Canva to bardzo prosty w obsłudze program graficzny online, dedykowany dla amatorów bez wiedzy graficznej, który pomaga w tworzeniu najróżniejszych projektów graficznych: od banerów internetowych, infografik, prezentacji poprzez wizytówki, aż po plakaty i ulotki reklamowe przeznaczone do druku.
Canva – przesłuchaj podcast
Jak działa Canva?
Najmocniejszym punktem Canva jest to, że jest to program bardzo prosty i intuicyjny w obsłudze. Działa na zasadzie – zaznacz i upuść. Do tego korzysta się z niego online – nie trzeba instalować jakiegokolwiek oprogramowania w pamięci komputera. Wszystkie elementy, które się znajdują w projekcie można łatwo przesunąć za pomocą myszki i edytować klawiaturą. Minimalistyczny interfejs stanowi jest największą siłą programu – można go opanować w kilka minut!
Moja doświadczenia z aplikacją
Do Canvy robiłem trzy podejścia – próbowałem, rezygnowałem, wracałem. Coś gdzieś mi zgrzytało, coś nie pasowało. Aż wreszcie, w połowie 2019 roku zarezerwowałem sobie cały dzień na romans z aplikacją… i oszalałem. Program jest genialny. Pluję sobie w brodę, że tak długo się doń zbierałem. Teraz jestem szczęśliwym posiadaczem wersji komercyjnej i życia sobie bez niej nie wyobrażam.
Komu przyda się Canva?
W Canvie najpiękniejsze jest to, że program może pomóc naprawdę szerokiemu gronu osób, bez względu na piastowane stanowisko, zakres obowiązków, funkcję czy branżę.
Canva przyda się:
- Osobom, które szybko muszą stworzyć proste internetowe projekty graficzne i nie chcą delegować takich rzeczy grafikowi
- Właścicielom małych firm, którzy chcą zaprojektować proste materiały reklamowe (wizytówki, ulotki)
- Marketingowcom w małych firmach i średnich, którzy muszą zajmować się szeregiem różnych czynności związanych z reklamą i do ich obowiązków należy przygotowanie grafik i materiałów reklamowych
- Osobom, które prowadzą działania w social media i odpowiadają za przygotowywanie wizualizacji graficznych (Facebook, Instagram)
- Blogerom i influencerom, którzy szukają konkretnego narzędzia do szybkiego tworzenia pięknych infografik
- Pracownikom dużych firm, którzy muszą przygotować ładne prezentacje
Czy korzystając z Canvy dalej potrzebuję grafika?
Zaznaczam na samym wstępie – Canva jest idealna do nieskomplikowanych projektów graficznych. Jeżeli jednak projekt jest skomplikowany, wymaga naprawdę profesjonalnego podejścia, autorskiego sznytu, precyzji i dokładności – lepiej zdać się na doświadczonego grafika.
Po pierwsze wynika to z kwestii doświadczenia projektanta, po drugie możliwości programu – przy trudnych wyzwaniach Canva okaże się niewystarczająca.
Jakich funkcji brakuje w wersji darmowej Canvy?
Choć w wersji darmowej również możemy przygotować ciekawe pliki, to darmowa Canva jest uboższa o następujące elementy:
- Tylko dwa foldery do organizowania plików
- 5 GB na przechowywanie projektów (100 GB w wersji płatnej)
- Dostęp do dużo mniejszej ilości szablonów (250 000)
- Mniej ikon, ilustracji do wykorzystania
- Brak możliwości zapisywania szablonów
- Brak niestandardowych wymiarów projektów
- Brak możliwości eksportowania projektów z przezroczystym tłem
- Brak narzędzia do usuwania tła ze zdjęć
- Brak opcji bezpośredniej publikacji projektów w mediach społecznościowych
Canva – najciekawsze funkcjonalności
Co takiego jest w tej aplikacji, że tak przypadła mi do gustu? Zapraszam do szybkiego przeglądu najciekawszych i najbardziej praktycznych opcji.
