Jak działa ubezpieczenie biura rachunkowego?

author: Justyna Malowaniec

Wybór odpowiedniego biura rachunkowego warunkuje zawsze kilka czynników. Z doświadczenia wiem, że niektóre z nich pojawiają się w przypadku niemalże każdego nowego klienta lecz na istnienie jednego należy zwrócić szczególną uwagę. Ubezpieczenie OC biura rachunkowego – bo o nim tu mowa – odgrywa, zaraz po odpowiednich kwalifikacjach pracowników księgowych, szalenie ważną rolę.


Istoty ubezpieczenia szerzej omawiać nie trzeba, gdyż działa ono jak standardowe ubezpieczenie OC – jeżeli z winy jednej ze stron (w tym przypadku biura rachunkowego) zostanie wyrządzona szkoda stronie drugiej, czyli klientowi biura, ubezpieczenie ma pokryć straty wyrządzone przez ubezpieczonego.Watch Full Movie Online Streaming Online and Download

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Czy biuro rachunkowe ma obowiązek by się ubezpieczyć?

W kwestii wstępu należy zaznaczyć, iż podmioty usługowo prowadzące działania związane z rachunkowością, mają obowiązek ubezpieczyć się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone na skutek prowadzenia tej działalności. Obowiązek obowiązkiem jest… co wszyscy zresztą wiemy, ale jak wygląda praktyka?

Pomimo odpowiedniego artykułu zawartego w ustawie o rachunkowości, mówiącego o karze grzywny lub karze ograniczenia wolności w przypadku braku posiadania ww. ubezpieczenia, dalej spotkać można „biura” prowadzące takową działalność bez ubezpieczenia OC. Na szczęście dla wszystkich przedsiębiorców takie przypadki zdarzają się rzadko, co nie zwalnia jednak świeżo upieczonych klientów  ze sprawdzenia czy wasz przyszły księgowy lub doradca podatkowy zaopatrzył się w takie ubezpieczenie (Ba! Powinniście również poprosić o wgląd do potwierdzenia zawarcia umowy, co właściciel biura winien uczynić bez zbędnego zastanawiania się).

Za co biuro NIE ODPOWIADA?

Kolejna rzecz – jeśli ktoś z was pomyślał, że ubezpieczenie obejmuje każdy możliwy przypadek nazwijmy to „zaniedbania” z winy biura rachunkowego, przez co zostaliście obciążeni karą pieniężną – oznacza to, że był w błędzie! Pomimo funkcjonowania  w biurze rachunkowym ubezpieczenia OC nie za każdą pomyłkę ubezpieczyciel wypłaci pieniądze. Ta kwestia przedstawia się następująco:

Obowiązkowe ubezpieczenie OC nie obejmuje szkód (wedle rozporządzenia):

  • polegających na uszkodzeniu, zniszczeniu lub utracie mienia, wyrządzonych przez ubezpieczonego małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu, rodzeństwu, a także powinowatemu w tej samej linii lub stopniu, osobie pozostającej w stosunku przysposobienia oraz jej małżonkowi, jak również osobie, z którą ubezpieczony pozostaje we wspólnym pożyciu;
  • wyrządzonych przez ubezpieczonego po utracie uprawnień do wykonywania czynności z zakresu usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych i czynności doradztwa podatkowego, chyba że szkoda jest następstwem wykonywania działalności przed utratą tych uprawnień;
  • polegających na zapłacie kar umownych;
  • powstałych w skutek działań wojennych, stanu wojennego, rozruchów i zamieszek, a także aktów terroru.

Na tym niestety nie koniec – jak do wypłaty odszkodowania ma się rzecz związana m.in. z obliczaniem: wynagrodzeń, składek na ubezpieczenia czy fundusze, kwot zajętych przez komornika bądź zbliżonych działań związanych z prowadzeniem spraw pracowniczych? Odpowiedź – ma się w tym przypadku bardzo kiepsko, gdyż są to kolejne przypadki nieobjęte obowiązkowym ubezpieczeniem OC.

Księgowość online – ranking 4 internetowych biur rachunkowych – sprawdź teraz!

Jaki jest zakres ubezpieczenia biura rachunkowego?

