Umowa o pracę czy umowa zlecenie? Przywileje pracownicy w ciąży. [Pytania czytelniczek]

author: Justyna Malowaniec

Kilka czytelniczek zadało nam pytania związane z zatrudnieniem na umowę zlecenie lub umowę o prace w trakcie ciąży (czy też w czasie jej planowania) oraz z przywilejami, jakie się z tym stanem wiążą.

Przepraszam, że musiałyście czekać, ale dopadła mnie choroba i byłam nie do życia przez tydzień 🙂 Obiecuję, że wszystko nadrobię i żadnej z Was nie zostawię bez pomocy – na wszystkie pytania oczywiście odpowiem. Niżej znajdziecie pierwszy zestaw porad.

1. Jeśli jesteś zatrudniona na umowę zlecenie i zdecydowałaś się na opłacanie składki chorobowej (jest ona wybierana dobrowolnie) to przy pobycie na L4 zostanie Ci wypłacone wynagrodzenie. To właśnie ta składka „finansuje” Twoją wypłatę w tym okresie.

 Pamiętaj: Będąc na umowie zlecenie dopiero po okresie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia masz prawo do wypłaty zasiłku chorobowego. W przypadku umowy o pracę mówimy tu o 30 dniach. Do okresów ubezpieczenia chorobowego zalicza się okresy poprzedniego ubezpieczenia chorobowego, jeżeli przerwa między nimi nie przekroczyła 30 dni lub była spowodowana m.in. urlopem wychowawczym bądź urlopem bezpłatnym.

Dla przyszłych mam zatrudnionych na umowę zlecenie – jeśli wasz szef zechce was zatrudnić  na umowę o prace to w momencie opłacania na zleceniu składki chorobowej i np. osiągnięcia tego terminu 90-ciu dni nie musicie czekać dodatkowo 30 dni już na umowie o prace, aby nabyć prawo do wypłaty wynagrodzenia chorobowego – dostajecie je automatycznie ponieważ nabyłyście je wcześniej.

Tu sprytnie przejdziemy do kolejnej odpowiedzi.

2. Pozostając w zatrudnieniu na dzień porodu masz prawo do wypłaty zasiłku macierzyńskiego oraz do wszelkich możliwych urlopów związanych z macierzyństwem. Jeśli pracujesz na umowę zlecenie, a szef zechce zatrudnić Cię na umowę o pracę to jeśli na dzień porodu będziesz jego pracownikiem otrzymujesz prawo do wymienionych powyżej przywilejów.

Jak wynika z art. 177 § 3 K.P. umowa o pracę zawarta na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Pracodawca nie musi specjalnie sporządzać dodatkowych dokumentów, wedle prawa dla kobiet, którym można przedłużyć umowę do dnia porodu po prostu wykonuje się to.

3. L4, czy to spowodowane chorobą czy ciążą, posiada podobne oznaczenia. Jednym z nich jest określenie na druku ZUS ZLA czy chora osoba ma leżeć czy może chodzić (ogólnie mówiąc 🙂 ). Mając do czynienia z pierwszym przypadkiem – powoduje to ograniczenia w szerokim znaczeniu. Chory wymieniony jako drugi ma ‘ciut’ lepszą sytuację. Natomiast co ważne dla obu – będąc na zwolnieniu lekarskim nie mamy prawa podjąć innej pracy zarobkowej. Może się to wiązać z utratą pobranego zasiłku czy wynagrodzenia.

Za parę dni będziecie mogły dowiedzieć się z kolejnego artykułu skąd biorą się składowe wynagrodzeń macierzyńskich oraz jakie formalności stosuje się przy poszczególnych urlopach czy zasiłku.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
sabina
sabina
7 lat temu

witam mam pytanie.od stycznia pracowalam jako kelnerka w restauracji.wiele razy obiecywali mi umowe a jak okazalo sie ze jestem w ciazy to mnie zwolnili z dnia na dzien.co robic?czwarte dziecko zero macierzynskiego 🙁

Paulina
Paulina
7 lat temu

Pracowałam na umowę o pracę od listopada 2014. To samo miejsce, te same obowiązki, ale często zmieniał się kierownik i z każdym trzeba było podpisać nową umowę. W grudniu 2015 podpisałam kolejna, byłam już w ciąży ale czułam się dobrze. Niestety na drugi dzień musiałam iść na L4 z powodu krwawienia i juz nie wróciłam do pracy. Teraz nie otrzymuje od ZUS świadczenia chorobowego, jest prowadzone postępowanie wyjaśniające, ponieważ ZUS podejrzewa mnie o oszustwo. Jak to się ma do odprowadzanych przez rok składek na ubezpieczenie zdrowotne?

Paulina
Paulina
7 lat temu

listopad 2013 i grudzień 2014 miało być rzecz jasna 🙂

GosiakK
GosiakK
7 lat temu

Witam, a jak wygląda sytuacja w przypadku kobiety prowadzącej jednoosobowa działalność gospodarcza. Jakiej wysokości będzie zasiłek chorobowy a jaki już później macierzyński skoro od 25 miesięcy prowadzę moja pierwsza działalność, a więc płaciłam tzw. mały ZUS, a od marca płacę już normalna stawke? Jakie składki musze opłacać w trakcie urlopu macierzyńskiego i czy mogę prowadzić działalność w tym czasie bez utraty zasiłku?

Martyna
Martyna
7 lat temu

Witam, chciałabym się dowiedzieć jak to jest z tymi wszystkimi przywilejami lub ich brakiem w przypadku umowy na zastępstwo. W umowie zawarte jest sformułowanie, że praca jest wykonywana na czas nieobecności danego pracownika (nie ma podanej konkretnej daty zakończenia umowy).

Pozdrawiam

Martyna
Martyna
7 lat temu

Bardzo dziękuję za wyjaśnienia.

Paulina
Paulina
6 lat temu

Dzień dobry! Pisałam już o moim przypadku w powyższym komentarzu. Moja sytuacja jest faktycznie skomplikowana, ale czy ZUS ma prawo prowadzić postępowanie 4 miesiące? Mój pracodawca był tam na przesłuchaniu po 3 miesiącach, a oni nadal milczą. Za chwilę będę rodzic, a nie stać mnie na wyprawkę dla dziecka. Czy to może tak funkcjonować? Nie mam żadnych praw?

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: