Jak robić ładne zdjęcia? 11 ważnych zasad. Poradnik dla małej firmy

author: Piotr Kopernok

Chyba nic tak nie uczy wielozadaniowości jak Jednoosobowa działalność gospodarcza. Trochę czasu upłynie zanim dojdziemy do poziomu na którym będziemy w stanie zlecać mniej lubiane przez nas zadania związane z prowadzeniem firmy. Do tego momentu trochę czasu poświęcimy na poszerzanie naszej wiedzy związanej z księgowością, prawem, zarządzaniem ludźmi czy marketingiem.

Jedną z tych rzeczy obok której nie będziemy mogli przejść obojętnie jest z pewnością fotografia. Każde nasze konto na portalach społecznościowych, stronie internetowej czy sklepie online wymaga dobrej jakości obrazów związku z tym postanowiliśmy wyjść Wam naprzeciw i przygotować pierwszy z serii artykułów przybliżający tą sztukę. Tak jak to na Sardynkach bywa skupimy się na stronie praktycznej i konkretach także nie przedłużając oto 10 porad na temat tego jak robić zdjęcia w małej firmie. 

Bez różnicy czy potrzebujesz zdjęcia na stronę internetową, do sklepu internetowego, na Facebooka, Instagrama czy aukcję Allegro. Poradnik jest prosty, uniwersalny – przyda się każdemu przedsiębiorcy.

Zaczynamy!

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

1. Jaki aparat wybrać? Jaki aparat do zdjęć jest najlepszy?

Najlepszy aparat to ten który masz przy sobie także pracuj na sprzęcie który aktualnie posiadasz. Wielu ludzi uważa ,że profesjonalna fotografia zaczyna się od aparatów z półki 10.000 zł wzwyż ale to tak jakby powiedzieć, że garnki Zeptera robią lepsze posiłki same z siebie. Aparat jest narzędziem i jak to z narzędziami bywa najważniejsza jest jego znajomość.

Poznaj dobrze swój sprzęt i naucz się na nim pracować, a aparatem który miał swoja premierę 10 lat temu osiągniesz lepsze efekty niż osoba z najnowszym modelem Canona ,która nie ma pojęcia o zasadach jakimi rządzi się fotografia. Obecnie nawet aparaty w telefonach są w stanie zapewnić fotografie wysokiej jakości. Od sprzętu zawsze ważniejsza będzie Twoja wiedza.

Jak robić ładne zdjęcia na sklep lub stronę www?

Telefon i światło zza okna wystarcza do zrobienia ładnego zdjęcia produktowego. To zdjęcie zostało zrobione aparatem w telefonie.

2. Porzuć tryb AUTO

Po prostu zapomnij o nim, zaprzyjaźnij się z trybem manualnym i skup na trzech wartościach które wpływając na siebie dadzą Ci oczekiwane efekty:

  • Przysłona ( Z ang. Aperture, oznaczane na aparatach jako A ). Najprościej mówiąc przysłona odpowiada za to ile światła wpada przez obiektyw. Im niższa jej wartość tym jaśniejsze będzie zdjęcie. Im niższa będzie wartość tym niższa także będzie głębia ostrości czyli ilość ostrych elementów na zdjęciu. Jeżeli chcesz uwydatnić jeden obiekt na Twoim zdjęciu używaj szeroko otwartej przysłony, rozmyjesz dzięki temu tło.

Jeżeli fotografujesz wnętrza czy większe przestrzenie zmniejsz otwór przysłony. Pamiętaj też, że to tylko podstawowe reguły.

Poradnik jak robić ładne zdjęcia - zapomnij o trybie auto, postaw na przysłonę!

Zwróć uwagę na ustawienia przysłony.

Przysłona ma kolosalne znaczenie w przypadku przygotowania ładnych zdjęć na allegro - zwłaszcza gdy coś pojawia się w tle.

Przykłady jak przysłona ma wpływ na jakość zdjęcia – zwróć uwagę na ostrość elementów w tle.

  • Czas ( z ang. Time, oznaczane na aparatach jako T ). Jest to ilość czasu przez jaki światło będzie wpadało przez otwór przesłony. Im dłużej tym logicznie rzecz biorąc obraz będzie jaśniejszy. Im krótszy czas naświetlania tym mniejsza szansa ,że zdjęcie będzie poruszone i tym większa ,że uda się nam zatrzymać na zdjęciu szybko poruszające się obiekty. Z kolei długi czas naświetlania pozwoli nam uzyskać jasne zdjęcie ale też uwrażliwi aparat na wszelkie ruchy.

Jak robić dobre zdjęcia w ruchu? Zmień czas naświetlania!

  • Czułość ( na aparatach oznaczane jako ISO ) matrycy aparatu. Im niższe ISO tym jakość zdjęcia będzie lepsza. Podnoszenie ISO w zależności od aparatu w końcu zaowocuje wystąpieniem nieładnego ziarna na zdjęciach i ich kiepskiej jakości. Jednak wyższe ISO to jaśniejsze zdjęcie więc w kiepskich warunkach oświetleniowych często trzeba się nim ratować.

Porady jak zrobić naprawdę dobre zdjęcia do sklepu internetowe - zwróć uwagę na ISO i ziarnistość zdjęcia.

W ogromnym skrócie fotografia polega na lawirowaniu tymi trzema wartościami.

Ustawienia będą się zmieniać w zależności od światła i obiektu który będziemy fotografować. Jeśli fotografujemy ruch będziemy musieli użyć krótkiego czasu, co odbije się na długości z jaką światło pada na matrycę, więc będziemy musieli ratować się otwarciem przysłony ( co poskutkuje małą głębią ostrości więc może być nam trudniej złapać w ostrości poruszający się obiekt który fotografujemy ) i podniesieniem wartości ISO (co jeśli przekroczymy możliwości naszego aparatu spowoduje ziarno i obniżenie jakości zdjęcia ).

Trzeba zachować równowagę pomiędzy tymi trzema wartościami i dostosowywać je do tego co fotografujemy i co chcemy osiągnąć na zdjęciu.

3. Dobierz odpowiednie światło – to kluczowy element ładnego zdjęcia!

 

Kluczowym elementem fotografii jest światło. Bez dobrego światła nawet najlepszy sprzęt wiele nie zdziała. O używaniu w fotografii światła studyjnego będziemy mówili w kolejnym artykule więc na razie skup się na dziennym zastanym świetle. Jeżeli fotografujesz na zewnątrz unikaj godzin w środku dnia kiedy słońce jest zenicie. Tego typu światło jest bardzo ostre i źle wygląda na zdjęciach.

Najlepsze czas do fotografowania to tzw. złota godzina,  czyli czas zaraz po wschodzie i zaraz przed zachodem słońca.

Spróbuj popatrzeć na otaczające Cię budynki jakie mijasz codziennie. Sprawdź jak wyglądają w południe a jak światło układa się na nich w złotej godzinie. Różnica jest kolosalna!

Jak wykorzystać światło do robienia ładnych zdjęć?

Złota godzina to najlepszy czas do robienia pięknych zdjęć – czas tuż po wschodzie i tuż przed zachodem słońca.

Unikaj też wszelkiej maści żarówek dających nieładne żółte światło, lepiej przesuń fotografowany obiekt w pobliże okna i posiłkuj się naturalnym zastanym światłem, jeżeli jest zbyt mocne spróbuj wykorzystać  elementy takie jak, zasłona czy prześcieradło rozpięte w oknie do jego zmiękczenia.

W ten sposób stworzysz ogromną naturalną lampę z iście profesjonalnym softboxem! ( rodzaj dużego filtra zmiękczającego światło )

Pomysły jak zrobić ładne zdjęcia - unikaj światła żarówek, wybierz naturalne.

W miarę możliwości unikaj lamp – staraj się wybierać naturalne światło. Możesz je zmiękczyć firanę lub prześcieradło do jego zmiękczenia.

4. Lampa błyskowa

Jeśli nie wiesz jak używać lampy błyskowej nie używaj jej wcale.

A już z całą pewnością nie używaj tej wbudowanej w aparat. Bezpośrednie światło będące w tej samej linii co obiektyw wygląda bardzo źle. Na  początku swojej drogi skup się na odpowiednim wykorzystaniu światła zastanego. Jeżeli używasz sztucznego oświetlenia spróbuj ustawić je tak aby padało pod kątem 45 stopni na fotografowany obiekt.

Jak robić bardzo ładne zdjęcia? Zwróć uwagę na właściwy kąt padania światła na obiekt.

Pierwsze zdjęcie jest wyraźnie prześwietlone, światło źle się układa na przedmiocie.

5. Pamiętaj o pionach i poziomach

Nie pozwól żeby ściany się kładły a horyzont przechylał. Dlatego pilnuj żeby linie były prostopadłe i równoległe do kadru. Jeśli nie posiadasz statywu postaraj się użyć otaczających Cię przedmiotów: biurka, lady w sklepie czy krzesła. W ostateczności skoryguj krzywizny podczas edycji zdjęcia.

6. Statyw

Rozważ zakup statywu, ułatwi Ci to tworzenie zdjęć produktowych, zdjęć wnętrz  i budynków. Statyw ze względu na stabilność jaką daje aparatowi daje możliwość pracy na długim czasie naświetlania i niskiej  wartości ISO więc jest przydatną rzeczą kiedy przyjdzie Ci fotografować w kiepskich warunkach oświetleniowych.

Pamiętaj żeby w takiej sytuacji robić zdjęcie przy pomocy samowyzwalacza. Dzięki temu unikniesz dotykania aparatu i niepotrzebnych drgań.

7. Kompozycja

O temacie kompozycji powstała cała literatura. Jest to niewątpliwie drugi po świetle najważniejszy aspekt fotografii. Dlatego przy komponowaniu idealnego kadru spróbuj pamiętać o paru rzeczach:

  • reguła trójpodziału: podziel kadr na trzy równe części w pionie i poziomie. Postaraj się umieścić najważniejsze elementy fotografii w punktach przecięcia się linii. To mocne punkty zdjęcia.
Zrobimy ładne zdjęcie dzięki odpowiednio dobranej kompozycji.

Kompozycja, kompozycja i jeszcze raz kompozycja.

  •  tło rozpraszające uwagę jest w stanie położyć najlepsze zdjęcie. Staraj się zwracać uwagę co dzieje się na drugim planie zdjęcia i czy nie ma tam rzeczy odciągających uwagę od głównego tematu.
Trki na zrobienie ładnych zdjęć - zwróć uwagę na tło zdjęcia.

Tło nie może rozpraszać odbiorcy – ma być delikatnym uzupełnieniem przekazu ze zdjęcia. Czasem wystarczy je zostawić… białe.

  • ludzki mózg lubi symetrię i porządek. Linie proste, głębia etc. Nie można oczywiście przesadzać z wyszukiwaniem samych harmonii ale poszukaj geometrycznie ułożonych elementów otoczenia albo sam stwórz taką kompozycję.
Dobra symetria podstawą ładnej fotografii.

Chcesz zrobić ładne zdjęcie? Dbaj o symetrię.

  • o odpowiednim kadrowaniu staraj się myśleć już podczas robienia zdjęcia, jeśli coś poszło nie po Twojej myśli w programie do obróbki graficznej użyj funkcji Kadrowanie ( crop ) i za jego pomocą przytnij fotografię tak aby uwidocznić jej mocne punkty i główny temat. Programy graficzne pozwalają Ci także na nałożenie na fotografię siatek takich jak spirala Fibonacciego czy zmodyfikowane wersję siatki trójpodziału.

Jak wykorzystać siatkę do zrobienia ładnych zdjęć? Korzystaj z usprawnień dostępnych w telefonach i aparatach fotograficznych.

8. Program do obróbki zdjęć – jaki wybrać?

Zacznij używać programów zarówno do obróbki zdjęć jak i do robienia ich (w wypadku kiedy fotografujesz swoim telefonem).

Jeśli masz czas i ambicje do wgłębienia się w bardziej profesjonalne oprogramowanie zaopatrz się w Gimp, który obecnie jest najlepszym darmowym oprogramowaniem do obróbki graficznej na rynku.

Jeśli potrzebujesz czegoś naprawdę prostego w obsłudze i szybkiego skorzystaj z Pixlr darmowego programu online.

Jeżeli do obróbki używasz telefonu w systemie iOS zaopatrz się w Snapseed który pomoże Ci w edycji zdjęć i w Camera +2 która ,choć płatna ( 2.99$ ), da Ci kontrolę nad szybkością migawki, przesłoną i czułością  ISO Twojego aparatu.

Snapseeda znajdziesz także w opcji dla Androida, a jeśli korzystasz z tego systemu operacyjnego to dla manualnego trybu swojej kamery wybierz Camera FV-5 Lite.

Jaki program do obróbki zdjęć wybrać? Darmowy i płatny - który najlepszy?

Praca z programem wymaga nieco czasu by oswoić się z panelem, interfejsem i menu, ale technika czyni mistrza. Naprawdę warto!

Podczas obróbki zdjęć na początku skup się na wartościach ekspozycji ( exposure ), nasycenia ( saturation ), i kontrastu ( contrast ).

