Jak wyglądają zmiany w rozliczaniu paliwa?

Zmiany w rozliczaniu VAT-u na paliwo od lipca 2015

Zmiany, zmiany, zmiany.. to jest to, co lubimy najbardziej.. albo nienawidzimy ;)

Niedawny wpis o rozliczaniu samochodu (w tym VAT-u) w działalności gospodarczej miał rzucić światło na ten problem. Kwiecień 2014 roku przyniósł szereg modyfikacji co do kwestii owego rozliczania. Dużymi krokami zbliżamy się do kolejnej z nich.

VAT na paliwo – czego możemy spodziewać się od 1 lipca tego roku?

Używanie samochodu osobowego do celów firmowych oraz prywatnych (użytkowanie mieszane) daje przedsiębiorcy prawo do odliczenia 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych. Wedle przepisów nie możemy jednak odliczać części VATu na paliwo.

Tego ograniczenia pozbędziemy się 30 czerwca.

Z początkiem lipca właściciel firmy wykorzystujący np. samochód osobowy do celów mieszanych (lub taki, przy którym nie mógł po prostu do tej pory odliczyć VATu od zakupu paliwa) będzie miał możliwość odliczenia 50% VATu od faktur za paliwo.

Ta część, która będzie nieodliczoną, w przypadku aut wprowadzonych na środki trwałe będzie po prostu zwiększała koszty w działalności.

Przykładowo: do tej pory przedsiębiorca kupujący paliwo mógł traktować fakturę za nie jedynie w całości jako koszt (interesowała go tylko kwota brutto będąca owym kosztem).

Od 1 lipca przy wyliczaniu podatku VAT będzie mógł obniżyć sobie ten podatek za pomocą 50% VATu znajdującego się na dokumencie. Dlatego – faktura opiewająca na kwotę 200 zł brutto zawiera 37,40 zł VATu, z czego 18,70 zł możemy odliczyć od podatku VAT, a drugie 18,70 zł jest tylko kosztem.

Jak to wygląda w skali roku? Ile zaoszczędzisz?

Przypuśćmy, że prowadząc małą firmę tankujemy miesięcznie paliwo za 500 zł. Do tej pory mogliśmy wrzucić w koszty rocznie 6000 zł (kwota liczona razem z 23% VAT).

Od 1 lipca 2015 roku rocznie w koszty działalności wliczymy (przy obliczaniu podatku VAT) dodatkowe 560,98zł, które do tej pory „przepadały” nie obniżając podatku.

Sprawa z odliczaniem odnosi się w takim sam sposób do przedsiębiorców prowadzących kilometrówkę.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Faktura czy paragon? Następny artykuł
Faktura czy paragon?
Pytanie od czytelnika - komu przysługują preferencyjne składki odprowadzane do ZUS? Poprzedni artykuł
Pytanie od czytelnika - komu przysługują preferencyjne składki odprowadzane do ZUS?
Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments