Jak wypełnić wniosek na zwolnienie ze składek ZUS – Tarcza Antykryzysowa

author: Jerzy Stanisław Jossé

Wyjaśniamy, jak skorzystać z najważniejszego i teoretycznie najprostszego narzędzia tarczy antyrakietowej… znaczy się antykryzysowej: zwolnienia z obowiązku opłacania składek z tytułu ubezpieczenia społecznego. Niżej znajdziesz instrukcję krok po kroku jak wypełnić wniosek o zwolnienie ze składek ZUS (RDZ) i dodatkowo gotowe wzory dokumentów do pobrania wraz z już uzupełnionymi przykładami.

UWAGA!

Artykuł dotyczy starej tarczy antykryzysowej. Nowe informacje na temat tarczy antykryzysowej 6.0 oraz PFR 2.0 znajdują się w nowym artykule – Tacza antykryzysowa 6.0 i PFR 2.0 najważniejsze informacje

Co z tą tarczą antykrysową?

Nie ma w tym kraju przedsiębiorcy, który nie czekał na pomoc Państwa w związku z wybuchem epidemii i spowodowaną tym stagnacją wielu branż. W dniu 31 marca 2020 r. Państwo przyszło z pomocą i w życie weszła ustawa szumnie zwana „Tarczą Antykryzysową”, a w praktyce nosząca nazwę: „o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw”.

Historia nie ma jednak happy endu, bo w kraju nad Wisłą dalej wielu przedsiębiorców czeka na pomoc. Gorzkie żale zostawiamy na później – na podzielenie się opinią na temat tej ustawy przyjdzie jeszcze czas.

Do meritum: zwolnienie ze składek ZUS-owskich – o co chodzi? 

W art. 31zo omawianej ustawy wprowadzono możliwość zwolnienia się z obowiązku płacenia składek osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, podmiotów zatrudniających nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz duchownych.

Mikroprzedsiębiorca może uwolnić się od obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych.

Zwolnieniu podlega wszystko, część dotycząca pracownika, jak i część dotycząca pracodawcy.

Samozatrudniony, opłacający składki wyłącznie na własne ubezpieczenia społeczne lub ubezpieczenie zdrowotne, zwalnia się z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek na jego obowiązkowe ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.

Zwolnienia przysługują za okres do 1 marca do 31 maja bieżącego roku.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Kto może skorzystać ze zwolnienia?

Zwolnienia ze składek na ZUS dotyczą:

  1. Osoby wykonujące działalność pozarolniczą przed 1 lutego 2020 r. i opłacające składki na własne ubezpieczenia,
  2. Płatników składek, którzy prowadzili firmę przed 1 lutego 2020 r. i zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r.,
  3. Duchownych.

Warunki nie są takie same dla każdego: 

  1. Samozatrudnieni (opłacający wyłącznie własne ubezpieczenie) mogą skorzystać ze zwolnienia jeśli przychód z działalności w pierwszym miesiącu, za który jest składany wniosek nie przekracza kwoty 15 681 zł., tj. 300% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto.
  2. Mikro przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze zwolnienia musieli otworzyć firmę przed 1 lutego 2020 r. i opłacać wcześniej składki na własne ubezpieczenia lub zgłosić do ZUS mniej niż 10 osób na 29 lutego 2020 r.

Do kiedy należy złożyć wniosek?

Wniosek do ZUS należy złożyć do 30 czerwca 2020 r.

Pamiętajcie, że po złożeniu wniosku nie możecie zaprzestać składania odpowiednich dokumentów rozliczeniowych do ZUS za okres marzec-maj 2020 r., aż do 30 czerwca 2020 r. chyba, że zgodnie z przepisami jest się zwolnionym z ich składania.

Jak złożyć wniosek?

Cytując ZUS:

Aby otrzymać zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek musisz złożyć do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek (RDZ) – do pobrania tutaj: wersja .doc i wersja .pdf.

Wniosek możesz złożyć na kilka sposobów:

  1. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS / ZUS stworzył dość czytelną instrukcję dostępną tutaj: Pobierz instrukcję wypełnienia wniosku do ZUS
  2. Drogą elektroniczną przez PUE ZUS, za pośrednictwem strony gov.pl – kliknij tutaj i wybierz opcję: zwolnienie ze składek ZUS na 3 miesiące. 
  3. Za pośrednictwem poczty.
  4. Osobiście w placówce ZUS – do skrzynki na dokumenty (bez kontaktu z pracownikiem ZUS).

Do wniosku elektronicznego musisz załączyć informacje wymagane przez Komisję Europejską w związku z  udzielaną pomocą publiczną (Komunikat 2020/C 91 I/01) – Pobierz załącznik tutaj 

Więcej informacji znajdziecie na stronie ZUS

Dobra, dobra, ale jak te wnioski wypełnić?

Wspólnie z Głównym Kadrowym biura rachunkowego, z którego usług korzystamy jako Kancelaria (Agasta S.C. w Tychach) uzupełniliśmy dla Was dwa przykładowe wnioski:

Przykład nr 1: 

  • Wnioskodawcą jest Radosława Klimkowska prowadząca mały Salon Fryzjerski SARDYNA.
  • Pani Radosława zatrudnia 3 utalentowane fryzjerki.
  • Tutaj znajdziecie wniosek uzupełniony przykładowo w sprawie Pani Radosławy – Przykładowy wniosek do pobrania 

Przykład nr 2: 

  • Wnioskodawcą jest samozatrudniający się, genialny programista Michał Humbak.
  • Michał planuje zwolnić się już od marca. W marcu Michał osiągnął przychód w wysokości 9000 zł, więc dzięki temu może ze zwolnienia skorzystać.
  • Tutaj znajdziecie wniosek uzupełniony przykładowo dla Michała Humbaka – Przykładowy wniosek do pobrania

Pobierz przykłady i wzory do uzupełnienia:

Instrukcja jak wypełnić wniosek

Przykładowo uzupełniony wniosek nr 1

Przykładowo uzupełniony wniosek nr 2

Wniosek do uzupełniania w formacie PDF

Wniosek do uzupełniania w formacie WORD

Załącznik do elektronicznego wniosku o zwolnienie ze składek ZUS

Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:

Chcesz otrzymać informacje o zmianach w prawie w związku ze specustawą i kolejne wzory dokumentów?

Na blogu na bieżąco aktualizujemy informacje o aktach prawnych związanych z epidemią, koronawirusem i specustawami przygotowanymi przez rząd.

Omawiamy zmiany, nowości w prawie, przygotowujemy pakiety dokumentów (wraz z instrukcjami jak je wypełnić).

Jeżeli chcesz na bieżąco, za darmo otrzymywać informacje o zmianach i nowe, aktualne wzory dokumentów – zapisz się na nasz newsletter! 

Wszystkie informacje otrzymasz wygodnie, bezpośrednio na e-mail i co najważniejsze – zupełnie za darmo!

Masz pytania dotyczące wniosku do zwolnienia ze składek ZUS?

 

Dajcie znać w komentarzu! Jestem do Waszej dyspozycji drogie sardynki ?. To co przygotowałem to instrukcja dotycząca najszerszego grona przedsiębiorców. Niestety ustawa, eufemistycznie to ujmując, nie jest zbyt dobrze przygotowana, stąd może rodzić wiele wątpliwości interpretacyjnych. Nie sposób byłoby je wszystkie omówić (bo pewnie jeszcze wiele kwestii się pojawi).

Dlatego będziemy działać na bieżąco – jeżeli będziecie mieli dodatkowe pytania związane ze zwolnieniem ze składek ZUS – piszcie w komentarzach, tak szybko jak będę w stanie postaram się na nie odpowiedzieć.

Trzymajcie się dzielnie i nie dajcie się zwariować!

Oceń artykuł
[Głosów: 2 Średnia: 1]
$s
Autor
Jerzy Stanisław Jossé
Jerzy Stanisław Jossé – jestem radcą prawnym i wspólnikiem w rodzinnej kancelarii. Zawodowo zajmuję się stałą obsługą mniejszych i większych przedsiębiorców z wielu różnych branż. Prócz tego zarządzam kancelarią, więc z wieloma problemami moich klientów spotykam się również w swojej działalności.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
51 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dorota
Dorota
4 lat temu

Jestem opodatkowana na zasadzie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz jestem zwolniona z podatku VAT, które okienko mam zaznaczyć we wniosku o zwolnienie z opłacania składek? Są tylko dwie możliwości i żadna do mnie nie pasuje,

KATARZYNA
KATARZYNA
4 lat temu

Dzień dobry, a czy te wnioski mogą być składane przez biuro rachunkowe w imieniu klienta (przez ePUE w epłatniku)? Do ZUS nie można się dodzwonić żeby to potwierdzić. Jakie jest Państwa zdanie?

KATARZYNA
KATARZYNA
4 lat temu

Dziękuję, na szczęście mamy 🙂

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Panie Jerzy,

ZUS wymaga od Samozatrudnionych opłacających składki złożenia także formularza ZUS DRA. Z tego obowiązku jest się jednak zwolnionym – tak jak w moim przypadku – jeśli opłaca się takie same, minimalne składki każdego miesiąca. Wtedy wystarczy wysłać formularz tylko za pierwszy miesiąc opłacania składek, a potem słać już tylko przelewy!

Czy zwolnienie ze składek ZUS w takim przypadku będzie wymagało od nas składania formularza ZUS DRE za miesiące w których jesteśmy zwolnieni?

Pozdrawiam serdecznie

Krzysztof
Krzysztof
4 lat temu

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedź mecenasie Jerry… to znaczy Jerzy…
Pozdrawiam!

Ewa
Ewa
4 lat temu

Panie Jerzy mam pytanie w sprawie księży, którzy są zatrudnieni na etacie w szkole a z tytułu jako duchowny płaci w ZUS tylko składkę zdrowotną,czy oni też mogą ubiegać się o zwolnienie z opłacenie tej składki.

Ewa
Ewa
4 lat temu

Dziękuję i pozdrawiam.

Bartosz
Bartosz
4 lat temu

Witam panie Jerzy. Mam pytanie odnośnie dolaczania formularza ZUS DRA do wniosku o zwolnienie z opłacania składek przez te 3 m-ce. Ja płacąc co miesiac ZUS robie pzrelew na podany nr konta i to wszystko … Skad mam wiedziec czy musze im przedstawic formularz ZUS DRA do wniosku czy nie ? Najlepiej jakby Pan poprostu napisal czy musze czy nie ? 🙂

Agata
Agata
4 lat temu

Dzień dobry,
mamy taką sytuację: opłacam ZUS jako wspólnik spółki komandytowej i samo zdrowotne jako samozatrudniona w działalności gospodarczej? Mam wypełnić jeden wniosek? Dwa? W danych identyfikacyjnych wpisać NIP mój własny, czy spółki? Jeśli jeden wniosek, to dochód z obu firm za marzec mam zsumować? Pozdrawiam!

Agata
Agata
4 lat temu

Dziękuję za odpowiedz. Mam jeszcze jedno pytanie 🙂 które PKD mam w tym wniosku podać? Spółki, czy działalności? Są one całkiem inne. Przychód zsumowany powinien się mieścić w limicie 15tys., czy uśredniony? Pozdrawiam!

Małgosia
Małgosia
4 lat temu

Dzień dobry, mma pytanie odnośnie wypełnienia załącznika do wniosku. Składając wniosek przez portal ZUS Pue muszę dołączyć załącznik, który można pobrać ze strony ZUS. W załączniku u góry należy wpisać kod PKD firmy. Są na to przeznaczone cztery miejsca (cztery kratki), a kod składa się z pięciu znaków, czy jest istotne w jaki sposób wpisze kod do załącznika, czy można wykorzystać tylko jedno przeznaczone na to miejsce, a reszta kratek może zostać pusta?

Kasia
Kasia
4 lat temu

Dzień dobry. Mam spółkę cywilną, rozliczam się na zasadach ogólnych i prowadzę książkę przychodów i rozchodów. Nie wiem jak wypełnić pkt. 4.2B wniosku o zwolnienie z ZUS. Na innym forum wyczytałam, że niepokryta strata dotyczy ksiąg handlowych, a nie kpir więc należy zaznaczyć “nie dotyczy”. Uprzejmie proszę o pomoc i odpowiedź.

Też Jerzy
Też Jerzy
4 lat temu

Cześć Jerzy (o ile mogę po imieniu), czy mogę zrobić tak, że za marzec, kwiecień i maj nie zapłacę składek, a wniosek złożę za 2-3 tygodnie (bo pisałeś, że czas jest do 30 czerwca). Chciałem zrobić to dzisiaj, ale serwer ZUS padł i nie mogę się zalogować. Czy jeżeli złożę wniosek za tydzień to marca już to będzie dotyczyć?

Kasia
Kasia
4 lat temu

Witam,jestem wspólnikiem w dwóch sc. Jedna zatrudnia 2 pracowników,w drugiej są sami wspólnicy.Czy jestem zwolniona ze składek?

Damian
Damian
4 lat temu

Witam, jako wspólnik spółki cywilnej zatrudniający 4 pracowników, składam wniosek Rdz osobno za pracowników i osobno każdy wspólnik? Jeśli każdy ze wspólników składa osobno, to jako samozatrudnienie i obowiązuje granica przychodu czy jako mikroprzedsiebiorca?

Andrzej
Andrzej
4 lat temu

Dzień dobry,
Jestem spółką z o. o.
Chodzi o punkt 4.2.A –> Czy któraś z odpowiedzi TAK lub NIE niesie za sobą konsekwencje nie otrzymania zwolnienia z opłacania składek?

Anna
Anna
4 lat temu

Czy wspólnik spółki cywilnej może wniosek RDZ złożyć za siebie samego ( spółka cywilna zatrudnia osoby) i w tym przypadku brane jest pod uwagę krytetium przychodu, tak jakby ten wspólnik był samozatrudniony?

Anna
Anna
4 lat temu

Dziękuję, to smuteczek, bo przecież gdybym miała prowadzoną firmę na własne nazwisko i zatrudniała i wysyłała jedną deklaracje ZUS DRA to kryterium przychodu nie byłoby brane pod uwagę, ale przez to, że wysyłam deklarację DRA za spółkę i za siebie i za drugiego wspólnika osobno to mamy kryterum przychodu dla siebie. Ale dziękuję za tę smutną wiadomość. 🙂

Joanna
Joanna
4 lat temu

Witam, korzystając z okazji, chciałabym dowiedzieć się czy właściwie interpretuję zasady składania wniosków o zwolnienie z płatności składek. Prowadzę działalność jednoosobową i spółkę cywilną. W ramach spółki zatrudniam osoby na um. zlecenia. W ramach jednoosobowej działalności każdy ze wspólników zatrudnia pracowników na um. o pracę. W obu przypadkach mamy mniej niż 9 pracowników. Zatem czy dobrze myślę, że wraz ze wspólnikiem powinniśmy złożyć 3 wnioski? – spółka cywilna -jako osobny płatnik składek ZUS za pracowników – NIP i REgon Spółki – wspólnik spółki – jako płatnik składek za siebie i za pracowników – NIP Regon jednoosobowej działalności – wspólnik spółki… Czytaj więcej »

Magda
Magda
4 lat temu

Witam. Płatnik skladek wydrukował wniosek rdz w jakumś dziwnym formacie. Wypełnił podpisał i wysłal. Prawdopodobnie nie miał worda i wniosek wygląda trochę inaczej i takowy został wyslany do zus pocztą. Czy powinien zostac wyslany ponownir prawidłowy
Obaeiam sie problemów. Dziękuje za informację. Magda

