1. Przychód – są to wszystkie korzyści materialne (w 99% przypadków będą to pieniądze) w ramach prowadzenia działalności gospodarczej.

2. Dochód – jest to kwota, którą otrzymujemy odejmując koszty prowadzenia działalności od naszych przychodów.

3. Ubezpieczenie społeczne – składki opłacane przez właściciela firmy. W skład tego ubezpieczenia wchodzą składki: emerytalna, rentowa, chorobowa, wypadkowa. Nie jest obligatoryjne jeśli prowadząc działalność gospodarczą otrzymujemy dodatkowo przychód z innego źródła (tj. umowa o pracę, zlecenie, renta, emerytura itp.) będący kwotą równą bądź wyższą minimalnego krajowej wynagrodzenia.

4. Ubezpieczenie zdrowotne – obligatoryjne opłacana składka przez właścicieli firm. Opłacającemu tę składkę przysługują publiczne świadczenia zdrowotne.

5. VAT – inaczej podatek od towarów i usług. Podatek płacony wyłącznie przez osoby zarejestrowane jako VAT-owcy. Może być opłacany raz w miesiącu bądź raz na kwartał.

6. Podatek dochodowy – podatek będący wynikiem danego, osiągniętego dochodu w konkretnym okresie (DOCHÓD = PRZYCHÓD – KOSZTY). Może być opłacany raz w miesiącu bądź raz na kwartał.

7. Faktura kosztowa – faktura zakupu rzeczy lub usługi, będąca kosztem poniesionym w ramach prowadzenia działalności.

8. Faktura zaopatrzeniowa – faktura kosztowa, świadcząca o zakupie towaru handlowego. WAŻNE!  Towar handlowy to nie tylko fizyczne produkty sprzedawane np. sklepie, ale i produkty kupowane do wykonania niektórych usług. (np. fryzjerzy – farby do włosów)

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz bezpłatne Excele, wzory dokumentów i makiety grafik

W Strefie Sardynek znajdziesz ponad 60 wzorów plików, dokumentów i grafik które ułatwią Ci prowadzenie biznesu. Znajdziesz tu wzory dokumentów wraz z instrukcjami i przykładami. Wezwania do zapłaty, dokumenty sądowe dotyczące odzyskania pieniędzy, najbardziej potrzebne dokumenty pracownicze. Oprócz tego kalkulatory EXCEL liczenia kosztów, wyceny usług, stawek godzinowych oraz gotowe makiety graficzne dla portali społecznościowych (Facebook, Instagram, LinkedIn i inne).

Zapisz się na KursoWyzwanie Proste nawyki efektywnej pracy z komputerem.

Darmowe KursoWyzwanie, dedykowane dla osób, które dziennie spędzają minimum kilka godzin pracując przy komputerze. Jeżeli chcesz skupić się na pracy przy komputerze, przestać rozpraszać, zaplanować i zrealizować plan dnia, przestać odkładać zadania na później, pracować szybciej, wydajniej, efektywniej – to wskakuj na pokład!

Przedsprzedaż! Regulamin strony, sklepu i newslettera
Do 30.05.2022 za 47 zł zamiast 87 zł

Dołącz do KursoWyzwania!

Wypełnij formularz: