Co zrobić, gdy Facebook ładuje stare zdjęcie lub opis do artykułu?

author: Radek Klimek

Każda osoba obsługująca fanpage stanęła przed tym wyzwaniem. Artykuł wychuchany, wypieszczony i… zmieniany kilkanaście razy. Niestety wcześniej już go udostępniliśmy, a teraz gdy chcemy go udostępnić po raz kolejny, Facebook ładuje jego starszą wersję. Mimo, że na samej stronie wszystko zaktualizowaliśmy i wyczyściliśmy ciasteczka. Co zrobić w tej sytuacji?

Dlaczego tak się dzieje? 

Facebook niestety nie zawsze nadąża za naszą inwencją i by sobie ułatwić życie, zapisuje w „wewnętrznej” pamięci zdjęcia i opisy artykułów – dzięki temu, przy kolejnych odsłonach ładuje je dużo szybciej.

Na szczęście deweloperzy aplikacji zdają sobie sprawę z tej drobnej niedoskonałości systemu i udostępniają nam narzędzie, które łatwo i szybko pomoże „wyczyścić” pamięć i zamieścić najnowszą wersję posta.

Zatem jeżeli dodałeś artykuł i nie chce ci się zmienić miniatura lub opis pozostał dalej stary – to narzędzie naprawdę warto znać, bo nie raz i nie dwa uratuje ci życie.

Przydaje się wtedy gdy:

 • Na stronie masz nowy artykuł, ale Facebooku dalej „widzi” stary i taki zamieszcza na Twoim fanpage
 • Facebook nie ładuje zdjęcia z artykułu
 •  Zmieniłeś zdjęcie w artykule, ale Facebook ładuje ciągle stare
 •  Facebook nie ładuje tytułu artykułu,  opisu, bądź ładuje je częściowo – widać np. nazwę strony
 •  Facebook ładuje stary tytuł i opis artykułu, mimo, że na stronie został już zmieniony

Jego wykorzystanie pewnie wzrośnie zwłaszcza teraz, gdy na skutek wprowadzenia nowego algorytmu związanego z walką ze spamem, Facebook nie pozwala na edytowanie opisów i zdjęć.

Jak nazywa się narzędzie do czyszczenia pamięci Facebooka? 

Narzędzie, o którym mowa to Facebook Sharing Debugger,  które umożliwia „wyczyszczenie” zdjęć, opisów i tytułów postów na Facebooku, jeżeli na stronie zmieniliśmy je na nowe.

Jak wyczyścić stare ustawienia artykułu na Facebooku? 

 1. Wejdź na tę stronę.
 2. Skopiuj link na stronie z artykułem.
 3. Wklej go w „górne” okienko:
  Jak wkleić link do wyczyszczenia artykuły na Facebooku.

  Link wklej w miejscu zaznaczonym czerwoną strzałką.

 4. Klilknij „scrape again”.
  Czyszczenie tekstu w Facebooku - punkt drugi.

  Musisz jeszcze kliknąć tu.

 5. Zamieść jeszcze raz link na Facebooku i ciesz się nowym opisem.
 6. Voila!

Zobacz inne artykuły poświęcone Facebookowi: 

 

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Dana
Dana
7 miesięcy temu

Świetna pomoc :) dzięki

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: