Formy opodatkowania – to co musisz wiedzieć

author: Justyna Malowaniec

Opisywanie wybranych sytuacji księgowych nigdy nie będzie krótkim wpisem, który w paru zdaniach rozjaśni całość problemu i dnia kolejnego obudzimy się oświeceni. Pisząc ten tekst dotarło to do mnie dobitnie, nie pierwszy raz zresztą. Jak przekazać najogólniej wiedzę mieszczącą się w kilku ustawach, kilkunastu rozporządzeniach i stercie innych dokumentów urzędowych? Spróbujmy więc tak…

W ramach zakładania działalności gospodarczej jednym z wyborów, jakich należy dokonać jest wybór formy opodatkowania. Możliwe są cztery główne opcje:

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Podatek na zasadach ogólnych

Stawka podatkowa w tym przypadku to 18% lub 32% – jeśli dochody mieszczą się w kwocie 85 528 zł obowiązuje stawka 18%, po jej przekroczeniu wskakujemy na wyższy próg więc zapłacimy podatek 32%.

Plusem tej formy są niewątpliwie: prawo korzystania z rozliczenia łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko, obowiązywanie kwoty wolnej od podatku czy możliwość odliczenia ulgi podatkowej bądź innych odliczeń.

2. Podatek liniowy

Tutaj obowiązującą stawką jest 19% podatek – i nie ulega to zmianie przez cały rok podatkowy. O ile pozytywnym aspektem jest brak opcji wystąpienia większej stawki podatku (jak odbywa się to w przypadku zasad ogólnych), o tyle podatnicy „liniówki” pozbawieni są niemalże wszystkich przywilejów wymienionych powyżej tj.: kwoty wolnej od podatku (podatek naliczają od pierwszej zarobionej złotówki), ulg i odliczeń, z wyjątkiem ulgi abolicyjnej oraz składek ZUS i zdrowotnej, prawa korzystania z rozliczenia łącznie z małżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko.

Zasadniczą sprawą są tutaj dwie kwestie: przyszłe przychody i ponoszone koszty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Planując rozwój firmy mamy (przynajmniej w najmniejszy, najprostszy sposób) opracowany zarys działań na pare miesięcy.

Dobrze wiem, że rynek bardzo szybko weryfikuje nasze oczekiwania. Jednak sęk w tym, że zakładając biznes w danej branży wiemy, jakich przychodów można się mniej więcej spodziewać – 4 000 zł miesięcznie przez cały rok, do 6 000 zł maksymalnie przez pierwsze pół roku a potem już co najmniej dwa razy tyle, 15 000zł (co fachowiec to fachowiec 😉 ).

Dlatego też wiedza ta odegra konkretną rolę przy wybieraniu formy opodatkowania. Druga rzecz, równie ważna – koszty ponoszone w związku z prowadzeniem firmy. Niby jasna sprawa, ale wspomnę tylko, że są one zasadnicze dla obliczania dochodu dla podatników zasad ogólnych i liniówki. Wpływają na obniżenie ostatecznego dochodu, ale tylko w tych formach opodatkowania. Karta podatkowa i podatek zryczałtowany nie uznają tego pojęcia przy wyliczeniach. I o nich więc krótko:

3. Karta podatkowa

Dedykowana jest określonej grupie przedsiębiorców (informacje na ten temat w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w formie karty podatkowej) prowadzących działalność m.in.: wytwórczą, związaną ze sprzedażą detaliczną żywności, wolnych zawodów, usług edukacyjnych i wielu innych.

Przy wybraniu karty podatkowej podatnicy zobowiązani są do płacenia jednej, stałej kwoty miesięcznie, która ustalana jest na dany rok podatkowy przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. Na tę kwotę mają wpływ takie czynniki jak rodzaj świadczonych usług czy ilość mieszkańców naszego miasta. Co do kosztów, jest tutaj tak jak wspomniałam wyżej – nie są one brane pod uwagę w żaden sposób. Niezmienna pozostaje jednak możliwość odliczenia części składki zdrowotnej.

4. Podatek zryczałtowany – „ryczałt”

W przypadku tej formy opodatkowania mamy do czynienia ze skalą procentową od 3% do 20% – rodzaj wykonywanej przez nas działalności generuje konkretny procent podatku. Dodatkowo sytuacja jest bardzo podobna, jak w przypadku liniówki – brak możliwości: rozliczenia się z żoną/mężem, odliczenia ulg i odliczeń (poza składkami zus oczywiście).

Istnieją również inne kryteria, jakie musi spełnić przyszły podatnik-ryczałtowiec, ale o tym wspomnę w innym wpisie.

Jeśli po przeczytaniu tego wpisu dalej macie problem z wybraniem odpowiedniej formy opodatkowania – to świetnie! Czekają na was artykuły o „fantastycznej czwórce”, w pełnym, uzupełnionym już wydaniu. Nie lada gratka dla fanów literatury akcji, z elementami przygód… przygód z urzędem skarbowym w tle.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: