Drodzy Czytelnicy, powoli wracamy do Was po przerwie wakacyjnej z kolejnymi informacjami o zmianach w przepisach w związku z sytuacją epidemiologiczną w naszym kraju.
Od 1 września br. dzieciaki wracają do żłobków, przedszkoli i szkół. Z tego powodu minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg ogłosiła, że „1 września rodzicom i opiekunom przysługiwać będzie dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia placówek zapewniających opiekę oraz w przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19”.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Poniżej znajdziecie zbiór informacji udzielonych przez ministerstwo właśnie w temacie dodatkowego zasiłku opiekuńczego.
W jakich przypadkach dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?
- W przypadku zamknięcia żłobka, przedszkola, szkoły lub klubu dziecięcego z powodu COVID-19, do którego dzieci lub osoby dorosłe niepełnosprawne uczęszczały, oraz
- W przypadku niemożności zapewnienia opieki przez żłobek, klub dziecięcy, przedszkole, placówkę pobytu dziennego oraz inną placówkę lub podmiot zatrudniający dziennych opiekunów z powodu czasowego ograniczenia funkcjonowania tych placówek w związku z COVID-19.
Kto może liczyć na prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Tak jak do tej pory dodatkowy zasiłek opiekuńczy w przypadku zamknięcia lub ograniczonego funkcjonowania placówek przysługiwać będzie:
1. Rodzicom dzieci w wieku do lat 8,
2. Ubezpieczonym rodzicom dzieci:
- do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności,
- do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
3. Ubezpieczonym rodzicom lub opiekunom osób pełnoletnich niepełnosprawnych, zwolnionym od wykonywania pracy z powodu konieczności zapewnienia opieki nad taką osobą.
W jakim okresie dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał?
Zgodnie z projektem rozporządzenia Rady Ministrów dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać od 1 do 20 września 2020 r.
Jakie są zasady przyznawania dodatkowego zasiłku?
Zasady te pozostają bez zmian, czyli obowiązuje:
- Złożenie oświadczenia u pracodawcy: Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego – wzór do uzupełnienia
- Złożenie oświadczenia w ZUS (osoby prowadzące działalność pozarolniczą)
Czy dodatkowy zasiłek opiekuńczy wlicza się do limitu przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym?
Nie wlicza się.
Co jest podstawą do wypłaty dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Zasady dokumentowania prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie zmieniły się. Aby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy wystarczy złożyć u swojego płatnika składek, np. pracodawcy, zleceniodawcy – oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Oświadczenie to jest jednocześnie wnioskiem o dodatkowy zasiłek opiekuńczy.
Osoby prowadzące działalność pozarolniczą składają oświadczenie w ZUS. Oświadczenie można złożyć w dowolnym momencie, ale trzeba je złożyć, bo bez niego ZUS albo płatnik składek nie wypłaci zasiłku.
Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego?
Wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego to 80 proc. wynagrodzenia. Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wypłacany jest na analogicznych zasadach jak dotychczas przyznawane zasiłki opiekuńcze z tytułu ubezpieczenia chorobowego.
Pobierz wzór oświadczenia o dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego – wzór do uzupełnienia
Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:
- Jak przygotować się do otwarcia lokalu mimo obostrzeń / lockdownu / zakazów? | PODCAST 48
- Tacza antykryzysowa 6.0 i PFR 2.0 – najważniejsze informacje
- Odszkodowanie dla firm za lockdown – podcast 49, z którego dowiesz się najważniejszych kwestii związanych z odszkodowaniem od Skarbu Państwa za zamknięcie firmy.
- Obowiązki pracodawcy wobec pracownika w czasie pandemii koronawirusa – najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać
- Jak zlecić pracownikowi pracę zdalną w trakcie pandemii? – jak powinno brzmieć, jak poinformować i co powinno się znaleźć w treści polecenia pracy zdalnej
- Zalecenia – jak pracodawca powinien dbać o bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy – wytyczne dotyczące minimalizowania ryzyka zakażenia
- Jak odroczyć raty kredytu lub leasingu w małej firmie w związku z epidemią koronawirusa – instrukcja jak porozumieć się z bankiem w celu odroczenia spłat
- Co zrobić, jeżeli nie mogę zrealizować umowy z klientem z powodu epidemii – jak porozumieć się z kontrahentem i jak z pomocą przychodzi Kodeks Cywilny
- Prawo – w tej zakładce znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zmian w prawie w związku z pandemią koronawirusa
Masz dodatkowe pytania / wątpliwości?
Coś jest niejasne? Masz dodatkowe pytania? Pisz w komentarzu! Postaram się odpowiedzieć!
Jeżeli pojawią się nowe akty prawne, istotne zmiany w prawie dotyczące pracodawców – będziemy o tym informować – zapisz się na newsletter, by nie przegapić nowych wiadomości!
Źródło:
https://www.gov.pl/web/rodzina/dodatkowy-zasilek-opiekunczy-odpowiadamy-na-najczesciej-zadawane-pytania