Chcesz założyć firmową stronę internetową, ale nie masz zamiaru tracić czasu (i energii) na zarządzanie serwerem? Nic nie stoi na przeszkodzie – dzisiejsze hostingi bardzo często mogą okazać się “bezobsługowe”. Sprawdź, czym powinien charakteryzować się taki serwer.
Uruchomienie strony internetowej, sklepu czy firmowej wizytówki rozpoczyna się od dwóch rzeczy. Pierwsza – to wybór domeny, czyli adresu Twojej witryny. Druga – to zakup hostingu, czyli serwera, na którym utrzymywana jest strona. Po podpięciu domeny do konta hostingowego możesz opublikować stronę.
Serwery dedykowane czy VPS wymagają stałego administrowania – aktualizowania, łatania dziur zagrażających bezpieczeństwu i szybkich reakcji w sytuacjach awaryjnych (np. podczas cyberataku). Nie oszukujmy się – nie każdy ma głowę do takich tematów.
Na szczęście możesz zdecydować się na hosting współdzielony, który – jeśli dobrze wybierzesz – będzie niemal całkowicie bezobsługowy. Nie musisz zaprzątać sobie głowy jego konfiguracją, a – po zainstalowaniu strony – nie musisz w ogóle o nim myśleć. Brzmi świetnie, jednak jak go wybrać?
Jak wybrać hosting i domenę?
Jaki hosting i domenę wybrać? Na co zwrócić uwagę?
Nie chcesz tracić czasu na podpinanie domeny na serwerze? Wizja transferowania domeny czy zmiany stref DNS budzi w Tobie nutkę przerażenia? Nie martw się – nie musisz się tym zajmować.
Jeżeli zależy Ci na szybkiej instalacji strony, a jednocześnie wszystkie sprawy związane ze stroną chcesz mieć uregulowane u jednego dostawcy, to warto zdecydować się na pakiet domeny z hostingiem. Dlaczego to takie ważne? Kupując takie usługi w pakiecie, nie musisz np. podpinać domeny na do konta hostingowego – taka konfiguracja jest już domyślnie przeprowadzona.
Pamiętaj jednak, żeby dokładnie przeanalizować kwestie kosztów. W bardzo wielu sytuacjach, kupując domenę i hosting u jednego dostawcy możesz liczyć na promocyjną cenę (np. domena za złotówkę). Jednak po przedłużeniu umowy, koszty mogą wzrosnąć nawet kilkukrotnie. Warto zachować czujność.
Dobry hosting powinien zawierać Autoinstalatory
Czy do stworzenia strony internetowej potrzebna jest umiejętność kodowania? Otóż nie – czasem możesz poradzić sobie zupełnie bez tego. Strony internetowe oparte na systemie WordPress czy Joomla oparte są na szablonach, które łatwo edytować bez konieczności ingerowania w kod źródłowy czy arkusze stylów.
Jednak taki silnik trzeba najpierw zainstalować. Wymaga to trochę czasu i umiejętności. Musisz zainstalować pliki CMS na serwerze, zalogować się do panelu hostingowego, stworzyć bazę danych, następnie tę bazę danych powiązać z zainstalowanym silnikiem… Brzmi dość skomplikowanie, prawda?
Na szczęście wiele hostingów oferuje tzw. autoinstalatory. Dzięki nim z poziomu panelu hostingowego możesz wyklikać całą instalację silnika CMS. Szybko i bezobsługowo.
Dzięki autoinstalatorom instalacja systemu CMS jest szybka i intuicyjna. Na pewno dasz sobie z nią radę.
Gotowe pakiety: sklep/blog/WordPress
Szukasz rozwiązania skrojonego pod Twoje potrzeby, ale nie czujesz się na siłach, by dokładnie analizować parametry? Dobrym rozwiązaniem są różnego rodzaju pakiety dedykowane oferowane przez dostawców usług hostingowych.
Jak to wygląda? Możesz zdecydować się np. na pakiet dostosowany do WordPress albo do prowadzenia sklepu.
Pakiet WordPress może np:
- wykorzystywać dyski SSD, zapewniające szybkie działanie strony;
- korzystać z oprogramowania LiteSpeed, które zdecydowanie zwiększa wydajność stron opartych na WP;
- stosować silniki pamięci podręcznej Redis/Memcached pozwalające zmniejszyć obciążenie serwera.