1. Niska cena
Uważam, że niecałe 50 zł miesięcznie za program o takich funkcjonalnościach w wersji płatnej to bardzo dobra cena.
2. Możliwość zapisywania i późniejszej edycji projektów
W pamięci programu możemy zapisywać wersje robocze projektów – co kolosalnie ułatwia późniejszą pracę, jeżeli na ich bazie chcemy stworzyć nowe dzieło graficzne. Pamiętaj tylko, by projekt zapisać – bo to nie dzieje się automatycznie!
3. Intuicyjność i prostota interfejsu – szybkość tworzenia grafik
Największa zaleta programu. Interfejs jest prosty i bardzo minimalistyczny. Dzięki czemu można go opanować w niecałe 10 minut. Program ułatwia pracę dzięki temu przede wszystkim laikom, którzy nigdy nie pracowali w jakichkolwiek programach graficznych.
4. Ponad 610 000 dostępnych szablonów i 100 milionów ikon, zdjęć i ilustracji
W Canvie urzekło mnie to, że błyskawicznie po słowach kluczowych można wyszukać już gotowe szablony najróżniejszych i bardzo szczegółowo opisanych projektów. Więc jeżeli nie mamy zmysłu artystycznego lub gotowej koncepcji – można szybko stworzyć własny projekt na gotowej bazie. To kolosalne ułatwienie, które diabelsko skraca czas przygotowania grafik.
Mamy do wyboru również mnóstwo ikon, zdjęć i ilustracji (trzeba tylko wykazać nieco kreatywności przy wyszukiwaniu), które fantastycznie wzbogacą nasze graficzne projekty.
5. Szeroka możliwość eksportu plików
Program umożliwia szeroki wybór eksportu plików – takich jak PDF, png, jpg, zapisywanie bez tła oraz publikacji bezpośrednio w aplikacjach. Pliki można na przykład od razu wysłać do grupy na Facebooku, na Google Drive lub Dropbox.
6. Przygotowanie do druku
Canva zapewnia szybką konwersję do wersji “drukowalnych” wariantów, a więc rozmiarówkę nie tylko w pikselach, ale też calach i centymetrach. Jeżeli występują różnice między wersją internetową, a drukowaną – łatwo i szybko można poprzesuwać elementy i dostosować je do nowej wersji.
7. Podpowiedzi co do wielkości szablonów do wykorzystania
Oprócz gotowych szablonów z zapisanymi projektami, w Canvie mamy już skadrowane szablony pod konkretne cele i projekty – tło na YouTube, posty na Facebook, standardowy rozmiar plakatu czy wizytówki… Znacznie ogranicza to czas sprawdzania właściwych rozmiarówek.
8. Sporo funkcji w wersji darmowej
Mimo tego, że najciekawsze funkcje są w wersji płatnej – wersja darmowa przy kreatywnym wykorzystaniu umożliwi przygotowanie ciekawych propozycji, które są w zupełności wystarczające dla potrzeb małej firmy (choć pewnie prędzej czy później zdecydujecie się przeskoczyć na wersję płatną).
9. Ładne, profesjonalne fonty
To jest rzecz, której często brakowało mi w innych darmowych programach graficznych (GIMP, Paint). Jeżeli laik w nich pracuje, to cóż… choćby się starał, widać, że są zrobione w GIMP. Fonty zawsze wyglądają “biednie” i topornie. Natomiast w Canvie – od razu rzuca się w oczy ich profesjonalny kształt i bardzo duży wybór. Mamy też dużo fontów z polskimi literami.
PS: Pamiętajcie, że graficy dostają zawału serca, gdy na font powiecie czcionka (font to rodzaj / rys liter, a czcionka to ich rozmiar).
10. Ciągły rozwój
Canva cały czas się rozwija, pojawiają się nowe szablony, wzory, opcje. Aktualizowane są dotychczasowe rozmiarówki, jeżeli producenci i dystrybutorzy aplikacji wyznaczają nowe standardy.
