Uprawnienia kobiet w ciąży a wynagrodzenie

author: Justyna Malowaniec

W odpowiedzi na jedno z pierwszych pytań, jakie zadał nam Kuba – jeden z czytelników, chciałabym w tym wpisie rzucić trochę światła na kwestię kobiet, które zatrudnione są na etacie i starają się o powiększenie rodziny. Jak wygląda sprawa kilku rzeczy dotyczących okresu bycia w ciąży i okresu po porodzie – kilka słów tutaj.

Spis Treści
Zwiń
Rozwiń

Jesteś w ciąży? – koniecznie zapoznaj się ze swoimi prawami

Zacznijmy od tego, że pracownica w ciąży ma mnóstwo praw. Musi także spełnić kilka obowiązków, to oczywiste. Nie chcę stworzyć małego elaboratu a opisując te prawa to właśnie miałoby miejsce. Odeślę was jednak do Działu VIII Kodeksu Pracy gdyż tam, w całkiem przystępny sposób, opisane zostały wspomniane przywileje. Jeśli jednak coś pozostanie niejasne – czekam z otwartymi ramionami na pytania 😉

To, co chciałabym poniżej opisać to wynagrodzenie przyszłej mamy. Mówiąc o jej prawach – jest ono zdecydowanie jednym z nich.

Posłużymy się wymyśloną postacią – 28-letnią Anną. Anna będąc już od jakiegoś czasu w zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę zachodzi w ciążę. W ramach opisywania przykładu załóżmy, że:

  • Pracuje na cały etat
  • Osiąga minimalne krajowe wynagrodzenie
  • Pracuje od 8 miesięcy na podstawie umowy na czas nieokreślony
  • W tym roku nie przebywała na zwolnieniu lekarskim
  • Jest to jej pierwsze dziecko

Wynagrodzenie chorobowe za okres ciąży – co musisz o nim wiedzieć

Wiele czynników będzie miało wpływ na to kiedy Anna uda się na L4. Przyjmijmy, że po dwóch miesiącach od zajścia w ciążę wybrała się do lekarza na wizytę kontrolną, który stwierdził, że nie może ona dalej pojawiać się w pracy tak więc kobieta musi udać się na L4.

I tak pojawia się temat kilku kwestii. Po pierwsze należy stwierdzić czy pracownica ma prawo do wypłaty zasiłku chorobowego. Anna nabyła to prawo (pozostaje w zatrudnieniu przynajmniej 30 dni).

Druga rzecz to wypłacenie wynagrodzenia. Tutaj zasada podobna jak w przypadku standardowego L4 (zakładamy, że Anna pracuje w niewielkiej firmie) – przez pierwsze 33 dni wynagrodzenie chorobowe wypłaca pracodawca, każde kolejne wypłaca już ZUS. Ogólnie mówiąc normalnie przy chorobie wypłacane jest 80% wynagrodzenia – takie L4 płatne jest w 100%.

Jaka kwota posłuży nam za kwotę podstawy do samych już wyliczeń wypłat? Trochę prawa na początek – zgodnie z art. 36 ustawy zasiłkowej, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.

Innymi słowy – dodajemy 12 ostatnich wynagrodzeń, dzielimy wynik przez 12 (jeśli możemy oczywiście przy obliczaniu wziąć pod uwagę każdy poprzedni miesiąc) i otrzymujemy potrzebną średnią. Nasza Pani Anna pracuje od 8 miesięcy więc analogicznie do przedstawionej zasady dodamy nie 12, a 8 wypłat.

Po dokonaniu wyliczenia stawki dziennej przysługującej za dzień zwolnienia pozostaje nam pomnożyć to przez dni niezdolności do pracy i da nam to finalną kwotę do wypłaty. Będąc na L4 do dnia porodu wypłatą sum będzie zajmował się ZUS, ale nie zmienia to faktu, że należałoby sprawdzić czy pracodawca złożył potrzebne dokumenty do tej instytucji.

Postaraj się o awans!

Pani Anna od samego początku otrzymuje miesięcznie tę samą sumę wypłaty. Jeśli zdarzyłoby się, np. że po 4 miesiącach pracodawca podniósłby jej kwotę brutto wtedy automatycznie wzrosłoby jej średnie wynagrodzenie miesięczne, a tym samym miałaby wyższą podstawę do wypłaty przyszłych wynagrodzeń chorobowych i zasiłków.

Co z przywilejami po porodzie?

Upłynęło kilka miesięcy i doczekaliśmy się narodzin dziecka Pani Anny.  O czym powinna pamiętać świeżo upieczona mama?

Przede wszystkim należy jej się seria urlopów – kobieta po urodzeniu dziecka może mieć do wykorzystania 52 tygodnie urlopu, na który składają się:

  • Urlop macierzyński podstawowy – 20 tygodni
  • Urlop macierzyński dodatkowy – 6 tygodni
  • Urlop rodzicielski – 26 tygodni

Dodatkowo pojawia się na koniec urlop wychowawczy, ale pamiętajmy, że jest on niepłatny.

Zasiłek macierzyński (bo tą nazwą należy teraz operować) może być wypłacony dwojako, z tym, że bez względu na to jaką opcję przyjmiemy kwoty nie będą się różnić. Sposób wypłacania zależy generalnie od tego kiedy wpłynie do ZUSu komplet potrzebnych do wypłaty dokumentów.

Zasiłek macierzyński wypłacany za okres obu urlopów macierzyńskich wynosi 100% podstawy wynagrodzenia, a za okres urlopu rodzicielskiego jest to 60% podstawy wynagrodzenia.

Kiedy Pani Anna wystąpiłaby z wnioskiem do 14 dni od daty porodu o wykorzystanie w całości każdego z dostępnych urlopów wówczas zasiłek macierzyński za okres wszystkich trzech urlopów będzie wynosił 80% podstawy wynagrodzenia.

Planując rodzinę warto wcześniej przygotować się psychicznie i fizycznie do wielu rzeczy. Przyszłe mamy będące na etacie powinny wnikliwie przestudiować katalog swoich praw. Jak widać przyda się również znajomość dobrego manewrowania między przepisami zarówno prawa pracy, jak i tymi regulującymi wynagrodzenia. A o przygotowaniu fizycznym nie trzeba się chyba wypowiadać.. 🙂

Masz pytania bądź wątpliwości co do tego tematu lub chciałbyś dopytać o konkretny przykład – zapraszam do komentowania i zadawania pytań!

 

Oceń artykuł
[Głosów: 0 Średnia: 0]
$s
Autor
Justyna Malowaniec
Na blogu sprawuje pieczę nad małymi firmami od strony formalno-księgowej i kadrowej. Zawodowo związana z pracą w biurze rachunkowym Aditio od 2012 roku. Pasje nauczycielskie i zapał do rachunkowości postanowiła połączyć jako przyjemne z pożytecznym. Prywatnie fanka wszelakiej aktywności fizycznej i niespełniona dusza artystyczna.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do newslettera, otrzymuj informacje o nowych artykułach, odbierz dostęp do ponad 60 wzorów dokumentów, szablonów, grafik i Exceli.

Zostaw komentarz
Subscribe
Powiadom o
guest
30 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa
9 lat temu

Witam,
Mam na imie Ewa i jestem w ciazy. Pracuje na umowe o prce na czas okreslony 2 lata. W firmie pracuje od pazdziernika. Moje wynagrodzenie to 1915 zl brutto plus premie od wyrobionego budzetu. Jak obliczyc kwote jaka bede otrzymywac na zwolnieniu na ktorym obecnie jestem ? Dodam ze w zeszlym roku mialam tylko miesiac przerwy w pracy z powodu jej braku lecz wczesniej pracowalam tylko ze u innego pracodawcy. Czy tez wyliczac okres z ilus istatnich miesiecy czy poprostu dostane tyle ile mam w umowie ?? Z gory dziekuje za odpowiedz.
Pozdrawiam Ewa

Ewa
Ewa
9 lat temu

Witam! Wszystko fajnie, ale może ktoś w końcu napisze co z gros kobiet, które nie mają tyle szczęścia, żeby dostać umowę o pracę? Czy z założenia na zleceniu lądujesz na bruku czy może da się coś zrobić? Pracuję od niemal roku i mam płacone składki oprócz, niestety, chorobowego. Co w takim przypadku? Pozdrawiam

Sylwia
Sylwia
9 lat temu

Witam, powszechnie panuje opinia, że wynagrodzenie naliczane jest w oparciu o przychody za ostatnie 12 miesięcy poprzedzające zwolnienie/urlop macierzyński. Brak jest natomiast informacji jak ma się to do poprzedzających je nieobecności np. W postaci zwolnień i do podstawy naliczania wynagrodzenia, w tym wliczania premii. Czy można prosić więcej szczegółów na temat sposobu naliczenia takiej podstawy i kalkulowania do tej podstawy premii – w tym premii kwartalnych? Dziękuję.

natalia
natalia
9 lat temu

planujemy dziecko, póki co pracuję na umowy zlecenie, za kilka miesięcy dostanę umowę o pracę, ale na rok. czy jakieś świadczenia przysługują mi? Jeśli tak, ile czasu muszę ‘odczekać’?

Krystyna
Krystyna
9 lat temu

Chciałaby się dowiedzieć jak będzie obliczona kwota jaką będę otrzymywała? ponieważ od miesiąca mam cały etat wczesniej przez ok 1.5 roku bylam zatrudniona na pół etatu a mój lekarz chce mnie już wysłać na zwolnienie.

Karina
Karina
9 lat temu

Witam.
Czy będąc na cuciążowyM L4 mogę jednodniowo (przy dwóch turach dwa dni) zasiadaĆ w komisji wyborczej?
Czy utracę zasiłek chorobowy?

Domi
Domi
9 lat temu

Witam. Jestem osobą zatrudnioną na umowie na czas określony do 31.07.2015, aktualnie jestem w ciąży i na dzień 18.07 mam wyznaczony termin porodu. Czy mimo planowanego zakończenia trwania umowy będzie mi przysługiwać urlop macierzyński z tytułu umowy o pracę? Dodam,że chwilowo nie zamierzam tej umowy przedłużać. Jakie formalności po porodzie należy załatwić i w jakim terminie aby uzyskać zasiłek macierzyński z ZUS? Czy takie sprawy załatwiam z moim pracodawcą czy w ZUS? Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam.

Radek Klimek
Admin
9 lat temu
Reply to  Domi

Justynę rozłożyła choroba, ale za parę dni napisze odpowiedź w osobnym artykule 🙂

Marta
Marta
9 lat temu

Witam,
chciałabym się dowiedzieć jakie dokumenty trzeba składać i gdzie ubiegając się o urlop macierzyński. i w jakim czasie najlepiej?
Pozdrawiam

Radek Klimek
Admin
9 lat temu
Reply to  Marta

Hej, Justyna obecnie jest chora, a to ona jest specjalistką od tych tematów 🙂 Za parę dni napisze odpowiedź w osobnym artykule.

monika
monika
9 lat temu

Witam ,
Jestem w 5 miesiacu ciąży, dostalam 3 dni zwolnienia od internisty z powodu przeziebienia. Czy za te 3 dni nieobecnosci przysluguje mi 80 czy 100 % wynagrodzenia?

Ania
Ania
9 lat temu

ok zawsze mówi się o pracownicach itd itd
prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą rozumiem, co z nami jesli pojdziemy na zwolnienie kiedy dostaniemy te pieniadze bo legend o opieszalosc zusu w tej dziedzinie wiele slyszalam
tak samo co mi przysluguje jesli chcialabym po paru miesiacach wrocic do dzialalnosci tylko na pare godzin czy wtedy przysluguje mi cokolwiek oraz co się dzieje w przypadku wlascicielek firm kiedy np dziecko zachoruje czy nam przysluguje cokolwiek bo troszke chyba jestesmy pokrzywdzone w tej dziedzinie

Pobierz darmowy, gotowy wzór polityki prywatności i wykorzystywania plików cookies na stronę internetową małej firmy, strony autorskiej lub bloga.

Uzupełnienie wzoru zajmie Ci kilka minut. Wystarczy wpisać w nim Twoje podstawowe dane.
Nasz wzór polityki prywatności jest prosty, czytelny, ZAWSZE aktualny, 100% zgodny z prawem.

Cześć jestem Radek i witam Cię na blogu SardynkiBiznesu.pl! Znajdziesz tu artykuły poświęcone najważniejszym zagadnieniom związanym z prowadzeniem małej firmy: marketing, prawo, księgowość, public relations, zarządzanie i IT. Mamy nadzieję, że dzięki nam oszczędzisz dużo nerwów, czasu i pieniędzy, a prowadzenie biznesu stanie się prostsze. Więcej

Pobierz BEZPŁATNY 

wzór polityki prywatności + 

materiały marketingowe 
dla małej firmy

 

POBIERZ!

Wypełnij formularz. Materiały otrzymasz OD RAZU.