Jeżeli szukasz informacji jak wystąpić o dodatkowy zasiłek opiekuńczy w związku z pandemią koronawirusa, zastanawiasz się kto i kiedy może go uzyskać i jaka jest jego kwota – przeczytaj ten artykuł!
W dniu 7 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z dnia 2020.03.07) – zwana „Specustawą”.
Ustawa wprowadza szereg szczególnych praw i obowiązków dla sektorów publicznego oraz prywatnego w związku z epidemią koronawirusa. Przedsiębiorca powinien zwrócić uwagę na dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla pracowników w przypadku zamknięcia żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli lub szkół (art. 4 Ustawy).
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy – podstawowe informacje
Zasiłek ten przysługuje w związku z koniecznością sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8, w wymiarze 14 dni w przypadku, gdy zamknięto żłobki, kluby dziecięce, przedszkola i szkoły.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80% podstawy wymiaru zasiłku. Podstawę wymiaru zasiłku dla pracownika stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone:
- za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolności do pracy albo
- za pełne kalendarzowe miesiące ubezpieczenia, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych ubezpieczenia.
Zasiłku nie wlicza się do 60 dni zasiłku opiekuńczego, który przysługuje pracownikowi w roku kalendarzowym.
Kto może wystąpić o zasiłek?
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicom lub opiekunom prawnym dzieci, którzy:
- Opiekują się dzieckiem poniżej 8. roku życia,
- Są objęci ubezpieczeniem chorobowym (np. są pracownikami, zleceniobiorcami, osobami prowadzącymi działalność pozarolniczą).
Kolejne zmiany w prawie?
W dniu 13 marca Senat przyjął swój projekt nowelizacji Specustawy. Projekt trafi teraz pod obrady sejmu.
W projekcie zaproponowano następujące zmiany:
1) Dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma przysługiwać rodzicom sprawującym opiekę:
- Nad dzieckiem do lat 15 (a nie jak dotychczas do lat 8),
- Przez okres zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka (a nie jak dotychczas tylko przez 14 dni).
2) Uszczegółowienie zasad polecenia pracy zdalnej o zapisy dotyczące kontroli pracownika, sposób jej wykonywania itd.
3) Poza tym, pracodawca nabędzie nowe, ważne uprawnienia. W celu przeciwdziałania COVID-19 pracodawca będzie mógł:
- Żądać od pracownika informacji o tym czy przebywał w ostatnim czasie w miejscu zagrożonym zakażeniem COVID-19;
- Żądać od pracownika, co do którego istnieje uzasadnione podejrzenie, iż jest zakażony COVID-19, lub który przebywał ostatnio w miejscu zagrożonym zakażeniem COVID-19, aby poddał się niezbędnym badaniom lekarskim;
- Kontrolować stan zdrowia pracownika przed dopuszczeniem go do pracy, w szczególności przez pomiar temperatury ciała pracownika;
- Wprowadzić w miejscu pracy dodatkowe wymagania sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy.
- Pracodawca będzie mógł wystąpić do okręgowego inspektora pracy z wnioskiem o wydanie decyzji o czasowym zawieszeniu działalności zakładu pracy. W przypadku wydania takiej decyzji pracownicy otrzymają wynagrodzenie wynikające z ich osobistego zaszeregowania, określonego stawką godzinową lub miesięczną, a jeżeli taki składnik wynagrodzenia nie został wyodrębniony przy określaniu warunków wynagradzania – 60% wynagrodzenia. Koszty tego wynagrodzenia będą ponosić pracodawca oraz Skarb Państwa w równych częściach.
Proszę śledzić losy projektu senackiego – będziemy też o nich informować w zakładce prawo, jeżeli takie się pojawią.
W jaki sposób wystąpić o zasiłek? Pobierz wzór o dodatkowy zasiłek opiekuńczy:
Ustawodawca stworzył wzór oświadczenia, który wystarczy wypełnić i złożyć pracodawcy. Wzór oświadczenia można pobrać, klikając w poniższy baner:
Gdzie szukać sprawdzonych informacji?
Oczywiście Sardynki, w miarę możliwości, będą publikować na bieżąco zmiany w polskim prawie, które dotykać będą przedsiębiorców. Śledzimy w tym zakresie donosy medialne, strony rządowe oraz portale branżowe.
Niestety w tym wyjątkowych czasach, znajdą się wyjątkowe szuje, które będą próbowały zarobić na Naszej tragedii. Uważacie!
Informacje są udzielane na bieżąco na następujących stronach:
https://www.gov.pl/web/koronawirus
https://www.biznes.gov.pl/pl/aktualnosci/koronawirus-najwazniejsze-informacje-dla-przedsiebiorcow
Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:
- Jak przygotować się do otwarcia lokalu mimo obostrzeń / lockdownu / zakazów? | PODCAST 48
- Tacza antykryzysowa 6.0 i PFR 2.0 – najważniejsze informacje
- Obowiązki pracodawcy wobec pracownika w czasie pandemii koronawirusa – najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać
- Jak zlecić pracownikowi pracę zdalną w trakcie pandemii? – jak powinno brzmieć, jak poinformować i co powinno się znaleźć w treści polecenia pracy zdalnej
- Zalecenia – jak pracodawca powinien dbać o bezpieczeństwo pracowników w miejscu pracy – wytyczne dotyczące minimalizowania ryzyka zakażenia
- Jak odroczyć raty kredytu lub leasingu w małej firmie w związku z epidemią koronawirusa – instrukcja jak porozumieć się z bankiem w celu odroczenia spłat
- Co zrobić, jeżeli nie mogę zrealizować umowy z klientem z powodu epidemii – jak porozumieć się z kontrahentem i jak z pomocą przychodzi Kodeks Cywilny
- Prawo – w tej zakładce znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje dotyczące zmian w prawie w związku z pandemią koronawirusa
Masz dodatkowe pytania / wątpliwości?
Coś jest niejasne? Masz dodatkowe pytania? Pisz w komentarzu! Postaramy się odpowiedzieć!
Jeżeli pojawią się nowe akty prawne, istotne zmiany w prawie dotyczące pracodawców – będziemy o tym informować – zapisz się na newsletter, by nie przegapić nowych wiadomości!