Składki ZUS w 2020 znowu w górę – to najwyższa podwyżka w historii

author: Radek Klimek

Ministerstwo Finansów nie ma dla nas dobrych wiadomości – w 2020 roku ponad 1,5 miliona przedsiębiorców w Polsce zapłaci stawkę ZUS wyższą o ok. 120 – 130 zł / miesięcznie. Podwyżka wyniesie około 9,7 procent – najwięcej w historii.

Choć zdążyliśmy się przyzwyczaić do corocznego wzrostu składek ZUS, przyszłoroczna zmiana mocno trzepnie po kieszeni przedstawicieli drobnego biznesu.

Składka ZUS wyższa o 130 zł miesięcznie oznacza, że każdy z przedsiębiorców będzie zapłacić około 1500 zł  więcej w ciągu całego roku.

Można zatem śmiało rzec, że uzbiera się „trzynastka”, którą oddamy Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych.

Oznacza to, że na same zobowiązania wobec państwa właściciel firmy będzie musiał w 2020 roku wydać ponad 17 000 zł. 

Kwoty składek ZUS w 2020 roku:

Jak to będzie wyglądać w praktyce? Oto kwoty:

  • Składka emerytalna – 612,19 zł (wzrost o 54,11 zł w porównaniu z rokiem 2019 r.)
  • Składka rentowa – 250,90 zł (wzrost o 22,18 zł)
  • Składka chorobowa – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)
  • Składka wypadkowa – 52,37 zł (wzrost o 4,62 zł)
  • Składka na Fundusz Pracy – 76,84 zł (wzrost o 6,79 zł)

Całkowita kwota składek w 2020 roku będzie oscylować w granicach 1445 zł. Dokładną kwotę poznamy na początku I kwartału przyszłego roku.

Dlaczego?

Bo składka zdrowotna jest szacowana w oparciu o dane GUS za IV kwartał – precyzyjną kwotę poznamy więc w styczniu 2020 roku.

Od czego zależy podwyżka składek ZUS?

Wysokość stawek ZUS jest skorelowana z prognozowanymi średnimi wynagrodzeniami w przedsiębiorstwach. Te zaś mają wynieść 5227 zł, wobec 4765 zł. 

PS: Oceniając artykuł pamiętajcie, że nie strzela się do posłańca – ja tylko przekazuję wiadomości…

PS 2: Jeżeli odwiedziłeś mnie pierwszy raz – zobacz dlaczego warto do nas wracać i nie zapomnij zapisać się do newslettera, by otrzymać informacje o nowych artykułach.

źródło 1, źródło 2

Oceń artykuł
[Głosów: 6 Średnia: 5]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: