Umowa na wykonanie strony internetowej – jak przygotować?

author: Jerzy Stanisław Jossé

Chcesz rozreklamować swoją firmę w internecie? Planujesz zlecić wykonanie strony internetowej? Dostałeś umowę na stworzenie strony www, ale nic z niej nie rozumiesz ? W tym artykule postaramy się wyjaśnić Ci – od strony prawnej – na co musisz zwrócić uwagę zlecając wykonanie strony internetowej  dla firmy, sklepu lub bloga.

Wielu moich klientów ma problemy, tylko z tego powodu, że nigdzie nie spisali sobie na co się dogadywali z wykonawcą. Dotyczy to praktycznie każdej branży. Rozumiem, że nie zawsze jest na to czas, ale zawsze należy dążyć do tego, aby w jakikolwiek sposób zanotować podstawowe ustalenia.

W obecnych czasach możemy zrobić to na różne sposoby. Ja sugeruję tradycyjną formę pisemną. Jeśli jednak nie mamy na to czasu, możemy uzgodnić podstawowe warunki mailem – poprośmy wykonawcę, żeby w wiadomości e-mail napisał co zamierza zrobić (określił przedmiot umowy), kiedy skończy (termin) oraz ile mamy mu za to wszystko zapłacić (wynagrodzenie wykonawcy).

Umowa na wykonanie strony internetowej – czego się dowiesz z tego artykułu i do kogo jest skierowany? 

Artykuł pisałem myśląc o właścicielach małych firm (lokalnych i freelancerach). Może się przydać również przedsiębiorcom, którzy oferują przygotowanie stron internetowych.

W artykule znajdują się najważniejsze informacje dotyczące tego, na jakie kluczowe elementy warto zwrócić uwagę, gdy chcemy zlecić przygotowanie strony internetowej dla firmy. Można z nich stworzyć własną umowę lub porównać z umową dostarczoną przez zleceniobiorcę, tak by nie zabrakło w niej najważniejszych rzeczy.

Artykuł napisałem z myślą o zlecaniu bardzo prostych stron internetowych: małych firm, firm jednoosobowych, stron – wizytówek (dla freelancerów), blogów, niedużych sklepów. 

1. Kto komu?

Postarajmy się, żeby z umowy wynikało kto jest zamawiającym, a kto wykonawcą. Powinniśmy wymienić takie dane jak nazwa (firma) naszego przedsiębiorstwa, adres do doręczeń, numery NIP, REGON. Dodatkowo można wskazać adresy e-mail oraz numery telefonów.

Pamiętaj, żeby wymienić osoby, które będą umowę podpisywać i sprawdzić, czy osoby te mają do tego odpowiednie upoważnienie.

2. Przedmiot umowy

Przedmiot umowy to nic innego jak określenie tego, co wykonawca ma dla nas zrobić. Sugeruję, żeby przedmiot umowy określać bardzo precyzyjnie – w umowie można to zrobić ogólnie, a w załączniku do umowy szczegółowo. Im więcej szczegółów ustalimy, tym łatwiej będzie nam się rozwiązywać problemy, które mogą na tym tle wystąpić.

Na przykładzie umowy na wykonanie strony www, ogólny przedmiot umowy będzie się składać z:

  • Wykonania projektu graficznego strony,
  • Zamieszczenia materiałów na stronie www – zdjęć oraz tekstów,
  • Wynajęcia domeny i umieszczenia strony na serwerze.

Kwestie bardziej szczegółowe mogą zawierać np. konspekt strony.

Jako zamawiający pamiętaj o ustaleniu z wykonawcą najważniejszych rzeczy:

  • Ile projektów graficznych ma Ci przedstawić, żeby można było wybrać najlepszy projekt strony;
  • Ustal kwestię związaną ze zgłaszaniem uwag i poprawek do projektów (i tu trzeba być ultra precyzyjnym, bo na tym tle często pojawiają się nieporozumienia); co jest poprawką, jak są zgłaszane poprawki, ile razy można poprawić dany element, w jakim terminie będą wprowadzane, kiedy będzie trzeba za nie dodatkowo zapłacić
  • Kto przygotuje i dostarczy materiały na stronę (zdjęcia, grafiki, materiały video, dokumenty, pliki oraz teksty);
  • Na czyim serwerze zostanie umieszczona strona (jeśli na serwerze wykonawcy to ustal w umowie, że wykonawca będzie musiał przekazać Ci dostęp);
  • Adres domeny pod którym strona ma zostać umieszczona; ustal kto wykupi domenę
  • Czy wykonawca ma aktualizować stronę (szablon i wtyczki), czy ma naprawiać błędy, jeżeli takie się później pojawią, jak będziecie się za te działania rozliczać

Ważne! Przygotuj jak najbardziej szczegółowy załącznik dotyczący umowy, w którym zawrzecie jak najwięcej elementów, z których ma się składać strona. Większość nieporozumień, jakie ma miejsce w przypadku tworzenia stron, wynika z tego, że klient oczekuje zrealizowanie konkretnych usług za “oczywiste”, natomiast osoba przygotowująca strony traktuje to jako elementy dodatkowe, za które należy się większe wynagrodzenie.

Lista elementów dodatkowych, związany z przygotowaniem strony może być bardzo szeroka. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przygotowując załącznik do umowy? O tym w podcaście… 

3. Termin wykonania strony 

Ustalając szczegóły z wykonawcą musimy ustalić sobie terminy, w których wykonawca zaprezentuje nam projekty, ukończy stronę wg naszych wskazówek, zamieści na niej materiały oraz umieści stronę na serwerze.

Możemy wskazywać konkretne daty lub okresy np. wykonawca zobowiązuje się wykonać kompletną stronę z zamieszczonymi na niej materiałami do dnia 20.01.2020 r. / wykonawca przedstawi projekty graficzne strony w terminie 7 dni, od zawarcia umowy.

4. Wynagrodzenie Wykonawcy

Jako zamawiający zabezpieczcie się w ten sposób, aby zapłatę wynagrodzenia na rzeczy wykonawcy podzielić na etapy. Dzięki temu będziemy wiedzieli za co płacimy, a poszczególne transze wynagrodzenia nie będą nadmiernie obciążać miesięcznego budżetu.

5. Prawo do rozwiązania umowy

Jeśli uda Ci się ustalić z wykonawcom płatność za poszczególne etapy, to możesz również spróbować wpisać do umowy prawo do rozwiązania umowy na każdym etapie jej wykonywania. Może być tak, że współpraca z wykonawcą stanie się w pewnym momencie trudna z jakiś powodów. Dzięki temu postanowieniu będziemy mogli rozwiązać umowę bez negatywnych konsekwencji. Oczywiście nie oznacza to, że wykonawcy nie będzie przysługiwać wynagrodzenie za wykonane przez niego, do czasu rozwiązania umowy, etapy.

6. Prawa autorskie

Pamiętaj o majątkowych prawach autorskich do stworzonej przez wykonawcę strony internetowej. W umowie należy tak to rozwiązać, że z chwilą zapłaty przez was wynagrodzenia, przejdą na was autorskie prawa majątkowe na określonych przez was polach eksploatacji. Przykładowe pola eksploatacji wymienia art. 50 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Klauzula o przeniesienie autorskich praw majątkowych będzie ważna tylko w umowach zawartych na piśmie.

7. Wzajemne kontakty.

W umowie można określić w jaki sposób będziecie się ze sobą kontaktować lub też wskazać osoby, które będą upoważnione w waszym imieniu do kontaktów z wykonawcą.

Strony, które mogą Ci przydać: 

Sprawdź te artykuły i podcasty, znajdziesz w nich dużo informacji dotyczących przygotowania umowy na stronę www:

  • Na co zwrócić uwagę przygotowując stronę internetową – podcast, w którym opowiadam o jakich niuansach technicznych, przed podpisaniem umowy. Większość z nich powinna się znaleźć w załączniku.
  • Jak zlecać naprawę błędów i poprawki przez internet – ten podcast może Ci się przydać w momencie, gdy na ostatnim etapie przygotowania strony, będzie trzeba doprecyzować i poprawić poszczególne elementy.

Masz pytania dotyczące umowy związanej z przygotowaniem strony internetowej Twojej firmy? 

Jeżeli masz jakieś wątpliwości lub pytania dotyczące prawnych aspektów przygotowania strony – pisz w komentarzu. Postaram się odpowiedzieć!

$s
Autor
Jerzy Stanisław Jossé
Jerzy Stanisław Jossé – jestem radcą prawnym i wspólnikiem w rodzinnej kancelarii. Zawodowo zajmuję się stałą obsługą mniejszych i większych przedsiębiorców z wielu różnych branż. Prócz tego zarządzam kancelarią, więc z wieloma problemami moich klientów spotykam się również w swojej działalności.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.