Jednak dobrze dobrane parametry to nie wszystko. Niekiedy możesz zdecydować się na pakiet, w ramach którego uzyskasz już zainstalowanego i wstępnie skonfigurowanego WordPressa. Taki pakiet może obejmować np. wgranie wybranego szablonu graficznego oraz podstawowych wtyczek potrzebnymi podczas prowadzenia bloga.
Brzmi interesująco? Jak się zapewne domyślasz, taka usługa wiąże się z dodatkowymi opłatami. Jeżeli jednak nie masz głowy do tego typu spraw – warto się nad nią zastanowić.
Hosting powinien oferować zainstalowany certyfikat SSL
Chcesz, aby użytkownicy czuli się bezpiecznie na Twojej strony, ale nie masz pojęcia jak o to zadbać? Potrzebny jest Ci przede wszystkim certyfikat SSL. Protokół ten weryfikuje właściciela domeny w przeglądarce internetowej odwiedzającego. Po poprawnej weryfikacji nawiązywane jest bezpieczne połączenie HTTPS, w którym przesyłane dane są chronione przed dostępem osób niepowołanych.
Stronę z zainstalowanym certyfikatem SSL poznasz po zielonej kłódce i przedrostku HTTPS.
Certyfikat SSL może kosztować kilkadziesiąt lub kilkaset złotych, ale może być także darmowy (co wcale nie ujmuje jego zaletom). Co więcej – może on być automatycznie zainstalowany na serwerze, dzięki czemu Twoja strona będzie bezpieczna zarówno w oczach użytkowników, jak i algorytmów Google. Warto wybrać hosting dla małej firmy, który o to zadba.
Automatyczne backupy w hostingach
Wiesz o tym, że w związku z błędem przy aktualizacji lub w konsekwencji zwykłej pomyłki, Twoja strona może przestać wyświetlać się odwiedzającym? Niestety zdarza się to dość często – w szczególności, gdy administrator witryny nie ma dużego doświadczenia w zarządzaniu stroną.
W takiej sytuacji to właśnie kopie zapasowe są w stanie szybko uratować sytuację. Wystarczy wgrać backup, aby pliki strony internetowej (czy też bazy danych) zostały przywrócone do działania.
Jednak, żeby było to możliwe, hosting dla małej firmy musi automatycznie i regularnie wykonywać takie kopie zapasowe. Upewnij się, czy wybierany serwer udostępnia taką opcję. Takie kopie zapasowe powinny być wykonywane przynajmniej raz dziennie i utrzymywane na serwerze przez przynajmniej tydzień.
A jak wgrać taką kopię zapasową? Możesz skorzystać z opcji przywracania backupu w panelu hostingowym. Jednak jeżeli nie wiesz, jak to zrobić (lub serwer nie udostępnia takiej możliwości) przyda Ci się pomoc ze strony supportu. I tutaj przechodzimy do kolejnego punktu. 🙂
Obsługa klienta
Czy wiesz, że w przypadku awarii lub problemów ze stroną nieraz wystarczy skontaktować się z obsługą klienta? Istotne jednak, aby była ona faktycznie dostępna 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu. Nie chcesz chyba, żeby w awaryjnej sytuacji po wybraniu numeru telefonu usłyszeć, że “abonent jest czasowo niedostępny”.
Kolejna kwestia odnosi się do faktycznej dostępności supportu. Przyjrzyj się, czy na stronie publikowane są informacje dotyczące deklarowanego czasu odpowiedzi. Jednak słowo pisane przyjmie wszystko – więc najlepiej przetestować to samodzielnie.
Spróbuj zadzwonić do biura obsługi klienta, by dowiedzieć się szczegółów na temat oferowanej usługi. Jeżeli na połączenie musisz czekać kilka minut, albo – co gorsza – jesteś wielokrotnie przełączany pomiędzy rozmówcami, to raczej nie możesz liczyć na to, że w nagłej sytuacji, ktoś potraktuje Cię inaczej.
Niektóre hostingi dla małych firm oferują przydzielonego opiekuna klienta. Wystarczy zgłosić się z problemem dotyczącym serwera, a zajmie się nim administrator. To bardzo wygodna opcja dla osób, które nie czują się na siłach, by wykonywać jakiekolwiek modyfikacje w panelu klienta. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami.
Aktualne technologie
Boisz się, że nie będziesz w stanie zainstalować wtyczki lub szablonu ze względu na brak kompatybilności z Twoim serwerem? W takim wypadku wybierz hosting, który w swojej ofercie akcentuje stawianie na aktualne technologie.
Jednym z tego typu parametrów jest zainstalowana wersja PHP na serwerze. Każda z jego aktualizacji poprawia wiele kwestii związanych z bezpieczeństwem czy wydajnością strony. Nowe pluginy, widgety czy szablony wykorzystywane w CMS’ach są często tworzone w oparciu o najnowsze wersje PHP – i nie zawsze zapewniają wsteczną kompatybilność.
Brak nowej wersji interpretera PHP na serwerze może kończyć się brakiem możliwości skorzystania z tego typu rozwiązań. W związku z tym nie będziesz w stanie skorzystać z istotnych funkcji związanych np. z integracjami z firmami kurierskimi w przypadku e-sklepów lub połączeniem bloga z profilem w mediach społecznościowych.
Wybierając hosting upewnij się, że znajdziesz tam najbardziej aktualne technologie. Po czym to poznasz? Zwróć uwagę np. na:
- PHP – obecnie wprowadzana jest już 8. generacja;
- protokół HTTP – obecnie wprowadzana jest już wersja HTTP/3.
Uważaj na limity hostingu
Czy wiesz, że wybierając hosting dla firmy musisz godzić się na liczne limity? Kwestia ograniczeń nakładanych na poszczególnych klientów serwera jest standardem w przypadku hostingu współdzielonego. Warto jednak wiedzieć, na co się decydujesz.
Jeżeli nie dostosujesz parametrów hostingu do rozmiaru czy popularności Twojej strony internetowej, przekroczenie limitów może skutkować różnymi problemami z wyświetlaniem strony – od opóźnień, po wyskakiwanie błędu.
Błąd wyświetlający się odwiedzającemu w przypadku przekroczenia limitu transferu.
Dlatego przyjrzyj się w szczególności:
- limitowi jednoczesnych procesów PHP – powinien on wynosić minimum 10. W przeciwnym wypadku wzrost zainteresowania stroną może skutkować opóźnieniami w jej ładowaniu;
- limitowi jednoczesnych połączeń HTTP – w przypadku małej strony powinien on wynosić przynajmniej 100, jednak dla popularnej witryny może to być za mało. Jeżeli limit zostanie przekroczony, niektórym użytkownikom może po prostu zerwać się połączenie, co będzie skutkować “wyrzuceniem” ze strony;
- limitowi transferu – jeżeli odwiedziny na stronie (ale także wszelkiego rodzaju pobrania i udostępniania plików na serwerze) przekroczą limit danych przesłanych w ciągu miesiąca, to usługa zostanie zablokowana (dopóki nie opłacisz faktury za pakiet kolejnych gigabajtów transferu). W takiej sytuacji odwiedzającemu zamiast strony wyświetli się błąd. W związku z tym najlepiej wybierz serwer oferujący brak limitu w tej kwestii;
- limitowi pojemności na hostingu – wybierając hosting, tak naprawdę kupujesz przestrzeń na dysku twardym serwera. Pamiętaj jednak, że często utrzymuje się na niej nie tylko pliki strony internetowej, ale także pocztę elektroniczną. Uwzględnij to podczas wyboru pakietu – i zapewnij sobie odpowiednią przestrzeń (np. 50 GB dla prostej strony internetowej z jedną skrzynką e-mailową);
- limitowi maksymalnej liczby plików na serwerze – pamiętaj, że wybierając hosting istotna jest nie tylko pojemność, ale także ilość plików na serwerze. Jeżeli ta liczba jest poniżej np. 10 000, to lepiej wybierz wyższy pakiet. W przeciwnym wypadku w pewnym momencie po prostu nie będziesz w stanie np. dodać nowego zdjęcia na stronę.
Bezobsługowy hosting dla małej firmy wcale nie musi oznaczać kiepskich parametrów. Wręcz przeciwnie – wiele serwerów dostosowanych do konkretnych zastosowań (np. WordPressa czy e-sklepu) pozwala na uzyskanie bardzo dobrych parametrów ładowania strony internetowej.
Mierz siły na zamiary. Jeżeli nie znasz się na serwerach, wybierz rozwiązania oparte na: aktualnych technologiach, automatyzacji backupów oraz dostępnej obsłudze klienta.
Nie wiesz który hosting wybrać? Zobacz porównanie najlepszych hostingów, w którym znajdziesz testy oraz recenzje usług hostingowych.
Masz pytania odnośnie wyboru hostingu?
Zapytaj w komentarzu. Chętnie pomożemy w wyborze hostingu i domeny dla Twojej nowej strony internetowej.
Artykuł gościnny