Co jeżeli zapomnisz rozliczyć fakturę?

author: Justyna Malowaniec

W natłoku codziennych spraw bardzo łatwo umykają nam rzeczy drobne lub drobniejsze. Generalnie, zapomnienie o drobnostce jest do przyjęcia – jak nie dziś to jutro. Gorzej dzieje się w chwili, w której uświadamiamy sobie, że nasza krótka pamięć dotyczyła czegoś stosunkowo ważnego.

Regularne dostarczanie wszelkich ważnych dokumentów do biura rachunkowego ułatwia życia i księgowej i na dłuższą metę nam samym, z tym, że nawet tym poukładanym zdarza się mieć gorszy dzień.

Przypadek – jak co miesiąc, w wyznaczonym terminie, nasza księgowa dostaje od nas faktury, dokumenty, może jakąś korespondencje urzędowo-urzędową i inne tego typu skarby, następnie dokonuje rozliczenia, otrzymujemy od niej kwoty podatków itp. Miesiąc później dokonujemy tej samej czynności, z tym, że w czasie całej tej papierologii znajdujemy fakturę z miesiąca poprzedniego. I tu pojawia się nasz problem, ale czy do końca można go tak nazwać?

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Faktura fakturze nierówna

Chcą usystematyzować sytuację podzielimy znalezioną fakturę na sprzedażową i kosztową. Co tyczy się pierwszej – jeśli okaże się, że została odnaleziona miesiąc później, a okres, którego dotyczy został już rozliczony, nie należy od razu popadać w panikę.

Jak tylko dostarczymy księgowej dokument, powinna go rozliczyć, a następnie dokonać korekty wyliczeń z poprzedniego miesiąca oraz, co ważne, dobrze pomóc Wam uzasadnić ten przypadek. Przykładowo, korekta deklaracji VAT nie jest czymś wielce skomplikowanym więc nie obawiajcie się tygodniowego oczekiwania. Podobnie będzie z kwestią podatku dochodowego.

Uważaj na faktury sprzedażowe!

Obawiać powinni się Ci, którzy nie wykażą w rozliczeniu jakiejś faktury sprzedażowej, gdyż wtedy, specjalnie bądź nie, mamy do czynienia z zatajeniem sprzedaży, a tego Urząd, delikatnie mówiąc, nie toleruje. O kontrolach, karach oraz całym zamieszaniu opowiadać nie trzeba.

Najważniejsze jest rozliczenie faktury sprzedażowej.

Choć teoretycznie powinieneś rozliczać oba typy faktur – dużo większe problemy możesz mieć, jeżeli zapomnisz o zaksięgowaniu faktury sprzedażowej.

Faktura kosztowa to już inna bajka. Tutaj sprawa wygląda prościej ponieważ teoretycznie nie mamy obowiązku rozliczać każdej takiej faktury. Słowem kluczem jest tutaj słowo „teoretycznie” 😉 (nie obejmuje to jednak faktur zaopatrzeniowych z towarem handlowym lub np. tych wiążących się z inwestycjami).

Skoro już kupiliśmy ten najnowszy telefon, mamy też rachunek za paliwo, a nowy laptop kosztował duże pieniądze to jasny jest fakt, że to nasz koszt więc go rozliczymy. Odnosząc wcześniej opisaną sytuację do tej wersji możemy oddychać spokojnie – faktury kosztowe mogą zostać rozliczone nawet z większym opóźnieniem. Księgowa koryguje liczby, a my zapewne możemy cieszyć się mniejszą sumą podatków do zapłacenia.

Co jeżeli czekamy na fakturę od kontrahenta?

Nie należy także obawiać się, jeśli np. na fakturę od kontrahenta czekaliśmy bardzo długo i siłą rzeczy nie mogliśmy jej rozliczyć w miesiącu, w którym została wystawiona – wystarczy krótka notka do dokumentu, iż otrzymaliśmy ją w późniejszym terminie i właściwie sprawa z głowy. Dokonujemy takich samych czynności jak te opisane powyżej.

Nie ma konkretnych terminów świadczących o tym, czy mamy 4, 5 czy 7 miesięcy na dostarczenie faktur. Jedynie w przypadku miesięcznego lub dwumiesięcznego spóźnienia może obyć się bez korekt i będą to faktury księgowane na bieżąco.

Sumiennych przedsiębiorców charakteryzuje kilka cech, które przydają się nie tylko w interesach, ale i w życiu codziennym. Warto więc zwracać uwagę nawet na te drobniejsze sprawy bo nigdy nie wiemy, kiedy mogą przysporzyć najwięcej problemów.

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: