Windykacja należności za niezapłaconą fakturę krok po kroku

author: Jerzy Stanisław Jossé

Artykuł ten w skrócie podsumowuje serię artykułów o windykacji w małej firmie. Dowiesz się z niego od czego powinieneś zacząć i jaką drogę będziesz musiał przejść, żeby odzyskać swoje pieniądze od nieuczciwego kontrahenta.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Uwaga! AKTUALIZACJA ARTYKUŁU!  Wzory dokumentów oraz treść całości jest zgodna ze stanem prawnym na dzień 01.01.2020.

1. „Powiedz, powiedz czemu?” – początek problemów i wezwanie do zapłaty.

Brak płatności faktury w terminie nie musi oznaczać jeszcze problemów, ale warto wtedy zainteresować się sprawą. Gdy dotyczy to naszego stałego kontrahenta, który nauczył nas już swojego specyficznego pojęcia czasu to żaden problem. Jeżeli jednak jest to nowy klient, który kilka razy coś u nas kupił wcześniej za jakąś drobnicę i w końcu przyszedł zrobić porządne zakupy za porządne pieniądze, a komunikat w programie księgowym żarzy się na czerwono „po terminie” to należy wziąć się do roboty.

Polecam zacząć od maila, może telefonu. Jeśli to nie pomoże pozostaje nam wezwanie do zapłaty. Może być sztampa – jak rymuje Łona mój kolega po fachu, a z zamiłowania raper – ale może być coś co zwróci uwagę naszego kontrahenta, czyli propozycja ugodowej zapłaty lub rozłożenia na raty. Zaufajcie mi – z praktyki wiem – że lepiej jest komuś pójść na rękę i poczekać na swoje pieniądze niż w kółko toczyć ten proceduralny kamień postępowania egzekucyjnego na sam szczyt niczym mitologiczny Syzyf.

Wszystkie informacje na temat jak powinno wyglądać wezwanie do zapłaty znajdziecie tutaj: Krok 1 – Jak przygotować wezwanie do zapłaty

Potrzebne wzory dokumentów:

Wzór wezwania do zapłaty: Pobierz wezwanie do zapłaty (do wypełnienia)

2. „Sąd nierychliwy, ale sprawiedliwy.”, czyli jak sprawę wnieść do Sądu.

Przeniesienie sprawy odzyskania własnych pieniędzy na drogę postępowania sądowego, nie powinno być dla nas ostatecznością. To w zasadzie jest jedna z dróg do skutecznej windykacji, chociaż moim zdaniem nie tak skuteczna, jak po prostu pozasądowa ugoda z kontrahentem-dłużnikiem.

Jeśli nasze wezwania i propozycje ugodowe pozostają bez echa (lądując prawdopodobnie w koszu) skierowanie pozwu do Sądu będzie jedynym słusznym rozwiązaniem.

Procedura dochodzenia należności pieniężnych odbywa się w postępowaniu gospodarczym  – uproszczonym lub upominawczym, w zależności od kwoty roszczenia. Przygotowanie pozwu na naszym formularzu to w zasadzie formalność. Nie lękajcie się!

Tutaj piszemy, o tym jak sprawę wnieść do Sądu: Krok 2: Jak napisać i gdzie złożyć pozew sądowy 

Potrzebne wzory dokumentów:

Tutaj znajdziesz informacje w jakiś sposób obliczać i wnosić opłaty sądowe: Zasady ponoszenia i obliczania kosztów sądowych – artykuł

3. „Szanowny Panie Komorniku” – instrukcja przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego.

Nasz dłużnik najpierw nie odbierał naszych telefonów. Później nie zląkł się naszych wezwań. Nic nie zrobił sobie też z sądowego nakazu zapłaty. Co nam więc pozostaje? Odpowiedź jest prosta – nadać na nakaz zapłaty klauzulę wykonalności, poszukać właściwego komornika i złożyć u niego wniosek egzekucyjny. Komornicy to na ogół mili ludzie, ale przy okazji urzędnicy państwowi posiadający kompetencje do wykonywania orzeczeń sądowych w zakresie egzekucji z majątku.

Jak wystąpić o klauzulę wykonalności i wnieść sprawę do komornika dowiesz się tutaj: Krok 3: Postępowanie egzekucyjne u komornika 

Potrzebne dokumenty:

Gdybyście chcieli o zapytać o coś związanego z windykacją zostawcie wiadomość w komentarzach!

Oceń artykuł
[Głosów: 1 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: