Jak odroczyć raty kredytu lub leasingu w małej firmie w związku z epidemią koronawirusa?

author: Jerzy Stanisław Jossé

Od chwili ogłoszenia dobrowolnej, narodowej kwarantanny mija pierwszy tydzień. Można powiedzieć, że opadły pierwsze, najsilniejsze emocje związane z ogłoszeniem stanu zagrożenia epidemicznego w naszym kraju. Coraz częściej przychodzi mi odbierać telefony, lub czytać wiadomości e-mail od klientów, którzy pytają mnie wprost: co, jeśli nie będę w stanie zapłacić swoim kontrahentom, bankom, leasingodawcom?

Przesunięcie spłat leasingu i kredytów – czego dowiesz się z tego artykułu? 

W tym artykule, postaramy się odpowiedzieć na najbardziej palące pytania, związane z możliwymi zaległościami związanymi z płatnościami kredytów i leasingów w kontekście prowadzenia małej firmy. Czy mogę już starać się o pomoc od Państwa? Jakie konsekwencje grożą mi za nieterminowe wykonanie umów? Co zrobić, jeżeli nie jestem w stanie zapłacić za ratę kredytu i leasingu? W przededniu uchwalenia przez rząd projektu ustawy osłonowej spróbujemy na łamach naszego sardynkowego bloga odpowiedzieć na te pytania, omawiając dostępne informacje oraz aktualnie obowiązujące przepisy prawa.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Przesunięcie terminów zapłaty zobowiązań kredytowych lub leasingowych – czy to w ogóle możliwe?

Temat ten rozpala największe emocje, albowiem wielu przedsiębiorców posiada bieżące zobowiązania kredytowe, leasingowe lub też kupuje usługi i towary. Szczęśliwie dla Nas wszystkich banki w porę zorientowały się w sytuacji i pierwsze rozmowy w temacie ekonomicznych skutków koronawirusa miały już miejsce. Gorzej niestety wygląda to od strony rządowej, ale o tym kiedy indziej.

Banki poważnie podchodzą do sprawy. Związek Banków Polskich w komunikacie z dnia 16 marca 2020 r. uznał konieczność podjęcia działań, aby ułatwić kredytobiorcom spłatę zobowiązań, jeśli po ich stronie wystąpią problemy z płynnością finansową spowodowane koronawirusem.

Źródło: https://www.zbp.pl/Aktualnosci/Wydarzenia/Komunikat-ZBP-w-sprawie-dzialan-pomocowych-podejmowanych-przez-banki

Zgodnie z komunikatem Banki mają m.in.: 

  • Uprościć swoje wymogi dla wniosków o odroczenie spłaty rat kapitałowo-odsetkowych lub rat kapitałowych na okres 3 miesięcy;
  • Udzielić finansowań podmiotom, które miały zdolność kredytową na koniec 2019 roku i utraciły ją w skutek COVID-19;
  • Zastosować procedury odroczenia spłaty również w swoich firmach leasingowych oraz faktoringowych;
  • Udzielić przedsiębiorcom dostępu do krótkoterminowych kredytów służących ustabilizowaniu sytuacji finansowej.

WAŻNE! W rozmowach z Bankiem będziemy musieli dysponować dowodami, którymi wykażemy, że nasza sytuacja uległa pogorszeniu w okresie epidemii.

Jakich dowodów możemy potrzebować?

Odpowiednio, przed bankiem mogą się okazać przydatne posiadanie następujących dokumentów:

  • Sprawozdań finansowych z naszej działalności; sprawozdania mogą mieć postać uproszczoną; proszę pamiętać, że sprawozdania sporządzamy na konkretny dzień; być może będziemy potrzebować sprawozdań z ostatniego półrocza; co powinno się znaleźć w sprawozdaniu:
  1. Stan nierozliczonych należności/na ile pieniędzy od klientów czekamy
  2. Stan środków pieniężnych na kontach oraz w kasie
  3. Stan nierozliczonych zobowiązań (kosztów)/ile jesteśmy winni – w tej grupie powinniśmy wymienić koszty kontrahentów, pracowników, ZUS, podatków, kredytów.
  • Korespondencji mailowej z kontrahentami, których informowaliśmy o trudnej sytuacji;
  • Korespondencji mailowej/smsowej z klientami o odwołanych wizytach, zawieszonych umowach, niedostępności towarów itp.
  • Przydane może okazać się również przygotowanie oświadczenia o wydatkach prywatnych na utrzymanie rodziny. 