11. Możliwość współdzielenia projektów
Kolejna fantastyczna opcja – można współdzielić projekty z innymi, przechowywać pliki i zadbać o jednolitą identyfikację wizualną firmy. To szczególnie przydatne, gdy chcesz zlecić komuś przygotowanie grafik dla Twojej firmy w Canvie. To oszczędza czas i sprawia, że nie trzeba wszystkiego wysyłać e-mailami czy wrzucać na dysk wirtualny (Google, DropBox).
12. Komplementarność i uniwersalność
Jednym z najczęstszych zarzutów wysnuwanych przeciwko Canvie jest to, że przedstawia się inne aplikacje, które spisują się lepiej w określonych obszarach. Najczęściej pokazuje się, że program X daną rzecz robi lepiej (na przykład w X lepiej projektuje się wizytówki, a w Y banery na Facebooka).
Warto jednak pamiętać, że takie porównania są (niestety) pisane często przez pasjonatów i ekspertów od marketingu, którzy “siedzą” w temacie – śledzą nowości, aplikacje, znają ich na pęczki. Dla których praca z tego typu programami jest kręgosłupem aktywności zawodowej.
Zdają się całkowicie ignorować fakt, że właściciel małej firmy, freelancer i czy pracownik marketingu w średnim biznesie nie ma całego dnia na wybieranie narzędzi i porównywanie ich funkcjonalności. Nie może poświęcić kolejnych godzin rejestrację, naukę interfejsu, a później zapamiętywanie, który program służy do czego.
On chce mieć ładny, poprawny, miły dla oka projekt, który może przygotować szybko. W jednym miejscu, za pomocą jednego narzędzia.
I to jest najważniejszy punkt, dlaczego dla mnie Canva jest jednym z najlepszych programów tego typu – być może niektóre rzeczy są w niej przygotowane gorzej niż w innych. Canva natomiast pozwala w jednym miejscu na przygotowanie wszystkie co jest potrzebne w marketingu małej firmy. A to olbrzymia oszczędność czasu i pieniędzy.
I właśnie dlatego ją polecam.
13. Opcja szybkiego wycinania zdjęć z tła
W 2020 roku pojawiła się w Canvie opcja szybkiego wycinania tła z grafik, która działa fantastycznie. Nie trzeba więc żmudnie dłubać w innych programach graficznych, jeżeli mamy jakieś proste zdjęcia do obrobienia. Możesz zobaczyć jak prezentują się wycięte zdjęcia z tła w ilustracjach do moich podcastów:
- Jak przygotować się na kryzys gospodarczy w małej firmie – podcast 32.
- Jak budować nawyki i samodyscyplinę – podcast 29.
Co mi się NIE podoba w Canvie?
Żeby nie było, że wszystko jest kolorowo, jedna cecha szczególnie mnie drażni, a jest nią…
1. Konieczność dokupywania zdjęć, grafik w płatnej wersji –
To największy minus. Canva funkcjonuje na trzech poziomach. Darmowym, płatnym i dokupionym. Za najciekawsze zdjęcia, wzory i grafiki trzeba płacić dodatkowo, jeżeli chce się je wykorzystać w projekcie trzeba zapłacić dodatkowo (mimo, że korzystamy już z komercyjnej wersji). Są to kwoty rzędu 1-2 dolarów, ale przy pobraniu kilku elementów – robią różnicę (szybko można dobić do opcji, gdzie “dokupujesz” jeszcze jeden abonament). Niestety, spora ilość grafik i ilustracji przy tych dodatkowo płatnych wygląda… biednie i prymitywnie. Trzeba się czasem naszukać, by znaleźć coś co wygląda ciekawie i profesjonalnie.
2. Widać, że to z Canvy…
Popularność Canvy sprawia, że można mówić o pakiecie najchętniej wybieranych projektów i wzorów, często powielanych na różnych stronach. Stąd monotematyczność może być pewną wadą. Patrzysz na baner lub grafikę i myślisz… gdzieś już to widziałem. Warto więc czasem poszperać nieco głębiej.
3. Archaiczność projektów
To mocno subiektywne odczucie, ale mam wrażenie, że mimo tego, że mamy dostęp do 50 000 wzorów, sporo z nich jest archaiczne. Wyglądają tak, jak tworzyło się projekty 10 – 15 lat temu. Widać to zwłaszcza w szablonach plakatów, ulotek i infografik. Przypomina mi to trochę szablony newsletterów i landing page’y w Get Response. Tam też w pewnych aspektach czas się zatrzymał. Wolałbym, by proporcje były odwrócone – tak, by większość stanowiły projekty minimalistyczne, designerskie, lżejsze, nowoczesne. Ale cóż… Trzeba pracować na tym co jest.
Canva – podsumowanie. Czy warto korzystać z tej aplikacji?
Jeżeli szukasz prostego, intuicyjnego, programu, który pomoże Ci przygotować zarówno grafiki online jaki drukowane materiały reklamowe – w mojej ocenie Canva to obecnie najlepsza propozycja na rynku.
Jej zaletą jest minimalistyczny i prosty w obsłudze interfejs, prostota obsługi, możliwość zapisywania i edycji już gotowych projektów, relatywnie niska cena i, to co podoba mi się najbardziej, czyli uniwersalność – program pomaga w jednym miejscu przygotować niemalże wszystkie materiały reklamowe jakich potrzebuje współczesna mała lokalna firma lub osoba, która samodzielnie prowadzi biznes w domu.
Jak zacząć korzystać z Canvy?
Kliknij i załóż konto w Canva.
Będzie mi miło, jeżeli zdecydujesz się na rejestrację z powyższego linka – to link polecający w programie partnerskim i gdyby aplikacja przypadła Ci do gustu – otrzymam niewielką prowizję (a Ty i tak nic nie tracisz). Z góry dziękuję!
PS: Jeżeli zastanawiasz się w tym miejscu, czy polecam program tylko dlatego, że chcę na nim zarobić i być może ukrywam przed Tobą jakąś ciekawszą aplikację – zapraszam do zakładki misja bloga SardynkiBiznesu.pl, w której wyjaśniam na jakiej zasadzie dobieramy prezentowane aplikacje.
A program partnerski jest jedną z naszych form zarabiania. Lojalnie o nim informuję, ponadto na blogu nie znajdziesz irytujących banerów reklamowych pomiędzy treściami.
Posłuchaj podcastu na YouTube:
Pobierz podcast w mp3:
Gdzie słuchać moich podcastów?
- Strona z podcastami na YouTube
- Lista podcastów na blogu
- Podcast w serwisie Spreaker
- Podcast w iTunes
- Podcast w serwisie Stitcher
- Podcast w aplikacji Spotify
Gdzie znajdziesz więcej materiałów z Sardynek?
- Newsletter SardynkiBiznesu.pl – zapisz się, żeby nie przegapić nowych wpisów
- Strona Sardynek na Facebooku
- Kanał YouTube
Szukasz instrukcji do przygotowania czegoś w Canvie – pisz w komentarzu!
Jeżeli program Cię zaintrygował, udało się zarejestrować, ale masz problem z przygotowaniem jakiegoś prostego materiału graficznego (plakatu, ulotki) – pisz w komentarzu! W ramach swoich skromnych możliwości postaram się pomóc i przygotuję wpis i materiał video jak taki problem rozwiązać.
Korzystasz z Canvy? Podziel się wrażeniami!
Napisz również w komentarzu jeżeli już jesteś użytkownikiem Canvy – czy aplikacja Ci się podoba, czy nie, jakie opcje są spoko, jakie niespoko, czy się mylę i czy warto przesiąść się na inny, jeszcze lepszy program i dlaczego?
Aktualizacja wpisu: 25.11.2021