Prosta reforma podatkowa 300 razy lepsza niż Nowy Ład

author: Radek Klimek

Nowy Ład jest dobrą okazją, by popuścić nieco wodze fantazji i podywagować nad tym, od czego bym zaczął reformę finansów, gdybym był władny ją zrealizować. Pomysł może i utopijny, za to nie do zrealizowania.

Materiał nagrałem w formie filmu na YouTube. Pod wklejonym filmem znajdziesz krótki opis konceptu:

Tak, wiem, że to jest nie do zrealizowania, że partia, która by coś takiego wprowadziła, popełniłaby polityczne samobójstwo.

Ale rozmawianie o utopiach pozwala wpadać na dobre pomysły i poszerza horyzonty.

O co chodzi?

O rzecz banalnie prostą. By to zawsze obywatel był odpowiedzialny za odprowadzanie wszelkich składek, danin i należności dla państwa.

By sam dokonywał przelewów do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,.

By każdy dbał o swój portfel, a nie robił tego za niego pracodawca.

Czyli: pracownik otrzymuje od pracodawcy kwotę brutto plus (czyli podstawę, plus swoje składki, plus składki pracodawcy) i sam oblicza, rozlicza to wszystko i dokonuje odpowiednich przelewów w przewidzianych prawem terminach.

Taka reforma z całą pewnością wzmocniłaby świadomość ekonomiczną rodaków, z nawiązką rekompensując braki edukacji w tej materii jakie przez 30 lat istnienia III RP zafundowało nam publiczne nauczanie.

Widząc kwotę na tzw. pasku z wypłaty, nie do końca czujemy jaka jest ona naprawdę. Cyfry wirtualne nie działają na wyobraźnię tak, jak pieniądze, które wpłyną na konto i trzeba się z nimi rozstać…

Warto uczynić tak, by obywatel wiedział ile łoży na państwo i jaką jakość usług publicznych w zamian otrzymuje.

Tak rozumiem właśnie podatkową równość i sprawiedliwość społeczną.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: