MailerLite czy GetResponse? Nie wiesz, który program do wysyłki newsletterów wybrać? Porównałem w tym artykule podstawowe funkcje i podpowiem, która aplikacja będzie dla Ciebie najlepsza.
Niżej znajdziesz 8 rzeczy, które porównałem w obu programach. 100% praktyki, bo z GetResponse korzystałem ponad 6 lat, a z MailerLiter korzystam obecnie i wysyłam z niego newslettery.
Skorzystaj ze spisu treści i przejdź do interesującego Cię fragmentu.
1. Darmowa wersja
Obydwa rozwiązania posiadają darmowe wersje.
- GetResponse (500 kontaktów, ograniczone funkcje, program po polsku)
- MailerLite (1000 kontaktów, 12000 maili miesięcznie, ograniczone funkcje, program po polsku)
Pamiętaj, że w przypadku wersji darmowych każdy program ma ograniczenia (jest mniej opcji niż w wariantach płatnych) i 30-dniowy dostęp do przetestowania funkcji w wariancie premium.
Szczegółowe porównanie znajdziesz tutaj: najlepszy program do wysyłki newslettera.
2. Który program posiada korzystniejszą cenę?
Jeżeli chcesz skorzystać z funkcji dostępnych w planach premium, to ceny są porównywalne.
Za 1000 kontaktów w podstawowym planie GetResponse zapłacisz 59 zł, a w MailerLite około 60 zł.
Dla małych list na początek MailerLite ma możliwość kupna wariantu do 500 osób za około 40 zł!
Jeżeli porównujesz ceny, weź też pod uwagę jeden, bardzo ważny wyjątek.
Jaki? O tym w poniższym punkcie.
3. Gdzie płacę za kontakt, a gdzie za e-mail dodany do listy?
W GetResponse niestety płaci się za kontakt zapisany na każdą listę e-mailową.
Co to oznacza?
Jeżeli ktoś zapisał się na bezpłatną listę, do tego jest na liście Twoich klientów ze sklepu i dodatkowo pobrał z osobnej listy kupon rabatowy — to jest liczony jako trzy różne “osoby”!
500 takich osób, to 1500 kontaktów w finalnym rozliczeniu, więc od razu wskoczysz w wyższy próg (mimo, że zapisało się tylko 500 osób!)
Natomiast w MailerLite płacisz za e-mail. I tak kontakt może być zapisany nawet do 100 list, a będzie liczony jako 1. Więc w tym przypadku nasze 500 kontaktów to zawsze… 500 kontaktów.
W tej opcji więc zdecydowanie wygrywa MialerLite.
4. Język polski i support — gdzie lepiej działa?
Jakość supportu w obu programach jest porównywalna (dla mnie 9/10 w obu aplikacjach, jeśli chodzi o wiedzę i pomoc). Pracują tam bardzo kompetentne i profesjonalnie przygotowane osoby.
Oba programy posiadają interfejs w języku polskim, ale to GetResponse jest programem polskim, w którym w pomocy technicznej pracują Polacy.
Zdecydowanie łatwiej się więc dogadać i wyjaśnić kwestie techniczne. W GetResponse jest też dostępnych więcej gotowych (polskich) instrukcji i samouczków po polsku.
Jeżeli support i wsparcie są dla Ciebie ważne, i wolisz rozmawiać po polsku, to lepiej wybrać GetResponse.
5. Funkcje. Który program ma lepsze?
W obydwóch podstawowy zakres funkcji jest bardzo podobny: mamy systemy automatyzacji, formularze na stronie, wzory newsletterów i gotowe landing page do osadzenia.
Tu trudno wskazać faworyta.
6. Bardziej przyjazny interfejs?
To jest najtrudniejszy punkt do oceny. GetResponse jest łatwiejszy, żeby zacząć i nauczyć się o co chodzi z mailami, ale na późniejszym etapie pojawiają się niuanse, które doprowadzają do szału.
Bardzo subiektywnie uważam, że MailerLite ma to wszystko zdecydowanie lepiej przemyślane i poukładane. Interfejs jest prostszy i łatwiejszy do opanowania.
Tutaj też mi się bardziej podobają szablony wiadomości.
W MialerLite jest również lepszy system Drag & Drop (narzędzie online do przesuwania i ustawienia e-maili czy landing page). Jest bardziej intuicyjny przejrzysty, mniej się zacina zwłaszcza przy umieszczaniu elementów w szablonach. W GetResponse to była katorga.
W tej opcji dla mnie MailerLite jest zdecydowanym faworytem, ale… gdybym miał powiedzieć, od którego programu zacząć, jeżeli jesteś na 200% początkujący i nietechniczny to były to GetResponse.
7. Dostarczalność i liczba otwarć e-maili
Po eksporcie listy z GetResponse do MailerLite dostarczalność i liczba otwarć była na bardzo podobnym poziomie (różnice w statystykach otwarć sięgały 1-2%).
8. Finalnie — MailerLite czy GetResponse. Kiedy i który wybrać?
Zamiast rzucać się na aplikację ze względu na jej funkcje, najpierw zadaj sobie pytanie, czego oczekujesz i co potrzebujesz od programu do wysyłki e-maili.
1) Jak ważna ma być wysyłka newsletterów w Twoim planie marketingowym?
2) Ile kontaktów w perspektywie kilku lat planujesz dodać? Czy będziesz mieć kilka list czy jedną?
3) Jak się czujesz z “technicznymi” rzeczami?
4) Czy chcesz za pomocą tego programu tworzyć formularze, okna do zapisu, strony lądowania (lanidng page)?
5) Czy nie masz problemu z komunikacją w języku angielskim?
Kiedy wybrać GetResponse?
1) Potrzebujesz program do wysyłki newsletterów do niewielkiej listy odbiorców.
2) E-mail marketing nie będzie kluczowym obszarem Twojego biznesu (np. 1,2 razy na miesiąc chcesz informować o nowościach)
3) Nie czujesz się dobrze w sprawach technicznych i potrzebujesz pomocy kogoś, kto mówi po polsku.
4. Wszystkie kontakty chcesz trzymać na 1-2 głównych listach.
Kiedy wybrać MailerLite?
1) E-mail marketing i newslettery mają być mocnym i ważnym punktem Twojego biznesu.
2) Wiesz, że będziesz dzielić klientów na różne listy (ten sam e-mail będzie na 3+ i więcej listach, np. klienci sklepu, osoby, które pobrały darmowy materiał, zapisały się na newsletter)
3) Radzisz sobie z angielskim, potrafisz czytać i komunikować się w tym języku.
4) Nie masz problemu z “ogarnianiem” podstawowych ustawień technicznych w programach online.
To MailerLiter jest wyborem dla Ciebie!
Masz pytania co do tego, który program wybrać?
Dalej się zastanawiasz czy wybrać GetResponse czy MailerLite? Napisz pytanie w komentarzu. Korzystałem z obu programów, z chęcią odpowiem.
PS: Jak słusznie zwrócił Arek w komentarzu, w MailerLite zmienił się właściciel i firma jest już polska. Także z chęcią za jakiś czas wrócę do artykułu, porównam funkcje i go zaktualizuję.
Nie wiem czy wiesz ale MailerLite też już jest polski 🙂
https://vercom.pl/vercom-sfinalizowal-przejecie-mailerlite/
Widzisz, gdzieś mi mignęłą ta informacja, ale kompletnie o tym zapomniałem. Będzie dobry pretekst, by za miesiąc zaktualizować artykuł i sprawdzić jak się sprawy mają. Dzięki za zwrócenie uwagi.
Czemu przeszedłeś z Get na Lite? Rozważamy zmianę. Obecnie mamy Freshmail, który się właśnie połączył z Lite i się wahamy co robić. Get kusi webinarami, ale trochę słabo, że liczą za kontakt.
Cześć Ala, to jest taka relacje love & hate. Są rzeczy, które GetResponse ma super zrobione, ale takie szczegóły mnie do szału doprowadzają: Liczenie za kontakt (to jest dramat przy segmentacji list, jakie wdrożyłem Reklamują się jako uniwersalna, zaawansowana platforma do automatyzacji (nawet kiedyś się do mnie odezwali, żeby poprawił opis na blogu), a od lat podstawowe funkcje, które śmigają u konkurencji u nich są nie do przeskoczenia Jak zgłaszałem co warto by zmienić, usprawnić, słyszałem — OK, dziękujemy, przekażemy dalej do odpowiedniego działu (czyli takie kulturalne spadaj na drzewo) Nie da się ustawić autorskiej wiadomości podziękowania za subskrypcję —… Czytaj więcej »