Jak rozpocząć negocjacje z bankiem?

Jeśli nasza sytuacja jest jasna i wiemy, że na pewno nie uzbieramy środków na ratę kredytu lub leasingu ze względu na skutki pandemii, powinniśmy zawiadomić o naszej sytuacji Bank. Możemy zrobić to elektronicznie (do czego bym namawiał) lub pisemnie (odradzam #zostańwdomu).

WAŻNE! Przed skierowaniem zapytania do Banku sprawdźcie wasze umowy kredytowe/leasingowe lub też ogólne warunki, czy regulaminy pod katem procedury prolongaty lub zmiany warunków spłaty. Część umów może posiadać takie postanowienia, więc wtedy możecie powołać w swoim piśmie odpowiednie postanowienia.

Informację do Banku sugeruję zatytułować „wniosek o zmniejszenie raty kredyty (leasingu) lub zmianę harmonogramu spłaty”. 

Proponuję zacząć pismo od zdania:

Szanowni Państwo, 

Z uwagi na moją obecną sytuację finansową, spowodowaną skutkami pandemii koronawirusa COVID-19, wnoszę o obniżenie trzech najbliższych rat kredytu do kwoty … zł lub zmianę harmonogramu spłaty mojego zobowiązania wynikającego z umowy kredytu/leasingu nr ….. z dnia ….., w taki sposób, aby zawiesić lub odsunąć w czasie 

Wniosek musimy odpowiednio uzasadnić – sugeruję w uzasadnieniu skupić się na:

  • Opisaniu naszej sytuacji finansowej za ostatnie trzy miesiące; opis powinien zawierać wyliczenie kosztów względem osiągniętych zysków;
  • Porównanie naszej sytuacji finansowej z ostatnich trzech miesięcy z tym samym okresem w roku ubiegłym;
  • Prognozę kosztów i zysków na trzy miesiące do przodu.
  • Opisaniu, że to skutki epidemii wpłynęły na pogorszenie naszej sytuacji finansowej.

Na koniec możemy zawrzeć adnotację, że na wskazane dane możemy przedstawić odpowiednie dokumenty. 

Być może wraz z przyjęciem ustawy lub rozporządzeń osłonowych pojawią się narzędzia, które usprawnią negocjacje z Bankiem. Powtarzając z komunikatem Związku Banków Polskich, sektor bankowy wyraził gotowość do współpracy, ale z rozpisaniem formalnych procedur czeka do czasu przyjęcia przez rząd stosownych regulacji antykryzysowych.

Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:

Masz dodatkowe pytania / wątpliwości dotyczące kredytów i leasingów?

Coś jest niejasne? Masz dodatkowe pytania? Pisz w komentarzu! Postaramy się odpowiedzieć!

Jeżeli pojawią się nowe akty prawne, istotne zmiany w prawie dotyczące pracodawców – będziemy o tym informować – zapisz się na newsletter, by nie przegapić nowych wiadomości!

Wszyscy oczekujemy na regulacje osłonowe i ich ostateczną treść. Jak tylko będziemy mieli dostęp do tego aktu to podzielimy się z Wami Naszą opinią.

Powodzenia i nie dajcie się zarazić ?

$s
Autor
Jerzy Stanisław Jossé
Jerzy Stanisław Jossé – jestem radcą prawnym i wspólnikiem w rodzinnej kancelarii. Zawodowo zajmuję się stałą obsługą mniejszych i większych przedsiębiorców z wielu różnych branż. Prócz tego zarządzam kancelarią, więc z wieloma problemami moich klientów spotykam się również w swojej działalności.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.