18 pomysłów na koszty – niezbędnik przedsiębiorcy

18 pomysłów na koszty – niezbędnik przedsiębiorcy

Temat rzeka – tak można nazwać dzisiejszy wpis. A i ja na tej rzece trochę tu popłynęłam.. Niby kwestia bardzo prosta, a jednak powoduje wiele dyskusji. Koszt w działalności gospodarczej – bo o nim mowa, to jedna ze składowych mających w moim przekonaniu więcej wartości niż mogłoby się wydawać. Jak owa wartość wpływa na funkcjonowanie firmy – o tym kilka słów poniżej.


Koszt uzyskania przychodu, potocznie zwany po prostu kosztem, jak sama nazwa wskazuje – jest wydatkiem poniesionym w celu osiągnięcia przychodu. Założenie jest więc takie, że są to produkty bądź usługi, które mają pomóc nam w prowadzeniu działalności, tak aby firma przynosiła zyski.

Przede wszystkim zacznijmy od tego, że każdy ponosi jakieś wydatki w działalności gospodarczej. Są mniejsze lub większe, ale zawsze są. Nie każdy jednak będzie traktował ich ważność tak samo. Przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych oraz Ci, którzy wybrali podatek liniowy muszą zwracać na nie uwagę.

Z kolei ryczałtowcy nie muszą tego robić bowiem ryczałtowcy płacą podatek od samego przychodu lub płacą tę samą, konkretną kwotę miesięcznie (karta podatkowa). Poniesione przez nich koszty zostają jedynie uznane w ich własnych obliczeniach, jeśli chcą wiedzieć sami dla siebie jakie wydatki pochłaniają zawartość portfela.

Skupić muszą się więc podatnicy podatku ogólnego i liniowego gdyż ich przychód będzie obniżony przez koszty, jakie zostają poniesione przy prowadzeniu działalności gospodarczej, co w ogólnym rozrachunku wpłynie na zmniejszenie ich dochodu, co spowoduje wyliczenie mniejszego podatku (o ile jakikolwiek zostanie wyliczony).

O jednym należy jednak pamiętać – koszty odliczamy od przychodu, a nie od kwoty podatku, zgodnie z zasadą DOCHÓD = PRZYCHÓD – KOSZTY. Dopiero po tym działaniu i uzyskaniu wartości dochodu możemy zacząć ustalać podatek dochodowy.

Dodając jeszcze zdanie dla vatowców lub nievatowców – bez względu na to do jakiej grupy się zaliczacie, jeśli wybraliście ogólne lub liniowe rozliczanie podatku dochodowego wy także zmniejszacie dochód swoimi wydatkami.

Podobał Ci się ten artykuł?

Zapisz się do naszego newslettera i nie przegap nowych tekstów!

Strony: [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]

2
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
Radek Klimekmaciej Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
maciej
Gość
maciej

gdybys bral za blog pieniadze od czytelnikow to kazdy prowadzacy dzialalnosc moglby sobie to odliczyc 🙂 kurs odliczania podatow. Dobrym tematem jest rejestracja drugiej firmy za granica gdzie jest wieksza kwota wolna od podatku i fakturowac sobie wzajmnie do zmniejszania kosztow. GB jest ttu dobrym przykladem. Nie dosc ze wysoka wolna od podatku, do tego rozliczenia roczne no i niskie koszty prowadzenia dzialalnosci.

Radek Klimek
Admin

A ja bym musiał zapłacić od tego podatek 😉 Kurs jest dobrym pomysłem, choć wiadomo, że w naszych warunkach temat jest lekko samobójczy – co Urząd Skarbowy to inne orzecznictwo.

Nad sprawą Anglii kiedyś się zastanawiałem, ale np. nie wyobrażam sobie w polskich warunkach sprzątaczki, która jest samozatrudniona i szuka biura, które pomoże jej się rozliczać w Londynie 😉

Trzeba by się zastanowić od jakiej kwoty taka forma rozwiązania staje się opłacalna.