Efektywny niczym pomidor. ABC Pomodoro – jednej z najpopularniejszych technik zarządzania czasem | Podcast 03

author: Radek Klimek

W niemalże każdym podręczniku, materiale video, czy też podcaście dotyczącym zarządzania, czas jest wymieniany jako najcenniejszy zasób, którego mamy najmniej. Coachingowy truizm nad truizmy. Ale z drugiej strony… tak bardzo prawdziwy :)

Ów problem dotknął i mnie. Cały czas uważam, że praca w domu jest diablo trudna. Dookoła tyle rozpraszaczy, pilniejszych spraw, rzeczy, które odrywają… Dość długo zatem szukałem czegoś, co pomoże mi zebrać siły, spiąć poślady i stać się bardziej efektywnym. I tak trafiłem na technikę zarządzania czasem, która była opisywana na niemalże na każdym branżowym blogu, dotyczącym szeroko rozumianego rozwoju (a tfu!) i pracy w domu.

I wiecie co? Zakochałem się w niej.

Dzisiaj zatem rzecz będzie o technice ogarnięcia pędzącego czasu, bez której obecnie nie wyobrażam sobie pracy – czyli Pomodorro.

W skrócie – co to jest Pomodorro?

Pommodoro (Tomato Timer) to metoda, która ostatnimi czasy robi prawdziwą furorę i często pojawia się w materiałach dotyczących usprawnienia pracy. Polega na tym, by okresy intensywnej pracy przeplatać okresami słodkiego nicnierobienia i odpoczynku. W założeniu działa jak kij i marchewka.

Kijem jest uciekający czas, natomiast marchewką – nagroda w postaci przyjemności (gdy zakończyliśmy czas pracy). Najczęstszym układem jest cykl: 25 minut pracy, 5 minut odpoczynku i dłuższa przerwa po 4 skończonych cyklach (od 10 minut do godziny).

Metoda ta kojarzy mi się zawsze z nerwówką, jaka dopadała mnie (gdy pracowałem na etacie) przed wyjazdem na wakacje. W pracy chciałem wtedy zamknąć i skończyć jak najwięcej zadań, by mieć wolną głowę przed obiecanym wypoczynkiem. W Pommodoro jest bardzo podobnie. Tyle, że „nerwówka” towarzyszy permantentnie.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Przesłuchaj podcast:

Czego dowiesz się z podcastu?

W podcaście opowiem o:

 • Co to jest Tommato Timer i skąd się wzięła nazwa?
 • Dlaczego ta metoda jest taka skuteczna?
 • Jak stosować tę metodę? O czym pamiętać? Jak się przygotować?
 • Jak jej wdrożenie wyglądało o u mnie – co mi się udało, a z czym miałem problem?
 • Jakie błędy popełniłem i czego unikam?
 • Kilku praktycznych poradach, które być może Ci pomogą w stosowaniu tej metody

Komu się przyda ta metoda zarządzania czasem?

 • właścicielom mikro firm i freelancerom pracującym w domu – bezwzględnie ;)
 • właścicielom mikrofirm lub ich współpracownikom, którzy muszą zmierzyć się i uporać się z dużą ilością biurokratycznej pracy
 • osobom, które dużo pracują w przy komputerze
 • studentom, którzy szukają metod pomagających w nauce

W czym Ci może pomóc Pomodorro?

Ta metoda może się okazać pomocna  na wielu płaszczyznach:

 • zwiększy skupienie
 • zwiększy efektywność wykonywanych zadaniach
 • pomoże się wygrzebać z tysiąca zleceń i zadań czekających „na kiedyś”
 • wyłączy odkładanie „na później”
 • umożliwi korzystanie z Facebooka, YouTuba i grania w gry – bez wyrzutów sumienia i poczucia zmarnowanego czasu :)!

Gdzie znajdę licznik Tomato Timer online?

Tutaj > https://tomato-timer.com

Możesz sobie ustawić czas przerw, pracy i rodzaj dźwięku. Prosta, czytelna wersja, za którą nie trzeba płacić.

Najważniejsze rzeczy z materiału – czyli podcast w skrócie:

Poniższe punkty to olbrzymi skrót, jeżeli nie masz czasu, nie chcesz przesłuchiwać podcastu, postarałem się dla Ciebie streścić najważniejsze wnioski:

 • W mojej ocenie to jedna z najlepszych metod zarządzania czasem – diabelsko skutecznie motywuje do szybkiego kończenia zadań
 • Warto sobie zaplanować co chcemy robić i jak będziemy odpoczywać (co będzie nagrodą) – spisać to na karce, by jak najmniej czasu tracić na zastanawianie się i planowanie na bieżąco
 • Warto się koncentrować na jednym zadaniu, które ma określony początek i koniec (mogą to być etapy tego samego zadania)
 • Trzeba unikać multitaskingowości, czyli  przyjąć metodę jeden cykl – jedno zadanie
 • Warto eksperymentować z czasem zadań i przerw, skracać wydłużać, by znaleźć swoje optimum
 • Trzeba sztywno trzymać się przerw i oderwać od komputera – nie przedłużać okresów pracy
 • W trakcie przerw warto wstać i dać odpocząć głowie (odejść od komputera i zająć się czymś innym)

Posłuchaj podcastu na YouTube:

Pobierz podcast w formacie mp3:

Pobierz odcinek 03 Podcastu 

Gdzie słuchać podcastów?

Gdzie znajdziesz więcej materiałów z Sardynek?

Napisz komentarz!

Jak wygląda u Ciebie zarządzanie czasem? Znasz tę metodę? A może stosujesz inną, lepszą? Podziel się opinią! Zostaw komentarz.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: