Składki ZUS w 2015 roku

author: Justyna Malowaniec

Koniec roku coraz bliżej. Część z nas zaczyna już powoli robić rachunek „zysków i strat” (i nie mam tu na myśli tylko i wyłącznie spraw związanych z planowaniem budżetu), inni chcą wytyczyć dla siebie, te mniej lub bardziej realne, postanowienia noworoczne. Istnieje też grupa, która koniec bieżącego roku, tak samo jak początek kolejnego, traktuje jako nieszczególnie znaczące wydarzenie.

Bez względu na to, jakim typem człowieka jesteśmy – zmiany były, są i będą częścią naszego życia. I czy tego chcemy czy nie – nie zawsze są one tymi lepszymi.

Stawki ZUS w 2015 – znowu wyższe

Dla ludzi prowadzących działalność gospodarczą, w przypadku wprowadzenia zmian odnoszących się do wysokości składek poszczególnych ubezpieczeń i funduszy, nie mam w tym momencie dobrych wiadomości. Od nowego, 2015 roku, stawki ZUS podniosą się, zarówno jeżeli chodzi o ZUS preferencyjny, jak i ogólny (czyli wysoki). 

Zestawienie roku 2014 i 2015 przedstawiają poniższe tabele. Jedyne co należy zaznaczyć to fakt, iż podstawy wymiaru obliczenia składek mogą ulec drobnym zmianom, co musi zostać oficjalnie ogłoszone przez ZUS.    

Składki ZUS na ubezpieczenia dla przedsiębiorców opłacających składki na zasadach ogólnych:

Składki ZUS rok 2014

 

Rodzaj składki ZUSZ dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowymBez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Ubezpieczenie społeczne716,99 zł661,92 zł
Ubezpieczenie zdrowotne270,40 zł270,40 zł
Fundusz Pracy55,07 zł55,07 zł

 

Składki ZUS – rok 2015

 

Rodzaj składkiZ dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowymBez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Ubezpieczenie społeczne754,67 zł696,47 zł
Ubezpieczenie zdrowotne279,41 zł279,41 zł
Fundusz Pracy58,20 zł58,20 zł

Składki ZUS na ubezpieczenia dla przedsiębiorców opłacających składki na zasadach preferencyjnych (czyli tzw. mały/niski ZUS):

Preferencyjne składki ZUS na rok 2014

 

Rodzaj składkiZ dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowymBez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Ubezpieczenie społeczne160,78 zł148,43 zł
Ubezpieczenie zdrowotne270,40 zł270,40 zł
Fundusz Pracy

 

Preferencyjne składki ZUS na rok 2015

 

Rodzaj składkiZ dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowymBez dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego
Ubezpieczenie społeczne166,79 zł153,93 zł
Ubezpieczenie zdrowotne279,41 zł279,41 zł
Fundusz Pracy
Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: