.
- Jak przygotować się do przejścia z etatu do własnej firmy? | PODCAST 39 i 40 – dwuczęściowy odcinek o tym, jak porządnie poukładać sobie i przygotować się do przeskoczenia do własnej firmy z pracy na etacie.
- Ranking księgowości online – nieważne jaki rodzaj działalności wybierzesz, czym będzie zajmować się Twoja firma. Na pewno niezbędne będą usługi biura rachunkowego. Tutaj wybierzesz najlepsze.
Pobierz listę pomysłów na biznes w PDF
Przypominam, że w Strefie Sardynek, czeka na Ciebie gotowa lista pomysłów na biznes w łatwodrukowalnym formacie A4 w pliku PDF.
Możesz ją pobrać TUTAJ lub skorzystaj z poniższego formularza:
Zostaw komentarz / zadaj pytanie
Jeżeli masz pomysł na biznes i chcesz go skonsultować, masz pytania, szukasz odpowiedzi / podpowiedzi lub na tej liście zabrakło Twoim zdaniem tego co można uznać za najlepszy pomysł na biznes – zostaw komentarz. Pomóż współtworzyć ten artykuł, by był inspiracją dla jak największej liczby początkujących przedsiębiorców.
Muszę przyznać, że imponująca lista, a zarazem inspirująca 🙂 I sama się w niej znalazłam – nawet w paru punktach! Nagłówek 2 <3 nad wieloma podpunktami jeszcze pracuje, by rozwinąć mój warsztat.
Cześć Aneta, dzięki za komentarz. Z hasłem o nagłówku nie do końca załapałem – chyba, że chodzi, że te pomysły z punktu trzeciego są najbardziej perspektywiczne?