Czynności podlegające ubezpieczeniu OC to m.in.:

  • wyliczanie podatku VAT
  • wyliczanie podatku dochodowego
  • wyliczenie PIT roczne

W tym momencie już pewnie można zdać sobie sprawę, że wystąpić może kilka błędów, jakie biuro może popełnić, a które nie podlega pod obowiązkowe ubezpieczenie OC. Jak więc wybrnąć z sytuacji zaistnienia takiej nieprzyjemności? Tu wrócę do motywu sprawdzenia naszego biura rachunkowego – jeśli nasze biuro ubezpieczenie OC posiada to zalecam również upewnić się czy zaopatrzyło się w ubezpieczenie nadwyżkowe lub uzupełniające.

Jak sama nazwa wskazuje, oba z nich są „nadprogramowe”, ale to dzięki nim właściciel biura rachunkowego może spać spokojniej ponieważ ich posiadanie zwiększa szanse na wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela w razie wystąpienia błędu wykraczającego ponad ustawę. Zmierzam też do tego, że jeśli biuro nie posiada dodatkowych ubezpieczeń OC jedyne co nam pozostaje to domagać się od właściciela biura rachunkowego zwrotu kosztów poniesionych z tytułu nałożonych kar finansowych. W takich okolicznościach bardzo ważne okazuje się dokładne przeczytanie umowy zawartej z biurem oraz wszystkich wzmianek dotyczących ubezpieczeń, również tych dodatkowych.

Jak zgłosić kwestię odszkodowania i odzyskać pieniądze?

Przypadek, w którym możemy zatrzymać się na błędzie, który podlega pod ubezpieczenie obowiązkowe jest dużo prostszy do rozwiązania. Generalnie rzecz biorąc, jeśli nastanie potrzeba odwołania się do tego ubezpieczenia jedyne co należy zrobić to zgłosić zaistniałą sytuację odpowiedniemu ubezpieczycielowi ponieważ ta odpowiedzialność spoczywa już na pokrzywdzonym. Później pozostaje tylko cierpliwie czekać na (pozytywne) rozpatrzenie sprawy ze strony ubezpieczalni.

Warto pamiętać również o tym, iż pomimo posiadanych praw jako klienci biura rachunkowego mamy kilka obowiązków. Mam tutaj na myśli wszystkie czynności poczynając od regularnego dostarczania dokumentów na czas, kończąc na informowaniu księgowego o wszelakich zmianach ściśle związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, jakie zaistniały w danym miesiącu. Warunek jest jeden – chcąc dochodzić swoich praw, pomyślmy najpierw czy wypełniliśmy swoje obowiązki.

Chcąc podsumować powyższe fakty posłużę się wnioskiem, jaki jakiś czas temu nasunął mi się po przeczytaniu zmian wprowadzonych przez szanownego ustawodawcę. Każdy kto posiada: pełną zdolność do czynności prawnych, niekaralność w zakresie określonych przestępstw i ubezpieczenie OC, może od 10 sierpnia 2014 r. usługowo prowadzić księgi rachunkowe i ewidencje podatkowe, sporządzać deklaracje podatkowe dla klientów i udzielać im porad podatkowych. Zniesiony został też obowiązek posiadania certyfikatu księgowego Ministerstwa Finansów uprawniającego przed tą datą do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

Zapoznając się z tymi oraz kilkoma innymi modyfikacjami, z jednej strony staram się zrozumieć dobre (?) chęci ustawodawcy, ale patrząc na sprawę swoimi oczami oraz niedoświadczonego przedsiębiorcy podkreślę raz jeszcze to, o czym wspomniałam na początku – zanim wybierzecie swojego księgowego upewnijcie się, że jest to odpowiedni człowiek na odpowiednim miejscu – nie tylko kompetentny, ale dobrze przygotowany do świadczenia takich usług. Sposób realizacji zadania zostawiam do dyspozycji, ale chyba każdy pojmie od dziś zasadę, że „samozwańcom” z ubezpieczeniem mówimy stanowcze nie!

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
$s
Autor
Justyna Malowaniec
Na blogu sprawuje pieczę nad małymi firmami od strony formalno-księgowej i kadrowej. Zawodowo związana z pracą w biurze rachunkowym Aditio od 2012 roku. Pasje nauczycielskie i zapał do rachunkowości postanowiła połączyć jako przyjemne z pożytecznym. Prywatnie fanka wszelakiej aktywności fizycznej i niespełniona dusza artystyczna.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.