Jak zlecić pracownikowi pracę zdalną w trakcie pandemii koronawirusa?

author: Radek Klimek

Jakie są najważniejsze informacje dla pracodawcy, który w związku z pandemią koronowirusa musi nagle zlecić pracownikowi pracę zdalną? O czym trzeba pamiętać? Jak to zrobić?

W dniu 7 marca 2020 r. weszła w życie ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.2020.374 z dnia 2020.03.07) – zwana „Specustawą”.

Ustawa wprowadza szereg szczególnych praw i obowiązków dla sektorów publicznego oraz prywatnego w związku z epidemią koronawirusa. Jednym z nich jest polecenie pracownikowi wykonywania pracy zdalnej (art. 3 Ustawy).

Dzisiaj krótko omówię, co zrobić, by zlecić pracownikowi pracę zdalną. 

Praca zdalna – podstawowe informacje

Specustawa wprowadziła zupełnie nowy dla polskiego porządku prawnego instrument jednostronnego skierowania pracownika przez pracodawcę do pracy z domu. Do tej pory pracodawca mógł w porozumieniu z pracownikiem uzgodnić, że ten pracować będzie z domu.

Polecenie pracy zdalnej nie jest zmianą umowy pracy, a czasowym poleceniem pracodawcy!

Polecenie pracy zdalnej może dotyczyć wyłącznie pracy określonej w umowie o pracę.

Jak wysłać pracownika na pracę zdalną?

Możemy to zrobić w sposób dowolny – najlepiej będzie jednak wybrać formę pisemną, mailową lub wiadomością SMS.

Pamiętajmy, że polecenie pracy zdalnej musi wiązać się z przeciwdziałaniem COVID-19.

Treść polecenia może brzmieć:

Na mocy art. 3 ustawy z dnia 02.03.2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020, poz. 374), polecam świadczenie pracy w sposób zdalny, tj. poza siedzibą zakładu pracy w okresie od dnia ………………… do dnia …………………… .

Sugeruję w poleceniu dopisać:

  • W jakich godzinach pracownik powinien być w pracy i w jaki sposób powinien potwierdzać swoją obecność. Pracownik wykonujący pracę zdalną nadal pracuje w systemie czasu pracy, który obowiązuje go podczas pracy w miejscu pracy określonym w umowie.  Być może pracownik będzie musiał pracować w określonym programie, więc można nazwę tego programu wymienić;
  • Że powierzamy pracownikowi komputer przenośny z określeniem marki i numeru seryjnego z obowiązkiem zwrotu, po zakończeniu pracy zdalnej.

Sprawdź inne artykuły związane z tematyką pandemii i koronawirusa oraz prawem pracy:

Masz dodatkowe pytania / wątpliwości?

Coś jest niejasne? Masz dodatkowe pytania? Pisz w komentarzu! Postaramy się odpowiedzieć!

Jeżeli pojawią się nowe akty prawne, istotne zmiany w prawie dotyczące pracodawców – będziemy o tym informować – zapisz się na newsletter, by nie przegapić nowych wiadomości!

$s
Autor
Radek Klimek
Tworzę treści. Jestem mistrzem w opowiadaniu, wymyślaniu i ubarwianiu historii.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.