Marcelina
Marcelina
4 lat temu

Dzień dobry.
Czy w przypadku spółki komandytowej oraz jednoosobowej spółki z o.o. wspólnicy składają wnioski osobno za siebie, mimo że spółki zatrudniają pracowników? Jeśli tak, to czy wówczas obowiązuje ich kryterium przychodu?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Pozdrawiam serdecznie

Danuta
Danuta
4 lat temu

Dotyczy RDZ – wniosek o zwolnienie z opłacania składek Pkt.4.2 podpunkt B “- czy w przypadku spółki jawnej, spółki komandytowej, spółki partnerskiej, oraz spółki cywilnej wysokość niepokrytych strat przewyższała 50% wysokości jej kapitału według ksiąg spółki?” Zapytanie: Pracujemy w firmie na etacie – umowa o pracę, a także mamy założoną spółkę cywilną dwuosobową bez pracowników, która zaczęła swoją działalność 1.10.2019r. Przy prowadzeniu KPiR na koniec 2019r wykazana była strata 4025,00zł na osobę. W roku 2020 przychód za miesiąc marzec wyniósł 764,00zł na osobę. Spółka nie posiada żadnego zadłużenia wobec ZUS , ani innych wierzycieli. Czy w takim przypadku wspólnicy mogą… Czytaj więcej »

Magda
Magda
4 lat temu

Witam, jestem zatrudniona na umowę o pracę, dodatkowo prowadzę działalność gospodarczą, jestem ajentem kiosku ruchu i zatrudniam jedna osobę. Ktory blok wypełniam?

Agnieszka
Agnieszka
4 lat temu

Dzień dobry. Chodzi mi o tarczę antykryzysową 2.0 uprawniającą pracodawcę zatrudniającego do 49 osób do 50% zwolnienia ze składek zus .Czy jeżeli szef zapłacił 15 kwietnia składki za marzec 2020 ale nie złożył jeszcze wniosku RDZ ponieważ ustawa weszła w życie 18 kwietnia i nie wiedział do końca czy ta pomoc go obejmie, to będzie mógł teraz złożyć wniosek i liczyć na zwrot?

Ewa
Ewa
4 lat temu

Witam. Jestem jednym z dwóch wspólników spółki jawnej, która zatrudnia jedną osobę. Za marzec przychód spółki wyniósł 38.000 zł – ale po uwzględnieniu kosztów jego uzyskania miesiąc zamknął się stratą -82.500 zł. Czy mam rozumieć, że możemy wystąpić o zawieszenie składek jako spółka – za pracownika, ale już za siebie nie możemy, bo przychód na osobę wyniósł 19.000 zł? Czy przy uchwalaniu tej tarczy był ktoś, kto odróżnia przychód od dochodu? I jeszcze jedno pytanie – złożyliśmy do ZUS deklaracje za marzec, ale nie odprowadziliśmy składek, sądząc że możemy ubiegać się o zwolnienie. Czy jeśli jako wspólnicy nie mamy możliwości… Czytaj więcej »

Ewa
Ewa
4 lat temu

Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Czyli jest tak, jak myślałam – pomoc jest, ale jej zasady są bezsensowne. Pomimo tak dużej straty z działalności nie mamy szansy na skorzystanie z ulgi w opłatach ZUS.
Pozdrawiam i gratuluję świetnej strony – z pewnością będę tu wracać.

Joanna
Joanna
4 lat temu

Witam, złożyłam wniosek do Zus o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za marzec-maj i tak zaznaczyłam, jako osoba opłacająca składki wyłącznie za siebie. Otrzymałam odpowiedź z ZUS , iż otrzymałam zwolnienie za miesiac marzec, o kwietniu i maju nie ma wzmianki. Jak mam interpretować to pismo z ZUS, tzn, że uzyskałam zwolnienie tylko za jeden miesiąc? Z góry dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.