Jak robić dobre zdjęcia smartofnem?

Jak zrobić lepsze zdjęcie? Eksperymentuj z suwakami dostępnymi w edytorach do zdjęć – sprawdź każdą z trzech opcji.

W większości przypadków dobre ustawienie tych trzech wartości w szybki sposób pozwoli Ci na ulepszenie Twojego zdjęcia. Pamiętaj ,że te podstawowe funkcje możesz też zmienić z poziomu smartfona.

9. Wykorzystaj najlepsze ustawienia – najwyższa rozdzielczość i plik RAW

Fotografuj w najwyższej możliwej jakości jaką daje Ci Twój sprzęt. Najlepiej zacznij zapisywać swoje zdjęcia w formacie RAW jeżeli umożliwia Ci to Twój aparat (obecnie nawet telefony są to w stanie robić ).

To cyfrowy odpowiednik negatywu, dzięki któremu zrobione zdjęcie jest jak najmniej skompresowane i można dokonać w nim największych zmian bez spadku jakości. Jednak do obróbki RAW-ów będziesz musiał użyć programu Gimp. Pamiętaj też ,że RAW-y mają duże rozmiary zajmują sporo miejsca.

10. Ucz się i inspiruj

Oglądanie prac lepszych od siebie i wprowadzanie ich rozwiązań do swojej pracy jest receptą na najszybsze rozwinięcie swoich umiejętności. Portal Pinterest jest świetną bazą dla inspiracji fotograficznych. Znajdziesz tam całą masę dobrze zrobionych zdjęć, ale też ustawień światła i sesji fotograficznych pokazanych od kuchni.

Jak zrobić ładne zdjęcie i gdzie szukać inspiracji?

Potrzebujesz pomysłu jak zrobić ładne zdjęcie? Poszukaj inspiracji na Pinterest.

11. Pamiętaj o tym ,że wszystkie zasady są też od tego żeby je łamać :).

Powodzenia drogi przedsiębiorco!

Masz pytania dotyczące robienia ładnych zdjęć?

Chcesz zrobić ładne zdjęcia do sklepu internetowego, na Allegro lub fotki dokumentujące Twoje firmowe dokonania? Masz pytania? Pisz w komentarzu, postaram się odpowiedzieć :)!

Oceń artykuł
[Głosów: 4 Średnia: 5]
$s
Autor
Piotr Kopernok
Piotr Kopernok od 6 lat próbuje swoim sił jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej o kryptonimie Łajka Studio. Na stałe współpracuje z londyńską agencją Platform Can dla której realizuje materiały video i fotograficzne na potrzeby kanałów social mediowych jej klientów. Tworzył materiały promocyjne dla marek takich jak ASDA, Kellogs, Danone i Novartis. W chwilach wolnych od utarczek z ZUS-em, urzędem skarbowym i zleceniami prowadzi bloga reporterskiego Story Nomad i trenuje Krav Maga.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ada
3 lat temu

Naprawdę fajny artykuł, jeden z lepszych jaki znalazłam dla początkujących w temacie fotografii. Rzeczowe rady, spoko pomysły na tło 🙂

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Ada

Przekażę Piotrowi, autorowi 😉

Gosc
Gosc
3 lat temu

Świetny artykuł. Mega prosto wytłumaczone podstawowe zasady fotografii.Bez całego tego bełkotu fotomaniaków;) dzieki

Mirosław
Mirosław
3 lat temu

Na listopad muszę zakupić kilka aparatów do prowadzenia zajęć z dziećmi. Aparaty mogą robić zdjęcia z niską rozdzielczością, bo i tak później zdjęcia będą skalowane do klatek filmowych w HD. Ważniejsza wydaje mi się ostrość. Może makro. Muszą też być jak najtańsze, ze względu, że będą w użytkowaniu przez dzieci… Może istnieje jakiś outlet itp. Rozważałem zakup nawet zabawkowych aparatów na allegro, ale nie wiem, jaką ostrość mają fotki. Ciężko znaleźć w necie jakieś modele kompaktów z przed nastu lat. Będę wdzięczny za każdą informację. Co do artykułu to pojawia się w nim wiele cennych wskazówek i informacji, które z… Czytaj więcej »

Radek Klimek
Admin
3 lat temu
Reply to  Mirosław

Cześć, poproszę Pitera, żeby zerknął i jak znajdzie chwile Ci odpisał.

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.